Jump to content
BulForum.com

Какво ви минава през главата (Нова тема)


Veno

Recommended Posts

12 hours ago, XMD said:

  Оставам с убеждението, че не искат да мислят и да се напрягат. Да се тъне в посредственост, ден да мине. Ситуацията е плашеща

 

 

Пазара на труда е екзогенен фактор за фирмата, в случая единен за ЕС. Както търсещият, така и предлагащият трябва да са конкурентноспособни на него.

Ако правим много опити да си купим нещо /труд/ и не получаваме нужното качество/количество то най-вероятно или представите ни за състоянието на пазара са грешни или не сме достатъчно конкурентни.

 

Темата е много обширна, на микро равнище може да се мине през много фактори, някои от които:

 

-подбор- как и кой подбира персонал, какви релевантни знания и умения притежава;

Пример: може ли да наемеш трима чалгари, трима рейвъри и трима метъли и после да се чудиш що коледното парти не е ОК. Хората дето ще работят заедно трябва да имат и нещо общо помежду си.

Не е проблем да са простаци или олигофрени, стига всички да са такива.

 

-осигуровките реални ли са.. аз ако искам да работя с някой, мога ли да му кажа "Пич аре да работим заедно, ама аз ще те крада" и да чакам да е супер мотивиран... Оувъртайм/ работа по празници правилно ли се отчитат, изобщо спазва ли се трудовото законодателство.

 

-капиталовъоръженост от гледна точка на очакваната производителност на труда: може ли да ме пратиш извън града през зимата с развалена кола с летни гуми тип джапанки и бургия за метал от 1лв, като знаеш, че ще има 20+ дупки...

 

-и изобщо не на последно място, мотивационните умения на началника. Пример идва шефа и казва "Направи еди какво си, ония неща ги нареди там, другото както прцениш" След час му казваш "Готово" а той "Браво, ей тва исках да видя" Пари/ условия, допълнителни материални/ социални стимули не са единствен мотивационен фактор.

 

12 hours ago, XMD said:

И проценти от оборот  съм давал, бонус липса на брак, 7 часов работен ден, резултатът е един и същ....  

-лично на мен ми звучи супер

Едит: И все пак бонусната система трябва да е реално постижима и взаимно изгодна. Кво става ако чакаш някой да си къса гъза буквално за да вземе 200лв отгоре през месеца. И като видиш, че ония някак си успява, да му вдигнеш таргета с 20% без да бараш 200те лева...

Edited by chasti
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 12.8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

//offtopic
Във фирмата сме трима метълисти, трима чалгари, и още десетина музикални помияра и нямаме проблеми нито с коледно парти, нито с ходене по вили. Примерът е неуместен.

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, gado said:

Охоо..... Кетъринг.... Трябваше с това да започнеш...

Такива малоумници и лешпери, каквито можеш да намериш в почти всяка една кухня, нито световен X-фактор, нито- Светът търси таланти може да събере и за три издания!

Горното изключва читавите готвачи (тези, дето не използват мозъка си за сгъстител на шкембе чорбата). Но пък и те като правило не работят или поне не го правят дълготрайно за 1500 лева, повярвай ми! А именно готвачът може да направи една кухня - кухня или тотално да и eбe майката.

Мисля, че ти май по някое време по различен параграф се възползва от услугите ми. Значи би трябвало да ми имаш телефона. Звънни ми ако е така и ще те консултирам технологично, без да ти струва нищо. Мисля, че мога да ти помогна в голяма степен (когато говорим за кетъринг), така, щото да не ти се налага да търсиш наистина специализиран персонал.

Не съм бил аз, нямам ти и телефона, виждали сме се само един път, когато Пламен имаше нужда от кръводарители. 

Ще се радвам да се чуем да дадеш малко акъл.

 

Link to comment
Share on other sites

Интересен материал за всички защитници на тезата, че съществуват т.н. славянски народи. Да постна настоящото ме подтикна един скорошен спор с един отворко, дето яко се беше назобал с история писана на руско-гръцка пишеща машина. Материалът има и продължение.

 

П.п. Въпрос за 5 с'тинки и кутийка от безалкохолно - Защо не са открити славянски исторически паметници в промеждутъка между тракийските и тези от т.н. първа българска държава?

Разширявам въпроса, като за точен и верен отговор, кутийката се заменя с пълна такава - Къде изобщо намерени археологически останки от такъв народ? И в кой писмен източник от онова време се споменават Словени (грамотни) като етнос, а не като обществена прослойка?

 

П.п.2 Ако някой ще се пъне да рови, нека избягва масовата рускоезична продукция. Понеже според ония същешствува език, наречен - Църковно славянски (а не старобългарски). Както и преди глаголицата и кирилицата е съществувала славянска азбука, наречена - Буквица.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Нямам време да изгледам сега видеото, но Божидар Димитров доста беше говорил по темата в предаването си. Обясняваше точно за термина славяни как се появява преди 100-200 години. Същото като наименованието Византия.

