Jump to content
BulForum.com

Тема за кратки въпроси


tankis

Recommended Posts

Кое точно плащаш предварително? Аз си плащам като дойде стоката в офиса им в Пловдив, като ходя да си я взимам.

 

Ами в сайта който беше дал колегата пишеше, че стоката се плаща предварително.

 

П.С. Аха, така е по-добре :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • RaptoR

    3760

  • w00x

    2882

  • djadomraz

    1772

  • Midex

    1497

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ами в сайта който беше дал колегата пишеше, че стоката се плаща предварително.

 

П.С. Аха, така е по-добре :)

чел си за услугата за поръчка през техен акаунт.

за транспорта се плаща при получаването. пращат имейл със сумата като пристигне.

Link to comment
Share on other sites

Тончо, за RAID не взимай произволни дискове, взимай ЕДИНСТВЕНО WD Caviar Black. Нито Blue, нито Green!!! Още по-малко дискове на различни производители.

 

Евентуално са SCSI дискове и са серия за сървъри тогава може да ги смесваш, но дори обикновенни дискове не стават, трябва да са black серията за да работи иначе дисковете за обикновенни машини си сменят оборотите по тяхно осмотрение, гасят се отново по тяхно осмотрение и контролерите обикновенно имат много против такива работи. Това, което става е че масива се саморазпада и почва да ти дава грешки.

 

Ако ще правиш RAID го прави както трябва за да не си биеш главата в стената после и да плюеш колко скапана технология било това като един мой клиент. При това аз не бях гледал какви дискове са му слагали защото не аз съм му продал хардуера, но поне 10 пъти проблеми имаше накравя разкара всички raid-ове от машините си и ги обяви за вредни. Години по-късно разбрах как са му "икономисали" едни 200лв откъм дискове и са му продали от нормалните серии а не сървърските и оттам и големите му проблеми.

 

От друга страна аз съм с такива дискове от край време и нямам проблеми. Една друга машина (сървър верно) също е с такива дискове от много години (и с RAID естествено) и също не е имала проблеми. Тези дискове може и да са двойно по-скъпи от другите но си струват парите.

 

Ако ще икономисваш - не прави RAID!!!

Link to comment
Share on other sites

Тончо, за RAID не взимай произволни дискове, взимай ЕДИНСТВЕНО WD Caviar Black.

Пропускаш RED-серията, създадена точно за тази цел.

 

WD30EFRX.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ако реша да направя някакъв райд и единия да го ползвам за backup; трябва ли ми някакви платки и жици да купувам или става с някаква програма :)

Благодаря отново

RAID има смисъл когато имаш поне 4 диска - тогава 3те работят паралелно за скорост, 4тия е контролна сума и ако някой от другите се развали ти няма да загубиш никаква информация.

 

Има смисъл от RAID единствено ако ще е с кадърен контролер. Тези на дъното не струват нищо и товарят процесора. Разликата в производителността между нормален контролер и този на дъното е огромна. Този на дъното може да се ползва само ако ще имаш 2 диска в RAID 0 - т.е. втория е огледално копие на първие. Аз бих си направил някакъв архив вместо това и бих си ги ползвал като 2 отделни диска в този случай.

 

Отделно един SSD диск забива в земята всякакви контролери с под 4-5 диска и то SCSII, верно не е толкова надежден, но пък като сложиш цената на SCSII дисковете и контролера - това е в пъти повече от SSD-то.

 

Ако търсиш бързодействие - вземи си SSD, ако търсиш надеждност - направи си архив.

 

Виж ако имаш доста излишни пари можеш да направиш RAID с 3 броя SSD-та, но говорим за суми от около $500 за контролера, по $250-$300 за едното SSD (OCZ Vertex 4 - 256gb) в RAID0 + 2 диска от по 2тб за архив и данни в RAID1. Ей такава конфигурация ще може да изкара близо 1гб/секунда трансфер и ще имаш 2тб място за файлове :) И ще си дал към $2000 за въпросното удоволствие (само за дисковете говоря)

 

Пропускаш RED-серията, създадена точно за тази цел.

Верно и те стават :)

 

Но имаше причина да харесвам черната серия повече, само че в момента не мога да се сетя какво беше.

Link to comment
Share on other sites

Ще помоля Midex  и dqdomraz да копират коментарите които са писали за RAID и харддисковете си и да ми ги пратят като лични съобщения, защото са ценни и конкретни и да ги имам като записки.

