Jump to content
BulForum.com

Тема за кратки въпроси


tankis

Recommended Posts

7 hours ago, RaptoR said:


Има и още как! Нарича се газ. Не пипаш абсолютно нищо, само лежиш на топло и си фиркаш. 

Така е, но колегата каза, че му е кеф да си гледа огъня. На мен също- създава неповторим уют вкъщи, който за мен лично е важен :) Газта наистина е най-мързеливият възможен вариант, но там самото горене не го виждаш, а и е свързано със съответната инфраструктура, която в Пловдив все още е мираж, за съжаление. Интересното е, че в много по-малки градове, като Първомай, например, са почти изцяло газифицирани: на мен повечето ми колеги са първомайци и вече втора-трета зима само лежат и пърдят на топло. :lol:

 

Относно Софитерм: никъде не съм казал, че съм купувал "евтини" неща. Казах, че ми направиха много добра цена, защото купих всичко от тях. Трета зима вече не съм пипнал нищо по системата, всичко си работи перфектно. Затова ги препоръчвам, пък от там нататък- не знам, може просто аз да съм имал късмет...

Така или иначе не е като да няма алтенативи: както казах- Лакал; склада на Прити в търговиите; Артел (новият им склад е преди Войводиново, от ляво на пътя) и тн. Просто колегата трябва да ги обиколи всичките и да си прецени.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • RaptoR

    3760

  • w00x

    2882

  • djadomraz

    1772

  • Midex

    1497

Top Posters In This Topic

Posted Images

22 hours ago, hardcore_united said:

Здравейте!

Запознати ли сте дали при съществуваща вече камина на дърва с водна риза може да се добави комбиниран котел (твърдо гориво+пелети)? С други думи, през по-голямата част от студения период да се изпозлва на пелети, но понякога да си паля камината с дърва и да си гледам огъня ? :) 

Напълно възможно е. Това обаче за байпасването е предложение с евентуално катастрофални последици! Просто ще ти трябва и втора циркулационна помпа, но като параметри да е еднаква с монтираната вече. изпълнението ни би трябвало да е сложно и времеотнемащо, освен ако отклонението не е със сериозен метраж.

Link to comment
Share on other sites

Ся по селата е модерно с резервоар за природен газ. Чакам един приятел да си довърши къщата до 20 дни и ще го видя. Той му е доставен де - 20лв. наем на месец, някакво котле за 2000лв. дето не му запомних марката. Уж излизало 700лв. за 4 месеца - викаш ги, зареждат резервоара, ама чакам и аз да видя, че съм любопитен.

И да - няма по-голям кеф от отопление на газ. Цъкаш и си ти. Мога да дам пример с апартамент до Гранд, в нова кооперация. 80 квадрата зимата плащат 70лв., лятото по 4-5.

В тези 70лв. влиза отопление /хората са зиморничави/, бойлер и готварски плот на газ. Ми няма такъв евтинджос, а котлето е някакво от Ситигаз, тоест боклук вероятен.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lucky Luciano said:

Ся по селата е модерно с резервоар за природен газ. Чакам един приятел да си довърши къщата до 20 дни и ще го видя. Той му е доставен де - 20лв. наем на месец, някакво котле за 2000лв. дето не му запомних марката. Уж излизало 700лв. за 4 месеца - викаш ги, зареждат резервоара, ама чакам и аз да видя, че съм любопитен.

И да - няма по-голям кеф от отопление на газ. Цъкаш и си ти. Мога да дам пример с апартамент до Гранд, в нова кооперация. 80 квадрата зимата плащат 70лв., лятото по 4-5.

В тези 70лв. влиза отопление /хората са зиморничави/, бойлер и готварски плот на газ. Ми няма такъв евтинджос, а котлето е някакво от Ситигаз, тоест боклук вероятен.


Нещо бая са те окъпали с тия цифри, миличък, няма такъв филм. Слушай човека с големите котли :laughing1:

Link to comment
Share on other sites

On 1/4/2020 at 4:20 PM, saiclabs said:

 

На кръстовището на бул. България и ул. Васил Левски има голяма аптека (син надпис "ДЕНОНОЩЕН АПТЕЧЕН КОМПЛЕКС"), която си има дестилатор. От нея вземам дестилирана, когато ми се наложи.

