Jump to content
BulForum.com

Какво ви минава през главата


Recommended Posts

Трудно може да го изтраеш след като е тъпо и е смесено доста зле...ако имах избор само между това и още веднъж "Деспасито", бих се жертвал с второто. :P

Деспасито също не го догледах :D

 

 

Пък за уиндоусите от оная ера, явно нямате много на представа какво е син екран...

Като в 7цата ли ? :D

А ако те вълнува, от десктопите започвайки с 3.1 нямам пропуски. А Каратеката си я играех на Дос.

Професионално при сървърите ми се губят само NT 3.x

От Соларисите професионално започвам с 8, а в Плд все още имам бета дискове с 10ката пратени ми от Сън (хронологията е обратна но все тая)

Първият ми Редхат беше 8, а първият ми дедикейтед линукс бокс беше с 9ката (заради което години наред си компилирах всяко пакетче). :))

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 107k
  • Created
  • Last Reply

Не става дума само за този микс - вадя изводи колко е висок критерия ти за "нещо добро" и от другата тема, дето пусна ония "смешните" неща, дето на никой не му бяха смешни. Не е зле  да си вдигнеш малко летвата за "много яко".

 

---

 

А иначе извън тая тема ми минава през главата, че ядем изцяло натурални продукти...поне по рекламните приказки на производителите - току що в хладилника намерих едно забравено кисело мляко на "Маджаров", дето трайността му е изтекла още в края на май. Отворих го - даже и намек няма от някакво вкисване, все едно току що съм си го взел от магазина. :sad1:

 

А иначе Маджаров ми е написал на видно място:

 

 

Нещо не виждам като как от чувството за хумор/или липсата му може да се правят заключения кой какви критерии има в други области от живота (да кажем - ядрената физика. :)) ). Но... ти си знаеш.

 

Маджаров, не маджаров... по 3 лева бурканчето има на фермерския пазар в събота, от една фирма от близко село, не помня кое беше точно. Може да пробваш, според мен то е истинско.

Link to comment
Share on other sites

Нещо не виждам като как от чувството за хумор/или липсата му може да се правят заключения кой какви критерии има в други области от живота (да кажем - ядрената физика. :)) ). Но... ти си знаеш.

 

Извинявай ако съм те засегнал, но аз така процедирам с всички и си вадя изводи от постовете им...не точно какви са им критериите в ядрената физика, а някои по-простички - като кой какво чувство за хумор има да речем...и в тая област примерно Борето е ненадминат с неговия меко казано "странен" черен хумор. :P

Link to comment
Share on other sites

...Въпроса е, че не ми става...

 

Много рано бе, Чефо! :laughing1:

 

Я чакай да се опитам да ти помогна с твоя проблем - тая долу познаваш ли я...тя е от твоя край. :D

2.jpg

3.jpg

1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Не става дума само за този микс - вадя изводи колко е висок критерия ти за "нещо добро" и от другата тема, дето пусна ония "смешните" неща, дето на никой не му бяха смешни. Не е зле  да си вдигнеш малко летвата за "много яко".

 

---

 

А иначе извън тая тема ми минава през главата, че ядем изцяло натурални продукти...поне по рекламните приказки на производителите - току що в хладилника намерих едно забравено кисело мляко на "Маджаров", дето трайността му е изтекла още в края на май. Отворих го - даже и намек няма от някакво вкисване, все едно току що съм си го взел от магазина. :sad1:

 

А иначе Маджаров ми е написал на видно място:

 

Всичките млечни продукти си имат доста консерванти, защото ако нямата се развалят до 3-4 дни и това е доста брак... Ако ти се яде истинско кисело мляко до нас и до Първо районно спира едно камионче със сурово прясно мляко и може да си вземеш от там да си направиш. Аз обаче явно дотолкова съм свикнал с химията, че домашно направеното ми идва по-кисело и не ми харесва толкова на вкус.

Link to comment
Share on other sites

Ако ти се яде истинско кисело мляко до нас и до Първо районно спира едно камионче със сурово прясно мляко и може да си вземеш от там да си направиш. 

 

По принцип взимането на сурово мляко от някакво си камионче не е много добра идея по ред причини... ;)

 

Иначе добри купешки кисели млека са например Домлян, Кърнаре, Герзовица... Маджаров от самото начало не ми хареса, защото ми беше прекалено "благо". В смисъл, уж е кисело мляко, пък то ми стоеше по-скоро сладникаво. В крайна сметка въпрос на  подбор на закваска е и на съотношение между различните млечно-кисели бактерии в стартерната култура. От маркетингова гледна точка по-малко киселите млека се продават по-добре. 

А че вкусът ни се променя с времето- Факт! И със сиренето е така и с месото и с ред други неща. 

