Jump to content
BulForum.com

Какво ви минава през главата


Recommended Posts

  • Replies 107k
  • Created
  • Last Reply

Нали знаети-снимка,или не се е случило :grin:

Не си направих труда да ходя за такива неща. Само отидох да видя как го посрещат и се прибрах в офиса, че тъкмо гледах новият Alien. По - интересно ми е отколкото личността на рапона. Не е нещо необичайно да има подобни посещения от всякакви националности. От българска и Плевналиев е идвал и външният министър Митров(когато беше министър). От последният съм с много добро впечатление. Даже бях на нещо като среща с него. Много приятен и интелигентен човек.

Абе Дядо Мраз окончателно ли напусна форума ? :(

Поредният човек който се изнесе заради Виден. Сещам се за Психара също. От модераторите също има такива. И не малко други хора.
Link to comment
Share on other sites

Поредният човек който се изнесе заради Виден. Сещам се за Психара също. От модераторите също има такива. И не малко други хора.

 Това е тъжно, всъщност много тъжно...

Link to comment
Share on other sites

Поредният човек който се изнесе заради Виден. Сещам се за Психара също. От модераторите също има такива. И не малко други хора.

не може да знаеш освен ако не си имал лични разговори с гореизброените.

Според мен дедото работи и прави яко кинти :rolleyes: съответно има далеч по-привлекателни възможности да прекарва времето си.

Link to comment
Share on other sites

Реших да се включва в https://airbg.info/ и по - точно в регионалният сайт за Пловдив: http://airplovdiv.info/. Още преди няколко месеца имах желание, но бях забравил и така до снощи. Поръчах си частите необходими за сглобяването на измервателна станция. 45 лева ми излезнаха. Остава да пристигнат и по някое време следващият месец или началото на ноември ще я монтирам в района на Събота пазара.

Link to comment
Share on other sites

netrootbg, on 28 Oct 2017 - 08:34, said:

Реших да се включва в https://airbg.info/ и по - точно в регионалният сайт за Пловдив: http://airplovdiv.info/. Още преди няколко месеца имах желание, но бях забравил и така до снощи. Поръчах си частите необходими за сглобяването на измервателна станция. 45 лева ми излезнаха. Остава да пристигнат и по някое време следващият месец или началото на ноември ще я монтирам в района на Събота пазара.

Не те ли притеснява, че някой има достъп до мрежата ти?

Отделно като човек, който пряко се занимава с качеството на околната среда и в частност това на въздуха, тези устройства ми се струват малко несериозни.

Това не означава, че подценявам ситуацията с праха - напротив. Навътре съм в нещата и знам, че проблемът е огромен и подкрепям всичко, което ще доведе до преборването му НА ПРАКТИКА.

Link to comment
Share on other sites

Ferante,директно няма да могат да се закачат, най-малкото защото използваният микроконтролер е съвсем немощен и ще изпраща данни само към собствения си сайт/проект в собствения си формат - даже едва ли ще ползват ssl за преноса, че есп-то не го може.

Иначе сензора си е сензор, но ми е чудно, не трябва ли и някакъв известен поток на въздуха да се създаде, правила за поставяне на сензора...иначе какво точно мери, аз мога да го хвърля на нашия паркинг-разтрошен бетон и ще ги хвърля в размисъл

Link to comment
Share on other sites

EEK!, on 28 Oct 2017 - 11:21, said:EEK!, on 28 Oct 2017 - 11:21, said:EEK!, on 28 Oct 2017 - 11:21, said:EEK!, on 28 Oct 2017 - 11:21, said:

...

Иначе сензора си е сензор, но ми е чудно, не трябва ли и някакъв известен поток на въздуха да се създаде, правила за поставяне на сензора...иначе какво точно мери, аз мога да го хвърля на нашия паркинг-разтрошен бетон и ще ги хвърля в размисъл

В посочения от нетруут сайт между другото беше споменат вентилатор (в раздела за монтаж). Принципно погледнато, пробонабирането трябва да става с дебит около 38 л/мин, което прави около 55 м3 въздух за денонощие. Има наредба, регламентираща това, както и методите за оценка на масовата фракция.

С други думи, данните от тези точки може да са близки до истината, но не могат да се приемат за значими по смисъла на действащото законодателство. А от друга страна, според мен, биха могли да бъдат използвани за манипулиране на общественото мнение. Същото се отнася и за официалните данни, но това е много обширна тема и не смятам да я подхващам, поне не и тук.

Link to comment
Share on other sites

...С други думи, данните от тези точки може да са близки до истината, но не могат да се приемат за значими по смисъла на действащото законодателство. А от друга страна, според мен, биха могли да бъдат използвани за манипулиране на общественото мнение...

 

Май точно това ще се получи :) 

Link to comment
Share on other sites

И днес трафик :grin:

"Героите" затворили Гладстон и всичко живо през Шахбазян и по Шести :laughing: На Семинарията не е ... :santa:

 

Тъкмо се чудих защо толкова хора правят ляв завой на 6 септември и защо задръстването почва още преди тунела :) Между другото все пак бързо минах :)

Link to comment
Share on other sites

Аман от дебили! Не знам кой се занимава вщс пътищата в града, но е за трепане. Кръговото на Метро няма да го реконструират като на панаира. Отвратително са ситуирани пешеходните и вело пътеките. А и господа и госпожи велосипедисти, сложете фарчета и светлоотразители ако обичате. Фаровете осветяват пътя, не тротоарите!!!

Link to comment
Share on other sites

Не те ли притеснява, че някой има достъп до мрежата ти?