 

Не е дестилирана, а е обратна осмоза и филтри. Днес бях там на място и говорих със собственика - уредът им е не е дестилатор, а е от новите пречистващи.

 

Благодаря на всички за информацията! Може би не на шега ще трябва да се ходи на казан... за вода.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, RaptoR said:


Нещо бая са те окъпали с тия цифри, миличък, няма такъв филм. Слушай човека с големите котли :laughing1:

 

Тоя в селото може, на тези с апартамента им знам сметките всеки месец, там няма как да има грешка. Те са ти почти комшии, мое идем у тЕх на топло, 'си кръкаме.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lucky Luciano said:

 

Тоя в селото може, на тези с апартамента им знам сметките всеки месец, там няма как да има грешка. Те са ти почти комшии, мое идем у тЕх на топло, 'си кръкаме.

 

То щото у назе е студено хахаха

Начи едно от телешките как е станало с благородна плесенчица ти каам - от утре ще почваме ясно е :laughing1:

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lucky Luciano said:

Ся по селата е модерно с резервоар за природен газ. Чакам един приятел да си довърши къщата до 20 дни и ще го видя. Той му е доставен де - 20лв. наем на месец, някакво котле за 2000лв. дето не му запомних марката. Уж излизало 700лв. за 4 месеца - викаш ги, зареждат резервоара, ама чакам и аз да видя, че съм любопитен.

И да - няма по-голям кеф от отопление на газ. Цъкаш и си ти. Мога да дам пример с апартамент до Гранд, в нова кооперация. 80 квадрата зимата плащат 70лв., лятото по 4-5.

В тези 70лв. влиза отопление /хората са зиморничави/, бойлер и готварски плот на газ. Ми няма такъв евтинджос, а котлето е някакво от Ситигаз, тоест боклук вероятен.


 За този вариант няма нужда районът да е газифициран, така ли да разбирам? Защото в моя случай става въпрос за къща в Коматево.
Иначе днес бях до Софитерм, предложиха ми котли, но казаха, че не предлагат монтажни услуги и един вид сам трябва да се оправям. Поне ми дадоха номер на един свободен агент с когото работят. Утре ще проверя Биомаса Център Пловдив

Link to comment
Share on other sites

Един от Софитерм монтира. Казва се Добри, работи в склада на Брезовска.

Да, няма нужда да е газифициран, защото ако е, отпада тоя съд. Днес бях там, как не го снимах да го кача... Утре ще го накарам да го снима и ще го поустна. Няколко човека в Маноле ползвали същата хава и били доволни, но на приказки не вярвам. До края на месеца ще го видя в действие, тогава ще мога да кажа дали е ок като работа, а като мине сезона или поне месец, ще чакам цифри от тоя тип.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lucky Luciano said:

Един от Софитерм монтира. Казва се Добри, работи в склада на Брезовска.

Да, няма нужда да е газифициран, защото ако е, отпада тоя съд. Днес бях там, как не го снимах да го кача... Утре ще го накарам да го снима и ще го поустна. Няколко човека в Маноле ползвали същата хава и били доволни, но на приказки не вярвам. До края на месеца ще го видя в действие, тогава ще мога да кажа дали е ок като работа, а като мине сезона или поне месец, ще чакам цифри от тоя тип.

 

Брат, аз малките бомби разкарах, ти искаш да си туря такава, дето и комплекса ще ми отнесе :laughing1:

Link to comment
Share on other sites

Just now, hardcore_united said:

Казваш за 20лв на месец такса, коя е фирмата че да им разгледам продуктите ?

 

Ако знам, ще напиша, но не запомних. Утре ще го накарам да снима и да ми прави. Газ БГ нещо си, ама не си направих труда да запомня...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lucky Luciano said:

 

Ако знам, ще напиша, но не запомних. Утре ще го накарам да снима и да ми прави. Газ БГ нещо си, ама не си направих труда да запомня...