 

 Мойте познания по информационни технологии са от каменната епоха2004-5 години когато процесор+рам+видео изпреварваха по скорост работата на харддисковете поне двойно. т.е. може и да могат да обработват коефицент 1.9/мин. информация, но ставаше безсмилена инвестиция за по-мощни компоненти като харда може да им подаде информация коеф. 1.0/мин. Но едно от тези компютърните списания които се продаваха по бутките и нещата вътре се обясняваха едно към гьотере съветваха за RAID0 за по-бърз трансфер като информацията се дели на двата харда и от там двапъти по-бърза обработка и от там по-бъра работа на архивиращи програми, игри, филми и го обясняваха че представлява само една отметка в Биос и два еднакви харда за което хубаво ми припомни Мидекс.

 Така мислех и да направя защото ми изпадна още един хард марка и модел като този новия дето си взех и да ги пусна под RAID1 защото имам пресен спомен че пишеше че така можело да се прави бекъп и не пишеше че трябва да  са специално за тази цел или поне да я поддържат и че товарят контролер от промяна на оборотите си дават грешка и хубаво че ми го каза Дядо Мраз.

 

Останал съм с впечатлението от тези четива, че да можеш да си правиш бекъп на данни и архив ти трябва Райд и затова и въпроса ми се получи малко странен, но вече не е нужно явно. Мен ме интересуваше просто и единствено да си осигуря защита на определени папки със съдържание (книги, програми, снимки), програма която веднъж на ден да прави преглед на съдържанието им да прави моментен бакъп Но Мидекс ми реши проблема с една програма дето я мъдря в момента :).

Edited by Ton4o
Link to comment
Share on other sites

Ще помоля Midex  и dqdomraz да копират коментарите които са писали за RAID и харддисковете си и да ми ги пратят като лични съобщения, защото са ценни и конкретни и да ги имам като записки.

Човек, ако смяташ че са толкова важни разпечатай ги. На форума доверие недей да имаш :)

 

Но едно от тези компютърните списания които се продаваха по бутките и нещата вътре се обясняваха едно към гьотере съветваха за RAID0 за по-бърз трансфер като информацията се дели на двата харда и от там двапъти по-бърза обработка и от там по-бъра работа на архивиращи програми, игри, филми и го обясняваха че представлява само една отметка в Биос и два еднакви харда за което хубаво ми припомни Мидекс.

Аз след като прочетох няколко откровенно грешни неща, при това пълни идиотщини, но написани най-сериозно спрях да си купувам списания. Това преди около 10 години. Чат-пат взимам да прегледам някое колкото да се убедя, че пишещите там са кръгли идиоти и за друго освен какъв е цвета на даден лаптоп или коя игра как се играе за всичко остнанало следва да си мълчат.

 

Принципно RAID0 ускорява почти двойно четенето и записа, но проблема е в това че качествените контролери имат своя памет и сглобяват информацията сами, докато тези на дъното ползват процесора. При последните ускорение има но далече не е двойно. Още по-смешно е когато сложиш 4 диска. Примерно със свестен контролер ускорението е близо 3.5 пъти като трансфер, докато тези на дъното около 2.2 пъти някъде (говоря от собствен опит отпреди 5-6 години), тогава последно реших да не се занимавам с контролерите на дъното и си взех сериозен. Но тогава още нямаше SSD-та. По онова време нормален трансфер на диск беше 80-120мб/сек, с контролера изкарвах около 350 аз. Сега има SSD-та с по 500мб/сек трансфер

Така мислех и да направя защото ми изпадна още един хард марка и модел като този новия дето си взех и да ги пусна под RAID1 защото имам пресен спомен че пишеше че така можело да се прави бекъп и не пишеше че трябва да  са специално за тази цел или поне да я поддържат и че товарят контролер от промяна на оборотите си дават грешка и хубаво че ми го каза Дядо Мраз.

Най-вероятно пише някъде... с малки букви или има споменато че трябва да са подходящите дискове и т.н. И ако вземеш да се ровиш намираш това, което съм ти казал.

Оста*ал съм с впечатлението от тези четива, че да можеш да си правиш бекъп на данни и архив ти трябва Райд и затова и въпроса ми се получи малко странен, но вече не е нужно явно. Мен ме интересуваше просто и единствено да си осигуря защита на определени папки със съдържание (книги, програми, снимки), програма която веднъж на ден да прави преглед на съдържанието им да прави моментен бакъп Но Мидекс ми реши проблема с една програма дето я мъдря в момента :).

