Jump to content
BulForum.com

Искам пък да ви се изфукам с.....


Recommended Posts

  • Replies 11.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Реших да си направя поливането на градината по-"умно". Което се оказа по-лесна задачка от колкото си мислех, поне умната част :))

Pi-Pico-та с релета ми управляват вентилите за водата към различните кръгове. Самите пикота просто четат от домашното АПИ какво да правят - записи в дб-то - поливай/спи и съответно пускат/спират релето, през което минават 12V–та за вентилите. 

Което беше ок за начало, но няма обратна връзка. Та си намерих сензори за влага на почвата, работят през Лора, и след малко повече играчка (заради ИДе-то...), сега си събирам данни от 3 места (поръчах си още), инфото ходи в Графана за графика, но също така ъпдейтва дб-то което се чете от Пикотата - когато изсъхне включва съответният кръг да полее. :))

Не, че разните готови неща на Гардения и подобните са лоши, но не мога да ги вкарам в графана :D А май и DIY решението излиза по-евтино като цяло, и много по-интересно. 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, ARPAnet said:

А май и DIY решението излиза по-евтино като цяло, и много по-интересно. 


В цената е хубаво да се сметне и времето, което си инвестирал, щото то рядко е малко. Но на такива проекти винаги основния фокус е огромното чувство на удовлетворение, когато нещото тръгне, благодарение на твоя труд.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, ARPAnet said:

Реших да си направя поливането на градината по-"умно". Което се оказа по-лесна задачка от колкото си мислех, поне умната част :))

Pi-Pico-та с релета ми управляват вентилите за водата към различните кръгове. Самите пикота просто четат от домашното АПИ какво да правят - записи в дб-то - поливай/спи и съответно пускат/спират релето, през което минават 12V–та за вентилите. 

Което беше ок за начало, но няма обратна връзка. Та си намерих сензори за влага на почвата, работят през Лора, и след малко повече играчка (заради ИДе-то...), сега си събирам данни от 3 места (поръчах си още), инфото ходи в Графана за графика, но също така ъпдейтва дб-то което се чете от Пикотата - когато изсъхне включва съответният кръг да полее. :))

Не, че разните готови неща на Гардения и подобните са лоши, но не мога да ги вкарам в графана :D А май и DIY решението излиза по-евтино като цяло, и много по-интересно. 

Браво! Аз също съм замислил едни мащабни неща по въпроса за домашната автоматизация, ама ми трябва още малко време, че напоследък тъка на хиляда стана (ударник-многомашинник, мухахахахахаха :lol:). Можеш да отвориш една тема за home automation, май нямаме такава все още.

35 minutes ago, Antares said:


В цената е хубаво да се сметне и времето, което си инвестирал, щото то рядко е малко. Но на такива проекти винаги основния фокус е огромното чувство на удовлетворение, когато нещото тръгне, благодарение на твоя труд.

Значи слушай сега да те открехна как се прави далаверата - ако го вършиш това във време, през което някой друг ти плаща за нещо друго, тогава въпросното време ти идва "безплатно" в общата сметка на проекта. :lol:

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Godfather said:

 

Значи слушай сега да те открехна как се прави далаверата - ако го вършиш това във време, през което някой друг ти плаща за нещо друго, тогава въпросното време ти идва "безплатно" в общата сметка на проекта. :lol:

 

Това се води половин далавера. Пълна е, когато в работата се включат и хора, за които плаща някой друг.

В миналото, например, беше широко разпространен методът за строеж на вили на началници от строителни войски. :lol:

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Godfather said:

Можеш да отвориш една тема за home automation, май нямаме такава все още.

ми давайте. Днес ми е дошла малинката. Трябва да си я взема от Габиели-то.  Преди време и zigbee dongle-a пристигна. Първа цел - да автоматизирам бойлера. После ще видя климатика или осветлението. Все пак съм в апартамент.

Но съм отворен и за други идеи. Че имам под ръка 1-2 къщи с дворове, където може да експериментирам :) :)

3 hours ago, Antares said:

В цената е хубаво да се сметне и времето, което си инвестирал, щото то рядко е малко.

Приеми го като време, в което научаваш нещо ново. По-добре от седене пред телевизора

Link to comment
Share on other sites

Първи опити за обработка на видеа от Камерката, която сложих на дрона. 

 

 

Видеото отдолу е с добавен gyroflow за по-мазен experience. 

https://drive.google.com/file/d/13alPpRzig0OtPXqz79YImp_w2vqTiKiH/view?usp=drivesdk

 

ще гледам до края на друга седмица да изкарам сертификата А1/А3 за да мога да си летя без проблем.  

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Antares said:


В цената е хубаво да се сметне и времето, което си инвестирал, щото то рядко е малко. Но на такива проекти винаги основния фокус е огромното чувство на удовлетворение, когато нещото тръгне, благодарение на твоя труд.

Godfather–а го е казал много добре :)) Но и попада в категорията хоби/забавление, както правилно отбелязваш :)

От друга страна, времето всъщност е много малко. ако не броим моткането ми с напрактика не свързани неща. 

 

9 hours ago, Godfather said:

Можеш да отвориш една тема за home automation, май нямаме такава все още.

Мхм, ще пусна една, че се чудех къде да го постна и тази ми дойде най-близко :)

 

 

Edited by ARPAnet
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, kotora said:

Първи опити за обработка на видеа от Камерката, която сложих на дрона. 

