Jump to content
BulForum.com

Тема за кратки въпроси


tankis

Recommended Posts

И аз се замислих за камера за екстремен спорт, но за бързото търсене вчера не намерих, пък и не знаех как да ги търся.

Няма да е проблем връзката с главата, човек няма да е много мобилен, но видеото трябва да се праща в друга стая-а*алогови и записващи не ми вършат много работа.

И не трябва да е тежка.

 

хааа, и аз попаднах под цензурата :)

Edited by EEK!
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • RaptoR

    3760

  • w00x

    2882

  • djadomraz

    1772

  • Midex

    1497

Top Posters In This Topic

Posted Images

Лесно си го метнал, както се пише kyр, пyткa и прочие. За Ip камера не знам. Всички камери за екстремни спортове са записващи...Не се сещам някоя да има връзка...

Link to comment
Share on other sites

Къде може да се намери голяма част от продуктовата гама на ароматизатори "Аreon". На много места ги има, но в повечето случаи разнообразието не е голямо.

Link to comment
Share on other sites

Благодаря, но на мен не ми трябва ваучер, понеже аз вече си купих телевизор от там, но просто искам да продам стария, защото така или иначе няма какво да го правя...

Допреди 2 седмици Техномаркета ги изкупуваха срещу ваучери, съответно 40 и 60 лева (малки и големи), сега (доколкото се водя от една тема за продажба на телевизор във форума) в магазини "Зора" все още имало валидна подобна промоция.

Link to comment
Share on other sites

Да, предполагам, че не ти трябва ваучер, но не знам дали изобщо има фирма, която изкупува CRT-та, освен ако не е за скрап, но пък там вероятно няма да ти харесат цените, защото ще са някакви символични. Ако е работещ, по-добре е да го продадеш тук или в друг форум за продажби.

Link to comment
Share on other sites

Над Писоарите уличката - между хотела и банката. Малка желязна врата е. Това е официалният сервиз на уреди Сони, но ремонтират и други марки. 

Link to comment
Share on other sites

Над Писоарите уличката - между хотела и банката. Малка желязна врата е. Това е официалният сервиз на уреди Сони, но ремонтират и други марки. 

Благодаря!

Link to comment
Share on other sites

Някой може ли да ми каже къде мога да прочета информация за това какъв е реда да се отдаде апартамент под наем? Прехвърляне на сметки, договори, нотариуси и всякакви други подобни.

Също така, какви са рисковете ако дам апартамента под наем с устна уговорка.
Може ли наемателите да се затворят вътре примерно и да не мога да ги изкарам дори с полиция? Или пък да ми "завоюват" апартамента. :)

Link to comment
Share on other sites

Някой може ли да ми каже къде мога да прочета информация за това какъв е реда да се отдаде апартамент под наем? Прехвърляне на сметки, договори, нотариуси и всякакви други подобни.

 

Също така, какви са рисковете ако дам апартамента под наем с устна уговорка.

Може ли наемателите да се затворят вътре примерно и да не мога да ги изкарам дори с полиция? Или пък да ми "завоюват" апартамента. :)

трябва ти минимум договор за наем и е хубаво в него да упоменеш изрично идентификаторите на измервателните уреди, по чиито показания сметките се дължат от наемателите. някои свръхпедантични гадове дори записват моментните показания в приемо-предавателни протоколи към тези договори.

 

и по-скоро дори с полиция не можеш да разкараш наематели ако си спазват съвестно договора за наем и законите на страната. иначе без твое изрично разрешение са си в дефинициите на НК за "самоуправство" или "навлизане в чужд имот" - не ми се гуглира за точните членове.

 

Възможно е и да греша. Изчакай малко и все ще се обади и някой с юридическо образование да си каже мнението. ако казуса ти е сложен има си тема за правни проблеми и можеш да пробваш и там.

Link to comment
Share on other sites

Не, аз нямам казус. Просто исках да знам каква е процедурата, защото смятам да давам един апартамент под наем и исках да знам дали има смисъл от договора, прехвърлянето на сметките на тяхно име за периода на договора, подписи пред нотариус и т.н. и т.н.

И също ми беше интересно какво може да стане ако договора е само устен. Като изключим очевидното - да не си платят наема.

Link to comment
Share on other sites

Не, аз нямам казус. Просто исках да знам каква е процедурата, защото смятам да давам един апартамент под наем и исках да знам дали има смисъл от договора, прехвърлянето на сметките на тяхно име за периода на договора, подписи пред нотариус и т.н. и т.н.

 

И също ми беше интересно какво може да стане ако договора е само устен. Като изключим очевидното - да не си платят наема.