RAID1 автоматично прави архив един вид - 2та диска са огледални и ако единия замине продължаваш с другия. Но реално това не е архив. По-добре прави архив на тези папки на DVD-та или друг диск. За предпочитане този диск да не е през цялото време включен в машината.
Link to comment
Share on other sites

Някой да има приятел митничар/граничар?Трябва ми малко информация за внос на стоки от Румъния.

ако са вече внесени в Румъния и там са освободени от митница, то това е вътрешноевропейски трансфер и става само въпрос на ДДС. плащаш го там където му е по-ниска ставката, но само на едното място.

Link to comment
Share on other sites

ако са вече внесени в Румъния и там са освободени от митница, то това е вътрешноевропейски трансфер и става само въпрос на ДДС. плащаш го там където му е по-ниска ставката, но само на едното място.

 

А как да се оритентирам къде/как да платя ДДС-то в Румъния?Също така има ли значение, че стоката ще е с фактура на физическо лице?

Link to comment
Share on other sites

 Аз след като прочетох няколко откровенно грешни неща, при това пълни идиотщини, но написани най-сериозно спрях да си купувам списания.

 

Понеже по онова време и аз бяха абониран за всичко компютърно, дето излизаше на книжния пазар, все пак имаше и полезни статии, от които можеше да почерпиш интересна информация, но си прав, че някои редактори директно ползваха копи/пейст на неща, които и те не разбираха много добре и в статиите им имаше явни противоречия ; след това Интернет пристигна и в нашата страна...и малко по малко спрях също като теб да ползвам книжните издания. Що се отнася до RAID масивите, в началото на моята професионална дейност изобщо не ползвах компютри, защото по онова време нямаше подходящи за работата ми, а и софтуерът беше основно за ATARI (говоря за преди MAC-овете да навлезнат). След като "измислиха" Пентиум 1 и го паснаха с подходящ "бързо" вървящ софтуер, едва тогава взех първото си PC (не броя ATARI-тата, които имах преди това) и също бях пред дилемата за RAID, но след известно колебание се отказах и реших просто да работя с 2 отделни диска - на единия OS и инсталациите, а на другия записвах аудиото. Така пак имах повишено бързодействие (не колкото пълноценен RAID, но достатъчно), а и про-аудио картите си имаха собствен процесор, който обработваше голямата част от нещата и CPU-то на компютъра практически не се занимаваше с нищо друго, освен със стандартните си задачи.

 

Защо като написа оста*ало и ми цензурира думата :) ?

 

P.S. ostanalo

 

За това са "виновни" някои хора...тръгна от Атанас, на който му е трудно да озапти  речника си от време на време и TAZ се принуди да включи една опция на форума, която "интелигентно" интерпретира използването на мръсните думички в различни комбинации и разбира се с такава "интелигентност" често се цензурират и много обикновени думички. :)

Link to comment
Share on other sites

Има ли начин да си предпазя фейсбука от хакерска атака, защото вече за втори път ми показва съобщение че някакво IP от Саудитска Арабия ми е влизало, а предния път беше друга държава. Знам по поръчка на кой се прави и искам да го огранича. Не мога и да го спра защото работя чрез него.

Съществуват ли някакви опции като:

1. Оnline master password който да е преди логването в акаунта или друг някакъв начин.

2. Програма която да извежда сайтовете в които съм се логвал и логаутвал по дати и часове. Браузър хисторите не ми върши работа тък като функциите са му общи. Интересува ме някаква специална програма, ако има разбира се.

Благодаря.

Link to comment
Share on other sites

Някой да ми препоръча къде мога да "печатя" снимка/текст върху тениски?Става дума за по-голямо количество и ми трябва сравнително ниска цена.Може тениските да са от тях, ако не аз ще търся от къде да купя.

Link to comment
Share on other sites

Понеже по онова време и аз бяха абониран за всичко компютърно, дето излизаше на книжния пазар, все пак имаше и полезни статии, от които можеше да почерпиш интересна информация, но си прав, че някои редактори директно ползваха копи/пейст на неща, които и те не разбираха много добре и в статиите им имаше явни противоречия ; след това Интернет пристигна и в нашата страна...и малко по малко спрях също като теб да ползвам книжните издания. 