 

Благодаря :)

Link to comment
Share on other sites

Фирмата е BULGASNET. Съдът се наема срещу 20лв. на месец. Базата им е между Труд и Графа, отдясно, някакви жълти контейнери - като гледам ги има на сайта им. Иначе съдът представлява нещо като бойлер, но по-голям, разбира се. Монтиран е в двора и оттам с тръби отива до котлето. Най-добре се свържи с фирмата, предполагам, че ще ти обяснят всичко. 20лв. са смешна история.

Link to comment
Share on other sites

On 1/10/2020 at 1:38 AM, instinct said:

 

Не е дестилирана, а е обратна осмоза и филтри. Днес бях там на място и говорих със собственика - уредът им е не е дестилатор, а е от новите пречистващи.

 

Благодаря на всички за информацията! Може би не на шега ще трябва да се ходи на казан... за вода.

 

В Амазон има дестилатори, че и вършат работа. Няколко вече съм взел не само за мен.

 

Link to comment
Share on other sites

Ние вече втора зима сме газифицирани и съм много доволен. Котела ми е на Висман двуконтурен и за топла вода, дето казва един комшия ако има газ, можем да къпем махалата. Относно сметки, зимата си плащам 200-250 лв., но топлим къща, не апартамент, изцяло изолирана и с нова дограма. Доколкото съм чувал с тея бутилки е по-скъпо, та се съмнявам 700 лв. да стигаг за 4 месеца, ако става въпрос за къща. Като удобство, само климатици и други ел. уреди само могат да съперничат. Пелетите е хубаво, ама си има и занимавка малко или много, мъкнене, чистене и прочие.

 

Относно Софитерм, освен евтини боклуци, там е пълно и с ментета на реномирани марки. Аз работя с тях от 12 години и въпреки, че са ми колега, не посмях дори едно кранче да си купя от тях. Та много трябва да се внимава там. Фирми на пазара бол, от моя професионален опит, най-важното е поддръжката, та преди да купувате хубаво се поинтересувайте преди това. На работа всеки ден има някой да ми реве, че човека взел парите преди една година, направил каквото направил и дим да го няма. После се вайкат, чешат и чудят как се оправят и кой да търсят....

 

П.П. А Ситигаз за са топ кретени, ама доколкото съм чувал май са по-добре от другата алтернатива Овъргаз. 2018-та първите нямаха 40 дни човек, който да ми врътне крана на улицата и да пускам парното. Системата изградена, контрола изпълнена, проверки всякакви, проекти, документи, всичко само крана на улицата трябваше да се пусне... Не знам що по-рано не звъннах на един колега, дойде и след един разговор време и една снимка по Вайбър врътнахме крана......

 

В тоя ред на мисли, ме гложди следния въпрос. Парно имам, ама за лятото ще трябва климатици за охлаждане. Има ли смисъл да инвестирам в нещо по-скъпо, като ще се ползват само лятото или и от по-евтините варианти ще вършат работа?

Edited by jozo
Link to comment
Share on other sites

Какво ще рече двуконтурен?

Аз доста години изкарах на газ с проточен бойлер, който върти и парното когато не се ползва топла вода от чешмата. Автоматично си превкючва между двата режима. Но чак котел не бих казал, че е. Все пак говорим за проточен бойлер. Да има литър вода в него. Голям кеф си беше, но смених квартирата и сега съм на абсурден вариант :).

Link to comment
Share on other sites

Двуконтурен ще рече, че има един кръг, който е за парното с помпа и прочие и втори кръг, който реално при мен е проточен бойлер за топла вода.

Link to comment
Share on other sites

Just now, jozo said:

Ние вече втора зима сме газифицирани и съм много доволен. Котела ми е на Висман двуконтурен и за топла вода, дето казва един комшия ако има газ, можем да къпем махалата. Относно сметки, зимата си плащам 200-250 лв., но топлим къща, не апартамент, изцяло изолирана и с нова дограма. Доколкото съм чувал с тея бутилки е по-скъпо, та се съмнявам 700 лв. да стигаг за 4 месеца, ако става въпрос за къща. Като удобство, само климатици и други ел. уреди само могат да съперничат. Пелетите е хубаво, ама си има и занимавка малко или много, мъкнене, чистене и прочие.

