Jump to content
BulForum.com

Какво ви минава през главата


Recommended Posts

Ами няма да е лошо да видиш...понеже така се изказа, че все едно всеки ден продуцираш плочи. Искаш ли да ти кажа нещо...аз се занимавам със студийна работа вече повече от 20 години, направил съм стотици мастерирания на отделни парчета и цели албуми като междувременно съм изчел хиляди страници специализирана литература, имам диплома от AIA с 995 от 1000 възможни точки, като един от разделите на които се явявах беше точно аналогова техника - плочи и ленти (многоканални и мастер), което всъщност не ми беше чуждо, защото още в края на 70-те правех записи и рязах/снаждах елементарно ленти. И след този ми "стаж", все още не мога да кажа, че знам с подробности как се прави мастер за винил. Разбра ли сега какво имам предвид?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 107k
  • Created
  • Last Reply

Я кажете реално какви диапазани може да обхванат винил, аудио касетка и кой е най-добрия формат за слушане на компютър ?

 

Не може да обхване диапазони дори близки до тези на CD, а какво остава за модерните дигитални формати. Най-добрия формат е FLAC, но е малко субективно дали има смисъл от тоя формат. Всичко опира до това, на което слушаш. На едните ми слушалки е буквално дразнещо да се слуша нискокачествено аудио. Всичките дефекти излизат до един. Можеш да чуеш къде честотите удрят лимитите на оборудването използвано при запис, къде компресията на MP3-ката е изиграла роля и е скопила записа. Общо взето - грозна картинка. На по-гадни слушалки, тия разлики почти не се усещат.

 

320kbps MP3 ще ти е напълно достатъчно в 95% от случаите.

 

Звучат по-добре за всеки. И цифричките същото говорят. И една от причините е разликата в мастерирането.

 

Интересни цифрички гледаш ти. :)

В момента малко сравняваме VHS касетка с 4K дигитален видео файл и си повтаряме как "видеокасетата има повече душа". Аудио еквивалент обаче.

Link to comment
Share on other sites

Колко модерни специалисти съм виждал, които изобщо си нямат на представа за старите технологии и качеството ;). Естествено че няма да знаеш как се прави мастер на винил. Че и елементарните разлики в нивата на ниски/високи и дали са добре балансирани сигурно не чуваш.

 

Женска 'логика', тип 'щом е добре облечен, разбира от дрехи, значи е добър доктор' не върви никъде. А точно подобни идеи (с обратен знак) си спомням, че развиваше преди два-три дни, което лично аз като забележа, си правя изводи доколко може да се води смислен разговор на по-сложни теми.

Link to comment
Share on other sites

320kbps MP3 ще ти е напълно достатъчно в 95% от случаите.

 

Направо кажи 100%...а за някои като дедо, който напоследък тотално липсва от форума...и 128 му е предостатъчно. :laughing:

 

@instinct, би ли го обяснил отново, като вкараш малко въображение, че аз съм си малко тъпичък и освен от музика от друго много не вдявам...дай пак за високите, ниските и баланса, но проверявай преди това всичко с гугъл, че не ми е много удобно да засичам хората когато виждам на какво ниво са в материята, дето разискват...

Link to comment
Share on other sites

Направо кажи 100%...а за някои като дедо, който напоследък тотално липсва от форума...и 128 му е предостатъчно. :laughing:

 

На дедо след като му направих показно с 3 чифта слушалки и слушалков усилвател - вече не смята така - гарантирам ти. :D

Трябваше да видиш как с недоверие и леко недоумение ги сменяше с онези неговите, дето преди казваше как са "супер и аз разлика не чувам". :D

Link to comment
Share on other sites

Според мен трябва да си глух, за да не чуеш разлика между неговите и твоите...а дори и между всеки 2 различни чифта. ;)

Link to comment
Share on other sites

Според мен трябва да си глух, за да не чуеш разлика между неговите и твоите...а дори и между всеки 2 различни чифта. ;)

 

Не разлика като "разлика между два продукта", а разлика като "положителна разлика". Неща, които преди просто ги е нямало.