Какво копи-пейст - аз попадам на откровенни глупости, които освен някой некадърник да си ги е изсмукал от пръстите не виждам откъде са дошли

 

Има ли начин да си предпазя фейсбука от хакерска атака, защото вече за втори път ми показва съобщение че някакво IP от Саудитска Арабия ми е влизало, а предния път беше друга държава. Знам по поръчка на кой се прави и искам да го огранича. Не мога и да го спра защото работя чрез него.

Съществуват ли някакви опции като:

1. Оnline master password който да е преди логването в акаунта или друг някакъв начин.

2. Програма която да извежда сайтовете в които съм се логвал и логаутвал по дати и часове. Браузър хисторите не ми върши работа тък като функциите са му общи. Интересува ме някаква специална програма, ако има разбира се.

Благодаря.

 

Фейсбука - ползвай го само през HTTPS, това ще ти спести доста главоболия и максимално ще ограничи краденето на сесии и кукита

Link to comment
Share on other sites

Златен си, сега го изучавам този нов вид протокол. Благодаря :)

 

Как стоят нещата със закупуване на смартфон втора ръка с остатъчна гаранция към Виваком, така че ако се наложи да се ползва да ми я признаят.
Въобще ме интересува дали може да се направи документ на мое име през Виваком, че апарата е продаден и аз съм му собственик, защото в днешно време хора всякакви.....

Link to comment
Share on other sites

Аз скоро не съм виждал гаранционна карта с име на нея.

 

Това някакъв вид въпрос ли ще да е? :))

 

Между другото вчера в Техномаркета ми написаха 3 гаранционни карти с моето име...

Link to comment
Share on other sites

Това някакъв вид въпрос ли ще да е? :))

 

Между другото вчера в Техномаркета ми написаха 3 гаранционни карти с моето име...

 

Не. Отговарях на неговия за телефона. Дори и да има име на гаранционната карта, никой няма да ти иска да се идентифицираш ако идеш да търсиш гаранция, така че..

Link to comment
Share on other sites

Ето ви един нестандартен въпрос.

Имам си аз един откачен врабец, който по цял ден чука по стъклата, като някой обезумял кълвач.Как не го заболява главата не знам.Та, предполагам че се оглежда в тях (огледални са през деня) и си мисли за кой знае какво и блъска ли, блъска с тая човка.Не ми се ще да го пращам във вечните чукащи полета и се сега се чудя как да го разкарам да чука на дървото, а не по стъклата ми.Особено гадно е като започне рано-рано към 6 и нещо - 7 часа.Направо може да те подлуди.

Та я дайте идеи как да го разкарам?

Link to comment
Share on other sites

По первазите се слагат едни специални метални конструкции. Прилича на шишове. За първи път когато ги видях си помислих, че са с цел да се самоубиват птиците на тях. Пречат им да кацнат и действат доста ефективно.

Link to comment
Share on other sites

Ще трябва да се поразровя...Чудих се даже, дали да не си спретна мини чучело, ама като ги знам колко са нахални, ще му се качат на главата и пак ще си кълвят отраженията...мушмороците му..с мушмороци.

Link to comment
Share on other sites

Ще трябва да се поразровя...Чудих се даже, дали да не си спретна мини чучело, ама като ги знам колко са нахални, ще му се качат на главата и пак ще си кълвят отраженията...мушмороците му..с мушмороци.

Ето за това говоря:

http://www.google.bg/search?q=window+anti+bird&bav=on.2,or.r_qf.&bvm=bv.44442042,d.ZWU&biw=2048&bih=1163&wrapid=tlif136480951141310&safe=on&um=1&ie=UTF-8&hl=bg&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=W1dZUc3ZIo3DPMOKgbAD#um=1&hl=bg&safe=active&tbm=isch&sa=1&q=bird+spikes&oq=bird+spikes&gs_l=img.3..0i19j0i5i19.14187.16039.0.16150.11.11.0.0.0.0.227.1109.6j1j3.10.0...0.0...1c.1.7.img.DcdfXyFAZZk&bav=on.2,or.r_qf.&bvm=bv.44442042,d.ZWU&fp=1b6a9fb9332ab251&biw=2048&bih=1163

 

Bird Spikes се води на английски. Някой от моделите са брутални :).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...