Jump to content
BulForum.com

Какво ви минава през главата (Нова тема)


Veno

Recommended Posts

6 hours ago, RaptoR said:

Ами не че нещо, но доста тежки тъпотии гледам напоследък... Ако мога да гледам де, защото адблок смущава тоя процес. Изпростяването е до такава степен, че направо подминавам, а навремето имаше уникални попадения. Поредна жертва на масовия достъп на всеки кретен до мрежата. 

Чичка, просто презареждаш страницата и спират да ти мрънкат за адблока. Споделям ти, щото и аз го ползвам.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 13.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

14 minutes ago, gado said:

Чичка, просто презареждаш страницата и спират да ти мрънкат за адблока. Споделям ти, щото и аз го ползвам.


Да барат меча! Как е ситуацЕата на Клоаката? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, RaptoR said:


Да барат меча! Как е ситуацЕата на Клоаката? 

Тъкмо се нанесох и разпънах сергията.

Ама преди малко, докато  пазарувах бигири-бум-бигири и нещо за мезе към тях, пак се нагледах на поредна доза украинска наглост. Този път от страна на малки келешчета.

Що ли тукашните хора за няма и два месеца се докараха до там, че като чуят Украинец или украинска приказка, и почват да се изприщват? Тия са бетер англичаните, но поне се държат предимно трезви.

Имам чувството, че когато/ако дойде времето държавата да ги натири към зимните курорти и почивните си бази. Местните ще направят празник с хоро на мегданя (вероятно пред Кубан). Ще има и заря и духова музика. И три дена ще се яде и пие по този случай!

Link to comment
Share on other sites

Миналата седмица маникюристката на жената вика - идва една(украинка) с една мазда за много пари и и викала да и направи маникюра безплатно, щото била бягала от войната.

 

Link to comment
Share on other sites

То криза и бедстващи хора наистина има, но някои просто прекаляват с наглостта си.

Дано скоро се приключва това, че са залели града. И апартаментите под наем заемат. Цените се вдигат. Агенциите масово търсят жилища за Украинци.

Link to comment
Share on other sites

Случи ми се наскоро в кратък период да засека първо в хранителна верига, а после и в банка две жени- украинка или рускиня- не знам. И двете си говорят на техния език и хич не ебават. Даже първата в магазина, когато в една ситуация една от работещите там, се обърна към нея с някакъв съвет, за да ѝ помогне, тази ѝ отговори на руски с думите "не разбирам". 

Бе, майка му стара, в коя държава се намирате, че държите да говорите на собствения си скапан руски??! Като не знаете местният език, говорете на английски, никой не ви е длъжен да ви разбира и да ви говори за ваше удобство на руски !

Edited by Dunc
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, w00x said:

То криза и бедстващи хора наистина има, но някои просто прекаляват с наглостта си.

Ей сега в една група във фейса, някакъв пише, че за жена, бягаща от Буча, търсел лаптоп за да може да си върши работата като QA. И даже и с претенции какво да има вътре - NVME disk, I7 7-ма серия поне и разни такива.

И взеха да го питат, ми тя като работи, защо работодателя не ѝ осигурява техниката, ми иска от тук лаптоп за къмто 2К. И почнаха едни обяснителни режими, че не можело от там да ѝ пратят лаптоп. Още чакат отговора на въпроса за чували ли са за банков превод и да пратят пари да си купи.

Въобще...

Edited by mIRCata
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, mIRCata said:

Ей сега в една група във фейса, някакъв пише, че за жена, бягаща от Буча, търсел лаптоп за да може да си върши работата като QA. И даже и с претенции какво да има вътре - NVME disk, I7 7-ма серия поне и разни такива.

И взеха да го питат, ми тя като работи, защо работодателя не ѝ осигурява техниката, ми иска от тук лаптоп за къмто 2К. И почнаха едни обяснителни режими, че не можело от там да ѝ пратят лаптоп. Още чакат отговора на въпроса за чували ли са за банков превод и да пратят пари да си купи.

Въобще...

Тва не ти ли прилича по-скоро на поредния мошеник, който се опитва да яхне ситуацията? :lol:

Link to comment
Share on other sites

За съжаление ще е така. От доста време хората бъдат карани да се чувстват чужденци в собствената си държава, и това не е от сега, просто от конфликта се засили това чувство неимуверно....

