Jump to content
BulForum.com

Какво ви минава през главата


Recommended Posts

95% от хората във форума на СУ са абсолютни олигофрени... Ах, как обичам да е заяждам с тях :3.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 107k
  • Created
  • Last Reply

Той не си "позволява" да говори за Божия умисъл, драги. Той Е упълномощен, той Е връзката м/у Бога и обикновения православен християнин. Той Е Пастир и духовен водач и баща на паството си. Така че - през неговите уста говори Бог.

 

А цялата там гимнастика - хора А, хора Б, място С... Скоро си държал някой изпит по римско право ли? Твоите юридически схващания за причинно-следствените връзки нямат НИЩО общо с религиозните такива. Бог е този който наказва децата за греховете на родителите. И обратно. Бог е този, който е наказал цялото човечество за греха на Адам и Ева. Повече нужно ли е да ти обяснявам как се осмисля смъртта на хора на място Б спрямо действията на други хора на място С? Дали това на теб или на мен ни се струва логично,странно, тъпо, възмутително или не няма никакво значение - така е построена религията. И аз не очаквам църковен служител да реагира различно от реакцията на дядо Николай. Просто защото е църковен служител, а такава е църковната доктрина. Точка. И после някой да твърди, че той бил изперкал или бил нагъл или бил тъп - това е тъпо и неадекватно и издава непознаване на картинката, приказки наизуст и емоционални изблици...

 

И понеже продължава от своя "пиедестал" да ни поучваш..., защо не ни обясниш ти как така ползваш "познания и разбиране" и религия в едно изречение, като би трябвало много добре да знаеш, че не им е там мястото?

 

Пич, ти яко си се назобал с учебници май... какво странно виждаш в ползването на познание и разбиране заедно с религия в едно изречение, в което се говори за познаване и разбиране на самата религия?! Или религията не може да бъде познавана и не може да бъде разбирана?! Що? Май се опитваш да ми кажеш, че на този свят има неща които не могат да бъдат разбрани и познати? Яко каша ти е в главата ми се струва. От една страна ръмжиш срещу религията, от друга заставаш на талибански позиции, че видиш ли, има неща които човек не може да разбере и познае... Опитай се да си последователен поне.

Link to comment
Share on other sites

Overman,пак спориш само за спорта и да докажеш колко много ги чаткаш нещата и колко прости са хората около теб!

Искаш да кажеш,че не дай си Боже,някой твой роднина,приятел претърпи злополука и дойде свещеник и ти каже"това стана,защото те са си виновни",ще реагираш по-същия начин!?

А и разбирането ти за църквата като Спекулация ,въобще не стои добре до опитите ти да защитиш една изцепка на висшо духовно лице!

Link to comment
Share on other sites

Още един ден, изпълнен с глупостите на Овърман... Поне днес разбрахме, че е надълбоко запознат и с догмите, казусите и функциите на православната църква, както и на християнството като религия по принцип! :D

Link to comment
Share on other sites

Казвам, че не можеш да очакваш свещенк да не ти каже, че близките ти са пострадали, защото така е била божията воля, тя била такава защото това и това и така... не казвам абсолютно нищо за това дали е прав или не е прав и дали говори пълни глупости или не. Схващаш ли? Това НЕ е изцепка на висшЕ духовно лице. Това е НОРМАЛНАТА реакция на духовното лице. Това казвам. Не можеш да твърдиш, че свещеника е тотално изперкал или уникално тъп, защото ти е казал, че са загинали защото това е божията воля и защото така ни наказва, защото сме вдигнали сватба в деня на смъртта на Йоан Кръстител. Или че се гаврел по този начин с хората. Нормално е да го каже, ДЛЪЖЕН е да го каже. Иначе не би бил висш църковен свещенослужител.

 

 

Както тук някой казваше вчера - показването на филм по Нова, в който става дума за корабокрушения и загуба на живот в море, в деня в който цялата страна е потресена от трагедията с тези хора - ето това Е изцепка. Както се изрази и една зрителка - това че в шапката на новините на Нова всеки път показват кадри с изгорелите в пожара във влака - това е изцепка спрямо всички близки и роднини на тези хора.

Link to comment
Share on other sites

Курунирски, защо се буташ между шамарите ти се чудя? :laughing:

 

-------------------------

 

Между другото който бърза се прецаква. SECTION 8 се оказа мулти пукница... :angry:

 

Ще погледна отново зловещата 20 гигабайтова SACRED 2

Link to comment
Share on other sites

Казвам, че не можеш да очакваш свещенк да не ти каже, че близките ти са пострадали, защото така е била божията воля, тя била такава защото това и това и така... не казвам абсолютно нищо за това дали е прав или не е прав и дали говори пълни глупости или не. Схващаш ли? Това НЕ е изцепка на висшЕ духовно лице. Това е НОРМАЛНАТА реакция на духовното лице. Това казвам. Не можеш да твърдиш, че свещеника е тотално изперкал или уникално тъп, защото ти е казал, че са загинали защото това е божията воля и защото така ни наказва, защото сме вдигнали сватба в деня на смъртта на Йоан Кръстител. Или че се гаврел по този начин с хората.

