Jump to content
BulForum.com

Какво ви минава през... Политиката


Recommended Posts

  • Replies 9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

10 hours ago, RaptoR said:

Не съм в грешка, не съм твърдял къде е ПЪРВАТА среща, не знам дори, а Азия е толкова далече назад, че напълно логично е Момчил да е присъствал. 
Иначе е като да си роден ДС и да се праиш, че не си ДС :laughing1:

Тва е щото си уникален Мисир и затова и "логиката" ти е такава - мисирска. Изобщо даже и най-малка представа си нямам къде е/била тази кръчма Азия. :lol:

 

10 hours ago, mIRCata said:

PICT0651.JPG

Ако това трябва да е въпросната кръчма, очевидно мен ме няма, демек връщаме се пак до фантазиите на Виден. :laughing1:

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Antares said:

Аз. Т'ва е от годините, 'га бЕх плешив :)

Ей ти го Иван

HPIM0108.JPG

Пешо, не си ти! Ванчо се облекчава там.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Godfather said:

Тва е щото си уникален Мисир и затова и "логиката" ти е такава - мисирска. Изобщо даже и най-малка представа си нямам къде е/била тази кръчма Азия. :lol:

 

Ако това трябва да е въпросната кръчма, очевидно мен ме няма, демек връщаме се пак до фантазиите на Виден. :laughing1:


Нито логиката, нито фантазиите са мои.... Проверявам чужди приказки. 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, gado said:

Пешо, не си ти! Ванчо се облекчава там.

Гадине, моля те, на тая среща теб те нямаше ;) И Иван го нямаше. Предпочитам да не показвам останалите снимки, но довери ми се, аз съм :)

Link to comment
Share on other sites

Нямам време да видя дали наистина е това авторът, но това което казва си е така.

 

Quote

Германският финансов министър Кристиян Линднер за проруските демонстрации вчера и днес:

На тези, които участват в проруските акции днес и утре, казвам ясно: ако можете да демонстрирате тук, в нашата страна, а не в Москва, това трябва да покаже на всички демонстранти едно - че са на грешната страна!

 

Link to comment
Share on other sites

Карикатура от времето на Втората световна война по повод програмата lend-lease на САЩ от 1941 г. 
До края на войната САЩ предоставят около 50 млрд. долара военна и финансова помощ на 39 държави, включително и на СССР.

 

b043e90275149107b64cb6a85e2b05c9.gif

 

Фашистите се изнервят, когато някой предоставя оръжие и военна техника на нападнати страни.
Познато, а?

Link to comment
Share on other sites

Четох, че СССР са спечелили срещу Германия заради помощта, която са получили от други страни. Явно някой е забравил тази подробност и си е повярвал, че е много велик..

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, w00x said:

Четох, че СССР са спечелили срещу Германия заради помощта, която са получили от други страни. Явно някой е забравил тази подробност и си е повярвал, че е много велик..