 

Относно Софитерм, освен евтини боклуци, там е пълно и с ментета на реномирани марки. Аз работя с тях от 12 години и въпреки, че са ми колега, не посмях дори едно кранче да си купя от тях. Та много трябва да се внимава там. Фирми на пазара бол, от моя професионален опит, най-важното е поддръжката, та преди да купувате хубаво се поинтересувайте преди това. На работа всеки ден има някой да ми реве, че човека взел парите преди една година, направил каквото направил и дим да го няма. После се вайкат, чешат и чудят как се оправят и кой да търсят....

 

П.П. А Ситигаз за са топ кретени, ама доколкото съм чувал май са по-добре от другата алтернатива Овъргаз. 2018-та първите нямаха 40 дни човек, който да ми врътне крана на улицата и да пускам парното. Системата изградена, контрола изпълнена, проверки всякакви, проекти, документи, всичко само крана на улицата трябваше да се пусне... Не знам що по-рано не звъннах на един колега, дойде и след един разговор време и една снимка по Вайбър врътнахме крана......

 

В тоя ред на мисли, ме гложди следния въпрос. Парно имам, ама за лятото ще трябва климатици за охлаждане. Има ли смисъл да инвестирам в нещо по-скъпо, като ще се ползват само лятото или и от по-евтините варианти ще вършат работа?

Слагай каквито и да е климатици. Стига да не те дразни громоленето на ефтинджосите, де.

 Иване, двуконтурните са с два отделни кръга. Поостаряла технология вече.

Link to comment
Share on other sites

Just now, jozo said:

Двуконтурен ще рече, че има един кръг, който е за парното с помпа и прочие и втори кръг, който реално при мен е проточен бойлер за топла вода.

Ясно. При мен беше един кръг само. Ако примерно парното работи и пуснеш чешмата, спира парното. Не съм усетил никакви проблеми в това отношение. Дори и 20-30 минути душ, не е проблем. Бързо се компенсира. С два отделни кръга обаче ще е още по - добре.

Link to comment
Share on other sites

От онзи ден правя опит да получа информация от идиотите от Ситигаз за единия апартамент до стадион Ботев. Първо някаква ми казва, че няма газ. Питам я дали е сигурна, защото яслите зад блока са на газ. После ми казва, ще ви прехвърля при колегата. Дава ми някакъв, който ми казва точно обратното - имаме газ там, но нека ви звънна след малко. Звъни "след малко" - 5 часа по-късно и казва:"Мисля, че имаме газ, но трябва да дойдете да пуснете заявление с НА на имота и схема..."?! WTF - ако нямате, за какъв да се разкарвам? И добавя:"И трябва да направите общо събрание и да вземете 50% съгласие от входа...". И тук ме ядоса - питам от входа или от съсобствениците в УПИ-то?! И тоя ми УПИ-то е входа! Гении! УПИ-то са четирите входа и такова събрание си направете вие...

Та тея кретени, от втория ми опит с тях, искат някой да им свърши работата. Първо, когато живеехме в къщата и исках газ, ми обясниха, че някой трябва да разясни на комшиите, че и те ако искат да се включат - дотам бяха, да разясяват те. Аз се топля по един или друг начин, те нямат абонати. Като ги мързи, така да е.

И не съм изобщо съгласен, че са по-зле от Овъргаз. Чисто информативно, Овъргаз, без да разлайват кучетата, закараха газ до всяка къща, кооперация и блокче в квартал Възраждане в Бургас. Ама на всяка врата има табло и вече доста потребители, за разлика от тук. Отделно когато правиха рехабилитация на бул. Демокрация и разни улици, Овъргаз сами ходеха да се интересуват, да искат да положат тръби за газ и действаха наравно с ВиК, като доста пъти им помагаха с изкопи, заварки и т.н.

 Аз съм потенциален клиент, не работя за Ситигаз и нямам никаква работа да правя събрания, да обяснявам на 100 и кусур идиота за ползите от газта и т.н., че половината от тях да ми се подпишат, за да си захраня имота през терасата. Да го духат. И там ще има Mitsubishi Heavy - става с едно обаждане и като инвестиция ще ми излезе на половина. Исках да съм Green, ама от Ситигаз са кръгли идиоти и не става.

