Jump to content
BulForum.com

Какво ви минава през главата (Нова тема)


Veno

Recommended Posts

36 minutes ago, ARPAnet said:

Горе дадох примера с Испания, защото испанците са сред тези които се гордеят, че не говорят английски. Все пак и техният език е международен. 


Не знам като цяло, но за БарЦелона мога да кажа, че всички говореха с мен на английски. 

Edited by RaptoR
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 13.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

11 minutes ago, RaptoR said:


Не занм като цяло, но за БарЦелона мога да кажа, че всички говореха с мен на английски. 

Точно в Барселона ни се караха, че говорим на английски. Извън туристическите места.  И колегите ми испанци потвърждават това им виждане.  

12 minutes ago, Dunc said:

По морето си изкарват хляба от това и ако се наложи и унгарски ще научат, ако така ще спечелят повече пари и клиенти. 

Като бях в Лисабон, там хората, които работеха по атракциони и туристически обекти говореха английски, френски, испански и италианси, и то масово. Но едва ли останалите хора са ги говорели тези езици. 

Да, но м/у работещите в туризма и тези които са учили руски в училище задължително, и тези които са го учили по избор (примерно брат ми в МГ-то, роден 91-ва), се получава че шанса е не лош. 
Все пак руският език също е международен такъв, който в тази източна част от Европа е сравнително ползван. 

 

И пак казвам, реакцията ми е такава защото очевидно не се е случила някаква драма, не е случай на Карън в магазина, изискваща да и се говори на локален език като полският.

 

Интересно дали в банката не са имали и договорите преведени на руски език.. според мен шанса е не лош.   

Edited by ARPAnet
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, ARPAnet said:

руски флагове на ресторантите, и ме обслужват на руски

Глупав пример.

Сравняваш туристически дестинации, с останалата част от страната. Навсякъде по туристическите дестинации хората говорят езика на преобладаващата клиентела. Към Калиакра, Балчик беше румънския така. Виждал съм в средата на Истанбул надписи на руски и говорещи руски турци, защото там масово идваха да пазаруват конфекция. В Италия, в Римини ми дадоха руско меню и ме гледаха учудено като си поисках на английски и им обясних, че не съм руснак. Само че на 20 км от същото това място италианците вече не говореха нищо друго освен италиански. Защото нямаха взимане даване с тях и не им зависеше хляба от това да знаят руски.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, mIRCata said:

Глупав пример.

Сравняваш туристически дестинации, с останалата част от страната. Навсякъде по туристическите дестинации хората говорят езика на преобладаващата клиентела. Към Калиакра, Балчик беше румънския така. Виждал съм в средата на Истанбул надписи на руски и говорещи руски турци, защото там масово идваха да пазаруват конфекция. В Италия, в Римини ми дадоха руско меню и ме гледаха учудено като си поисках на английски и им обясних, че не съм руснак. Само че на 20 км от същото това място италианците вече не говореха нищо друго освен италиански. Защото нямаха взимане даване с тях и не им зависеше хляба от това да знаят руски.

 

12 minutes ago, ARPAnet said:

Да, но м/у работещите в туризма и тези които са учили руски в училище задължително, и тези които са го учили по избор (примерно брат ми в МГ-то, роден 91-ва), се получава че шанса е не лош. 

Разбира се, че туризма е така заради туризма, но работещите там са една доста голяма група хора (30-на процента ми се върти от някъде), добавяйки и другите групи .. не лоши шансове

И виж че още във вторият пример на Dunc, някой вече е говорил на руски език :)

Излиза, че съм прав относно шансовете да се разберат на руски език с някого в БГ. До тук са 50%

Ако се преброим тук във форума .. сигурно ще излезнат не лоши процентите отново

@Dunc нали говорим за Пловдив?
Все пак Пловдив също минава за някаква туристическа дестинация, била тя и малка, имаме и панаира. Не лоши шансове. 

 

Едит: Не говорим за суахили все пак, а за руски

 

Edited by ARPAnet
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, vinyl_master said:

За съжаление ще е така. От доста време хората бъдат карани да се чувстват чужденци в собствената си държава, и това не е от сега, просто от конфликта се засили това чувство неимуверно....

 

Струва ми се, че се опитваш се да обърнеш темата в грешната посока.

В България няма хора, които изискват безплатни неща ли? Че то има цели групи във Фейсбук само за това. Мошеници и лъжци под път и над път.

 

30 minutes ago, ARPAnet said:

Горе дадох примера с Испания, защото испанците са сред тези които се гордеят, че не говорят английски. Все пак и техният език е международен. 

 

Французите също.

 

------------

 

Аз наистина не разбирам драмата по темата. Руският език е сходен с Българския, дори без да си го учил. Половината думи са заемки и общият смисъл на прости изречения се разбира. Без значение дали си Руснак/Украинец в България или Българин в Русия/Украйна.

 

В ситуацията с магазина, проблемният според мен е този, който се е заял с другия, че не говори неговия език.

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, ARPAnet said:

Точно в Барселона ни се караха, че говорим на английски. Извън туристическите места.  И колегите ми испанци потвърждават това им виждане.  


