Jump to content
BulForum.com

Коя книга прочетохте последно?


Recommended Posts

Не помня коя коя беше, но една от тези беше ме издразнила с прекаленото увъртане и изсмукване от пръстите (към 6-та или 7ма книга бях спрял да ги чета).

 

Аз пък съм с прекрасни впечатления от Филип Хосе Фармър - мисля че първо ми попадна Частен Космос, после ги намерих и останалите, но ми бяха страшно увлекателни. Помня че и хрониките на Амбър до един момент четох с интерес после по-скоро на инат за да видя какво ще стане, но ми бяха леко досадни. След това на Сър Пратчет и всичко, което е писал ми беше много приятно да го чета. Робърт Асприн също е интересен (леко детски обаче), но има много малко преведени

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

На третата част на Мъглороден съм.

Интересно, след толкова фентъзи трудно намирам нещо ново, но тук идеята е наистина нова.

За феновете на жанра - препоръчвам!

http://chitanka.info/person/brandon-sanderson

Link to comment
Share on other sites

Благодаря за насоките.За сега ще се поизмъча и ще дам шанс на Роботите..После мислих да подкарам Фондацията....дано и там не е такааа....социал-общество-политка нещо си...Че леко се отдалечава от фентъзито..Ама като се замисля, книги писани през 50-те и в началото на 80-те, какво ли да очаквам...И то от руснак, пък макар и цял живот американец.

Link to comment
Share on other sites

На третата част на Мъглороден съм.

Интересно, след толкова фентъзи трудно намирам нещо ново, но тук идеята е наистина нова.

За феновете на жанра - препоръчвам!

http://chitanka.info/person/brandon-sanderson

 

 

Много е добра поредицата, също я препоръчвам с две ръце! Втората книга малко ми беше мудна, но третата компенсира с много.

 

Има издадена и четвърта книга, но тя е леко отделно от трилогията. В нея става въпрос за около 300 години след събитията в трилогията. Трябва да си намеря и да я прочета.

Edited by chistacha
Link to comment
Share on other sites

Благодаря за насоките.За сега ще се поизмъча и ще дам шанс на Роботите..После мислих да подкарам Фондацията....дано и там не е такааа....социал-общество-политка нещо си...Че леко се отдалечава от фентъзито..Ама като се замисля, книги писани през 50-те и в началото на 80-те, какво ли да очаквам...И то от руснак, пък макар и цял живот американец.

 

 

Не знам защо си решил, че фентъзито има нещо общо с научната фантастика..И да - основните проблеми, разглеждани в научната фантастика са социално-политическите....

Link to comment
Share on other sites

Не де, не се хващай за думата...Използвах я по-общо така...Ясно ми е че са различни жанрове, но все пак...А и на всички ни е ясно, че подобни утопични общества са си чисто фентъзи...:lol:

Link to comment
Share on other sites

А и на всички ни е ясно, че подобни утопични общества са си чисто фентъзи... :lol:

Да бе, да...Преди 50 години и социал-демократичните общества, тип Дания и Норвегия са били утопия..

Link to comment
Share on other sites

Mагданозе, ако искаш истинска фантастика - прочети Стругацки (препоръчвам "Прогресорите и Странниците"). Или "Хиперион" на Дан Симънс. Хиперионите за мен са може би най-великата фантастика ever!

Link to comment
Share on other sites

Е да де, ама голяма част от книгите са писани през 80-те..Нищо де.На мен ми е интересно..Гледната точка, позицията, размишленията и т.н. Има върху какво да се замисли човек.

 

Antares, благодаря за насоките..Много ми се събраха и и сега се чудя с кое да продължа като приключа с Азимов..Може би Толкин, или да сменя жанра за известно време и после обратно...Оффф направо съм пристрастен към е-книгата...Това сигурно ми е най-добрата покупка...евър...

Link to comment
Share on other sites

Оффф направо съм пристрастен към е-книгата...Това сигурно ми е най-добрата покупка...евър...

