Jump to content
BulForum.com

Какво ви минава през главата


Recommended Posts

А, виж, това е друга работа вече. Извинявам се за конкретния случай с физиката.

Има няколко човека във форума с които няма смисъл да спориш. Има житейски опит много по - богат от твоя. Да не говоря за знания в определени дисциплини. По трудният начин разбра за един от тях ;). Другият пример е да спориш на тема perl с cade. Вероятно не знаеш за кой ти говоря, но ov3rm4n и Godfather веднага ще сe сетят :).

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 107k
  • Created
  • Last Reply
Мне, смених посоката на развитие, заради тенденциите в нещастната ни държава. :wacko:
Донякъде по тази причина останах със завършен първи курс...

Добре де, Годфадъре, като се обърнеш и погледнеш назад, струваше ли си според теб времето, вложено в следване на таз физика?

Link to comment
Share on other sites

Донякъде по тази причина останах със завършен първи курс...

Добре де, Годфадъре, като се обърнеш и погледнеш назад, струваше ли си според теб времето, вложено в следване на таз физика?

Струваше си всяка вложена минута. Все още съжалявам, че тогава нямах достатъчно акъл в главата и кураж и не си грабнах шапката да продължа отвъд океана. Ама човек си пати от собствената глупост, не от друго. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Е не виждам да сте особенно активни по въпроса.

 

Има ли смисъл? Това би ли променило нещо? Изобщо кой какво прави с живота си е негова работа. Смяташ ли че ако родителите са заедно но не могат да се понасят е по-добре за детето? Да продължавам ли с риторичните въпроси?

Link to comment
Share on other sites

Има ли смисъл? Това би ли променило нещо? Изобщо кой какво прави с живота си е негова работа. Смяташ ли че ако родителите са заедно но не могат да се понасят е по-добре за детето? Да продължавам ли с риторичните въпроси?

 

Пак драсна към Кърджали.

 

Не съм казал, че ТРЯБВА да сте активни, а че НЕ СТЕ активни, затова няма да е нужно да казвате колко са дълги връзките ви и това не ви засяга.

Link to comment
Share on other sites

Струваше си всяка вложена минута. Все още съжалявам, че тогава нямах достатъчно акъл в главата и кураж и не си грабнах шапката да продължа отвъд океана. Ама човек си пати от собствената глупост, не от друго. :wacko:

 

Мда, тя е безгранична както знаем :)

 

Аз обаче не съм особено сигурен че една академична кариера е по-добрият избор. Всичко си има плюсове и минуси но дори в университетите където преподавателите са доста по-добре, и дори и назапад, пак си остават преподаватели а това е диагноза а не професия.

 

Има страхотни умове, пред които шапка свалям но предпочитам да се занимавам с други неща - това е въпрос на личен избор.

 

Пак драсна към Кърджали.

 

Не съм казал, че ТРЯБВА да сте активни, а че НЕ СТЕ активни, затова няма да е нужно да казвате колко са дълги връзките ви и това не ви засяга.

 

Аз поне не го коментирам просто защото няма смисъл да се коментира а да си ахкаме и охкаме можем до утре сабахлен и това няма да промени нищо...

 

 

И тъй като не знаем цялата истина можем само да си чешем езиците.

 

А да и за протокола - наистина мисля че е тъпа постъпка, поне така както е изложена "сторило му се много трудно".. на това коментара ми е "ми ти пък си еб**ти слабака след като ти идва нанагорно това, по-добре си окачи въжето докато е време щото има доста по-трудни неща от това"... ама нито ги познавам нито знам каква им е историята нито какво им се е случило на тези хора че да коментирам нещо, освен това отношенията им са си тяхна работа

Link to comment
Share on other sites

Аз обаче не съм особено сигурен че една академична кариера е по-добрият избор. Всичко си има плюсове и минуси но дори в университетите където преподавателите са доста по-добре, и дори и назапад, пак си остават преподаватели а това е диагноза а не професия.

Дедо, академичната кариера не е единствената алтернатива за желаещите да се занимават със сериозна наука. Справка NASA, CERN или например лабораториите на IBM. ;)

Link to comment
Share on other sites

Дедо, академичната кариера не е единствената алтернатива за желаещите да се занимават със сериозна наука. Справка NASA, CERN или например лабораториите на IBM. ;)

 

Прав си - има и такива места, има и университети в които си струва да работиш дори и да преподаваш но чак толкова гениален не се чувствам... не че ми липсва самочувствие но все пак там трябва да работят наистина гениални хора според мен пък като се знам какъв съм заплес на моменти...