Edited by Lucky Luciano
Link to comment
Share on other sites

На обявените телефони в сайта на Ситигаз дига само една лелка, дето не е много в час, да не говорим, че само се заяжда и сакън ако я накараш да свърши някаква работа. 2018 се чувах редно с нея, по едно време спря да ми дига телефона и да се крие. Бях на път да пиша до централата в София последно ама така и не стигнах до там.

За апартамент със сигурност искат събрание, на УПИ-то много ясно, че няма да е, а само на входа. Сестра ми мина по тоя път, но там също нямат на въпросната улица газ, има през една улица, но за да пуснат искат да се съберат повече абонати. Отделно, че от тоя колега дето ми свърши работа, получих информация, че сега газифицират не помня кои села бяха до Пловдив и в самия град много не ги е еня, да пускат тръби и прочие. Ако има, ще те захранят, иначе си чакай да свършат работа. По стечение на обстоятелствата моята улица незнайно как я газифицираха преди няколко години, хем тук едва ли могат да включат кой знае колко абонати. Само трябваше да направят отводка от голямата тръба до оградата на имота и там вече са монтирани табла с измервателните уреди и редуциращите клапани.

При мен много варианти нямаше, или трябваше да е термопомпа или пелети или газ. Задължително държах на парно, за да ми е топло на всякъде, че къща не е като апартамент. Даже много хора ми се чудят, защо съм имал радиатори в коридорите.... Еми няма като излезеш от стаята и да бичеш клинч...

Link to comment
Share on other sites

Just now, jozo said:

На обявените телефони в сайта на Ситигаз дига само една лелка, дето не е много в час, да не говорим, че само се заяжда и сакън ако я накараш да свърши някаква работа. 2018 се чувах редно с нея, по едно време спря да ми дига телефона и да се крие. Бях на път да пиша до централата в София последно ама така и не стигнах до там.

За апартамент със сигурност искат събрание, на УПИ-то много ясно, че няма да е, а само на входа. Сестра ми мина по тоя път, но там също нямат на въпросната улица газ, има през една улица, но за да пуснат искат да се съберат повече абонати. Отделно, че от тоя колега дето ми свърши работа, получих информация, че сега газифицират не помня кои села бяха до Пловдив и в самия град много не ги е еня, да пускат тръби и прочие. Ако има, ще те захранят, иначе си чакай да свършат работа. По стечение на обстоятелствата моята улица незнайно как я газифицираха преди няколко години, хем тук едва ли могат да включат кой знае колко абонати. Само трябваше да направят отводка от голямата тръба до оградата на имота и там вече са монтирани табла с измервателните уреди и редуциращите клапани.

При мен много варианти нямаше, или трябваше да е термопомпа или пелети или газ. Задължително държах на парно, за да ми е топло на всякъде, че къща не е като апартамент. Даже много хора ми се чудят, защо съм имал радиатори в коридорите.... Еми няма като излезеш от стаята и да бичеш клинч...

 

Нито събрание ще правя, нито ще се занимавам с каквото и да било. Като не ги е еня, мен още по-малко. Исках да газифицирам, но нещо като не става - не става. Като дойде друга фирма някога, като дойде да си предложи услугите - може. Иначе прът:grin:

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Lucky Luciano said:

 

Нито събрание ще правя, нито ще се занимавам с каквото и да било. Като не ги е еня, мен още по-малко. Исках да газифицирам, но нещо като не става - не става. Като дойде друга фирма някога, като дойде да си предложи услугите - може. Иначе прът:grin:


Е да ама когато става въпрос за много пари и не можеш да избягаш от монополистите, нещата са по-различни. Мисля над 10000 лева ни струваше да разкопаваме улицата и буквално сами да си докараме газта до имота. Нагли, нахални, безпардонни копелета - именно Овъргаз. Отделно начисленията са едни мъглявини. Все още баща ми се разправя с тях, но разбирам, че ни начисляват някакви пари, взимат ги реално и после като се отчита евентуално ти приспадат ако си под нормата. Скоро ще се поразровя в тия лайна да видя точно какви игрички играят. Шибаните копеленца са мега нагли и на практика това е поведението на всеки монопол, който уж по принцип е забранен... 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...