Jump to content
BulForum.com

Какво ви минава през главата


Recommended Posts

Някой с опит в областта- как бори крайната скука и почти всякаква липса на работа в офиса :D Имам чувстото, че съм на идеалната работа за някой в предпенсионна възраст, но проблемът е, че съм няколко десетилетия по-млад хахаха. Проверяването на ограничен брой от 4-5 сайта на ден вече хич не помага :D

 

Hearthstone :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 107k
  • Created
  • Last Reply

А добре, имам един технически въпрос- със самоучители и с аудио уроци не е ли по-трудно да се научи един език? Сега чисто принципно се замислям над тоя въпрос.

Link to comment
Share on other sites

Не. Реално е същото, защото повечето самоучители идват с PDF-и, които съдържат практически задачки.

 

Освен това, четох преди време, че език най-лесно се учи със слушане. За целта обаче, трябва да е специално организиран урока. Не може просто да пуснеш телевизията и след 6 месеца да го знаеш. :D

 

Имаше една система...

 

http://www.pimsleur.com

 

Ето я.

 

Другия вариант е да си свалиш Duolingo. Много хора съм виждал да учат така.

Link to comment
Share on other sites

Поправете ме ако греша, но тази кола не е ли поредния буклук който ще лети около земята.

Не е около Земята, а около Слънцето и ще стига почти до орбитата на Церера в астероидния пояс. При положение, че Слънчевата система е нещо умопомрачително като размери, няма какво да се притесняваме от "боклук" като тази тесла. Тестовите полети така или иначе се правят с някаква тежест (парче бетон примерно), но за Мъск това е твърде отегчително, затова си запрати роудстъра.

Иначе за Пламен сигурно ще е интересно да чуе професионален запис на уникалния звук при излитането на това чудовище, както и соник бума на кацащите обратно бустъри.

 

https://www.youtube.com/watch?v=ImoQqNyRL8Y

Link to comment
Share on other sites

Иначе за Пламен сигурно ще е интересно да чуе професионален запис на уникалния звук при излитането на това чудовище, както и соник бума на кацащите обратно бустъри.

 

На Пламен много неща са му интересни, вкл. и това. :)) Дори няма как да се опише това, дето са записали - едно, че са доста далече от източника, а и когато не си там на място, че да ти се разтресе цялото тяло...просто не е същото и само мога да си представя какво се чува. Пуснах му едно честотно засичане - определено в ниската област кърти яко, че чак анализаторът показва в проекция инфразвука. :bgrin:

 

02c8d3133ec0f6ac.jpg

 

 

На ежедневните ми nearfield-монитори това на графиката не може да се чуе пълноценно, затова го пуснах на едни midfield-монитори, дето пускам от време на време, когато ми трябва да чуя нещо с повече бас, понеже басът им започва от 20 Hz - направо можех да преброя херците по трептенията ако не бяха толкова омесени с честоти над 20 херца. :bgrin:

 

https://www.youtube.com/watch?v=VldXsdeXO9A&feature=youtu.be

Link to comment
Share on other sites

Естествено няма как звукът на място (който се усеща буквално с вътрешностите и цялото тяло) да се пресъздаде на запис, но тия пичове наистина са постигнали съвършенство. При следващия полет на Хеви май ще се дислоцирам за седмица във Флорида. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Не. Реално е същото, защото повечето самоучители идват с PDF-и, които съдържат практически задачки.

 

Освен това, четох преди време, че език най-лесно се учи със слушане. За целта обаче, трябва да е специално организиран урока. Не може просто да пуснеш телевизията и след 6 месеца да го знаеш. :D

 

Имаше една система...

 

http://www.pimsleur.com

 

Ето я.

 

Другия вариант е да си свалиш Duolingo. Много хора съм виждал да учат така.

 

 

Между другото една позната, която е завършила филология, ми каза, че е доказано, че ако отидеш в конкретна държава без хич да знаеш езика, само от това че си в средата и го слушаш постоянно, ще го научиш след 6 или 9 месеца, не помня точно срока, но беше нещо такова.

Link to comment
Share on other sites

Теслата нещо се е отклонила от първоначалната си траектория. Знаех си аз, че трябваше да заложат на нещо японско...или поне някой москвич!