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Dunc said:

Случи ми се наскоро в кратък период да засека първо в хранителна верига, а после и в банка две жени- украинка или рускиня- не знам. И двете си говорят на техния език и хич не ебават. Даже първата в магазина, когато в една ситуация една от работещите там, се обърна към нея с някакъв съвет, за да ѝ помогне, тази ѝ отговори на руски с думите "не разбирам". 

Бе, майка му стара, в коя държава се намирате, че държите да говорите на собствения си скапан руски??! Като не знаете местният език, говорете на английски, никой не ви е длъжен да ви разбира и да ви говори за ваше удобство на руски !

:rofl:

А какво да и каже, като не разбира ? :lol: Ако трябва да сме честни, шанса в БГ да се разберат на руски е много по-висок от този да се разберат на английски,  :D

 

Link to comment
Share on other sites

И обратното е валидно. Много от думите ни са подобно звучащи, с малко желание и напъване може да хване за какво се говори. Много по-лесно от някой англоговорящ тука.

Все едно да ида в Сърбия и да не мога да хвана какво ми говорят отгоре отгоре. Езиците ни са близки, когато има желание има и резултати.

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, ARPAnet said:

:rofl:

А какво да и каже, като не разбира ? :lol: Ако трябва да сме честни, шанса в БГ да се разберат на руски е много по-висок от този да се разберат на английски,  :D

 

 

Ако аз отида в чужда държава и не знам местният език, а някой ми каже нещо, ще му кажа на английски, че не разбирам, а не на собствения си език. 

 

Шансът да се разберат на руски е по-голям, ако става въпрос за българи, родени в диапазона 50-та- 70та. 

И пак опираме до простия факт, че когато са в моята държава, като не знаят езика, ще комуникират на език, който е най- използван от световното население, а не на собствения си шибан език.

Edited by Dunc
Link to comment
Share on other sites

On 4/12/2022 at 10:33 AM, mIRCata said:

Дали са верни тези двете?

https://9gag.com/gag/a0ZnVzZ

https://9gag.com/gag/amgx68y

Някой с клавиатура лоджитек да каже.

 

Sorry, за късното включване, но в това няма абсолютно никаква логика.

Ако скъпа клавиатура, на реномиран производител започне да ми прави номера, бих ли си купил отново от него? Не само аз, ами и тези на които съм им разказал какъв боклук е.

Тук не става въпрос за части, които са уникални за съответния модел и производител, а за нещо универсално и напълно заменяемо.

 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Dunc said:

Ако аз отида в чужда държава и не знам местният език, а някой ми каже нещо, ще му кажа на английски, че не разбирам, а не на собствения си език. 

 

Шансът да се разберат на руски е по-голям, ако става въпрос за българи, родени в диапазона 50-та- 70та. 

И пак опираме до простия факт, че когато са в моята държава, като не знаят езика, ще комуникират на език, който е най- използван от световното население, а не на собствения си шибан език.

Тцтц, и ще очакваш да говорят английски? Като си там говори техният език ;) :rofl:

Почти ти е гарантирано че в Испания примерно ще ти реагират точно така. :lol:

Не е само до ученето, бидейки близки езици шанса да се разберат е по-голям. 

 

А какво да правят ако не говорят английски? Може би падането на ракетите ги е принудило да си съберат багажа без да успеят да се запишат на ускорен курс по английски език ? ;)

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, ARPAnet said:

А какво да правят ако не говорят английски? Може би падането на ракетите ги е принудило да си съберат багажа без да успеят да се запишат на ускорен курс по английски език ? ;)


Ай сиктир вече с тия ракети - на всички е ясно, че повечето от тия не са никакви бежанци. 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, ARPAnet said:

А какво да правят ако не говорят английски?

Седят гладни. Никой не е длъжен да знае на всеки влязъл отвсякъде в страната езика, защото той в чужда държава не може да говори нито местния език, нито както казаха горе, език, наложил се като основен за комуникация в такива ситуации.

Пък да не говорим, че технологиите позволяват в момента да се разберат. Или и без телефони са останали?

Аз на моя имам гугъл преводач, ще правя ще струвам, ще си напиша болката и ще дам превод. Колкото и да е зле превода, шанса да се разберем е голям.

Ама да дойдеш от някъде си и да чакаш да те разбират на твоя си език- това е дебилщина тип Англия/САЩ. Защо говорели испански в Испания.

Утре ще дойдат бежанци от долноУйско в Африка и суахили ли ще трябва да говорят по магазините, че да може манго да се оправи?

Edited by mIRCata
Link to comment
Share on other sites

Дейба, за всичко все ракетите ли са виновни ?! 