Link to comment
Share on other sites

@instinct, би ли го обяснил отново, като вкараш малко въображение, че аз съм си малко тъпичък и освен от музика от друго много не вдявам...дай пак за високите, ниските и баланса, но проверявай преди това всичко с гугъл, че не ми е много удобно да засичам хората когато виждам на какво ниво са в материята, дето разискват...

 

Не бих. Няма смисъл, при положение, че не си осъзнал факта, че в повечето случаи записа на cd, и оттук прословутите mp3 на 320, и записа на винил са различни продукти. Поради често дори различните хора, които извършват мастерирането, а не само поради разликите, които се получават в процеса (някои от които, като нивата на ниски/високи - нарочни).

Link to comment
Share on other sites

 

 

Не разлика като "разлика между два продукта", а разлика като "положителна разлика". Неща, които преди просто ги е нямало.

 

Абе...ти не знаеш какви хора идват при мен - то пращи, бучи, та чак прескача, а онази вика "остави го, супер е". :)

 

 

Не бих.

 

И недей - не навлизай в територии, за които само си чел в интернет...

Link to comment
Share on other sites

Не бих. Няма смисъл, при положение, че не си осъзнал факта, че в повечето случаи записа на цд и записа на винил са различен продукт поради често дори различните хора, които извършват мастерирането, а не само и поради разликите, които се получават в процеса.

 

Ти май не искаш да признаеш факта, че дигиталното аудио е в пъти по-добро от всеки аналогов носител?

Link to comment
Share on other sites

Ясно, новатори двама имаме тука :laughing:. Слушайте си със здраве цифричките, и не се бъркайте в неща, които не разбирате.

Link to comment
Share on other sites

Още в средата на 90-те на видно място в студиото бях закачил един плакат на касетка с размъкната от нея лента и надпис "No more tape!". ;)

 

@инстинкт, не го карай на инстинкт и спри да се излагаш - нямаш си и представа дори какво иска да ти каже Ангел...вземи поне прочети в речника какво е значението на думата "носител".

Link to comment
Share on other sites

Рожбо на дигиталната ера...

 

Точно аз?? Я пак...и питай Виден да ти обясни с какво точно съм израснал...той поне слага едно "птеро" в началото. ;)

 

Спри наистина, отдавна тъпчеш на едно място без никакъв конкретен довод или смислено обяснение...

Link to comment
Share on other sites

Ясно, новатори двама имаме тука :laughing:. Слушайте си със здраве цифричките, и не се бъркайте в неща, които не разбирате.

 

Значи ти искаш да ми кажеш, че технология, лимитирана от физичните закони по един куп начини, е с по-добри характеристики от дигиталната, лимитирана единствено от енкодинга, технология?

 

Винила е от 20-30Hz до 18KHz, защото иначе ще ти се напука плочата като я отливат! Да не говорим, че при определени записи, сигнала в ниските честоти от Stereo става в MONO, за да не се пръсне носителя. После идва и момента с подскачащата игла, която може при преминаване от една в друга честота, да пропусне запис за част от секундата. Б*ах тея преимущества...

Това при дигиталните формати, просто няма как да се случи.

 

Дигиталните формати са ограничено единствено от физичните закони свързани с оборудването, което се използва за възпроизвеждането им.

 

Помисли малко преди да си врътваш полата и да излизаш с остроумна реплика от дискусията. И вземи инвестирай в смислено озвучително оборудване, че да чуеш разликата.

Link to comment
Share on other sites

Още в средата на 90-те на видно място в студиото бях закачил един плакат на касетка с размъкната от нея лента и надпис "No more tape!". ;)

 

@инстинкт, не го карай на инстинкт и спри да се излагаш - нямаш си и представа дори какво иска да ти каже Ангел...вземи поне прочети в речника какво е значението на думата "носител".