Ето един пост от преди месец

Quote
9-и Май в аванс! Какво и как победи СССР?
Наближава 9-и май. Бях си подготвил темата за писане и публикуване тогава, но като се сетя каква навалица от „Ставай страна огромная“ е по това време, реших сега да споделя каквото имам да казвам относно въпросната победа, за да има шанс да се прочете от повече.
Да, СССР победи. Но в никакъв случай не победи сам и категорично заставам зад тезата, че ако съюзниците не бяха воювали не по-малко сериозно, то със сигурност СССР нямаше да съществува. Нямаше да съществуваме вероятно и ние, както каквито и да е славяни.
Аз съм от поколението, което е закърмено със „знанието“, че сякаш само СССР е воювала срещу Третия Райх. Дори не сме се замисляли, ако това е така, защо Хитлер напада СССР в средата на 41-а, пък войната започнала през 39-а. Вече е пределно ясно и руснаците не се и опитват да отрекат, че през тези почти 2 години СССР и Германия са били дефакто и деюре съюзници. Дори в първите дни след като Германия напада СССР, от Русия по инерция продължават да пътуват влакове с ресурси за Берлин. Но, това колкото и да ми е интересно, е друга история (може би друг пост).
Да се фокусирам на темата за победата.
Внимание! Внимание! Почти всички данни по-долу са извадка от съветски архиви, така че тези, които решат да спорят с тях, директно препращам натам.
Общият тонаж на произведените от Германия подводници превъзхожда произведените от Германия танкове. Тоест, само подводната война е принудила Германия да вкара повече ресурси, отколкото са нужни за всички танкове - не само за източния фронт, за всички. А в тази подводна война СССР не участва, тоест с това се справят съюзниците сами.
През 1943-44-а година седемдесет и пет процента от изтребителите на Германия са били ангажирани със съюзниците на запад и в Африка.
През втората половина на 44-а Германия е била бомбардирана с по 100 килотона бомби на месец. Сто килотона! Какво представлява това? Военните инженери правят обстоен анализ на разрушенията в Хирошима след атомната бомба, като една от целите била да се отговори на въпроса „Колко обикновени конвенционални боеприпаси биха били нужни, за да се постигне такова разрушение?“. Резултатът е 2.5 килотона. Тоест, над Германия са били хвърляни боеприпаси с разрушителна мощ на почти две хирошимски бомби – всеки ден! Как мислите, това дали е оказвало влияние на войната по това време на Източния фронт? Германия е търпяла невъзстановими щети и жертви. Хамбург е бил изтрит от земята само за 3 нощи. Унищожени са 200 хиляди здания и това е само част от резултата на офанзивата на съюзниците в този момент. Това отнема повече от половината от ресурсите на Германия: икономически, материални и човешки. Съюзниците превръщат индустриална Германия в развалини. Поемат изцяло морската и почти цялата въздушна война.
А до тук нищо не съм казал за системата Ленд-Лийз, чрез която САЩ предоставя безвъзмездно на съюзниците си всичко – боеприпаси, техника, храни, суровини.
Прословутите танкове Т-34, на които пише „За Родину! За Сталина!“ – двигателите им са отлети от американски алуминий. Броните на същите танкове са легирани с молибден и волфрам дарен от Америка. Куполите на тези танкове се въртят на огромно струговано „легло“ – изработено в Америка, защото руснаците такива стругове не са имали. Този танк стреля с 85мм снаряди (само те можели да пробият броните на немските пантери). Оръдието, което може да изстреля такъв снаряд руснаците получавали от Америка – по това време само там са можели да изработят толкова дълго оръдие с тези характеристики. Вътрешната комуникационна система е изцяло американска. Впрочем, не само в този танк, а почти цялата комуникационна система съветските войски. Взривното вещество (да го наречем барутът) за производството на снарядите е американски. Месингът за гилзите е американски. Гумените бандажи са изцяло произведени американски каучук. И воала! Това е съветският танк Т-34.
Малка танкова добавка – редом до този танк на практика е са вървели и американските Шърман, отново дарени от САЩ. И никак не са били малко – 30% от танковете на вилнюската битка са били Шърман.
Авиационното гориво? Съветската авиация е изразходвала 3 милиона тона авиационен бензин. Точно 1 милион от тях е директно доставен американски. Още 1 милион е бензин, който си е съветски (76 октана), но с добавка предоставена от Америка. И третия милион, за чието производство е използван американски Tetraethyllead.
Ленд-Лийзът включва хиляди и хиляди други неща. Например за една превръзка е нужен 1 грам стрептоцид, който е основното средство за борба с инфектираните рани - Америка дарява на СССР 40 милиона грама. Колко крака и ръце е спасило това? Антибиотици започват да се произвеждат в СССР след войната.
Мда, войната я спечели Сталин. Да? Да, точно така. Ако въобще някой руснак е спечелил нещо от войната, то това е Сталин. В нито един аспект, в нито един смисъл от живота руският народ след войната не заживява по-добре, отколкото преди нея.
Ето и другите по-значими неща, които САЩ предоставят на СССР:
27 хил. тона никел - 3/4 от необходимия за броните на руските танкове,
както и 17 хил. тона молибденов концентрат - 100% от необходимия,
34 хил. тона цинк.
10 хил. тона графитни електроди,
49 хил. тона електроди за галванични вани,
14 хил. тона инструментална стомана,
12 хил. тона готова бронирана стомана.
45 хил. струга.
12 хил. танка и самоходни артилерийски установки.
18 000 самолета.
300 кораба
7000 БТР.
2000 локомотива и 11 000 вагона, което позволява заводите за локомотиви и вагони в СССР да минат на военно производство.
123 тона барут и 150 тона химил за производството му, както и 266 хил. тона материал за производство на гилзи.
46 хил. тона динамит и 146 хил. тона тротил.
3 милиона снаряди за авиационните картечници и зенитките.
620 тона суровина за производство на снаряди.
375 000 камиона.
16 000 танкови радиостанции и 29 000 радиостанции за пехотата.
1 900 000 км. телефонен кабел.
619 000 телефона.
4 600 000 батерии и 10 000 000 радиолампи.
1 милион тона авиационно гориво.
Добавки и компоненти за 2 милиона тона авиационно гориво.
12 000 тона антифриз.
Списъкът продължава на няколко страници и е базиран на документи в руските архиви от войната.

