Jump to content
BulForum.com

Тема за кратки въпроси


tankis

Recommended Posts

От доста време използвам само колани които не са с дупки, ами със закантване на закопчалката. Май не е най - подходящото определение, но ще се сетиш за какво става въпрос. Много удобни са за регулиране. Супер лесно отпускаш и стягаш когато имаш нужда.

 

Много рядко се среща такъв с по-масивна катарама. А и повечето са текстилни.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • RaptoR

    3760

  • w00x

    2882

  • djadomraz

    1772

  • Midex

    1497

Top Posters In This Topic

Posted Images

Благодаря за информацията за харддиска. Мога ли да попитам още няколко неща:

 

1. Компютъра ми си беше номер едно за времето си 2005-та година. Купих си хард SAMSUNG SpinPoint T Series HD321KJ 320GB 7200 RPM 16MB Cache SATA 3.0Gb/s 3.5" Hard Drive -Bare Drive и на него  пише 2008г. и колегите ми вкарват мухата, че можел да не стане понеже бил Serial ATA 2.

Възможно ли е да се окажат прави.

 

2. Можете ли да ми дадете линк към статия как да си свържа харда и как да направя новия като slave и с коя програма да вадя нещата които са оцеляли от него. Незная какви ключови думи да използвам, затова и питам.

Благодаря отново.

Link to comment
Share on other sites

Защо всички торенти от замунда ми дават грешки постоянно?

Или ще е unknown passkey, или torrent not registered with this tracker.И не ми отчита сийда в тракера..И коефициента все ми пада....Сменях паскея от менюто в профила ми, но не помага.Как да го оправя?

Link to comment
Share on other sites

Защо всички торенти от замунда ми дават грешки постоянно?

Или ще е unknown passkey, или torrent not registered with this tracker.И не ми отчита сийда в тракера..И коефициента все ми пада....Сменях паскея от менюто в профила ми, но не помага.Как да го оправя?

 

Замундата е бъгава от край време.Преди и аз имах подобен проблем.Опита ли с друг торент клиент?

 

Някой по-навътре може ли да коментира следното:

 

МАНИПУЛИРАТ ДИСТАНЦИОННО ЕЛЕКТРОМЕРИТЕ

 

Гледам е плъзнало навсякъде.Какво ще стане ако замъкна лаптоп-а до електромера и сканирам за нови устройства?Дори и да се закача, ще ми трябва някакъв софтуеър който да "лафи" с електромера.Някой може ли да даде напътствие :)

Link to comment
Share on other sites

Благодаря за информацията за харддиска. Мога ли да попитам още няколко неща:

 

1. Компютъра ми си беше номер едно за времето си 2005-та година. Купих си хард SAMSUNG SpinPoint T Series HD321KJ 320GB 7200 RPM 16MB Cache SATA 3.0Gb/s 3.5" Hard Drive -Bare Drive и на него  пише 2008г. и колегите ми вкарват мухата, че можел да не стане понеже бил Serial ATA 2.

Възможно ли е да се окажат прави.

 

2. Можете ли да ми дадете линк към статия как да си свържа харда и как да направя новия като slave и с коя програма да вадя нещата които са оцеляли от него. Незная какви ключови думи да използвам, затова и питам.

Благодаря отново.

 

Компютърът си има поддръжка на S-ATA 3.0 Gb/s както сам виждаш, освен това и да нямаше, абсолютно никакъв проблем не е да вържеш S-ATA II диск на S-ATA I дъно - единственото което следва от такава манипулация е, че няма да може да ползваш пълния капацитет на S-ATA II интерфейса и реално дискът ще е пренебрежимо малко по-бавен в ежедневната работа.

 

По втория въпрос - за какъв слейв-диск говориш, при положение, че ще го сложиш на втория S-ATA изход от дъното (ако и първият ти е S-ATA също)?