 

...група космически изследователи вече се опитват да пресметнат колко дълго може да издържи автомобилът, преди да се засече с друг обект в астероидния пояс.

 

Викаш като се тресне евентуално в някой астероид, да може да го строши без проблем и да не останат последствия за москвето. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Така е, но тя може би е спестила някои подробности.

 

 

Възможно е, тъй като и аз останах доста очуден и няколко пъти въпросително повторих изречнието. И докато сме на темата- какви са точно подробностите или не си на ясно.

Link to comment
Share on other sites

Между другото една позната, която е завършила филология, ми каза, че е доказано, че ако отидеш в конкретна държава без хич да знаеш езика, само от това че си в средата и го слушаш постоянно, ще го научиш след 6 или 9 месеца, не помня точно срока, но беше нещо такова.

5 години съм в тая страна... Не е баш така. Никога не ми е трябвало преводач, но като американците няма да проговоря. Бившия ми съквартирант - 3 години с военните. Същата работа. Не ходиш ли на училище - не става. Особено се вижда разликата между такъв като мен и някой дошъл като дете или поне на 15, 16 макс.

Но не отричам, че и научих нови работи.

Познавам стари имигранти, седят тука по 20 години и са като циганите. А ако са поляци... Yes I no и стига толкова английски.

Link to comment
Share on other sites

Възможно е, тъй като и аз останах доста очуден и няколко пъти въпросително повторих изречнието. И докато сме на темата- какви са точно подробностите или не си на ясно.

Подробностите са под завивката  :)

 

инак тва, дет ми се върти из главата е, че като цяло е, че Танас е дебел.... ама много дебел...  И освен това е особено досаден със смяната на състоянията си. (Не че би могъл от мазно да премине в стройно състояние) А Виден във вопиющата си мисирщина е сам по себе си Абсолютната Мерна Единица!

 

П.п. А, да.... Другото дет ми мина току що през облото черепче е, че главиците са ви толкова малки, че докът ви се мерне мисъл, и тя взела, че избЕгала.... Та за тва и не успявате да я ' фанете, че биля и да я запишете....

 

П.п.2 - Искам с горното да кажа, че сте много спряли!

 

П.п.3 с което искам да кажа, дет ония горните двама могат да ми ядат най-сочното кокалче от рагуто.

Link to comment
Share on other sites

Познавам стари имигранти, седят тука по 20 години и са като циганите. А ако са поляци... Yes I no и стига толкова английски.

 

То си зависи и от човека - как възприема езика и какви са били предварителните му познания. Аз вероятно по причина, че съм музикант, много бързо успявам да се интегрирам в някоя нова общност най-общо казано - веднага попивам начина на говорене на шопи, родопчани и т.н....трябват ми само ден-два да проговоря като тях, все едно съм бил отраснал в съответната област. Като дете съм бил в Съюза - знаел съм руски на някакво прилично за българин ниво, но само след седмица-две руснаците ми казваха, че съм говорел руския изключително добре и с автентично руско произношение. ;)

 

 

А Виден във вопиющата си мисирщина е сам по себе си Абсолютната Мерна Единица!

 

Еееее...най-после някой да му го каже в прав текст. :laughing1:

Link to comment
Share on other sites

 Еееее...най-после някой да му го каже в прав текст. :laughing1:

Напрегнат леко ми се струваш, или да не те почвам, щот тая вечер съм решил да съм бял, усмихнат и добър?

Link to comment
Share on other sites

Между другото една позната, която е завършила филология, ми каза, че е доказано, че ако отидеш в конкретна държава без хич да знаеш езика, само от това че си в средата и го слушаш постоянно, ще го научиш след 6 или 9 месеца, не помня точно срока, но беше нещо такова.

 

Това не е вярно. Примери - безброй.

Link to comment
Share on other sites

Напрегнат леко ми се струваш, или да не те почвам, щот тая вечер съм решил да съм бял, усмихнат и добър?

 

Виждам, че ми се натискаш, но тая вечер яко ме цепи главата, така че по-добре недей. :laughing1:

 

П.П. Джендър такъв!

 

П.П.П. Пробвай с Виден - той винаги се връзва.