 

 

Видеото отдолу е с добавен gyroflow за по-мазен experience. 

https://drive.google.com/file/d/13alPpRzig0OtPXqz79YImp_w2vqTiKiH/view?usp=drivesdk

 

ще гледам до края на друга седмица да изкарам сертификата А1/А3 за да мога да си летя без проблем.  

Вторите опити да са със заместване на удиото с някоя музичка. Задължително. :)

Link to comment
Share on other sites

Това е raw footage, просто да видите. 

След това беше отрязано и color grade-нато. 

 

Не мисля да се занимавам с youtube. По-скоро някакви reels и то много рядко. 

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, kotora said:

Първи опити за обработка на видеа от Камерката, която сложих на дрона. 

 

 

Видеото отдолу е с добавен gyroflow за по-мазен experience. 

https://drive.google.com/file/d/13alPpRzig0OtPXqz79YImp_w2vqTiKiH/view?usp=drivesdk

 

ще гледам до края на друга седмица да изкарам сертификата А1/А3 за да мога да си летя без проблем.  

Которе, къде точно е това място? Майтап, кравите явно не се плашат от дрона. :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

За мен лично iOS е писана за технически инвалиди или хора, които обичат друг да им казва какво и как да правят. Аз лично така и не можах да свикна с концепцията, че друг ще ми казва как да ползвам своето устройство.
Също и:
+ Няма Orux maps. Няма нито една читава offline GPS програма, която да позволи да си качиш своя карта
+ Не намерих читав mp3 player. Или поне нещо, което да се доближава до PowerAmp.
+ Не открих начин да убедя iOS да избере дефолтен mp3 player. При всяко натискане на някой от бутоните на bluetooth слушалките - винаги пуска Apple Music.
+ Не мога да свикна с идеята да качвам музиката си през iTunes. 
+ Вбесяващо е през какви мъки трябва да мина, за да кача своя mp3-ка за ringtone.
+ Не можах да свикна с идеята да качва .AAE файл към всяка снимка. Не можах да свикна и с идеята им да ползват за всяко възможно нещо техни библиотеки и техни файлови формати.
+ Упорството, с което ми врат "live" снимки ме вбесява.
+ Трансфера на файлове с PC е меко казано безумен. Накрая всичко, което не е снимка почнах да го качвам в google drive, и да го свалям на РС-то така.
+ Доста ме дразни, че държи за пароли да ползва дефолтната клавиатура. След като автоматично ми я смени - не се сеща да върне тази, която съм сложил.

Сигурно и за други неща ще се сетя. Не казвам че е лош телефон - напротив. Прекрасна оптимизация, върви много добре, батерията държи много, доста добра изработка и доста добри снимки. Просто тази операционна система не е моята.

Link to comment
Share on other sites

Съгласен съм с горе посочените негативи. Мисля, да изкарам още година две с моя и да се връщам на Андроид. Сигурно ще взема пиксел. 

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Antares said:

За мен лично iOS е писана за технически инвалиди……

Тва ще да е причината на мен да ми допада толкова. Пести адски много време, а то ми е най-ценния ресурс…

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Antares said:

За мен лично iOS е писана за технически инвалиди или хора, които обичат друг да им казва какво и как да правят. Аз лично така и не можах да свикна с концепцията, че друг ще ми казва как да ползвам своето устройство.
Също и:
+ Няма Orux maps. Няма нито една читава offline GPS програма, която да позволи да си качиш своя карта
+ Не намерих читав mp3 player. Или поне нещо, което да се доближава до PowerAmp.
+ Не открих начин да убедя iOS да избере дефолтен mp3 player. При всяко натискане на някой от бутоните на bluetooth слушалките - винаги пуска Apple Music.
+ Не мога да свикна с идеята да качвам музиката си през iTunes. 
+ Вбесяващо е през какви мъки трябва да мина, за да кача своя mp3-ка за ringtone.
+ Не можах да свикна с идеята да качва .AAE файл към всяка снимка. Не можах да свикна и с идеята им да ползват за всяко възможно нещо техни библиотеки и техни файлови формати.
+ Упорството, с което ми врат "live" снимки ме вбесява.
+ Трансфера на файлове с PC е меко казано безумен. Накрая всичко, което не е снимка почнах да го качвам в google drive, и да го свалям на РС-то така.
+ Доста ме дразни, че държи за пароли да ползва дефолтната клавиатура. След като автоматично ми я смени - не се сеща да върне тази, която съм сложил.

Сигурно и за други неща ще се сетя. Не казвам че е лош телефон - напротив. Прекрасна оптимизация, върви много добре, батерията държи много, доста добра изработка и доста добри снимки. Просто тази операционна система не е моята.

 

Демек ако не слушаш МП3 и не правиш трансфер на файлове от телефона към компютъра - няма проблем. :D

 

С клавиатурата аз се отказах да се занимавам след точно 15 минути и върнах тяхната.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, w00x said:

Демек ако не слушаш МП3 и не правиш трансфер на файлове от телефона към компютъра - няма проблем. :D


И не ползваш телефона си за GPS в планината ;) И не си сортираш снимките след като си снимал. И нямаш против по дефолт да снимаш гифове с абсурден файлов формат. И не държиш да имаш custom ringtones.

Edited by Antares
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Вчера станахме с жена ми вуйчо и вуйна! Да ни е жив и здрав новия член на фамилията!

Edited by jozo
Link to comment
Share on other sites

След почти 15 години прекарани в настоящата мултинационална компания, реших да се разделим окончателно и отивам на държавна директорска работа да изкарам спокойно последните години преди пенсия и да натрупам още по-як пенсионен фонд, щедро подкрепян от въпросната държава. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...