Link to comment
Share on other sites

Искам да разбера колко ток ми харчи компютърът, но по-точно дали захранването ми, което е 600 вата нон стоп ги използва тия 600 вата или се използват да кажем само толкова колкото му е нужен на самият компютър ( например около 350-400 при full load ) ?

Edited by daniobg
Link to comment
Share on other sites

Използват се толкова колкото му трябват.Мощността указана на захранването, показва капацитета му.Т.е. максималната мощност на даден консуматор, която може да подаде.

Link to comment
Share on other sites

Като си знаеш частите може да провериш в сайта на прозиводителя, каква е мощността която харчат при пълно натоварване и да си сметнеш грубо колко "смуче" :)

Link to comment
Share on other sites

Можете ли да ми препоръчате някакъв мейл клиент за Windows 7 , най-опростен само за да получавам известия за нови писма ми трябва , да работи на заен план така да се каже. Идеи ?

Link to comment
Share on other sites

я тука кат сте се събрали все отбор админчовци с експириънс кат за 30-40 суперкомпютъра да дадете някой и друг съвет.

да се разберем кат начало - и да съм имал някакви знания някога, не съм ги практикувал , така че всъщност нямам. в краен случай съм ниво "power-user". затова и питам, първо вас, после леля неволя и чичко гугъл, които досега не са ми отказвали.

та искам да си играя със сървърче за чисто любителски цели. искам да подкарам мейл-сървърче и евентуално файлово такова, току виж ако е възможно и да хостна и страничката на фирмата. Целта ми е на малък офис с 4-5 работни места да автоматизирам архивацията на документите и да концентрирам профилите от различните потребители на Mozilla Тhunderbird  на един хард барабар с имейлите, съответно да разтоваря работните места от подобни обеми.

В момента зяпам разни евтинджоси 1U сървърчета из ибея с по 1-2 ксеончета и 6-8Г рамец и възниква Въпрос 1: За непрентциозни клиенти такова животинче дали е достатъчно?

Въпрос 2: Тази магия мога ли да я сътворя с безплатен софтуер и ако "да", кой?

Въпрос 3:евентуалните два хардуерни професора трябва ли аз да им бера грижа, дали се товарят сравнително равномерно или софтът ще се сети да си саморазпредели задачките?

 

благодаря на отзовалите се и да, знам за RTFM. С Менуеле се познаваме отдавна и е баси подробното копеле, ама ако може поне увода да прескочим, ще е полезно пестене на време.

Link to comment
Share on other sites

Да, 6-8Г рам е достатъчно за такива цели, даже в повече. Евентуален проблем биха били дисковете ако става дума за секънд хенд машина, или изобщо изгарянето на машината. По-добре някоя нова машинка, да имаш гаранция, и по-дълъг очакван живот :))

Някое линукс дистро от типа на centos, самба да им се прави на файл сървър, апач за уеба, sendmail+dovecot за мейл. За по-лесно конфигуриране инсталираш webmin, ще ти даде удобен и разбираем уеб интерфейс с който да си настроиш всичко необходимо.

Няма да му мислиш процесорите, линукса ще се оправи сам, плюс че за толкова юзъри процесорите ще спят така или иначе :))

Link to comment
Share on other sites

 .

За хардуера не мога да кажа. Не знам какво ще е натоварването. Хубаво ще е машината да има RAID контролер и поне два диска, вързани в RAID1 за по-сигурно. Трябва да прецениш и какъв обем информация ще трябва да се backup-ва.

 

Моите лични препоръки са:

CentOS сървър (базиран на RedHat - ще има доста помощ в нета)

Samba (за файлов сървър)

 

За архивацията на документите... бих казал Bacula, но като цяло не съм я тествал в мешана среда (win/lin), а и не съм сигурен до колко ще е нужно чак толкова advanced решение. По скоро при добре настроена самба споделена папка/папки на сървъра, които да са mount-нати на потребителските машини като виртуални мрежови устройства и автоматично копират всичко на сървъра в определено време (task scheduler локално).

