Jump to content
BulForum.com

Какво ви минава през главата


Recommended Posts

Като цяло проблема сладурчета е, че минималната заплата умишлено е ниска и стандарта на живот е жалък. Европейска държава с 200 евро минимална и 300 евро средна ??? Някак си не се връзва. Щото в белите държави, нискоквалифицираните маймуни не се чудят как да си платят тока примерно. Нещата са комплексни. Съвестни работници се намират много трудно от една страна, а от друга работодателите не се стремят да си ги пазят тия работници и после и те ревът. И така, един порочен кръг е. Чакаме да ни оправят някак си ама ще е тегава работа.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 107k
  • Created
  • Last Reply

Като цяло проблема сладурчета е, че минималната заплата умишлено е ниска и стандарта на живот е жалък. Европейска държава с 200 евро минимална и 300 евро средна ??? Някак си не се връзва. Щото в белите държави, нискоквалифицираните маймуни не се чудят как да си платят тока примерно. Нещата са комплексни. Съвестни работници се намират много трудно от една страна, а от друга работодателите не се стремят да си ги пазят тия работници и после и те ревът. И така, един порочен кръг е. Чакаме да ни оправят някак си ама ще е тегава работа.

Именно, все чакаме да ни оправят. А фирми като Либхер,  Сенсата, Менсата и тн са последните, на които им пука дали сме "оправени" или не. Те са тук единствено и само заради евтиния труд и ниските данъци. Това са ни "стратегическите външни инвеститори". Те просто нямаше да са тук, ако минималната заплата и стандарта ни на живот не бяха жалки. 

Link to comment
Share on other sites

Ами ето бавно и постепенно почваш да потвърждаваш тезите ми :lol:

Доколкото си спомням основната ти теза в оригиналния цитат беше жлъчния ти хейт срещу хората от другите части на провинцията (да, Пловдив също е в провинцията) - щяли да заприиждат неграмотни, прости и безкултурни маймуни. Аз никъде не видях дори частица основание за нещо подобно. Напротив, в Пловдив като по-голям притегателен център за всякакви идиоти според мен има много повече от този тип маймуни, отколкото в по-малките провинциални градчета. Та кое точно потвърди тази теза?

Link to comment
Share on other sites

Не очаквай да ти се връзвам на глупостите.Точно с това отношение младите още в ученическа възраст вече усещат в каква пробита лодка се возят и затова и не учат.За мен е факт,че има наговаряне на работодателите с всички средства да държат ниски нива на труда и в този смисъл няма логичен и нормален трудов пазар.

 

Ебаси картела значи. Ти сериозно ли смяташ подобно нещо? Или сега ще тръгнеш да ми говориш как в ITто нещата са различни и аз живея на друга планета. Е да ама не - колко идват и при нас с претенции и нулеви знания бедна ти е фантазията. Точно в момента съм на път да изгоня един от хората си поради некадърност. За 3 месеца така и не се научи как се правят нещата. Дори 1/10та от заплатата, която взима не успява да заработи. 

 

Пък ако толкова смяташ, че е далавера да си работодател и хората работят за безумно малко пари а шефовете карат S-класи ей така само защото са шефове - ми пробвай ти да направиш нещо и виж как е и пак ще си говорим

 

Имал съм случай с човек, който идва за позиция инженер, няма никакъв опит, а само сертификат от Ditra, и иска стартова заплата от 1500лв чисто. Имал съм случай и с човек, искаш 1800лв чисто, но той поне имаше опит - с пластмасови детайли, вместо с метал... 

При нас дойде човек, без грам опит като програмист (завършил в Англия, работил в някакъв call center на някаква IT фирма там - въвеждали някакви данни). Хал хабер нищо не разбира и с претенции за заплата 2500 евро. 

Link to comment
Share on other sites

При мен 20% от поканените не идват на интервюто. 50% от тях не си вдигат телефона като им звъня да ги питам какво става.

 

30% от дошлите за тестовете си тръгват без да кажат нищо. Просто стават и излизат без дори да ги видя (тестовете са в съседна стая без врата, но и без пряка видимост), или си намират оправдание да излезнат от офиса и не се връщат. (Да пуша една цигара, да си купя шоколад).

 

Един дойде пиян (в 11 сутринта), каза че за 1200лв стартова заплата нямало да прави теста, бил сертифициран от Канадското правителство, да съм му проверял резултатите. След като го изгоних, не можа да излезе от офиса, щото не можа да види копченцето за отварянето на вратата отвътре. Ескортирах го навън с един колега, а той в асансьора ме пита коя майка ме била раждала и след като му казах, че съм Българин, той пита с кой се била омесила, че съм изглеждал така...