Има голяма разлика от това да кажеш по божията воля или по-лесно имало е да става,но да кажеш станало защото Бог наказва виж това го няма в нашата религия,има изключения(Содом,Гомор)!

И отново казвам с изказването религията е спекулация(а спекулацията е нещо лошо,не истинско,с изкуствено завишена стойност) показа че спориш за спорта,можем да си разтягаме локуми и да се хващаме за думите,но при такава трагедия да излезнеш и да кажеш,да това стана защото господ ги наказа за мен си е изцепка.

Link to comment
Share on other sites

Личната ми оценка и мнение за Църквата и Религията какво общо има в конкретния случай?!

 

И кое го няма в нашата религия? Коя е вашата религия, мога ли да попитам?! Щото ако твърдиш, че в твоята религия Бог не наказва - очевидно говорим за различни религии...

 

Мисля че няма смисъл да се повтарям и потретям... Казах това което исках да кажа и не мога да направя нищо повече - все някой е разбрал за какво говоря. А и да не - здраве да е. Казах какво мисля за поведението на дядо Николай, дали е оправдано и адекватно. Да отиваме на спор за религията, дали е логична, правилна или не - не, благодаря. Ако на някой му се води такъв спор - да отвори тема, ще се намери кой да му опонира.

Link to comment
Share on other sites

ОК значи можеш да даваш безпристрастни оценки за нещо което си класифицирал като не истинско,а вече моята религия каква е за теб няма да има голямо значение,важно е ти да знаеш в какво вярваш или не вярваш.Или ти си един теолог -атеист борещ се за един праведен свят и доказваш правотата на божиите наместници на земята,горе долу толкова абсурдно звучиш!

А за твое успокоение православен християнин съм,кръстен в църква още като бебе.

Link to comment
Share on other sites

Поред на номерата, моята религия е християнство, ако искаш още по-специфично, клоня към идеите на птотестантската църква в смисъл, че не вярвам в непременната нуждата от икони и старозаветни обреди. Не обичам да деля християнството, т.е. нямам нищо против да вляза в православен или католически храм, не съм сектант или екстремист.

 

Фактът, че твърдиш, че Бог "наказва", показва само колко отбираш от християнство. Нека се опитам доколкото мога да ти синтезирам една идея от Библията - старозаветният Бог наказва, посича и изгаря, Исус е единствено прошка и любов. Старозветният Бог иска да правим жертвоприношения и курбани и да пазим всеки обичай и ден с върховна грижа, Исус иска да обичаш ближния си. Важността на нещата е сериозно изместена и ако има проблем с православната ни църква, то е, че тя не успява да обясни точно това, а продължава да дълбае в канона и догмата, в обичая и традицията.

Link to comment
Share on other sites

Курунирски, защо се буташ между шамарите ти се чудя? :laughing:

 

-------------------------

 

Между другото който бърза се прецаква. SECTION 8 се оказа мулти пукница... :angry:

 

Ще погледна отново зловещата 20 гигабайтова SACRED 2

 

И аз снощи бях подлъган от Section 8. Боза от всякъде.

Link to comment
Share on other sites

прав си - не "отбирам" от християнство. казах, че не смятам да споря за същността на религията и дали е добра, лоша, права, крива - и няма да го направя :) не съм подготвен за това.

 

Само ти се радвам... на колко години си казваш? И вече имаш толкова непоклатимо изградено ясно и пълно мнение по въпросите за дълбоката същност на религията и християнството, и нещо повече - знаеш къде са им проблемите и как и колко са им изместени ценностите... защото ги познаваш из основи и напълно. Браво.

 

letalis, отвори тълковните речници и прегледай значенията на "спекулация", особено тези които не са свързани с обекти и контекст от материалната култура... ще се изненадаш да откриеш, че понякога "спекулация" се употребява без изобщо да е оцветена в смисъл на "лошо" нещо. Без изобщо да е оценка за "добро/лошо".

Link to comment
Share on other sites

Тук ще те поздравя, че не искаш да спориш по някакъв въпрос, that's a first :D

 

Майтапа настрана, ти ако се замислиш не виждаш ли подобно нещо? Свещениците и целия килр е зает с предимно неразбираеми (били те и наистина много красиво звучащи) песнопения и вманиачаване около празници, ритуали и обредност, а никой не проповядва на хората основни християнски ценности, никой реално не говори за тях. Ако пък някой отвори дума за тях, тогава той почти винаги бива наричан "сектант", "луд" и т.н.