 

ПС: Случайно да познаваш Емануил Тодоров?

Link to comment
Share on other sites

Това изобщо не отговаря на истината. Дай ми поне един пример на две приети теории във физиката, които да си противоречат? Проблемите идват от некомпетентността на хората, които се опитват например да приложат законите на Нютон в света на елементарните частити и след като това не става, виждат някакви противоречащи си теории. Всички парадокси (особено тези на квантовата физика) са парадокси в главите на хората, които не могат да схванат неприсъщата за тях реалност, съществуваща в едни други измерения. За една елементарна частица такива парадокси не съществуват, а са си част от ежедневието, както част от ежедневието за нас са законите на Нютон, които пък са непонятни за елементарните частици. Та противоречия във физиката няма, има само неразбиране и невъзможност да се схванат и осмислят в дълбочина природните закони в различни измерения и мащаби.

 

Не виждам да съм говорил за утвърдени или приети контрадикционни теории. Аз само изтъкнах, че различни среди подкрепят различни свои виждания като правилни string theory ако помня правилно доста от физиците не я подкрепяха когато четох за нея - повече от 6-7 години. Може и до законите на притеглянето да прибегнем т.н. гравитация и способа на действие за който също ако не помня по-зле от колкото казват имаше също различни виждания освен общоприетото.

 

За моливчето - много съм уморен и психически и физически, цепи на право @Gado , защото не виждам какво пречи на това което ти си написал с моето?Да, един обект (то по-скоро за субекти говорим) на множество позиции - ала всяко едно от ,айде ще си позволя да ги нарека, отраженията възприема ли като обективни за себе си всички други едновременно (единство) или само едно (единично отграничение)?Защото и в двата случая говорим за 1-чна съвкупност на обекта - за самия него поне според мен. Дори обаче не считам въобще за нужно да примесвам предишният ни разговор с този.

От доводите ти стана ясно, че истината за които и да е субекти в конкретен момент и конкретна точка е една?Ама тук говориш за обективизирано проявление на дадено събитие. А в онзи разговор говорихме за поведение на субект, нещо което се отразява в индивидуалното съзнание на всеки един според начина по който е формирано неговото собсвено и средата в която се реализира самия субект в чието съзнание се отразява събитието.

___________________________

Ако не съм ви разбрал или само разводнявам допълнително темата без нужда се извинявам предварително :) все пак никой не е нужен да ни/ми обяснява неща които не разбираме - при положение, че не му плащам/е. Благодаря за информацията в цитатите и другите мнения - относно физичните въпроси -, поне на мен ми бяха интересни и полезни.

Link to comment
Share on other sites

... или само разводнявам допълнително темата без нужда...

 

Че то тази тема е разводнена по принцип, не мислиш ли, просто няма как да стане по-разводнена и твоето е капка в океана :lol:

 

А струнната теория затова е теория защото още не е доказана и целта там е да се установи как е възникнала вселената, имало ли е "Голям взрив" или не и какво става въобще. Но си е теория и още се чешат въпросните умни глави но не са го доизмислили още. Разни мембранни теории и прочее има, нам си колко си измерения сметнаха че били и какво ли не, но засега това са теории които не са доказани още. Но дискавъри всички сме гледали (напоследък в минало време за абонатите на ЕК)...

Link to comment
Share on other sites

Имах предвид дадената тема на разговор - физика - ,а не "Какво Ви минава през главата". ;)

 

____________________________

 

Струнната теория още в училище я разглеждахме - като бях 11 клас май - т.е. беше набрала преди доста време популярност дори сред хора дето хал-хабер си нямаме от това.

 

Минава ми още през главата как със псевдо свободолюбивия си нрав дори в този форум всичко се обръща наопъки. Имам предвид темата на човек изгорял с недвижим имот на Хиподрума. Вместо конкретно да му се дадат съвети, се почна да го хокат какви му били парите, какъв бил наглец... омръзна ми от този псевдокомунистически идеал за равенство на всяка цена и приравняване с особено удоволствие на хората нарпавили нещо повече от другите. Защо трябва в оназа тема да се коментират такива неща като си има други теми и места, пък може и нова да се пусне?! Всички хокат, размахват пръсти и други работи в носа на хората... (въобще не ми е на мерника конкретния случай ама цялостното отношение да се плюе винаги за всичко и всеки, и ако може повече от предния път).