 

Щяхме да го оставим в асансьора ако бях по-агресивен. Че и беше 1 глава по-нисък от мен, и 30 кила по-дебел.

 

Още колко истории за "кандидати" имам...

Link to comment
Share on other sites

Персонал няма за тея фирми, просто защото НЯМА хора. Сенсата ще открият 2000 места, Осрам още към толкова, Либхер увеличават производство до 2000 човека. ABB и Шнайдер общо минават 2000 човека. В момента, на Асеновградско се строи нещо, което изобщо не знам какво е, но и там ще работят към 1000 човека, съдейки по размерите.  Това са големи предприятия, работят с поточни линии и на тях им трябва нискоквалифициран труд. Все дипломирани инженери ли трябва да работят тая работа? 

 

Колкото до инженер без никакъв опит - колко трябва да е стартовата заплата? 1800лв, с включена служебна кола, храна, напитки и да ти покриват сметките ли? Айде стига глупости. Един инженер, който току що завършва, има опит на току що започнал да учи. 650лв стартово е достатъчна сума, за да изкара първите 6 месеца стаж, да покаже как се справя и тогава вече можем да говорим за заплащане и растеж. Всичко останало са митове и легенди. И аз съм чувал истории за инженери с повече от 3000лв заплата в Пловдив, но са единици. Мислете малко с тея глави. 

 

 

Твърдо не съм съгласен, хеле да се дава Сенсата за пример. Тея откакто са тръгнали тук търсят инженер по моята специалност, еми още дълго ще си го търсят. Само моя випуск знам 10 човека които отговарят на изскванията им, други двама освен всичко останало имат и докторска степен. Това само моя випуск, в останалите все има още 1 2-ма дето да отговарят. Кой обаче луд ще иде на брутно 650 стартово и работа на 3 смени? Хайде стига глупости, кадри има, ама някой трябва да иска да им плаща.

 

Или в сектора дето работя сега, ще ми каже някой че няма електротехници? Има естествено, ама фирмите искат да го пращат къде ли не из страната, да е бог на тока и да му плащат 450 лв.. Ми няма как да стане, тея дето го могат бачкат частно и си взимат колкото трябва.

 

Инженер без опит трябва да е минимум стартово 800 кинта. Ако не се справя, вън и следващия. Що не направиха заводите във Варна, София или дори Стара Загора да видят дали ще намерят и за поточната линия бачкатор за 650 лв. ?!?!

 

Всъщност 90% от излизащите млади инженери са въздух под налягане. Този факт в голяма степен води до проблема с ниските заплати, който проблем рефлектира и върху останалите специалисти с опит. Не може някакъв дето още му виси сопола, няма никакъв опит, познанията му са основно на теория от материал дето няма нищо общо с действителността на пазара, да дойде и да ми каже, че за стартова заплата под 2000 лева няма да започне работа.

 

Айде да не казвам аз като млад инженер на каква заплата съм започнал и якото бачкане през годините, за да стигна до сегашното ми заплащане.

 

Твърдо не съм съгласен, както писах и по-горе. Кадри има, ама трябва някой да ги стимулира финансово. Иначе тея дето могат си бачкат частно или бягат към София, за да не стават роб на някой за без пари. А че има такива със самочувствие без покритие спор няма, ама не може те да се дават за пример.

 

Не очаквай да ти се връзвам на глупостите.Точно с това отношение младите още в ученическа възраст вече усещат в каква пробита лодка се возят и затова и не учат.За мен е факт,че има наговаряне на работодателите с всички средства да държат ниски нива на труда и в този смисъл няма логичен и нормален трудов пазар.

 

Абсолютно съгласен! Както засегнах и по-горе, не случайно тея заводи се правят в Пловдив. Перфектно са проучили, че тук могат да не плащат. Защо не в София, Варна, Стара Загора? Ще намерят хора за тея пари ама някой друг живот....

Link to comment
Share on other sites

Нямам време за губене.Виждам,че пак продължавате да говорите за нещата в една действителност,в която изобщо нито сте били нито явно искате да възприемете.Други двама съфорумци го казаха по-горе кратко.