 

Link to comment
Share on other sites

Няма налично описание на снимката.

 

https://yougov.co.uk/topics/international/articles-reports/2022/05/05/support-ukraine-strong-europe-nations-are-not-unit?fbclid=IwAR18UgDllmq0H_xG0H88tllJqmYNELnrsAwP2sXds0PSxrZqmDOC5eCs8qI

 

 

Абе и ся кво, павец чаира ще седи като паметник ? 

 

Няква голяма схема са направили там. 

Link to comment
Share on other sites

Интересно, никой не коментира отчайващата жалкост на тазгодишния "парад на пАбедата" вчера и напълно неадекватната реч на фюрерчето Путлер и всичко това съпроводено с тоталната липса на каквито и да е поводи за гордост след два месеца и половина "специална операция", белязана с едно и единствено нещо - абсолютен и невиждан до момента резил! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Не коментират защото са в шок. Започват доставки на американски газ на цени по - ниски от тези на газпром. Шок и ужасТ.

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, netrootbg said:

Не коментират защото са в шок. Започват доставки на американски газ на цени по - ниски от тези на газпром. Шок и ужасТ.


Нека да видим ние тъз газ доставена тука колко ще излезне първо викам аз. Да не станат пак други за резил както винаги. 

Link to comment
Share on other sites

Естествено, че няма да са по-ниски, но това е по-малкия проблем. Ся гледай как с лейките ще ходим да си наливаме втечнен газ от не знам си къде, щото иначе няма как да се случи. Те една водопроводно тръба до Перник пускаха аварийно 2 години. Ся, тази втечнена газ докато стигне до крайния потребител, ще е на двойно по-скъпа цена. Ама карай...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vinyl_master said:

Естествено, че няма да са по-ниски, но това е по-малкия проблем. Ся гледай как с лейките ще ходим да си наливаме втечнен газ от не знам си къде, щото иначе няма как да се случи. Те една водопроводно тръба до Перник пускаха аварийно 2 години. Ся, тази втечнена газ докато стигне до крайния потребител, ще е на двойно по-скъпа цена. Ама карай...

 

Тая работа си я представяш все едно трябва до някъде да се докара цистерна с нафта :lol:

С газът нещата стоят по друг начин и не е задължително да ползваш точно същите молекули, които си купил. Можеш да разтовариш в удобен терминал и да договориш ползване от най-близък газопровод.

 

Quote

България и Румъния започват да внасят втечнен газ през Гърция. За целта двете държави ще използват терминала за втечнен природен газ на остров Ревитуса, района на Атика, управляван от гръцкия оператор на газопреносната мрежа DESFA.

 

Link to comment
Share on other sites

Аз много добре технически знам как седят нещата. 10+ години бях в пряк досег с инсталациите. Проблема както казах е друг. Да, естествено на гръцкия оператор вместо да му даваме пари, че ще му ползаме инфраструктурата, той сигурно ще ни даде някой лев, че да запазим "по-ниската" цена от на Русия. Повярвай ми, крайната цена ще бъде поне 50+ % по-скъпа от сега.

И аз сигурно ако отида да си купя банани от Еквадор ще са ми по - изгодни от колкото тук...ама що ли не ходя...

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, vinyl_master said:

Аз много добре технически знам как седят нещата. 10+ години бях в пряк досег с инсталациите. Проблема както казах е друг. Да, естествено на гръцкия оператор вместо да му даваме пари, че ще му ползаме инфраструктурата, той сигурно ще ни даде някой лев, че да запазим "по-ниската" цена от на Русия. Повярвай ми, крайната цена ще бъде поне 50+ % по-скъпа от сега.

И аз сигурно ако отида да си купя банани от Еквадор ще са ми по - изгодни от колкото тук...ама що ли не ходя...

 

Жалко, че си запознат технически, а даваш неадекватен пример с тия банани.

Да си чувал за балансови зони и виртуални търговски точки?
Макар и малко по-сложна, при газът схемата е по подобие на трансграничните електропреносни мрежи. Нали затова се правят интерконектори и компресорите се замениха с двупосочни.  