 

____________________________

 

Знам, че давам много скапан източник (общо погледнато) ама не я ли водят "теория" http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D0%B5%...%B8%D1%82%D0%B5 ?

Link to comment
Share on other sites

А струнната теория
Теория или хипотеза?

 

Между другото доста от популярните 'научни' материали са 'научни'. "Учените твърдят", "учени от едикъдеси"... Това граничи малко с учените, дето доказаха, че човек може да живее 14 години без храна, и учените, които са изследвали уменията на гадателката Светлина. И заради такива 'научни' материали хората си мислят, че физиката е изпълнена с противоречия...

Link to comment
Share on other sites

Между другото доста от популярните 'научни' материали са 'научни'. "Учените твърдят", "учени от едикъдеси"... Това граничи малко с учените, дето доказаха, че човек може да живее 14 години без храна, и учените, които са изследвали уменията на гадателката Светлина. И заради такива 'научни' материали хората си мислят, че физиката е изпълнена с противоречия...

Забрави да включиш и Гадо...

Link to comment
Share on other sites

ПС: Случайно да познаваш Емануил Тодоров?

Звучи ми доста познато, но за съжаление не мога да зацепя. Все пак от тогава минаха 15 години и се усещам, че забравям имената дори на най-близките си колеги. :wacko:

 

Теория или хипотеза?

 

Теория се води: String theory

Иначе доста сериозни учени се занимават с нея но е нещо ново и още е в процес на изследване...

Хипотезата със сигурност е недоказано твърдение, но в тези случаи се използва и термина теория, защото макар и все още недоказани, тези измислени системи притежават твърде обширен математически апарат, както и ефект върху конкретни измерения във физиката. Затова ги наричат теории, макар и все още недоказани.

Квантовата теория е едно от най-доказаните неща в съвременната физика. Няма нито едно явление или експеримент от нейното измерение (т.е. в микросвета), което да й противоречи. Това, че доста философски принципи и човешки разбирания и възприятия са в противоречие с някои положения в квантовата физика означава само, че има нещо сбъркано в собствената ни философска система и възприемане на света, що се отнася до микромащабите (тези, от порядъка на атома, ядрото и елементарните частици).

Теорията на струните, както и подобните на нея теории имат за цел обединяване на съществуващите физични теории в отделните мащаби: микро, макро и вселенски, което пък е свързано директно с обединяването (т.е. един и същ математически апарат, който да ги обяснява) на всички познати (и евентуално някои все още непознати) взаимодействия. Познатите взаимодействия са следните: силно и слабо (действат само в микромащаби при елементарните частици, ядрата и атомите); електромагнитно (познато на всички, като в това число влизат магнитни полета, светлина, радиовълни, рентгеново и гама излъчване и т.н.); гравитация. Теорията на струните е комплекс от постулати и сложен математически апарат, който има за цел да обясни всичките тези взаимодействия (нито една съвремена доказана теория не може да го направи) и евентуално да предскаже нови все още непознати явления в различни мащаби (от микро до мегавселенски).

Една изключително интересна (макар и далеч по-неизвестна) теория със същите цели е теорията на Хайм (Burckhard Heim) - немски учен, еквивалент на Стивън Хоукинг (висока степен на инвалидност, абсолютно сляп, глух и без ръце след инцидент с избухваща граната през Втората световна война). Поради инвалидността си и изолацията, в която е работил, Хайм пише трудове, които са изключително трудни за разбиране, математическия апарат е сложен и крайно нестандартен, оригиналните текстове разбира се са на немски. През последните години има създадена една група от учени, чиято цел е да преведат акуратно на английски и използвайки съвременен разбираем математически апарат уникалната теория на Хайм. В общи линии теорията обединява двата ни познати съвременни стълба на физиката - квантовата и общата теория на относителността. Самата теория използва новаторски (съответно изключително сложен) математически апарат, като предсказва някои нови непознати на съвременната наука взаимодействия. Най-любопитното за широката публика е, че в теорията на Хайм традиционните константи в другите теории представляващи масите на елементарните частици всъщност не са константи, ами излизат като решения на уравненията на математическия апарат, което само по себе си е доста уникална и интригуваща особеност. Лично за мен теорията на Хайм е по-стройна от тази на струните, с по-малко и по-адекватни постулати, както и с далеч по-интересни следствия. На този етам има само един единствен проведен експеримент, който подкрепя теория. Индиректна такава подкрепа са извеждането на масите (с доста голяма точност) на редица елементарни частици.