Link to comment
Share on other sites

Като цяло проблема сладурчета е, че минималната заплата умишлено е ниска и стандарта на живот е жалък. Европейска държава с 200 евро минимална и 300 евро средна ??? Някак си не се връзва. Щото в белите държави, нискоквалифицираните маймуни не се чудят как да си платят тока примерно. Нещата са комплексни. Съвестни работници се намират много трудно от една страна, а от друга работодателите не се стремят да си ги пазят тия работници и после и те ревът. И така, един порочен кръг е. Чакаме да ни оправят някак си ама ще е тегава работа.

Какво значи умишлено ниска? Аз познавам хиляди хора и никой от тях не работи на минимална заплата! Ти колко човека познаваш, които работят за нея? Ниска е защото и производителността на труда е ниска, както и квалификацията и уменията на повечето работници. Интересно как кажи речи всички от стария ми клас от ЕГ-то си намериха някаква работа от която са доволни? Вярно някой са извън България, но повечето от тях просто завършиха висше там и си останаха... Масата от хората са с огромни претенции, никакво желание за напън на работа и без кой знае какви умения! Видях нагледно какво стана на интервютата в нашата фирма - почти половината не дойдоха даже на интервю... Имам приятели с голяма транспортна фирма, които не могат да си разширят дейността само заради липса на кадри, а там заплатите са 4 цифрени всичките!

 

Именно, все чакаме да ни оправят. А фирми като Либхер,  Сенсата, Менсата и тн са последните, на които им пука дали сме "оправени" или не. Те са тук единствено и само заради евтиния труд и ниските данъци. Това са ни "стратегическите външни инвеститори". Те просто нямаше да са тук, ако минималната заплата и стандарта ни на живот не бяха жалки. 

Естествено, че няма да им пука дали сме оправени! Ти на кой свят живееш? Хората с бизнес търсят най-ефективното решение на производствения процес, а не социална отговорност! Затова онази глупост, която дрънкаха за премахването на плоския данък е икономическо самоубийство, ако се направи, както и другите глупости за двойна минимална заплата!

Link to comment
Share on other sites

При нас дойде човек, без грам опит като програмист (завършил в Англия, работил в някакъв call center на някаква IT фирма там - въвеждали някакви данни). Хал хабер нищо не разбира и с претенции за заплата 2500 евро. 

 

Личните ми наблюдения са, че завършилите нещо в IT сферата в Англия и дошли тук да търсят работа, са пълни дупки и просто не стават за програмисти/инженери/etc. За сметка на това наистина държат на извънземни заплати, които дори малко старши програмисти в Пловдив са виждали.

Link to comment
Share on other sites

Естествено, че няма да им пука дали сме оправени! Ти на кой свят живееш? Хората с бизнес търсят най-ефективното решение на производствения процес, а не социална отговорност! Затова онази глупост, която дрънкаха за премахването на плоския данък е икономическо самоубийство, ако се направи, както и другите глупости за двойна минимална заплата!

Е анджък де, нали и аз това казвам!

 

Тази година ми се наложи да търся човек за работа за работа в лаборатория, на който първия един месец си обяснявахме базовата математика от 5-ти и 6-ти клас: изчисляване на проценти и дроби, как да си изчислим 1% разтвор (1 част в 100 части) и други елементарни операции. И това е човек, завършил бакалавър от един от пловдивските университети (инженерна специалност). Непонятно ми е как например са си взели изпитите по висша математика в университета, при положение, че са им трудни събирането и умножението. И това беше най-обещаващата от 5-те момичета, които дойдоха на интервюто. Такива примери мога да дам още дузина. Явно и други хора са се сблъсквали със същата простотия и в други области, както чета по-горе. Та мисълта ми е- къде ги видяхте тия кадри кадърни, че все не мога да попадна на такива? И второ: каква заплата трябва да дадеш на човек, който не може да смята? И трето: какво ниво на образование предлагат нашите т.нар. ВУЗ-ове, при положение, че завършилите им кадри не могат да смятат с числа до 100?

 

Според мен големият проблем не е, че в Сенсата заплатата е 650лв за 3-та смяна на поточна линия, защото това рано или късно ще се промени (заплащането имам предвид).  Проблема е, че масово точно хората, които имат най-много претенции за висока заплата обикновено нямат и 20% покритие на самочувствието и наглостта си. Обърнете внимание, под въпросната статия в Пловдив24 от 60 коментара, 50 обясняват как за 650лв "няма да им работят на тия", а в същото време нямат и 3 правилно написани думи в изказването. Не мога да повярвам, че глупак, който не познава буквите, заслужава повече от 650лв, без значение какво работи. 