Ако имаш добър рутер, поддържащ Guest мрежа, това устройство може да се закачи към мрежата за гости и да няма никаква връзка с вътрешната ти инфраструктура. ;)

Link to comment
Share on other sites

Не те ли притеснява, че някой има достъп до мрежата ти?

Отделно като човек, който пряко се занимава с качеството на околната среда и в частност това на въздуха, тези устройства ми се струват малко несериозни.

Това не означава, че подценявам ситуацията с праха - напротив. Навътре съм в нещата и знам, че проблемът е огромен и подкрепям всичко, което ще доведе до преборването му НА ПРАКТИКА.

Никой няма достъп до мрежата. Устройството ще го сложа в отделна wifi мрежа. Няма да е част от домашната ми. От друга страна е толкова бавно и слабо като хардуер, че няма нужда да се притеснява човек. Въпросният проект започва от Шутгарт. Там са имали проблем с замърсяването на въздуха и се захващат група ентусиасти да направят много на брой измервателни станции. Въпросните станции не могат да се мерят с точността на професионалните такива. Измерват обаче достатъчно точно за да ги приемат официалните власти в Германия за достоверни като информация. Има определени изисквания. Всички станции използват един и същи хардуер и софтуер за да няма разминаване в показанията.

Това е сензорът който измерва замърсяването на въздуха:

https://www.aliexpress.com/item/Nova-PM-sensor-SDS011-High-precision-laser-pm2-5-air-quality-detection-sensor-module-Super-dust/32606349048.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.mTrSCQ

Ако имаш под ръка професионален такъв ще се радвам да ги сравним като показания.

 

Има ли начин тези устройства да се закачат към http://aqicn.org/map/world/ или самите сензори не са в диапазона на точност и надеждност за да се считат данните достоверни?

Германските власти ги приемат за достатъчно точни. Този сайт обаче използва други измервателни станции. Иначе не е проблем информацията да се подаде към който и да е сайт. Единият от сензорите който се използва за измерване на температура, налягане и влажност е един и същ модел в сайта който си посочил и в този който аз посочих.

 

Иначе сензора си е сензор, но ми е чудно, не трябва ли и някакъв известен поток на въздуха да се създаде, правила за поставяне на сензора...иначе какво точно мери, аз мога да го хвърля на нашия паркинг-разтрошен бетон и ще ги хвърля в размисъл

На самият сензор има вентилатор който да "засмуква" от околният въздух. Има си изисквания как точно да се монтира. 

 

В посочения от нетруут сайт между другото беше споменат вентилатор (в раздела за монтаж). Принципно погледнато, пробонабирането трябва да става с дебит около 38 л/мин, което прави около 55 м3 въздух за денонощие. Има наредба, регламентираща това, както и методите за оценка на масовата фракция.

С други думи, данните от тези точки може да са близки до истината, но не могат да се приемат за значими по смисъла на действащото законодателство. А от друга страна, според мен, биха могли да бъдат използвани за манипулиране на общественото мнение. Същото се отнася и за официалните данни, но това е много обширна тема и не смятам да я подхващам, поне не и тук.

На официалните данни нямам много вяра. Веднага и ще уточня защо. В Пловдив измервателната станция беше преместена от центъра на града на полето. Причината беше, че показвала много голямо замърсяване на въздуха! Малко като с приказката за човека и проблема. Идеята нали е точно да е в центъра на градовете за да се види колко е там замърсяване, а не на полето. Не че и там не е важно, но все пак. Колкото повече такива станции се появят толкова по - добре може да се види картината. Относно точността на измерването. Доверявам се на германците които са създали този проект. Направили са конкретни изисквания всички да използват едни и същи сензори. Германските власти са ги приели за достатъчно точни.
Link to comment
Share on other sites

Никой няма достъп до мрежата.

Ванка, аз съм малко по-параноичен и не бих си вкарал паролата на мрежата в подобно устройство, предаващо информация навън. Не, че хората, организирали тази мрежа са с лоши намерения, просто не е изключено да имат някакви уязвимости, от които в един момент могат да се възползват разни тъмни субекти.

 

Устройството ще го сложа в отделна wifi мрежа.

Това е решението - отделна мрежа, за предпочитане, такава за гости, без нищо критично и важно в нея, разбира се със съвсем различна парола.

Link to comment
Share on other sites

В съвсем отделна мрежа ще си е. Няма да е част от моята. Даже има възможност да го пусна към физически отделна от моят доставчик, но чак толкова не ми се занимава. Просто отделен wifi ще му пусна и това е.

Link to comment
Share on other sites

Той не е в Квебек... Ама и тия 11 милиона ми се струват доста малко за да са рекордни...

Абсолютно, автора на статията изобщо не е в час. LOTO MAX има много по-голям максимален джакпот, едно време беше $50 милиона, но от две години го вдигнаха на $60 милиона. Точно преди месец едно младо семейство от Албърта, очакващо дете, спечели въпросните $60 милиона. Та рекордния джакпот в Канада е $60 милиона. В щатие са много повече обаче. Единствената разлика е, че в Канада джакпота от държавната лотария е tax free.

 

ПП. Сега видях, че абсолютния рекорд е бил преди две години - $64 милиона джакпот от 6/49 спечелен от някакъв пич от Онтарио. В 6/49 много рядко джакпота стига такава сума, но пък в тази игра е неограничен и расте докато някой не го спечели. Иначе започва от $3.5 милиона. За тегленето тази вечер джакпота на 6/49 е точно $40 милиона. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Veno locked this topic

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...