 

Като ги гледам повечето бежанци, които показваха по новините от разни граници и нагоре-надолу добре си се оправяха с английския. 

 

Нещо ти бяга май логиката, че като съм в чужда държава, чийто език не говоря, когато  някой ми каже нещо на техния език, аз ще му отговоря, че не го разбирам на език, който говори сигурно 2/3 от планетата, а не собствения си умрял език. Някак си има по-голям процент тоя отсреща да ме разбере.

И защо изобщо аз трябва да се напасвам спрямо другия, а не той към мен, при положение, че ми е дошъл в страната ?! Все едно някой да дойде на гости в къщи и да започне той да разпределя кое къде и как.

 

И да- бил съм, примерно в Испания, спирам някой местен да го питам за нещо и той ме разбира много много добре, но започва нарочно да ми обяснява да испански, а не спира да говори или не си тръгва. И има и такива, които ме разбират и ми отговорят на английски. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, mIRCata said:

Седят гладни. Никой не е длъжен да знае на всеки влязъл отвсякъде в страната езика, защото той в чужда държава не може да говори нито местния език, нито както казаха горе, език, наложил се като основен за комуникация в такива ситуации.

Пък да не говорим, че технологиите позволяват в момента да се разберат. Или и без телефони са останали?

Аз на моя имам гугъл преводач, ще правя ще струвам, ще си напиша болката и ще дам превод. Колкото и да е зле превода, шанса да се разберем е голям.

Ама да дойдеш от някъде си и да чакаш да те разбират на твоя си език- това е дебилщина тип Англия/САЩ.

Утре ще дойдат бежанци от долноУйско в Африка и суахили ли ще трябва да говорят по магазините, че да може манго да се оправи?


Много правилно! Бях забравил за това с гугъл. Даже няма какво да пише, става и с войс. Аз така си свалих огромен товар да съм преводач на моите евреи. Турих на телефона на проектантката тва нещо и тя си говори на български, те на иврит и се разбират отлично! 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Dunc said:

Даже първата в магазина, когато в една ситуация една от работещите там, се обърна към нея с някакъв съвет, за да ѝ помогне, тази ѝ отговори на руски с думите "не разбирам". 

 

6 minutes ago, mIRCata said:

Седят гладни. Никой не е длъжен да знае на всеки влязъл отвсякъде в страната езика, защото той в чужда държава не може да говори нито местния език, нито както казаха горе, език, наложил се като основен за комуникация в такива ситуации.

Всъщност - обърнали са се към украинката, а не че тя е очаквала някой да и говори на руски. Отговорила е както може.  И цялата драма е в това, че е казала, че не разбира. 

Все пак коментирам конкретният пост, не по принцип.

8 minutes ago, RaptoR said:

Ай сиктир вече с тия ракети - на всички е ясно, че повечето от тия не са никакви бежанци. 

:rofl: 

 

8 minutes ago, Dunc said:

Дейба, за всичко все ракетите ли са виновни ?! 

 

Е не само, танковете, войниците, и те са виновни, артилерията и тя помага, авиация.. 

9 minutes ago, Dunc said:

Нещо ти бяга май логиката, че като съм в чужда държава, чийто език не говоря, когато  някой ми каже нещо на техния език, аз ще му отговоря, че не го разбирам на език, който говори сигурно 2/3 от планетата, а не собствения си умрял език. Някак си има по-голям процент тоя отсреща да ме разбере.

И пак да питам, ако не знаеш английски - дали не би пробвал да комуникираш на все пак общ език?
И да не забравяме, тя единствено е отговорила

За контекст, според тази статия English language in Europe - Wikipedia в България едва 20-29% от населението говори английски език. :)))

Link to comment
Share on other sites

Аз казах украинка или рускиня- не съм сигурни какви бяха, ама ти автоматично се хвърли на амбразурата за целокупния украински народ.  И от немай къде пак се намесва темата за войната, която в случая няма асболютно нищо общо, защото си говорим за нещо съвсем различно.

И ако ситуацията в магазина беше доста по-дребна, съвсем не така беше в банката, при която служителката неистово се опитваше да води цялото обслужвана на руски и си личеше, че ѝ е трудно, докато друата остреща най-необезпокявано си шпрехаше изцяло на руски, все едно си е у дома и не пробваше за някакво улеснение да вкарва някакви жестове или някоя и друга думичка на английски, за да е по-лесно на нашенката. Значи нашата се напъва на тая да ѝ помага и да води разговора само на руски, онази не може да влезе в положение и да се опита да помогне по някакъв начин. Ай сиктир. 

