Jump to content
BulForum.com

Тема за кратки въпроси


tankis

Recommended Posts

5 minutes ago, Mockingbird said:

Повтарям се, ама това което търсиш е акцизна стока и освен продавача, ти също подлежиш на санкции. Дали си излъган или не, като цяло рискуваш и своето добруване.... Вариант да направиш мръсно винаги има, но трябва да внимаваш, защото институциите може да погнат и теб. 

Няма ли от къде да си купиш тютюн за наргилето? Толкова много ли е по-скъп? 

 

Знам, че сместа за наргиле е акцизна стока и помня, че ми писа тогава, но тогава питах за тютюневи листа, които щяха да са опит да опитам да направя същия в домашни условия в количество от 200гр за лично ползване - а и ако продаваха тютюневи листа с акциз, като на кутиите цигари - то закона не може да ми попречи да ги правя каквото си реша, щом е само за мен си.

- Да, сместа за наргиле е брутално и излишно скъпа, като разбирай, нещо което тук някога струваше 10лв за 200гр, вече в магазините е по 70лв, а по-рано цените бяха само двойни - но хора, които успяват да вкарат някакси но в по-големи разфасовки и продават на грамаж и прилична цена количество, която в зависимост от количеството което купиш, можеш да изкараш късмет, да ти легне само 3-пъти по-скъпо.
Дори в ЕС опаковка от 200гр на конкретен бранд турско производство, се продава за 18евро, а тук такава е 65-70лв.

Максималното позволено количество, което можеш да прекараш през границата от Турция е въпросната кутийка от 200гр.
- Сега опитвам да разбера, дали имам опцията да отида в митниците и да ми издадат някакъв документ който да представя на българската граница, че закупените количества са за лично ползване и с който представяйки фактура от закупуването на тютюна, на база нея да платя и акциз - но засега чакам да ми отговори един мой познат, който има познат, който работи в митниците.

- Сега мисля, че ти стана ясно, че не от келешлък и тарикатлък купувам от подобни хора, а от кофти държавна политика...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • RaptoR

    3760

  • w00x

    2882

  • djadomraz

    1772

  • Midex

    1497

Top Posters In This Topic

Posted Images

Не бе Тончо, не казвам, че от келешлък или нещо друго... Не го взимай лично... 

Говоря по принцип. Проблема е с цената на акциза и ДДС. Аз примерно, пуша пурети, които в България са 12 лева кутия от 10 бр. Купувал съм ги от Австрия за 16 лв кутия от 20 бр. Ние тук имаме за листа тютюн, както и за рязан тютюн в пури/пурети висок акциз, докато в доста западни държави акциза е по-нисък... Цигарите са друга бира... 

Казвам ти, че за 30-40 лева разлика може да се забъркаш в голямо приключение.... 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, RaptoR said:


И какъв точно е проблема да си я купи с платен акциз? Човекът ти каза, че иска тютюн НА ЛИСТА. Ако добре помня, там регулацията е различна. Така или иначе щом си позволяват производители публично да слагат табели по главни пътища, най-вероятно не вършат престъпления. Иначе тютюните за наргиле по магазините виждал ли си ги какво представляват? Преполагам той просто иска нещо чисто.  

 

Да, точно така, искам нещо хем свежо, хем на реална цена, а не такава, която 2-пъти по-висока от на ЕС и 7-пъти по-висока от тази при комшиите, а да е 2-пъти по-висока, както си беше по-рано...

Има някои хора следят цените в немски сайтове и внасят по някаква малка бройка кутии по 18евро и като уцелят някаква промоция и купуват някакви бройки, които тук пускат по за 45-50лв., които иначе нашите търговци продават по 65-70лв и им застояват по сумати време в магазините...
- Ако има опция в митницата, съм съгласен да мина през 9-те кръга на бюрокрацията и документацията, но да се докопам до документ, който да представя на границата пък после да ми наложат и 50% акциз на база търговска фактура, пак ще съм доволен, отколкото да храня тия алчни лакомници по магазините или мамини хитреци като тоя сливанския - но уви...

Link to comment
Share on other sites

Митачеее, аре да не ми разваляш вечерта след и без това тежък ден с ровене.... Почти съм сигурен, че сурово сушените тютюневи листа попадат в графа суров тютюн и не са акцизна стока по закон. За да съм напълно сигурен обаче трябва да ровя из Закона, а това няма да стане сега. Акцизен е т.нар. манипулиран тютюн 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Mockingbird said:

Не бе Тончо, не казвам, че от келешлък или нещо друго... Не го взимай лично... 