 

За мейл клиент - не мога да кажа от първо лице, още не съм се занимавал. Но ако се настрои с IМAP - пощата на клиентите би трябвало да седи на сървъра.

 

Ред: Всичкия гореизброен софтуер е напълно безплатен и със свободен лиценз за ползване.

Edited by Antares
Link to comment
Share on other sites

Искам да разбера колко ток ми харчи компютърът, но по-точно дали захранването ми, което е 600 вата нон стоп ги използва тия 600 вата или се използват да кажем само толкова колкото му е нужен на самият компютър ( например около 350-400 при full load ) ?

 

Имам 4 монитора (единия е 30 инчов), компютър с 6 диска, I7 процесор и 12 гб рам, 2 видеокарти - това всичкото според един уред за измерване на консумацията харчи при максимално натоварване около 570 вата. Без мониторите с 200 вата надолу.

 

Като си знаеш частите може да провериш в сайта на прозиводителя, каква е мощността която харчат при пълно натоварване и да си сметнеш грубо колко "смуче" :)

 

И аз така смятах, гледах и си взех захранване 1000W оказа се че заедно с мониторите реалната консумация при натоварване е под 600 вата, а без мониторите 200 вата надолу

я тука кат сте се събрали все отбор админчовци с експириънс кат за 30-40 суперкомпютъра да дадете някой и друг съвет.

да се разберем кат начало - и да съм имал някакви знания някога, не съм ги практикувал , така че всъщност нямам. в краен случай съм ниво "power-user". затова и питам, първо вас, после леля неволя и чичко гугъл, които досега не са ми отказвали.

та искам да си играя със сървърче за чисто любителски цели. искам да подкарам мейл-сървърче и евентуално файлово такова, току виж ако е възможно и да хостна и страничката на фирмата. Целта ми е на малък офис с 4-5 работни места да автоматизирам архивацията на документите и да концентрирам профилите от различните потребители на Mozilla Тhunderbird  на един хард барабар с имейлите, съответно да разтоваря работните места от подобни обеми.

В момента зяпам разни евтинджоси 1U сървърчета из ибея с по 1-2 ксеончета и 6-8Г рамец и възниква Въпрос 1: За непрентциозни клиенти такова животинче дали е достатъчно?

Въпрос 2: Тази магия мога ли да я сътворя с безплатен софтуер и ако "да", кой?

Въпрос 3:евентуалните два хардуерни професора трябва ли аз да им бера грижа, дали се товарят сравнително равномерно или софтът ще се сети да си саморазпредели задачките?

 

благодаря на отзовалите се и да, знам за RTFM. С Менуеле се познаваме отдавна и е баси подробното копеле, ама ако може поне увода да прескочим, ще е полезно пестене на време.

Мобо, не се хаби с глупости ами си вземи един Synology DS212j (или 211 или 213 - няма значение - нещо с 2 диска ще ти е идеално). Това се води NAS - network area storage, има и мейл сървър и какво ли не. Хардуера е супер - мога да го потвърдя от личен опит, а администрацията е пределно проста и се извършва през браузъра. Цената му е по-ниска от произволен сървър (освен нещо 2ра ръка), не бръмчи, не прегрява - перфектна машина е.

Link to comment
Share on other sites

дядо,

ти нещо съвсем си се объркал. ако съм искал NAS, щях да питам за такъв. аз искам сървър и искам междувременно да дигна някой и друг левъл в тия скилове, а това с уеб-интерфейс и строгоспециализирана машина няма да стане. отделно че 200$ за без машина без дискове съвсем не ме кефи кат бюджет.

антарес и арпанет,

благодаря. ще поразгледам предложенията. това все пак ще ми е хоби-проект така че го искам с минималистичен бюджет, затова хайвана ще е нещо второупотребно и със САТА интерфейс за да може да му се слагат дискове. райдовете засега са тотално ненужни докато не овладея и сработя останалите работи.