Edited by Dunc
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Dunc said:

Аз казах украинка или рускиня- не съм сигурни какви бяха, ама ти автоматично се хвърли на амбразурата за целокупния украински народ.  И от немай къде пак се намесва темата за войната, която в случая няма асболютно нищо общо, защото си говорим за нещо съвсем различно.

И ако ситуацията в магазина беше доста по-дребна, съвсем не така беше в банката, при която служителката неистово се опитваше да води цялото обслужвана на руски и си личеше, докато друата остреща най-необезпокявано си шпрехаше изцяло на руски, все едно си е у дома и не пробваше за някакво улеснение да вкарва някакви жестове или някоя и друга думичка, за да е по-лесно на нашенката. Значи нашата се напъва на тая да ѝ помага и да води разговора само на руски, онази не може да влезе в положение и да се опита да помогне по някакъв начин. Ай сиктир. 

Коментирам написаното. Предположих, че са украинци заради актуалната война и увеличеният шанс да се срещнат.

Но ти да видиш, в 50% от примерите ти, се е намерил някой който да говори на руски език :))) Говорим за България все пак, където по морето се веят руски флагове на ресторантите, и ме обслужват на руски, че и отказват да минат на български. Всъщност на места и не знаят български.

 

Бих разбрал възмущението ти ако някой беше направил скандал, че не му отговарят на руски. Това би поставило нещата в съвсем друга светлина.

Но в единият пример имаме чужденец който не е разбрал какво са му казали на български език, и е отговорил както може, без да изисква нищо (поне според написаното)

И очевидно във вторият случай спокойно са се разбрали на руски език, отново без особени драми. И единствено теб изглежда те дразни факта, че ти се е наложило да слушаш руски. 

 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Dunc said:

Аз казах украинка или рускиня- не съм сигурни какви бяха, ама ти автоматично се хвърли на амбразурата за целокупния украински народ.


Няма начин - жена му е украинка! Ако види, че не го е направил може да отнесе точилката/тигана в главата, знам ли :laughing1:

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, RaptoR said:


Няма начин - жена му е украинка! Ако види, че не го е направил може да отнесе точилката/тигана в главата, знам ли :laughing1:

Не, аз живея в чужда държава от 12 години, в която отношението на местните към чужденците е подобно. И този вид отношение ми е силно познато.

Спира те полицай, ти си с БГ номера. Питаш дали говори на английски, и ти се сопват че щом си в Чехия, трябва да говориш чешки. Това контекста на - тук няма граници. 
Отиваш да се регистрираш като чужденец, и ти се сопват че трябва да говориш на чешки, хем е мястото което работи единствено и само с чужденци. 

Уверен съм, че и мен са ме коментирали в някой форум, след като съм си тръгнал от съответният магазин, сервиз или каквото там, защото не говорят на английски, или защото не сме успели да се разберем на чешки. 

Горе дадох примера с Испания, защото испанците са сред тези които се гордеят, че не говорят английски. Все пак и техният език е международен. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, ARPAnet said:

Коментирам написаното. Предположих, че са украинци заради актуалната война и увеличеният шанс да се срещнат.

Но ти да видиш, в 50% от примерите ти, се е намерил някой който да говори на руски език :))) Говорим за България все пак, където по морето се веят руски флагове на ресторантите, и ме обслужват на руски, че и отказват да минат на български. Всъщност на места и не знаят български.

 

Бих разбрал възмущението ти ако някой беше направил скандал, че не му отговарят на руски. Това би поставило нещата в съвсем друга светлина.

Но в единият пример имаме чужденец който не е разбрал какво са му казали на български език, и е отговорил както може, без да изисква нищо (поне според написаното)

И очевидно във вторият случай спокойно са се разбрали на руски език, отново без особени драми. И единствено теб изглежда те дразни факта, че ти се е наложило да слушаш руски. 

 

 

По морето си изкарват хляба от това и ако се наложи и унгарски ще научат, ако така ще спечелят повече пари и клиенти. 

Като бях в Лисабон, там хората, които работеха по атракциони и туристически обекти говореха английски, френски, испански и италианси, и то масово. Но едва ли останалите хора са ги говорели тези езици. 

 

Драмата ми е, че идват разни хора и показват някакъв вид нахалност и нетактичност, с очакване другите да са им длъжни. 

 

Едит:

Ти не си говорел чешки, ама не си тръгнал да им се обясняваш на български, нали. Направил си го на английски, ето това е разликата. 

Edited by Dunc
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...