 

Сега сигурно трябва да ти изнеса лекция какво е винилова плоча състояние mint и защо е толкова скъпа такава бройка. И каква е разликата между аналоговата и цифровата крива на записа, какви са физиологичните особености на човешкия организъм и защо именно аналоговия звук е най-добре възприеман от него.

Да споменавам ли, че музиканти на големи групи си казват, че не могат да пресъздадат оригиналното звучене и въздействие на песни от миналото, понеже старите аналогови синтезатори ги няма, а новите са друга бира... Оня русия от depeche mode например си трупа цели стени по стаите с бройки оригинални аналогови синтове, щото е много проЗт, не като тебе.

Link to comment
Share on other sites

Сега сигурно трябва да ти изнеса лекция какво е винилова плоча състояние mint и защо е толкова скъпа такава бройка. И каква е разликата между аналоговата и цифровата крива на записа, какви са физиологичните особености на човешкия организъм и защо именно аналоговия звук е най-добре възприеман от него.

Да споменавам ли, че музиканти на големи групи си казват, че не могат да пресъздадат оригиналното звучене и въздействие на песни от миналото, понеже старите аналогови синтезатори ги няма, а новите са друга бира... Оня русия от depeche mode например си трупа цели стени по стаите с бройки оригинални аналогови синтове, щото е много проЗт, не като тебе.

 

В началото на дискусията те питах дали говориш за "по-добре за теб" или "по-добре като цифрички". Тогава каза "като цифрички", а тук обясняваш кое било по-добре възприемано от човешкия организъм.

 

Аналоговата апаратура в случая няма нищо общо с дискусията за плочите.

Link to comment
Share on other sites

Сега сигурно трябва да ти изнеса лекция ....какви са физиологичните особености на човешкия организъм...

 

Да, много искам да си поговоря на тема психоакустика - имам няколко доклада на тази тема и се чувствам подготвен. Давай! Но не с някакви откъслечни фишеци, дето си чувал от тук от там, а с нещо подкрепено с факти, данни, статистика и т.н.

Link to comment
Share on other sites

@instinct, като намеси аналоговата техника в разговор за дигитални формати, знаеш ли този кой е?

 

tumblr_inline_o9wp1uaLib1tp2en4_1280.png

 

Обърни внимание и на стаята около него. Това е студиото му и техниката по стените не е за декорация.

Link to comment
Share on other sites

Хаха, сега май си идваме на думата. Аналоговите инструменти, ламповите усилватели, старите ОТ без транзистори, И аналоговите записи/носители са по-добрия начин. Гроздето е кисело обаче. И новото време търси новатори, дето карат по лесния път - цифричка тук, цифричка там, по тънката лайсна минаваме, няма нужда да се учим много-много. На живо няма да пеем, пък ако се наложи - има autotune, нали ;).

 

Модерни времена.

Link to comment
Share on other sites

Преместваш дискусията в напълно различна посока, която няма нищо общо със значително по-ниското качество и звукови характеристики и възможности на плочите сравнени с дигиталните формати.

Link to comment
Share on other sites

На каква дума си идваме - отново ръсиш офтопик след офтопик след като изобщо не говорим за това, че чак и аутотюн намеси...вече дори и не ми е интересно да пиша по темата, понеже човек обича да комуникира с хора, доближаващи се поне малко до неговото ниво, а не с такива дето са с няколко светлинни години под неговото, че и с още няколко встрани. Карай, не ми е сефте да срещам толкова самонадеяни хора...

Link to comment
Share on other sites

Как ще пишеш, като съм сигурен, че дори с основата не си наясно. Физиологията например е нещо съвсем различно от психоакустиката ;)

Link to comment
Share on other sites

Типичен отговор на трол с нулеви познания. :moon:

 

П.П. Сещаш ли се защо не убеждавам P_M_P как е правилно да се рисува или пък да уча дедо как се програмира? Когато човек не е наясно с материята е добре само да чете...щото иначе доста се излага, а аз не обичам да се излагам ; виждам обаче, че ти нямаш такъв проблем. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Veno locked this topic

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...