Въпрос на време е и доста сложни експерименти (като тези провеждани с Големия Адронен Ускорител в Церн) за да започнат да се разкриват някои части от пъзела, който евентуално ще покаже коя от тези теории има повече основание да се приеме като фундаментална основа на съвременната физика (и тази на бъдещето).

 

Дубрютру.

Бахмааму, този става с петлите. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Хм, за Хайм трябва да поровя, за сефте чувам за него...

 

А Наско не става с петлите. Той ги буди и след това идва да ни напише "добро утро".

Link to comment
Share on other sites

Звучи ми доста познато, но за съжаление не мога да зацепя. Все пак от тогава минаха 15 години и се усещам, че забравям имената дори на най-близките си колеги. :wacko:

 

ЕГ - Пловдив след това златен медал на международната олимпиада по информатика и право в MIT... Мисле че беше 2-3 випуска преди мен

 

 

 

 

 

висока степен на инвалидност, абсолютно сляп, глух и без ръце...

 

Е как изобщо е писал трудовете си?

Link to comment
Share on other sites

ЕГ - Пловдив след това златен медал на международната олимпиада по информатика и право в MIT... Мисле че беше 2-3 випуска преди мен

Е значи няма как да го познавам, защото определено не е бил по мое време.

 

Е как изобщо е писал трудовете си?

Не е писал, други са го правили. Макар и да е използвал някакви специални протези за ръцете, все пак уникалното при него е било развиването на феноменална аудио памет. Имал е все пак някакъв остатъчен слух, който до такава степен е изострил възприятията му, че е бил в състояние да запомни абсолютно всяка рецитирана му формула. Казват също, че е бил в състояние да научи чужд език буквално за дни. Умира в началото на 2001-ва като оставя в наследство уникални трудове и теория, която все още е в процес на проумяване от останалите.

Link to comment
Share on other sites

А това е по-скоро философска концепция отколкото физична - хайде да не бъркаме 2те понятия... и въпросните философии ги има от времето на древните гърци и мислители са се чудели дали изобщо съществува нещо което не го виждаме/пипаме/чуваме и т.н. та мисълта ми е че тези неща не са от вчера

<=>

бахмааааму. философия+физика. е сега вече съм буден!

остава и да мжоех да се концентрирам.....

Ами нека Кръстника да ме поправи ако греша, но двете дисциплини от бая време насам са здраво преплетени.... И, да. Теориите изглеждат противоречиви имено заради ограничените ни умове (единици са тези които могат да видят наведнъж по-голям фрагмент от картината) и заради океана от не познание който обгражда островчето на познанието.....

Е не виждам да сте особенно активни по въпроса.

Ами аз по това време бях на третата ракия и довършвах първата си салата тръпнейки в очакване на основното ястие на семейното ни събиране (баща ми имаше юбилей) :)

 

Забрави да включиш и Гадо...

Имаш някакъв проблем с мен ли Психи....? Не сме си мерили пилетата ли? Ако не ти е поне педя и два пръста (без бомбето), няма смисъл и да го правим....

Link to comment
Share on other sites

Имаш някакъв проблем с мен ли Психи....? Не сме си мерили пилетата ли? Ако не ти е поне педя и два пръста, няма смисъл и да го правим....

Педя и 2 пръста ми е пилето, когато е заклано... :lol:

Имам проблем, да. Но това по никакъв начин не пречи да те обичам. :wub:

Всъщност си мисля, че ти може би си единствения човек от форума, с който няма да мога да се разбера на маса. Освен Пазу разбира се. И не заради друго, а просто защото повече няма да седне на 1 маса с мен. :) И може би Овър-а, просто защото не знам извънфорумното явление ov3rm4n...

Дори с Curu се разбирам, а както всички знаем, неговия мироглед е доста тясен. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Veno locked this topic

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...