Link to comment
Share on other sites

Благодаря на всички за инфото

Защо всички торенти от замунда ми дават грешки постоянно?

Или ще е unknown passkey, или torrent not registered with this tracker.И не ми отчита сийда в тракера..И коефициента все ми пада....Сменях паскея от менюто в профила ми, но не помага.Как да го оправя?

 

И не само ти! Аз се опитвах онзи ден да го реша най-накрая този проблем и цял ден четох как да го оправя и нищо, нищо и нищо; кодове слагах, акаунти си правех тъй като искало акаунт да се направи в самия битторент клиент за да има на кого да отчита каченото и се опитах да реша проблема с една програма която се оказа хак и баннаха. И накрая щом на тях самите не им пука така и аз вече се реших да не си моря диска с ъплоуд, каквото такова..

 

 

Компютърът си има поддръжка на S-ATA 3.0 Gb/s както сам виждаш, освен това и да нямаше, абсолютно никакъв проблем не е да вържеш S-ATA II диск на S-ATA I дъно - единственото което следва от такава манипулация е, че няма да може да ползваш пълния капацитет на S-ATA II интерфейса и реално дискът ще е пренебрежимо малко по-бавен в ежедневната работа.

 

По втория въпрос - за какъв слейв-диск говориш, при положение, че ще го сложиш на втория S-ATA изход от дъното (ако и първият ти е S-ATA също)?

 

Благодаря за инфото. Позаинтересувах се за САТА-та информацията е точно както го казваш. Жалко че няма да мога да се възползвам пък и да купувам отделни сата контролери.

А по втория въпрос го разбрах току-що, че Мастер и слейв имали старитеIDE контролери, при сата го нямало.

Само да попитам; новия/стар който взех е 320гб на 16мб кеш 7200об; а стария ми е 120гм на 5300об, и съвсем ли ще работят на равна нога и двата; защото ако е така няма смисъл да инсталирам уиндоус на по-новия!

Ако реша да направя някакъв райд и единия да го ползвам за backup; трябва ли ми някакви платки и жици да купувам или става с някаква програма :)

Благодаря отново

Link to comment
Share on other sites

 

Инсталираш безплатен VMware ESXi и върху него вече можеш да си инсталираш различни сървъри, с различни операционни системи и да експериментираш.

Тук има доста готови специализирани решения, които се подкарват за 15-20 мин.

 

EDIT:

Ето пример с един от сървърите ми (1 бр. 4-ядрен процесор и 6GB RAM):

 

ESXi.jpg

Edited by plameni
Link to comment
Share on other sites

Имам 4 монитора (единия е 30 инчов), компютър с 6 диска, I7 процесор и 12 гб рам, 2 видеокарти - това всичкото според един уред за измерване на консумацията харчи при максимално натоварване около 570 вата. Без мониторите с 200 вата надолу.

 

Мониторите не са толкова от значение, колкото какво прави видеото ти.Съвременна гейм видео карта, натоварена харчи около 350-400W.

дядо,

ти нещо съвсем си се объркал. ако съм искал NAS, щях да питам за такъв. аз искам сървър и искам междувременно да дигна някой и друг левъл в тия скилове, а това с уеб-интерфейс и строгоспециализирана машина няма да стане. отделно че 200$ за без машина без дискове съвсем не ме кефи кат бюджет.

антарес и арпанет,

благодаря. ще поразгледам предложенията. това все пак ще ми е хоби-проект така че го искам с минималистичен бюджет, затова хайвана ще е нещо второупотребно и със САТА интерфейс за да може да му се слагат дискове. райдовете засега са тотално ненужни докато не овладея и сработя останалите работи.

С какво ще ги "мъкнеш" от УК?И аз от доста време се замислям да не докарам 1-2 бройки, но са прекалено тежки 15-30кг и само това ме спира.

 

П.С. Защо подяволите не може да се оставя празен ред след quote-то ами слепва?