Link to comment
Share on other sites

По принцип взимането на сурово мляко от някакво си камионче не е много добра идея по ред причини... ;)

 

Иначе добри купешки кисели млека са например Домлян, Кърнаре, Герзовица... Маджаров от самото начало не ми хареса, защото ми беше прекалено "благо". В смисъл, уж е кисело мляко, пък то ми стоеше по-скоро сладникаво. В крайна сметка въпрос на  подбор на закваска е и на съотношение между различните млечно-кисели бактерии в стартерната култура. От маркетингова гледна точка по-малко киселите млека се продават по-добре. 

А че вкусът ни се променя с времето- Факт! И със сиренето е така и с месото и с ред други неща. 

Взимал съм доста пъти и няма проблем. Даже си позволявах да го пия сурово по едно време, тъй като развих нетолерантност към любимото ми прясно мляко и ме избиват пъпки като го пия... Бях чел, че като е сурово и има в самото мляко бактерия, която си подпомага разграждането му, но ми се стори рисково да го пия сурово дълго време. Иначе като си вземеш и го кипнеш на котлона си е също толкова сигурно, колкот и от магазина! То това камионче си има обозначения от коя мандра идва и реално ти е също толкова сигурно, колкото и да си го купиш готово от магазина ;)

Link to comment
Share on other sites

.. Бях чел, че като е сурово и има в самото мляко бактерия, която си подпомага разграждането му, но ми се стори рисково да го пия сурово дълго време. 

 

И правилно ти се е сторило рисково, даже мен ако питаш- чист късмет си извадил, че не си си докарал беля след толкова продължителна употреба. 

Това за бактерията за пръв път го чувам. В смисъл, в суровото мляко има много и най-различни бактерии и повечето то тях- опасни за здравето. То от там идва проблема: суровото мляко излиза от вимето на кравата микробиологично стерилно. Т.е. ако смучеш направо от вимето- няма никакъв проблем, но веднъж излязло навън, млякото почти мигновено се замърсява от околната среда с патогенни организми. Затова хигиената на самото животно и като цяло във фермата/обора е от критична важност. За съжаление, поради индустриализацията на животновъдството и ред други причини, в днешно време суровото мляко е пъти по-замърсено, отколкото преди години. Затова термичната обработка е абсолютно задължителна, иначе рискуваш да си докараш стомашно-чревна инфекция, която в най-добрия случай обилно ще се надрискаш, а в най-лошия: болница, системи и дори смърт.

В този ред на мисли- абсолютно грешно е твърдението, че варенето в тенджерата на котлона е същото като пастьоризацията. Като същност на процеса може и да са сходни, но има един ключов параметър- времето! При пастьоризацията (стандартна, флаш, UHT и тн) процеса протича в специални топлообменници, където необходимата температура на млякото се достига почти мигновено, съответно микроорганизмите нямат никакъв шанс да развият защитен механизъм и измират напълно (затова срока на годност на UHT-млеката е по 1 година, а не защото има консерванти). При варенето на котлона температурата се достига много по-бавно, което дава възможност на бактериите и спорите им да оцелеят. За зла беда повечето вредни бактерии (Салмонела, Шигела, Ешерихия коли, Стафилококи и тн) са изключително корави копелета, които много трудно мрат в домашни условия. 

 

Това с камиончето го оставям без коментар... ;)

Link to comment
Share on other sites

И правилно ти се е сторило рисково, даже мен ако питаш- чист късмет си извадил, че не си си докарал беля след толкова продължителна употреба. 

Това за бактерията за пръв път го чувам. В смисъл, в суровото мляко има много и най-различни бактерии и повечето то тях- опасни за здравето. То от там идва проблема: суровото мляко излиза от вимето на кравата микробиологично стерилно. Т.е. ако смучеш направо от вимето- няма никакъв проблем, но веднъж излязло навън, млякото почти мигновено се замърсява от околната среда с патогенни организми. Затова хигиената на самото животно и като цяло във фермата/обора е от критична важност. За съжаление, поради индустриализацията на животновъдството и ред други причини, в днешно време суровото мляко е пъти по-замърсено, отколкото преди години. Затова термичната обработка е абсолютно задължителна, иначе рискуваш да си докараш стомашно-чревна инфекция, която в най-добрия случай обилно ще се надрискаш, а в най-лошия: болница, системи и дори смърт.

В този ред на мисли- абсолютно грешно е твърдението, че варенето в тенджерата на котлона е същото като пастьоризацията. Като същност на процеса може и да са сходни, но има един ключов параметър- времето! При пастьоризацията (стандартна, флаш, UHT и тн) процеса протича в специални топлообменници, където необходимата температура на млякото се достига почти мигновено, съответно микроорганизмите нямат никакъв шанс да развият защитен механизъм и измират напълно (затова срока на годност на UHT-млеката е по 1 година, а не защото има консерванти). При варенето на котлона температурата се достига много по-бавно, което дава възможност на бактериите и спорите им да оцелеят. За зла беда повечето вредни бактерии (Салмонела, Шигела, Ешерихия коли, Стафилококи и тн) са изключително корави копелета, които много трудно мрат в домашни условия. 