Цяла седмица там нито веднъж не съм имал проблем, камо ли някой да се изрепчи - щях да го направя на салата. Предвид, че Барса е по-малка от Пловдив, май само в работническия квартал не ходихме... Както и да е. Аз пък съм бил свидетел на немския шовинизъм - гледа те, слуша те, разбира те перфектно на английски и ..... ти отговаря на немски. :laughing1:

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, w00x said:

Французите също.

 

 

6 minutes ago, RaptoR said:

Аз пък съм бил свидетел на немския шовинизъм

Да и двете групи са .. Но поне не ми се карат. Нямам проблем, че с някого не сме се разбрали, нормално нещо е, чужденец съм все пак, предполагам че и те нямат проблем. 
Но когато ми се скараш, че видиш ли не говоря локалният ти език, в ЕС, където сядаш в колата и си в съседната държава да пиеш кафе, това вече ми прави впечатление. 

Сега се сещам за последният ми по-фрапантен случай .. отивам с брат ми да си промени адресната регистрация тук, защото говоря чешки, отново отделението което се занимава само и единствено с чужденци от ЕС. Говоря на чешки, не идеално, но говоря .. И имаше някаква грешка и разпитвах .. дойде някаква леля и ми се скара, че там не били длъжни да говорят на английски .. въпреки че говорехме на чешки.. :rofl:

Всъщност ..

Отказвали са ми да ми признаят подписа защото е с буквата Я, което било "руски" .. въпреки че е същият като в личната ми карта. Трябваше да се подпиша изписвайки името си на латиница.. Това при заверяването на подписа ми в/у документите за ипотека .. 

Отказаха ми да се запиша като баща на синът ми, защото в измисленият им "тест", направих правописна грешка не поставяйки правилно знаците за дълги звуци ..  И въпреки че водех разговора на чешки, ми беше обяснено, че не разбирам чешки и трябва да дойда с преводач .. В съседният офис всичко мина без никакви въпроси и "тестове"

 

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, ARPAnet said:

 

Да и двете групи са .. Но поне не ми се карат. Нямам проблем, че с някого не сме се разбрали, нормално нещо е, чужденец съм все пак, предполагам че и те нямат проблем. 
Но когато ми се скараш, че видиш ли не говоря локалният ти език, в ЕС, където сядаш в колата и си в съседната държава да пиеш кафе, това вече ми прави впечатление. 

Сега се сещам за последният ми по-фрапантен случай .. отивам с брат ми да си промени адресната регистрация тук, защото говоря чешки, отново отделението което се занимава само и единствено с чужденци от ЕС. Говоря на чешки, не идеално, но говоря .. И имаше някаква грешка и разпитвах .. дойде някаква леля и ми се скара, че там не били длъжни да говорят на английски .. въпреки че говорехме на чешки.. :rofl:

Всъщност ..

Отказвали са ми да ми признаят подписа защото е с буквата Я, което било "руски" .. въпреки че е същият като в личната ми карта. Трябваше да се подпиша изписвайки името си на латиница.. Това при заверяването на подписа ми в/у документите за ипотека .. 

Отказаха ми да се запиша като баща на синът ми, защото в измисленият им "тест", направих правописна грешка не поставяйки правилно знаците за дълги звуци ..  И въпреки че водех разговора на чешки, ми беше обяснено, че не разбирам чешки и трябва да дойда с преводач .. В съседният офис всичко мина без никакви въпроси и "тестове"

 


Абе, Ясене, тия чеци били големи бастуни бе!!! Аз си извадих в гърция персонален данъчен номер за .... 2 минути и служителката ми говореше на английски. И това в едно село като Ираклица... 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, w00x said:

 

Струва ми се, че се опитваш се да обърнеш темата в грешната посока.

В България няма хора, които изискват безплатни неща ли? Че то има цели групи във Фейсбук само за това. Мошеници и лъжци под път и над път.

 

 

Явно не ме разбра, твоя мироглед в момента е съвсем друг. Никой не ти говори за безплатни неща, че искали хората. Пожелавам ти да се сблъскаш с целия админтративен апарат на нашата уникална държавност, да видиш за какво ти говоря. Като станеш баща - детски надбавки, намиране и ходене на читвав педиатър, намиране на ясла и детска градина... недовлни чантаджии навсякъде. Плащане на данъци, на апартаменти, къщи - и куп други неща, който за момента са далече от твоето ежедневие, но такъв челен сблъсък ежедневен ще те накара да се чувстваш чужденец в собствента си държава, защото нито едно от горните не работи в твой интерес.

Link to comment
Share on other sites

Защо реши, че не съм се сблъсквал? Само защото не съм се занимавал с нещата свързани около децата, не означава, че не съм се занимавал със същите тези социални служби.
И данъци явно не плащам. :D :D :D :D News to me. :D 

Link to comment
Share on other sites

Чакай аз да перефразирам моя: Ти какъв ми се явяваш, че знаеш къде ходя, за какво плащам данъци и с какво съм се сблъсквал по институциите, за да ми обясняваш колко съм некомпетентен?