 

Не твърдя, че познавам религията изоснови, Бог и божията промисъл най-малко. Просто се опитах да защитя позицията си, че Бог не наказва. А и като "странен протестант" се старая да проповядвам или, нека го кажем по не-сектантския начин, да рекламирам религията, християнската, във всичките й форми.

Link to comment
Share on other sites

Народа го е казал "Вържи попа да ти е мирно селото".

И аз се опитвах да кажа,че в моите разбирания поне Бог не наказва,не съм ревностен християнин,по-скоро имам свой разбирания за нещата!

В спора се включих само заради изказването на Овърман.

Колкото до значението на "спекулация"-моля просвети ме Овърмане с ново значение на тази думичка,ще ти бъда много благодарен

Link to comment
Share on other sites

:D

В спора се включих само заради изказването на Овърман.

 

Демек - заради самия спор... щото трябва да му се опонира на него. Браво.

 

Хич и нямам намерение да те просвещавам. Стой си такъв какъвто си си. Да не си ми син, нещо, та да полагам грижа за ограмотяването ти? Просто съвет - ако ще използваш думички, на които не знаеш значението - проверявай ги в речника. За това са тия речници, срамно няма. ;)

Че и пет пъти я използва - като нещо "ей-ся-та-хванах-кучи-сине-в-издънка", с кеф и радост, че си ме спипал :)

 

Почти винаги е забавно да се спори в този форум...

Link to comment
Share on other sites

Куренуре що мислиш че всички Свещеници са еднакви ? Според теб те са някаква паплач или нещо което ако го споменеш те анатемосва.

Link to comment
Share on other sites

Overman аз това намерих като значение,да видим ти какво ще предложиш, а и следвам твоя пример да спорим за спора.

Link to comment
Share on other sites

Не разбирам въпроса, още по-малко как е свързан с нещата, които съм казал по-горе. Ама сериозно не разбирам, не се заяждам...

И поне ме изпиши като хората де... :(

Link to comment
Share on other sites

Самата религия застава на позицията, че всичко се обославя от нея. Религиите обикновено са цялостни системи. Тя (старозаветната) винаги е била против познанието и разбирането на процесите в светския им смисъл, а подкрепя тяхното тъкуване само през своята призма от рабирания за света.

 

За римско право не отваряй дума ;) въобще. Ако дадеш цитат от Новия или Стария завет в който да се говори, че свещенослужителя е "директна линия" с Господа...признавам те.

 

Самата система на религията е така построена (християнско-юдейско-мюсюлманската), че в нея няма дефинитивни твърдения. Това е така още в Стария завет, че и в Новия. Това са митове на абсурда и липсата на логика - каквато и да е тя.

 

Доста съм ги чел текстовете им, познавам ги.

 

Още повече, моля ви... Недейте със Содом и Гомор. Не отнемайте на вулкана величието му, а на аналообичните евреи сладоста им от мъжката любов.

Link to comment
Share on other sites

Ти пък не може да кажеш "не е верно", а трябва да си пробуташ глупавия сърказъм.

 

Абе писна ми тука да се опитвам да не обидя някой, пък всеки да се прави на тарикат. Ай стига толкова...

Ами вади малката фунийка и големият черпак и...... (не е като да не го можеш) ;)

 

Фактът, че твърдиш, че Бог "наказва", показва само колко отбираш от християнство. Нека се опитам доколкото мога да ти синтезирам една идея от Библията - старозаветният Бог наказва, посича и изгаря, Исус е единствено прошка и любов. Старозветният Бог иска да правим жертвоприношения и курбани и да пазим всеки обичай и ден с върховна грижа, Исус иска да обичаш ближния си. Важността на нещата е сериозно изместена и ако има проблем с православната ни църква, то е, че тя не успява да обясни точно това, а продължава да дълбае в канона и догмата, в обичая и традицията.

 

Нека да ти синтезирам пък аз идеята на триединството. Бог син, Бог отец и Свети дух = св. Троица, всеки за себе си и тримата едно цяло. Или си мислиш, че в християнството работите стават както при древните гърци, а? Зевс резнал топките на Хронос и заел трона му и онзи ни се чул, ни се видял повече... Сам казваш "старозаветен", ама май си нямаш идея що е тва стар и нов завет? Завет, Курчо е договор! В смисъл при неизпълнение на клаузите следват шамари. Това, че Исус е изкупил греховете на хората умирайки на кръста не означава, че е издал индулгенция во век и веков за цялото човечество! Изкупил е само греховете на вярващите в него за да може да се сключи новиат завет! Никъде в Библията не е казано, че вече бог няма да наказва. И ако си беше направил труда да се зачетеш по сериозно, щеше да знаеш, че "обичай ближният си" е една от десетте заповеди чрез които е сключен стария завет......