Link to comment
Share on other sites

Ти остави това, то е ясно, че е вярно колкото и понятието македонска и украинска нации. Още една голяма гавра е и наричането на азбуката ни Кирилица (по-горе нарочно не я нарекох с истинското и име), а тя всъщност е Българица! Създадена е по поръчка на Симеон първи от Климент. Кирил и Методи създават глаголицата, която така или иначе се използва за известно време само в българското царство. Но пък Българицата в онзи момент се налага в цяла източна Европа. Дори румънците, дето никога не са ги писали "славяни" до средата на 19 век пишат на нея и са се молили в църквите си на старобългарски, а не на румънски език. И в по-новата история е въведена и в Монголия.

Да оставим на страна, че руската култура, църква и език са цивилизационна рожба на България, колкото и да ритат срещу този факт и да се правят на наследници на Византия (което отново е лишено от съдържание понятие, понеже Византия не е съществувала никога).

Link to comment
Share on other sites

Факт. Обаче има и един друг момент. Македонците вече си имат държава. Трябва да си отстояваме миналото, но не можем да им пречим да се наричат както си искат държавата или езика. Той дори вече е различен. Има доста общо с нашият, но си е доста различен вече. Не може да им се пречи да си имат собствена църква.

Link to comment
Share on other sites

Хех... Те и украинците вече си имат държава. Ако и като македонците, никога да не са съществували като нация и държавност.

А първите дори успяха да осерат яко името на човека, благодарение на, който са се запазили като православни и са оцелели. Отричат ключовата роля на Переяславската Рада за оцеляването на казачеството. И дори промениха името на град Хмелницки на непомнявечекак.

 

П.п. А макетата са друга бира. Няколко години сръбски шамари и репресии и са се отрекли от българщината си. Съвременният им език е български, писан на сръбска пишеща машина. И понеже сърбите са им набили в мекишарските кратуни, че са различни от нас, понеже те били славяни, а ние татари. Имаме на лице и днешните поводи за смях, произлизащи от пресата и нет пространството им.

Link to comment
Share on other sites

Тук вече не съм съгласен. Езикът на съвременните македонци вече е доста различен от нашият. С общ корен, но толкова година отделени са оказали голямо влияние. Не е просто диалект вече. А украинците са си прави изцяло. Все пак бяха нападнати и големи части от тяхната държава откъснати. Дано само Европа и САЩ не клекнат и даже наложат още повече санкции на путлерчо.

Link to comment
Share on other sites

Македонците са сърбизирани около 80 години. А колкото до украинците или не ме прочете, или идея си нямаш защо изобщо ги има, а не са изконна част от Полша. Вместо насред Киев да му направят златен паметник на Хмелницки, те серат по името му. Но пък претендират, че , ъъ... древните укри са прокопали Черно море. Македонска му работа, мен ако питаш!

 

П.п. А държава наречена Украйна, никога не е имало преди деведесетте.  Територия, да, но държава, не. И когато започнеш да сереш в копанката, от която те хранят, нормално е да те ошамарят или изобщо да спрат да те хранят.  ;)

В случая доста гальовно ги плеснаха през пръстите.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, gado said:

Македонците са сърбизирани около 80 години. А колкото до украинците или не ме прочете, или идея си нямаш защо изобщо ги има, а не са изконна част от Полша. Вместо насред Киев да му направят златен паметник на Хмелницки, те серат по името му. Но пък претендират, че , ъъ... древните укри са прокопали Черно море. Македонска му работа, мен ако питаш!

 

П.п. А държава наречена Украйна, никога не е имало преди деведесетте.  Територия, да, но държава, не. И когато започнеш да сереш в копанката, от която те хранят, нормално е да те ошамарят или изобщо да спрат да те хранят.  ;)

В случая доста гальовно ги плеснаха през пръстите.

 

Тва за украинците е пълна глупост приятелю. Прочети за Киевска Рус и разбери откъде тръгва 90% от руската култура и религия и т.н.

Колкото до ошамарването, също си много в грешка, ошамарените бяха други след което бяха принудени да вкарат техника приблизително 10х на българската армия в момента.

Link to comment
Share on other sites

Just now, pavlan said:

 

Тва за украинците е пълна глупост приятелю. Прочети за Киевска Рус и разбери откъде тръгва 90% от руската култура и религия и т.н.

Колкото до ошамарването, също си много в грешка, ошамарените бяха други след което бяха принудени да вкарат техника приблизително 10х на българската армия в момента.

А дали да не вземеш да се поограмотиш ти малко. Украйна е създадена през 1914 г. от руснаци, българи, поляци и унгарци. Такъв народ като украинци никога не е съществувал. И въобще не сравнявай Киевска Рус с Украйна или украинци. Тва все едно да се бием в гърдите, че щом гр. Пела е бил в българска територия, значи Александър и Филип Македонски са българи.