Link to comment
Share on other sites

Виждам, че ми се натискаш, но тая вечер яко ме цепи главата, така че по-добре недей. :laughing1:

 

П.П. Джендър такъв!

 

П.П.П. Пробвай с Виден - той винаги се връзва.

Джендър че викаш на себе си.... Даже и малко коса бих те дал на заем, ако ще ти помогне да се почувстваш по-джендър, палаво фосилизирано такова....

 

П.п. А Виден ми е като вързано куче.

 

П.п.  Пък Танас ми е като мазно такова, ама щот си падам по него.... просто бих го онодил не много нежно.

Link to comment
Share on other sites

Теслата нещо се е отклонила от първоначалната си траектория. Знаех си аз, че трябваше да заложат на нещо японско...или поне някой москвич!

Отново т.нар. журналя са нацвъкали уникални глупости. Никога целта на тестовия полет не е била да закара роудстъра до Марс. Това е глупаво и дори опасно, защото ако колата се запрати в траектория сблъскваща се с планетата, може да замърси повърхността на Марс не толкова с промишлени отпадъци, колкото с биологичен материал - бактерии, микроби и какво ли не, което може и да оцелее при транспорта в космоса. Има земни твари, на които изобщо космоса не им пречи - справка Tardigrade.

Журналята изобщо не могат също така да осъзнаят, че това е ТЕСТОВ полет, който няма предварително зададена стриктна траектория с научна цел. Единствената цел е тестване възможностите на новата ракета и издуване на всичко до максимум. Затова и централната първа степен беше издънена до 9500 км/ч скорост и височина  92 км, при което не и остана гориво за нормално приземяване. При третото и последно запалване на двигателите на втората степен, скачена за Тесла-та, просто се е оказало, че има достатъчно голям запас от гориво, който да ги изпрати далеч отвъд орбитата на Марс някъде в астероидния пояс. Настоящата орбита е доста по-безопасна (за Марс) и по-добър вариант от първоначалното близко прелитане край орбитата на червената планета.

Link to comment
Share on other sites

 

...Аз вероятно по причина, че съм музикант, много бързо успявам да се интегрирам в някоя нова общност най-общо казано - веднага попивам начина на говорене на шопи, родопчани и т.н....трябват ми само ден-два да проговоря като тях, все едно съм бил отраснал в съответната област. ...

 

Не вероятно, а точно затова. Вярно ухо и музикална памет. Ухото ти е в състояние да чуе фините нюанси на звукоизвличането и след това да контролира точното им възпроизвеждане чрез гласовия апарат.

Link to comment
Share on other sites

Между другото една позната, която е завършила филология, ми каза, че е доказано, че ако отидеш в конкретна държава без хич да знаеш езика, само от това че си в средата и го слушаш постоянно, ще го научиш след 6 или 9 месеца, не помня точно срока, но беше нещо такова.

Да иде в Китай, после в Япония и на връщане да мине през Корея и Виетнам. Индия не я споменавам, че ще вземе да прегрее.

Да видим за 2 години дали ще научи 4 езика :lol:

После пак да обяснява научно как се учи език. Щото за 6 месеца в някоя от горните страни ще се чеше умно по главата и ще вика: ко? ко?

Link to comment
Share on other sites

Като сме на вълната.... В молбата ми за гражданство пише: Did you ever. А ми се е набило в главата, че се ползва Have you ever... Кое е правилно. Не мога да намеря отговор сега.

 

Помня, че изкарах и бърз курс по английски и учителя също спомена, че е Have you ever.

Link to comment
Share on other sites

Между другото една позната, която е завършила филология, ми каза, че е доказано, че ако отидеш в конкретна държава без хич да знаеш езика, само от това че си в средата и го слушаш постоянно, ще го научиш след 6 или 9 месеца, не помня точно срока, но беше нещо такова.

 

Според зависито е :) 

Ако ти се налага да говориш езика ежедневно, да работиш на съответният език и т.н, ще проговориш.  Но ако си като мен, и не ти се налага да ползваш езика на страната в която живееш, и след 7 години може все още да не го знаеш :))

Link to comment
Share on other sites

  • Veno locked this topic

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...