Говоря по принцип. Проблема е с цената на акциза и ДДС. Аз примерно, пуша пурети, които в България са 12 лева кутия от 10 бр. Купувал съм ги от Австрия за 16 лв кутия от 20 бр. Ние тук имаме за листа тютюн, както и за рязан тютюн в пури/пурети висок акциз, докато в доста западни държави акциза е по-нисък... Цигарите са друга бира... 

Казвам ти, че за 30-40 лева разлика може да се забъркаш в голямо приключение.... 

 

Не, не го вземам лично, разбира се - просто си говорим.

А не си ли пробвал, с твоите пурети, да си пуснеш 1-2 кутийки по  Габиели!? 
Като кажеш на търговеца да не пише какво има в пакета, какво, да не би Габиели да ги отварят или гледат на скенер?

Link to comment
Share on other sites

Хич не искам да ти развалям рахата... Пии си там пиеньето не се занимавай с мен... :)

 

Тончо, не съм проверявал, но не си струва разправията. Поне за мен... Ще спестя 20-30 лева за месеца...

Edited by Mockingbird
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, RaptoR said:

Митачеее, аре да не ми разваляш вечерта след и без това тежък ден с ровене.... Почти съм сигурен, че сурово сушените тютюневи листа попадат в графа суров тютюн и не са акцизна стока по закон. За да съм напълно сигурен обаче трябва да ровя из Закона, а това няма да стане сега. Акцизен е т.нар. манипулиран тютюн 

 

Ти си моят светъл лъч надежда и ако някога успея да забъркам нещо в домашни условия и то стане сполучливо, веднага получаваш 100гр от него, като почерпка, ако пушиш наргиле, разбира се... :punk:)

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Ton4o said:

 

Не, не го вземам лично, разбира се - просто си говорим.

А не си ли пробвал, с твоите пурети, да си пуснеш 1-2 кутийки по  Габиели!? 
Като кажеш на търговеца да не пише какво има в пакета, какво, да не би Габиели да ги отварят или гледат на скенер?

В европейския съюз можеш да прекарваш до 1 кг тютюн през граница. Един приятел си идваше от Германия и беше накупил яко DarkSide тютюн. 

 

А иначе явно имаш много свободно време, че да се занимаваш да го търсиш тоя и да му отмъщаваш. Пуши си наргата и недей си трови нервите с глупости :) 

 

 

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, kotora said:

В европейския съюз можеш да прекарваш до 1 кг тютюн през граница. Един приятел си идваше от Германия и беше накупил яко DarkSide тютюн. 

 

А иначе явно имаш много свободно време, че да се занимаваш да го търсиш тоя и да му отмъщаваш. Пуши си наргата и недей си трови нервите с глупости :) 

 

 

Благодаря ти за информацията, но 1кг на единично пренасяне или 1кг на месец.

 

А що се отнася до онова лайненце което за жалост не е от Пловдив, но правя опити да разбера, как мога да му дам законов урок без да има сериозни последствия за мен, защото такива говедца се появяват заради това, че социумът не им реагира или им реагира положително.

Не искам да звуча като дървен философ, но има една Теория за Счуспените Прозорциформулирана през 1982 година от двама американски социолози. Названието идва от примера, който авторите привеждат: „Ако в една сграда е счупен един прозорец, и никой не го ремонтира, то след определено време в тази сграда няма да остане нито един здрав прозорец.“ - и така е в социума и по същия начин се разрастват и престъпленията; и броят на келешите, ако няма реакция.

Link to comment
Share on other sites

Колегата дето търси тютюн на листа ще го посъветвам да не се занимава. Сортовете ориенталски тютюн, които останаха да се гледат в България не стават за пушене сингъл. Не че не стават, ни ефектът и миризмата не са за всеки. Наще са с високо съдържание на никотин и смоли и не са подходящи за наргиле и качаци. Трябва да се направи някакъв бленд от различни сортове и без да обиждам колегата, но се съмнявам да се справи с тази задача.

Edited by jijane
Link to comment
Share on other sites

Здравейте,

Имам един въпрос относно тези автомати на куриерската фирма Speedy, които заместват чакането в офисите.
Някой има ли опит с тях, понеже ми се струва, че се опитват да ме прекарат.
Доколкото разбрах, тези автомати са за разпращане на разни пратки, които не са обвързани с някакъв платеж.