Разбирам, че ще ти дойде като огромна изненада, но не всеки мрънка по форумите колко му е гаден живота заради администрацията.

Освен това се съмнявам, че всяко едно от тези неща, които си изброил, го правиш ти лично. Сигурно и за детето, и за домакинството се грижиш, а жена ти обикаля барове, и ресторанти с приятелки. Ей ся.

Link to comment
Share on other sites

Ахахах, хайде сега, кой съм бил аз да та питам такива а неща...

И не съм мрънкал по форумите, че ми е гаден живота и че умирам от глад и мизерия, споделих, че като българин, България ме кара да се чувствам като чужденец, по ред причини.

Да напълно точно както го прочете всичкото. Преди 7-8 години си преместих в София, зарязах си работата в Пловдив и заминах ей така, задомих се, купихме си жилище, сега ми предстои и второ да купим. Сина ми сега ще направи 6 години, аз го гледах до 2-3 годишна възраст, защото работих от нас. С дъщеря ми - жената си я гледа през цялото майчинство, аз вече ходя до офис. Но и готвя когато се наложи, пера и чистя вкъщи. В нас всичко е споделено, жена ми не обикаля баровете. Тя до скоро беше в медиините среди и дооооста голямо част от "свободното" си време се подготвяше за работата си.

Link to comment
Share on other sites

Аз не съм попитал "кой си ти, че ме питаш". Попитах "Кой си ти, че знаеш."
Ти не ме попита дали съм се сблъсквал със социалните или плащам данъци за имущество. Ти ми КАЗА, че не го правя.

Усещаш ли разликата?

Link to comment
Share on other sites

А, аз просто ти намекнах още в първия си пост че, "Твоя мироглед е съвсем друг" и не го казвам с лошо. А, че още нищо не си видял. Тва казах.

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, vinyl_master said:

А, че още нищо не си видял. Тва казах.

Това е в стил изказване на един друг другар от форума ;).

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, netrootbg said:

Това е в стил изказване на един друг другар от форума ;).


И е 100000% пълна истина! И важи и за тебе между другото. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, RaptoR said:


Абе, Ясене, тия чеци били големи бастуни бе!!! Аз си извадих в гърция персонален данъчен номер за .... 2 минути и служителката ми говореше на английски. И това в едно село като Ираклица... 

English language in Europe - Wikipedia

Ако погледнеш картата, ще видиш, че Чехия е в същият цвят като БГ. Гърция е тъмничка

Личното ми обяснение е наличието или липсата на чужденци, и подготовката на администрацията наистина да се справя с такива. Съответно държави като Гърция са по-напред. 

С годините нещата стават по-добре в някаква степен, заради големият скок в броя на чужденците тук, но е забавно. И дори счупен чешки като моят пак върши работа, неща за които аз минавам с усмивка и извинение, колеги които не говорят - глоби :lol:

От друга страна, ако минаваш за наш човек .. всякакви проблеми и питанки се решават много лесно по телефона и мейл.  Общо взето ходенето по администрации е мега рядкост, освен ако не искат да им подпишеш нещо пред тях. Заради това и всякакви административни въпроси съм ги делегирал на жена ми. Дали няма една камара документи подписани от нея вместо мен .. оставям като странична тема :laughing1:

Link to comment
Share on other sites

Те, както не разбират български, когато са в магазина или заведение. Когато започнат работа тук или са нещо на зор и опрат до теб. И изведнъж... О, чудо! Оказва се, че го разбират в добра степен.

Другото интересно нещо при тези руски македонци е. Че ако го наречеш руснак и веднага започва да гледа на кръв и да ти обяснява каква древна цивилизация са те. Но пък започне ли да ти говори за история... Изведнъж се оказва, че адски много се гордее с руското си имперско минало и съветския период. Един вид... Де да можеше и до днес да е така...

И точно на база на тези си гордости се и държат бетер руснаци, когато са в съответна позиция.

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, vinyl_master said:

А, аз просто ти намекнах още в първия си пост че, "Твоя мироглед е съвсем друг" и не го казвам с лошо. А, че още нищо не си видял. Тва казах.

 

Това откъде го реши? Откъде знаеш какво съм видял? Защото не съм се занимавал с бумащините около дете? Само това ли са бумащините в тая държава? Свързани с децата?

Link to comment
Share on other sites

Начи, ебахти евреиските номера :)

 

Кзват ти, хм добре се справяш, всички са доволни от теб. Само, че имаш пикове и спадове с работата. Не ти дигат заплатата и очакват да ги няма тия пикове и спадове :) 

 

Еми оправям си CV-то и им тегля майните :D 

Link to comment
Share on other sites

Хайде кажи тогава Ангеле, твоя сблъсък с ежедневните  "битовизми" освен да купиш хляб от магазина и да смениш гумите на колата. Просветли ме. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, vinyl_master said:

Хайде кажи тогава Ангеле, твоя сблъсък с ежедневните  "битовизми" освен да купиш хляб от магазина и да смениш гумите на колата. Просветли ме. 


Руми, не че не ми е забавно, но си губиш времето... :laughing1:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...