 

Това с камиончето го оставям без коментар... ;)

Ами преди да развия тази нетолерантност съм употребявал с години от това мляко и то доста сериозни количества и не съм имал проблеми - пиех по 1 литър на закуска почти всеки ден. Не знам пастьоризацията за колко време постигат тия 72 градуса, ама на керамичния котлон у нас завира за отрицателно време - изкипявал съм го многократно :D И пак ти повтарям млякото ако е изследвано не виждам къде е разликата дали ще си го купиш сурово или пастьоризирано от същата мандра...

Link to comment
Share on other sites

...особено ако не е хладилно...иначе всичко написано е така...

Естествено че е хладилно, те нямат право да го продават в друго...

Link to comment
Share on other sites

Естествено че е хладилно, те нямат право да го продават в друго...

Обясни това на дядото с комбито, дето продава пластмасови шишета от оранжада, пълнени с мляко :lol:

Link to comment
Share on other sites

От кога има варианти на закваската?! Доколкото помня с дрътия си акъл класическото българско кисело мляко има две бактерии. Като едната даже си е булгарикус. Останалото са експерименти ка компаниите за понижаване на брака и постигане на 'продаваем' вкус.

Link to comment
Share on other sites

Не го знам това камионче дето продава сурово мляко, но ако е от легална мандра няма как да е сурово млякото. В Европейския съюз е забранено да се продават мляко, което не е пастьоризирано и млечни продукти получени от сурово мляко. 

Link to comment
Share on other sites

Ами преди да развия тази нетолерантност съм употребявал с години от това мляко и то доста сериозни количества и не съм имал проблеми - пиех по 1 литър на закуска почти всеки ден. 

Пак казвам- върви да пуснеш едно тото, или изтъркай билет, явно си късметлия ;)

Иначе за пастьоризацията: за да ме разбереш ще ти го напиша в цифри: тенджерата на котлона убива около 95% от микрофлората в суровото мляко. Класическата пастьоризация на 72 градуса за 15 минути: 99-99,5%. УХТ-пастьоризация- 99,99%. Тези 4,99% между тенджерата и другото са разликата между безопасността и болницата. Толкова по въпроса :) 

 

От кога има варианти на закваската?! Доколкото помня с дрътия си акъл класическото българско кисело мляко има две бактерии. Като едната даже си е булгарикус. Останалото са експерименти ка компаниите за понижаване на брака и постигане на 'продаваем' вкус.

 

Всъщност бактериите в класическата българска закваска са две: Lactobacillus delbrueckii ssp. bulgaricus и Streptococcus termophilus. Едната без другата не може, трябва да ги има и двете за да стане номера, като от процентното съотношение между двете зависи дали млякото ще по-кисело или по-сладникаво. Отделно, вече има и други щамове бактерии, които се влагат допълнително към тези двете, уж за подобряване на вкуса и качествата. Та варианти има доста, да.

Link to comment
Share on other sites

Пак казвам- върви да пуснеш едно тото, или изтъркай билет, явно си късметлия ;)

Иначе за пастьоризацията: за да ме разбереш ще ти го напиша в цифри: тенджерата на котлона убива около 95% от микрофлората в суровото мляко. Класическата пастьоризация на 72 градуса за 15 минути: 99-99,5%. УХТ-пастьоризация- 99,99%. Тези 4,99% между тенджерата и другото са разликата между безопасността и болницата. Толкова по въпроса :)

Не е ли за 15 секунди?

 

@lubo1972 - УХТ-то е същото като горното с малката разлика, че температурата е около 140 градуса и времето е съкратено до 2 секунди.

Link to comment
Share on other sites

А какво е УХТ стерилизация?

 

Същото като UHT, но на кирилица. :grin: ...и не знам защо всички UHT млека имат един допълнителен специфичен привкус...затова и отдавна не купувам от тях.

Link to comment
Share on other sites

Не е ли за 15 секунди?

 

@lubo1972 - УХТ-то е същото като горното с малката разлика, че температурата е около 140 градуса и времето е съкратено до 2 секунди.

Да, грешка в бързината. 15 минути са когато се прави на по-ниския температурен режим, до 66-68 градуса, но това в днешно време се прилага само за млякото за някои сирена. Стандартната пастьоризация е на 72-74 градуса за 15 секунди.

 

п.п.: УХТ- от английското UHT, съкратено от Ultra High Temperature. Това означава мигновено загряване с директна пара на млякото до 140-144 градуса и задържане за 2-3 секунди. 

Link to comment
Share on other sites

Йеей.. Кулбокс.

Много добре си направил. Не се подлъгвай по глупостите изписани в темата им. От години съм на тях и всичко е 6. Доста мои познати също им ползват услугите. Един няма който да се е оплакал.
Link to comment
Share on other sites

  • Veno locked this topic

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...