-Питам, защото един тип ми пише да му пратя с наложен платеж едни неща от офис Спиди към автомат на Спиди с наложен платеж и ми се струва, че ме мотае, понеже, ако съм разбрал правилно, тези "автомати" не са обвързани и нямат опцията да се извършват плащания чрез тях.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Ton4o said:

Здравейте,

Имам един въпрос относно тези автомати на куриерската фирма Speedy, които заместват чакането в офисите.
Някой има ли опит с тях, понеже ми се струва, че се опитват да ме прекарат.
Доколкото разбрах, тези автомати са за разпращане на разни пратки, които не са обвързани с някакъв платеж.

-Питам, защото един тип ми пише да му пратя с наложен платеж едни неща от офис Спиди към автомат на Спиди с наложен платеж и ми се струва, че ме мотае, понеже, ако съм разбрал правилно, тези "автомати" не са обвързани и нямат опцията да се извършват плащания чрез тях.

 

RTFM

Quote

5. При дължимо заплащане на екрана ще се появи сума в лева.

 

Quote

2. Мога ли да получавам пратка с услуга „Наложен Платеж“ в Автомат?

  • Можете да получите пратка с услуга „Наложен Платеж“ до 2000 лв. и да я заплатите с дебитна или кредитна карта.

 

Edited by plameni
Link to comment
Share on other sites

On 3/1/2022 at 11:41 AM, jijane said:

Колегата дето търси тютюн на листа ще го посъветвам да не се занимава. Сортовете ориенталски тютюн, които останаха да се гледат в България не стават за пушене сингъл. Не че не стават, ни ефектът и миризмата не са за всеки. Наще са с високо съдържание на никотин и смоли и не са подходящи за наргиле и качаци. Трябва да се направи някакъв бленд от различни сортове и без да обиждам колегата, но се съмнявам да се справи с тази задача.

 

Да, аз търсех ориенталски тютюн на листа, но преди, но с времето и събирайки все повече информация разбрах, че такъв се ползва само като добавка в малки количества, но супер рядко, иначе ползват Вирджиния. 
Всъщност, да се направи смес за наргиле, съвсем не е сложна задача, защото всички останали съставки с изключение на тютюневите листа, ги има в магазинната мрежа - единственото сложно е, всъщност, да уцелиш пропорциите им и времето на тестове.

 

16 hours ago, plameni said:

 

RTFM

 

 

 

Благодаря, това и аз го видях в сайта им, но попитах, защото от информационното бюро на Спиди ми казаха, че не можело никакви разплащания да се правят и аз се обърках и затова попитах тук за актуална информация.

Link to comment
Share on other sites

Не можеш да изпратиш през автомат с наложен платеж, защото няма как после да си получиш парите.

Можеш да изпратиш от офис до автомат и пратката да е с наложен платеж. После парите ще си ги получиш в офиса.

 

Иди на https://myspeedy.speedy.bg/ 

Направи си регистрация и сам създай варианти на товарителница. Сам ще видиш какво може и какво не.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kotora said:

Някой има ли идея как мога да си опера маратонките с Гортекс ? 

 

Питай ето тук - https://dista.eu/ . Приятели са ги ползвали за пране на туристическа екипировка и са доволни.

Edited by Stasio
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, exabyte said:

Колеги, има ли някой с роднини или познати от село Яврово община Куклен?

 

Имам колега, родом от Яврово и много добър приятел от съседното, Лясково. Какво те интересува?

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, deus_pld said:

 

Имам колега, родом от Яврово и много добър приятел от съседното, Лясково. Какво те интересува?

 

Ще ти пиша на лично.

Link to comment
Share on other sites

Някой знае ли как се записва аудио от андроид телефон или от PC, без някой от участващите да разбере? Става въпрос за обаждания през Google (meet или classroom). 

Ако правя екранно записване на телефона предполагам ще стане доста голям файл, защото обикновено са доста продължителни разговорите?

Link to comment
Share on other sites

преди да търсиш софтуер, смени региона на Китай/Индия и виж дали няма да ти се появи вградена функция за това. Доста телефони предлагат тази екстра. За регион Европа обаче не е достъпна заради законите. 
 

Чувал съм, обаче, че повечето записват само едната страна. Нямам опит и не знам как може да се оправи. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...