Link to comment
Share on other sites

Ти четеш ли въобще какво пиша? Казвам, че това което е го изсипят където и да се случи това, който и да е газов ЪБ, всичко струва пари и то не малко...и цената на закупената суровина, докато дойде при бизнеса, няма да е по-ниска от сегашната. Подобно на трансграничните или такива между градски преносни мрежи - забрави ли, че имаш една не малка такса "пренос"

 

Повтарям, тази втечнена газ няма да струва по-малко пари на бизнеса и бита от руската - който както иска да го приема.

Link to comment
Share on other sites

А ти четеш ли аз какво пиша?

Не го пренасяш от хъба, в който разтоварваш, а взимаш от най-близката точка. В конкретния случай 25 км до Кулата.

А разстоянието Комотини - Стара Загора (когато се пусне) е по-малко от Кардам - Стара Загора.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, vinyl_master said:

Повтарям, тази втечнена газ няма да струва по-малко пари на бизнеса и бита от руската - който както иска да го приема.


Ще дойде есен, Руми, и ще си говорим. Най-малко 30% ще литне газта, а както казваш ти може и да стигне 50%. Изобщо няма да се изненадам. Тия ПОРЕДНИ дебилщини на Киро тъпото са просто няям думи...  
 

1 hour ago, earache said:

Бе и по-висока да е, като сметнеш целия бъндъл от корупция, дето върви с тоя пусти руски газ... Накрая пак ще сме на плюс.


Ти ли ще ми пплатиш сметката? С кое ще съм на плюс? С унищожаването на бизнеса ми и този на хиляди други? 

Link to comment
Share on other sites

Това ли ни е евтиния газ?! Точно за две големи фирми...

 

А, да, и ще дойдат два умрели ф16 с по два бидонЯ втечнен газ... еваларка Кириле, Кириле...

Screenshot_2022-05-11-21-55-51-62_a23b203fd3aafc6dcb84e438dda678b6-min.thumb.jpg.9ee3070cef6f9020ad926ad515e59b8f.jpg

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, RaptoR said:

Ти ли ще ми пплатиш сметката? С кое ще съм на плюс? С унищожаването на бизнеса ми и този на хиляди други? 

Ми... :blink: Да си ми давал процент в добрите времена на бизнеса ти, да ти я платя сега...

Но иначе съм ок да ти жертвам бизнеса в замяна на енергийна независимост от Северна Северна Корея.

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Godfather said:

Интересно, никой не коментира отчайващата жалкост на тазгодишния "парад на пАбедата" вчера и напълно неадекватната реч на фюрерчето Путлер и всичко това съпроводено с тоталната липса на каквито и да е поводи за гордост след два месеца и половина "специална операция", белязана с едно и единствено нещо - абсолютен и невиждан до момента резил! :lol:

 

Има, има коментари... и сравнения:

 

Quote

Реч на Путин, 9 май 2022:
"През декември миналата година Русия призова Запада за честен диалог в търсене на компромисно решение с отчитане на взаимните интереси. Всичко беше напразно. Страните от НАТО не пожелаха да ни чуят. Те имаха съвсем други планове и ние виждахме това"
Реч на Хитлер, 4 май 1941:
„Всички мои опити да постигна разбирателство именно с Англия, и дори да дойдем до приятелско сътрудничество, се разбиха в нежеланието и злата воля на една малка клика, която - поради омраза или материални съображения - отхвърляше всяко германско предложение за разбирателство, с нескриваното решение да предизвика войната на всяка цена.“


Реч на Путин, 9 май 2022:
„Видимо се провеждаше подготовка за нахлуване в нашите земи, включително и Крим. НАТО започва активно военно усвояване на прилежащи територии, това беше реална заплаха при границите ни. Опасността растеше с всеки изминал ден. Русия даде отпор на подготвяната агресия, това беше единственото правилно решение - решение на силна и суверенна страна"
Реч на Хитлер, 4 май 1941:
„Германското правителство узна още тогава кроените планове против Райха, а германският народ нанесе най-решителния, може би, противоудар през сегашната война.“

 

Link to comment
Share on other sites

Години скъпа руска газ - всичко е наред. Години на монопол, извиване на ръце, включително и със спиране на доставките - ок е. 

Отново едностранно ни спират доставките  - ама как така ще рушите руският монопол? Няма да има газ, ще мрем... няма как да е по-евтин.

Радев днес - не било само до цената ... вярно, важни са и рушветите.

Ей така изглеждат някои коментари.

 

@plameni руснаците разбират, че не е толкова лесно да копираш Хитлер  :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...