 

+ неплатени сметки който се водят на твое име + липсата на обзавеждане (ако има такова) и само "хубави" неща.Все едно да хванеш някакви случайни хора от улицата и да им кажеш: ето ви този ключ, той е за ето онзи апартамент, поживейте там пък за другото ще видим.

Link to comment
Share on other sites

Знаете ли колко струва монтирането и нагласянето на сателитна чиния в Пловдив? :)

според зависи към кой сателит или към няколко итнт.  от 20 лв. според екстрите.

Link to comment
Share on other sites

...

Договорът за наем е хубаво да е в обикновена писмена форма - не е необходимо да се дават пари за нотариални заверки, а само подписи, саморъчно изписване на трите имена, данни от личната карта и телефон. Когато се отдава жилище под наем се взима един наем предплата, за да се покрият евентуални поражения, неплатени сметки и други подобни и след приспадане на тези разходи остатъкът се връща (това може да стане и след 2-3 месеца, защото сметките излизат със закъснение). Прехвърлянето на партидите за ток и вода е безмислено, освен ако не се дава под наем производствен обект, който ще има огромни сметки, по-големи от едномесечен наем. Почти няма квартира с домашен телефон, та и това перо от злоупотребите вече е изключено. Водата ... освен ако не пълнят цистерни да поливат градската градина ... няма да създаде големи проблеми. При плащане на месечния наем винаги се изискват касовите бележки за платени сметки - тока от евн ще го спрат така или иначе, но водата трябва да се проверява. Във всеки договор за отдаване под наем трябва да има условие за едномесечно предизвестие за вдигане на наема и предизвестие за разваляне. Ако не желаят да напуснат - вдига се наемът ... примерно от 300 на 3000лв. и ... ще напуснат. Всеки месец, през който останат ще дължат този наем и ще имаш пълното основание да го искаш, а осъждането дори и след 1-2 години е 100% сигурно (там пък има далавери с адвокатите за хонорари от по 1500-2-3000лв. и после се делят ... както се казва - мътна и свекървава :D ). Всички тези действия трябва да стават писмено и ако не желаят да подпишат - с двама свидетели. Най-добре е да се разберете мирно и кротко, но понякога не се получава. Превенцията е да си подбирате наемателите - още на огледа като го видите, че е префърцунен, с много претенции и мрънкащ ... пътя, има други. Дори и да се забавите седмица-две, месец ... главоболията, които ще си спестите от кофти наемател са безценни. :)

Малко разхвърляно стана, но темата е необхватна. Късмет!

Link to comment
Share on other sites

Благодаря за отговорите. А някъде дали има примерни договори, за да си спестя разхода по това да плащам на някой за да ми изготви? И като се подпише този договор между две лица, има ли някаква тежест в съд или друга институция (не че ще се стигне до там, но в мнението на vasilb е споменато)?

Link to comment
Share on other sites

Има, този договор не изисква никакви допълнителни условия за да е валиден. Виж, проблема няма да ти е дали имаш или нямаш договор. Проблема е дали ще имаш ликвидност при нужда от събиране на задължение. Можете да си пишете каквото искате в договора - трябва имате задължитено, страните, наемната цена, скора на плащане на наемната цена, от коя дата е сключен, до коя дата е валиден договора, че вещта е предадена в състояние по отношение на което и двете страни са съгласни. Общо взето неустойки, депозити, начини на прекратяване, и прочие вече си зависи от вас. Просто се изисква тези които съм ти написал да ги имате задължително да не се окаже после, че имате порок в договора. Също така всяка от страните може да впише договора по партидата на имота - с цел защита срещу 3ти лица. 

 

Личният ми съвет е да си напишете един разумен, и смислен договор, да си уговорите един сериозен депозит, задължително да ти се предават документи за плащания за различните нормални разходи - вода, ток и т.н. - с уговорка да можеш едностранно, без връщане на депозита да прекратяваш с 1но седмично известие в противен случа, да дължиш връщане на депозита само в случай, че след изтичане на един отчетен цикъл (съвкупно за всички разходи свързани с непосредственото ползване на вещта) няма непогасени от ползвателя задължения. Последното е защото тока ти се отчита след месец, вода също, телефони, интернети също ти трябва време да разбереш за колко време има платени и т.н. ;)

 

Казвам ти най-общо. Ако не ти е ясно какво да пишеш, как... 50-100лв ще ти вземе някой адвокат вероятно. Знам, никой не иска да дава пари. Нормално е. Това горе с тия свидетели е нерелевантно, има ли вашите подписи, няма значение, ако ще и Г.Първанов да ви е бил свидетел. Нищо освен подписите и волята на 2те страни не сключва и не доказва договора. Тия скоци в наема от горе веднага ще паднат в съда като прекомерни и съда ще ги намали служебно (освен ако не си някав ебати връзкаря). Може би ще сплашат някой студент от Самоков, но ако ще се съдите е прах в очите.