Edited by exabyte
Link to comment
Share on other sites

ами с тези: http://www.kdshoppinguk.com

дали са ми лондонски адрес и за ибейските продавачи изглеждам като местен купувач. тарифите им са доста сносни за дребни неща и вече курсовете им насам-натам са поне веднъж седмично,  така че и забавянето не е нетърпимо. обаче тези 10-15 кила ще ми изкривят сметките.

Link to comment
Share on other sites

Цената от 0.90 паунда на кг. не е лоша, но с това предварително плащане ме изгубиха.Какво ще стане, ако пратката не пристигне на адреса им в УК, продавача каже, че я е пратил и ти си платил вече тези 15кг до БГ?

Ако решиш, че ще взимаш може да ти дам алтернатива.Курсовете са 1 път седмично, плаща се на място при получаване на пратката.

 

П.С. Насочи се към нещо с едно захранване и без HDD за да спестиш кг ;)

Link to comment
Share on other sites

Искам да попитам, защо @rocketmail.com не мога да го свърша в Outlooka-a? Това е подразделение на yahoo.com не нещо не мога да го свържа в OUTLOOK-a ми. Вкарах gmail.com и започвам да се чудя дали изобщо го има това като опция на rocketmail-a.

Благодаря

Link to comment
Share on other sites

Цената от 0.90 паунда на кг. не е лоша, но с това предварително плащане ме изгубиха.Какво ще стане, ако пратката не пристигне на адреса им в УК, продавача каже, че я е пратил и ти си платил вече тези 15кг до БГ?

Ако решиш, че ще взимаш може да ти дам алтернатива.Курсовете са 1 път седмично, плаща се на място при получаване на пратката.

 

П.С. Насочи се към нещо с едно захранване и без HDD за да спестиш кг ;)

Кое точно плащаш предварително? Аз си плащам като дойде стоката в офиса им в Пловдив, като ходя да си я взимам.
Link to comment
Share on other sites

...

Само да попитам; новия/стар който взех е 320гб на 16мб кеш 7200об; а стария ми е 120гм на 5300об, и съвсем ли ще работят на равна нога и двата; защото ако е така няма смисъл да инсталирам уиндоус на по-новия!

Ако реша да направя някакъв райд и единия да го ползвам за backup; трябва ли ми някакви платки и жици да купувам или става с някаква програма

 

Няма да са съвсем "на равна нога", най-малкото защото работят на различни обороти и по този начин този на 7200 об. ще има по-добър трансфер. А иначе за райд (мисля, че дори и за райд 1) ти трябват еднакви дискове, така че не виждам как ще направиш райд с 320 Gb и 120 Gb, освен ако няма някаква врътка да се направи 120 Gb дял на по-големия и някакси да излъжеш контролера, което малко ме съмнява, а и цялата врътка не си заслужава. А иначе с еднакви дискове може да ги пуснеш в райд дори и от биоса, ако дъното ти има вграден райд-контролер. Има обаче една подробност, че обикновено вградените контролери са с ограничени възможности (респ. и с ограничено бързодействие), в сравнение с външните, които пък са доста по-скъпи, но в тази област djadomraz би могъл да ти бъде по-полезен от мен.

 

П.С. Защо подяволите не може да се оставя празен ред след quote-то ами слепва?

 

Това е една от измишльотините на Инвижън, наред с останалите простотии в новата им версия. Аз лично слагам по един празен интервал в началото на quot-ваното или пък направо изключвам форматирането и после пак го включвам, за да мога да ползвам и останалите опции за редакция.

Link to comment
Share on other sites

 

П.С. Защо подяволите не може да се оставя празен ред след quote-то ами слепва?

 

Mоже разбира се, иди в края на цитирания текст и натисни 2-3 пъти ЕНТЕР. Ще излезеш от цитата и можеш да си добавиш колкото искаш пространство в празни редове.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...