Link to comment
Share on other sites

Just now, charmock said:

Тва все едно да се бием в гърдите, че щом гр. Пела е бил в българска територия, значи Александър и Филип Македонски са българи.

Град "Филипополис" е в България. Значи Филип Македонски е българин. Не виждам какво обсъждаме?! :lol:

Edited by Antares
Link to comment
Share on other sites

Just now, charmock said:

А дали да не вземеш да се поограмотиш ти малко. Украйна е създадена през 1914 г. от руснаци, българи, поляци и унгарци. Такъв народ като украинци никога не е съществувал. И въобще не сравнявай Киевска Рус с Украйна или украинци. Тва все едно да се бием в гърдите, че щом гр. Пела е бил в българска територия, значи Александър и Филип Македонски са българи.

 

Защо ли в Уикипедия никой не споменава 1914 и т.н... ?

Или се бърка с 2014 ? :)) :D 

https://bg.wikipedia.org/wiki/История_на_Украйна

https://en.wikipedia.org/wiki/History_of_Ukraine

Link to comment
Share on other sites

Just now, pavlan said:

 

Защо ли в Уикипедия никой не споменава 1914 и т.н... ?

Или се бърка с 2014 ? :)) :D 

https://bg.wikipedia.org/wiki/История_на_Украйна

https://en.wikipedia.org/wiki/History_of_Ukraine

Първо, уикипедия не е сериозен източник и второ, не бъркай територията на днешна Украйна с украинска нация.

Link to comment
Share on other sites

А с оглед на гладомор-а и други подобни изпълнения, не можем ли да говорим за руско робство спрямо украинците?

 

Една много интересна статистика. Как пък няма дори и малко отклонение...

 

statsap.jpg

Link to comment
Share on other sites

Just now, netrootbg said:

А с оглед на гладомор-а и други подобни изпълнения, не можем ли да говорим за руско робство спрямо украинците?

 

Една много интересна статистика. Как пък няма дори и малко отклонение...

 

 

Може ли по-конкретно как така няма отклонение?
неграмотни Н, доверие Д, миниманлен доход М
Гърция Н30.5, Д58, М606
Чехия   Н20.7, Д34, М489
Франц  Н20.9, Д33, М1320 
Или просто физираш, че ние сме най-зле?
Реално колкото повече гледам толкова повече виждам разлики в грамотност, доверие и доход. 
Гърците по-неграмотни, по-обичат, по-богати от Чехия
Чехите по-грамотни, по-обичат, по-бедни от Франция 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, pavlan said:

 

Защо ли в Уикипедия никой не споменава 1914 и т.н... ?

Или се бърка с 2014 ? :)) :D 

https://bg.wikipedia.org/wiki/История_на_Украйна

https://en.wikipedia.org/wiki/History_of_Ukraine

Всъщност там е 1917-та , покрай цивилната война и препратката към https://en.wikipedia.org/wiki/Ukrainian_People's_Republic 

6 hours ago, charmock said:

А дали да не вземеш да се поограмотиш ти малко. Украйна е създадена през 1914 г. от руснаци, българи, поляци и унгарци. Такъв народ като украинци никога не е съществувал. И въобще не сравнявай Киевска Рус с Украйна или украинци. Тва все едно да се бием в гърдите, че щом гр. Пела е бил в българска територия, значи Александър и Филип Македонски са българи.

 

Кой е този първият народ, преди българите? Че и Руснаците са  малко относително понятие, което е много удобно свързано със стари наименования на територии ..

Че и те не знаят, руси ли са, славяни ли са, че искат да обединяват всички славяни, какви са ... 

 

Ние примерно много сме държали, че не сме славяни по времето на WW2, след това почваме да разказваме как Аспарух с племе от 2000 човека бие имперската армия и се настанява тук, бидейки бързичко асимилиран от локалните славяни ..

И всичко звучи чудно докато не поставиш мен примерно м/у чехите/поляците.. Но даже аз повече се вписвам бидейки над 1,90 .. Средният тъмничък и дребен българин си личи от километри м/у тези дето също приемаме за славяни .

 

Такива ми ти неща

Link to comment
Share on other sites

Just now, UzITo said:

Гърците по-неграмотни, по-обичат, по-богати от Чехия
Чехите по-грамотни, по-обичат, по-бедни от Франция 

Гърците не бяха окопирани 45 години от русия. Дай им малко време. Чехите доста са се засилили към Европа и успешно я догонват.

Link to comment
Share on other sites

Just now, netrootbg said:

Гърците не бяха окопирани 45 години от русия. Дай им малко време. Чехите доста са се засилили към Европа и успешно я догонват.

Аз пак ще попитам може ли да обясниш какво имаш предвид с "Как пък няма дори и малко отклонение..."

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, UzITo said:

Аз пак ще попитам може ли да обясниш какво имаш предвид с "Как пък няма дори и малко отклонение..."

Колкото по - голяма "любовта" към русия, толкова по - ниски доходите.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...