 

Овърман е абсолютно прав като ги казва тези работи. Догмата си е догма! И аз съм негативно настроен към нашия владика заради някои дебелашки изцепки (които не противоречат на канона), защото освен висш духовник той трябва да бъде и дипломат (какъвто в никакъв случай той не е). В заключение искам да кажа, че разбирането на дадено нещо, в никакъв случай не е равно на съгласяване с или приемане на същото....

 

Самата религия застава на позицията, че всичко се обославя от нея. Религиите обикновено са цялостни системи. Тя (старозаветната) винаги е била против познанието и разбирането на процесите в светския им смисъл, а подкрепя тяхното тъкуване само през своята призма от рабирания за света.
Можеш да бъдеш абсолютно сигурен, че и при "новозаветната" това важи с пълна сила... ;)
За римско право не отваряй дума ;) въобще. Ако дадеш цитат от Новия или Стария завет в който да се говори, че свещенослужителя е "директна линия" с Господа...признавам те.
Това само показва, че може и да си чел, но нищо не си разбрал!
Самата система на религията е така построена (християнско-юдейско-мюсюлманската), че в нея няма дефинитивни твърдения. Това е така още в Стария завет, че и в Новия. Това са митове на абсурда и липсата на логика - каквато и да е тя.
Ами няма как да бъде иначе при условие, че християнството произлиза от юдеизма, а исляма от християнството! Ако питаш мене - логика има доста голяма (пречупена през призмата на религията) Апропо, дефинирай си "дефинитивни твърдения" в контеста на религията и сам ще се усетиш каква глупост изтърси току що.
Доста съм ги чел текстовете им, познавам ги.

Това последното - не е вярно!

Link to comment
Share on other sites

Казано е, че няма да наказва повече. Дори в Стария завет. Недей ти се цепи като си чел много отдавна или през пръсти. Още повече, не подигравай другите религии. Те отразяват социално-политическите разбирания и страхове на хората към съответния момент на създаването им. Старогръцките митове имат далеч по-големи достойнстава - както литературни, така и общочовешки схващания - от юдаистко базираните религии.

 

____________________

 

Аз не знам защо разглеждате Стария завет като сякаш е "обезсилен" от Новия, като това не е така. Иисус сам потвърждава правилата му - например непрактикуването на обрязване е осъдено от него (и той самият е бил обрязан)? Въобще това е една дълбоко лицемерна каша от митове на други страни - основно Египет и Гърция.

 

А 10-те божи заповеди са върха на профанизацията в съвременния свят. Още в Стария завет има 2 книги (по памет) само с правила от бога към юдеите - респективно всички кланящи му се. Тези пък правила още в същото петокнижи са нарушени стотици пъти и то от най-обичните Господу сред човеците.

Link to comment
Share on other sites

Куре, ето ти цитат от Новия Завет.

 

34. Не мислете, че дойдох да донеса мир на земята; не мир дойдох да донеса, а меч;

35. защото дойдох да разлъча човек от баща му, и дъщеря от майка й, и снаха от свекърва й.

36. И врагове на човека са неговите домашни.

37. Който обича баща или майка повече от Мене, не е достоен за Мене; и който обича син или дъщеря повече от Мене, не е достоен за Мене;

Link to comment
Share on other sites

Бахти и спора . Напълно съм съгласен с твърдението , че Господ наказа..., излизащо от устата на вярващ християнин (било то владика или старата ви баба) няма и грам скандалност. Православните канони са много далеч от модерното общество и разбиране . Ето например на Curunir не му изнася и си вярва в това , което него лично го кара да си се чувства добре. Който не е съгласен с Църквата, никой не го кара да се бие в гърдите и да казва аз съм Православен или друг вид християнин. Тва е... @host не знам защо намеси сичкия този софизъм и реторика????

 

Отец Николай може да е всякакъв , но за годините , които е владика на Пловдивската епархия е подпомогнал с доста църквите в областта, било то реставрация , финансово и тн..

Винаги може да отправяме критика , още по-лесно и към духовни лица, но Според мен в този случай е неуместно,....

Link to comment
Share on other sites

.......

Специално си едитнах горният пост заради тебе, ама като гледам вече са ти дали отговор....

 

П.с. Или викаш - Тва не е от новия завет, пък още по-малко от нашата Библия.....?

Link to comment
Share on other sites

  • Veno locked this topic

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...