Това за едностранно предизвестие за вдигане на наема от твоя страна е незаконно ;) никоя от двете страни не може самостоятелно да изменя договора без другата да е съгласна, каквото и да си напишете в договора. Ако му заявиш, че просот вдигаш наема и не се съгласи наемателя и решиш да го гониш за това, то не е основание, че не е съгласил. 

Уговорките за право на прекратяване с предизвестие са насрещни - ако ти можеш с 1 месечно предизвестие, то и другата страна може.

 

Пиша ти най-общо, да не пишете някакви тъпотии, че на всякакви неща съм се нагледал.

 

_______________________________________

Депозита е най-добре, наемателя да го внесе по банка на сметка на твое разпореждане. Като иде в банката веднага ще му го направят, той внася от свое име сума с която само ти можеш да се разпоредиш ;) Това е най-коректния и правилен начин. После може да се ползва банковото извлечение и като доказателство вече дали е даван, недаван и т.н. депозит, в какъв размер, кога и т.н.

Edited by host
Link to comment
Share on other sites

Нека не се обиждаме!

Прочети отново внимателно за какво са двамата свидетели! Случайно да си чувал за чл.9 ЗЗД (договорна свобода)? Клаузите в договора за отдаване под наем за едномесечните предизвестия за прекратяване на договора и за промяна на наема са стандартни и са в рамките на чл.9 ЗЗД! Депозитът никой нормален човек не го влага в банка, а се дава с първия наем и се описва в договора, защото предварително никой нормален човек няма да направи такъв влог, в момента на сключване на договора не може да се отиде до банката, а в последствие наемателят може да не направи такъв влог и много други усложнения. Моля не заблуждавай човека и нека се отнасяме един към друг с повече уважение!

Link to comment
Share on other sites

Диспозитива много хора го разбират по много начини.

---------

 

Да не стане грешка, никого не съм искал да обиждам. Само давам някои идеи, и отбелязвам някой странни неща.

 

Не че не може да си се водите свидетели на договора, ама е правно ирелевантно.

 

А нормалните хора, нз. Само съм казал как е най-удобно. Щото даването на пари на ръка в наши дни си е авантюра.

Edited by host
Link to comment
Share on other sites

а аз пък дето правя стотина депозита годишно за банкови гаранции съм съвсем ненормален.

вукси, слушай хоста.

примерни договори има тук, тук, тук и на още много места в гугъл.

най-добре си напишете един. взимаш бланка и си я адаптираш за собствените цели.

Link to comment
Share on other sites

Не, аз нямам казус. Просто исках да знам каква е процедурата, защото смятам да давам един апартамент под наем и исках да знам дали има смисъл от договора, прехвърлянето на сметките на тяхно име за периода на договора, подписи пред нотариус и т.н. и т.н.

 

И също ми беше интересно какво може да стане ако договора е само устен. Като изключим очевидното - да не си платят наема.

 

Винаги има смисъл от договор! За разлика от прехвърляне на "сметки" - това е безумна глупост, създаваща проблеми от мащабен характер. Няма такова нещо като "устен договор". Това е като устно да наебеш Джена.

 

Принципно един договор оформя отношенията между теб и наемателите и евентуалната тяхна специфика - можеш да впишеш каквото решиш. Този договор регламентира изрично правата и задълженията на двете страни. Имаш право да го впишеш официално, но пък след време ще трябва да го отписваш, иначе ти виси като тежест на имота. Вписване не е препоръчително за дребни имоти като апартамент - само такси и проблеми.

 

Каквото и да запишеш в един договор за наем, помни едно важно нещо - всички такива подлежат на прекратяване с едномесечно предизвестие от една от страните. По принцип и по закон. Има възможност за заигравки, но не и съществени.  

Link to comment
Share on other sites

Задължително писмен договор, ама задължително!!!

Едни клиенти бяха пропищели от нагли наематели, които не можеха да изгонят от продадено жилище. Общо взето може да се наложи да докажеш, че нямаш сестра. Оправихме нещата, но не беше много лесно.

 

Да питам нещо - откъде да си купя фитнес гладиатор. Не искам нищо специално, просто да е здрав, защото не ми се занимава с рекламации и т.н. Гледам в този сайт, който ми излезе от първите в Гугъл. Може да е до 800-900лв., но не повече.

Link to comment
Share on other sites

Лъки, за тия пари ще си вземеш сериозна закачалка! Доста сериозна при това.  :laughing:

 

Еее, стига де. Не може всичко да е такъв боклук. Може още малко да вдигнем горната граница :grin:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...