Да не стане като във вица да те питат като четеш толкова много, знаеш ли кой е Гошо Иванов? :)
Link to comment
Share on other sites

Много ми се събраха и и сега се чудя с кое да продължа като приключа с Азимов..Може би Толкин, или да сменя жанра за известно време и после обратно...Оффф направо съм пристрастен към е-книгата...Това сигурно ми е най-добрата покупка...евър...

Нали виждаш, че до сега не съм те подвел с нищо. Почни с автора който ти писах...Майк Резник. Мисля, че ще останеш подобаващо доволен.

Link to comment
Share on other sites

Е да де, ама голяма част от книгите са писани през 80-те..Нищо де.На мен ми е интересно..Гледната точка, позицията, размишленията и т.н. Има върху какво да се замисли човек.

 

Antares, благодаря за насоките..Много ми се събраха и и сега се чудя с кое да продължа като приключа с Азимов..Може би Толкин, или да сменя жанра за известно време и после обратно...Оффф направо съм пристрастен към е-книгата...Това сигурно ми е най-добрата покупка...евър...

Искаш ли да ти дам Тъф? Много добро книжле. Мен особено много ме кефеше как любезно ги пращаше на майната си - точно в стил английски хумор.

 

Накрая взе да става леко досадно, но повечето време ме кефеше

Link to comment
Share on other sites

Пусто " ветровете на времето" е само 100-200 страници иначе е брутална :)

За "Ветровете на времето" от Чад Оливър ли говориш?! Ако е за нея, наистина е уникална...

Link to comment
Share on other sites

Не знам защо си решил, че фентъзито има нещо общо с научната фантастика..И да - основните проблеми, разглеждани в научната фантастика са социално-политическите....

 

 Задължително условие е научната фантастика е да отразява разбирането за света и перспективите пред него от гледна точка на развитието на естествените науки в момента на написването на книгата. Интересно е да се проследи развитието на науката в творбите на няколко поколения писатели.В края на 19 и началото на 20 век са писатели като Жул Верн, Хърбърт Уелс , Карел Чапек и Александър Беляев. Средата на века е на Исак Азимов, Артър Кларк, Иван Ефремов и Станислав Лем. В момента актуални от научна гледна точка са книгите на Дейвид Брин, Грег Беър, Сергей Лукяненко (като изключим сагата му за  патрулите което си е чисто фентъзи). Социалният и политически елемент в научната фантастика винаги е свързан с технически прогрес или регрес и последиците от развитието на технологиите върху взаимоотношението между хората. Напълно нормално е научна фантастика 100 години след написването си да се превърне в реален научен факт. Ако не ви се вярва - погледнете си мобилния телефон и го сравнете с комуникаторите от първите серии на Стар Трек.

Има и още един популярен през 50-те години на 20 век клон на фантастиката - космическата опера. Той обаче е просто осъвременен приключенски роман от 19 век  в който клиперите и фрегатите  са заменени с търговски звездолети и космически крайцери и спазването на природните закони управаляващи света около нас не е задължително ако пречи на разказа.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

"Силмарилион", Дж. Р. Р. Толкин

Сега вече целия пъзел на Арда ми се навърза :) Като четях Властелина и Хобита - постоянно се споменавах неща от далечно и славно минало, в които исках да се потопя :) 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Преследване в Ориента - През дивия Кюрдистан - Карл Май. И продължавам с поредицата.

Link to comment
Share on other sites

Преследване в Ориента - През дивия Кюрдистан - Карл Май. И продължавам с поредицата.

Велико.Една от любимите ми..Всъщност, като се замисля на Карл Май всички са ми любими. :lol:

 

Иначе аз цъкнах последно Бележника на Микеланджело.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Кевин Андерсън - "Сага за седемте слънца". Изключително добър фантастичен епос.

 

Тъкмо довърших последната книга. Това е една от най-яките фантастични поредици които съм чел някога. Нещо като Игра на тронове, но в космически вариант. Всеки който има време и желание да я почва, горещо препоръчвам.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...