Jump to content
BulForum.com

Коя книга прочетохте последно?


Recommended Posts

Πρеди да ми свият четеца успях да прочета две много интересни книжленца, които искам да коментирам тук. Сигурно сте ги чели, но аз пак да ги представя по начин, който смятам, че заслужават.

 

Едната е "Мосад" от 1990г. на Виктор Островски. В която зачитаме следното:

 

Война се печели с измама, гласи девизът на израелската тайна служба „Мосад".

Още по-кратко: „Ние сме най-добрите"…

Почти няма световна сензация, в която те да не са набъркани.

От перфектни екзекуции до невероятни „ужилвания" за милиони.

И всичко това само с 1200 души щат, включително секретарките и чистачките.

Най-тежкото проклятие в „Мосад": „Дано прочета за теб във вестника!"

Е, Виктор Островски, бившият катса (оперативен офицер) го направи.

И потресе читателите в целия свят.

 

 

 

Втората е "История на парите" от 1998г. на Джак Уедърфорд; от която умишлено не искам да цитирам нищо. Но пък тази книга ми разби още един мит - този, че финикийските знаци на практика са ливийски знаци. А парите, като физическа стойност, самите финикийци най-много не одобрявали.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Купих си онзи ден и вече чета с удоволствие "Разкази за особняците и малките хора" на Иво Андрич. От една страна ме привлече заглавието, а от друга – информацията на задната корица, че след като печели Нобелова награда през 1961 г., Андрич дарява сумата от наградата на библиотечния фонд на Босна и Херцеговина. Мислех си колко ли хора биха го направили. Колко по-примамливо изглежда да си я задържи човек и да си осигури някоя благинка за себе си. Безкрайно се възхищавам на такива хора-идеалисти.

Link to comment
Share on other sites

След Андрич съм си приготвила една книга на Миленко Ергович. (На този човек отвътре ми идва да му произнасям фамилията Йергович, но на корицата е само с Е.) След това ще се върна пак към Андрич, но е важно и преводът да е добър, та докато избера какво и що голямо мислене отмятам. :)

Link to comment
Share on other sites

Аз като по-прост подкарах на Том Кланси поредицата....но от средата :lol: "Всички страхове", както се очаква, върви много лекичко. Сега да видим с останалите книги от поредицата.

Същевременно съм подкарал и на Стейнбек "На изток от рая". Малко особено четиво е, признавам, но определено ми харесва. Успяваш да припознаеш по малко от себе си, по малко от приятелите ти, включително и малко от ежедневието ти, във персонажите от книгата.

 

@Triti - от къде си взимаше книги за четеца?

Edited by chistacha
Link to comment
Share on other sites

chistacha, киндълът ми поддържаше добре само моби формат, както и някои пдф-и, ама не всички. (Не знам каква е разликата в тях, не съм се занимавала.)

Общо взето от читанката насвалях, фб формат, после с Calibre ги форматирах моби формат.

От няколко дни имам нов киндъл, пак 3-ка. Купих си го втора ръка, но и е същият като предишния. Пак процедирам по този начин.

Разбира се, ако искаш можем направо да разменим някакви книжки? Имам доста неща. Ще ти пратя списък на лична. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Отново - Сборника "Човекът Вълк" от Б. Виан. Не ми влияе добре този пич!

 

 

Личи си! laughing1.gif

 

Wolfman или Wolverine е тоя човек, да знаем от кво да се пазим....biggrin1.gif

Link to comment
Share on other sites

Личи си! laughing1.gif

 

Wolfman или Wolverine е тоя човек, да знаем от кво да се пазим....biggrin1.gif

Не, вее..., безпросветник такъв.

Човекът е Борис Виан, а сборникът с разкази е "Човекът Вълк"!

Link to comment
Share on other sites

Не, вее..., безпросветник такъв.

Човекът е Борис Виан, а сборникът с разкази е "Човекът Вълк"!

 

Определено зле ти влияе - ха сега да видим Човекът вълк в превод що е . Баш ма @№$%@ боли за автора... laughing1.gif

Link to comment
Share on other sites

Определено зле ти влияе - ха сега да видим Човекът вълк в превод що е . Баш ма @№$%@ боли за автора... laughing1.gif

Ни си у ред..., ама честно!

Link to comment
Share on other sites

"Човекът вълк" ми попадна в ръцете преди доста години и въпреки изминалото време едно изречение все още ми стои забито в главата. Беше краят на един от разказите. След сума ти извращения след пътниците в едно купе. Единият пътник казваше в заключение: "Не съм от най-приказливите, нали?"

А пак от същия сборник ли беше разказът, в който един беше настъпал мина и знаеше, че като си вдигне крака ще умре и си седеше там и си разсъждаваше?

Сюжетите му са, мека казано, потресаващи. (Но в добрия смисъл, разбира се.)

Link to comment
Share on other sites

Отново - Сборника "Човекът Вълк" от Б. Виан. Не ми влияе добре този пич!

Борис Виан е велик, сигурно си чел (но ако не си), прочети и "Ще плюя на вашите гробове". Уникална книга с огромно въздействие.

Link to comment
Share on other sites

zaklinatelyat_cover.jpg

 

За първи път филмът да ми хареса повече от книгата :confused

 

П.С. Нещо не ще да се ресайзне снимката.

Edited by XMD
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Аз от скоро чета " Климатични войни " на Гуин Дайер ,книгата е на актуална тематика за времето в което живеем. Екология, геополитика и военни стратегии. Доста четена е в САЩ и Канада, чете се повече от студенти и хора занимаващи се с наука. От скоро е в БГ.

Edited by TODORIN777
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 4 months later...

Наследникът от Калкута :)

Преди много години, може би 25-30, моя дядо (лека му пръст), ме караше да чета тази книга на глас пред огледалото, за да се науча да говоря и чета правилно и изразително. Това е един от най-добрите съвети който съм получавал през живота си и още съм му благодарен за това.

 

Иначе съм на 5-книга от поредицата "Зона 51" на Робърт Дохърти. За любителите на фантастиката, горещо препоръчвам.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...