Link to comment
Share on other sites

...Непонятно ми е как например са си взели изпитите по висша математика в университета, при положение, че са им трудни събирането и умножението. И това беше най-обещаващата от 5-те момичета, които дойдоха на интервюто....какво ниво на образование предлагат нашите т.нар. ВУЗ-ове, при положение, че завършилите им кадри не могат да смятат с числа до 100?

 

Образованието във вузовете отдавна не е това, дето беше - казвам го като човек от системата, работещ 30 години във ВУЗ. И няма да обяснявам причините, които вероятно на мнозина са ясни. ;)

Честно казано от десетина години насам вече съм изгубил мотивация да продължавам да я работя тая работа... :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Е анджък де, нали и аз това казвам!

 

Тази година ми се наложи да търся човек за работа за работа в лаборатория, на който първия един месец си обяснявахме базовата математика от 5-ти и 6-ти клас: изчисляване на проценти и дроби, как да си изчислим 1% разтвор (1 част в 100 части) и други елементарни операции. И това е човек, завършил бакалавър от един от пловдивските университети (инженерна специалност). Непонятно ми е как например са си взели изпитите по висша математика в университета, при положение, че са им трудни събирането и умножението. И това беше най-обещаващата от 5-те момичета, които дойдоха на интервюто. Такива примери мога да дам още дузина. Явно и други хора са се сблъсквали със същата простотия и в други области, както чета по-горе. Та мисълта ми е- къде ги видяхте тия кадри кадърни, че все не мога да попадна на такива? И второ: каква заплата трябва да дадеш на човек, който не може да смята? И трето: какво ниво на образование предлагат нашите т.нар. ВУЗ-ове, при положение, че завършилите им кадри не могат да смятат с числа до 100?

 

Стана ми любопитно за каква длъжност и какви пари иде реч?

Щото ако сложа на масата плътен 19 годишен опит в различни, включително чуждестранни фирми, солидни познания и възможности в класическите и широк спектър съвременни инструментални аналитични методи (в това число уникални за България); оставям настрана репутация в бранша, мениджърски опит, личностни качества и трупана с годините обща култура - колко струва такъв кадър в една сравнително тясна ниша?

Въпросът е по-скоро риторичен, но нямам нищо против да пласирам гореизброеното на справедлива цена.

 

Link to comment
Share on other sites

Еххх...продължават хората да си мислят, че като започнат работа, трябва да стартират на 1200лв минимум и след това да растат нагоре...без значение че ги взимат за нискоквалифициран труд.

 

 

Колкото до образованието - фирмите вече са наясно. За това правят обучителни центрове за повишаване на квалификацията, щото средно специалното ни обучение е пълна дрисня. Същото е и с висшето - само смукане на пари. 

 

Някой ако не знае, в България, акредитирани от държавата да издават дипломи за висше образование са 55 учебни заведения. Общия брой на местата в тях, държавни и частни поръчки, е 70 000. Наборът, завършил средно образование през 2016г наброява 55 000 (барабар с мангалите, дето дори и на даскало не ходят). Та можете сами да направите математиката и да си отговорите на въпроса "Колко качествени излизат кадрите от университетите?" И дори и някой да е отишъл да точно за да учи и да може, тая душица се губи в общата гмеж.

Link to comment
Share on other sites

...оставям настрана репутация в бранша, мениджърски опит, личностни качества и трупана с годините обща култура - колко струва такъв кадър в една сравнително тясна ниша?

Въпросът е по-скоро риторичен, но нямам нищо против да пласирам гореизброеното на справедлива цена.

Е те тва е пълна мъгла и Тъмна Индия за средностатистическия, български меРИнджей.... Особено що се отнася за дисциплина, която все още е пълна екзотика в страната ни.

И не, нека не изглежда като фукане, ама бившото ми шефче се чуди как съм успял за последното тримесечие да пласирам повече от определен продукт (но вече като негов конкурент в нишата), от колкото той за цялата година. И докато не се смени кръвта, тоест, докато картофено-мутренските босове не отстъпят мястото си на хора с визия за бизнеса и идеи, все ще е така.

Link to comment
Share on other sites

Айде кажете ми дали 450 кинта(преди 7 години) заплата е нормална за старт като току що завършил виШО. Ако ще да съм най-тъпия на света....повече такова нещо няма да си позволя. Ще въртя геврека и ще изкарвам в пъти повече. Без значение знаещ или не....450 кинта и ако идваш от друг град или не живееш с вашите - какво правим? Пак казвам...ако ще нобелов лауреат да съм или най-големия тъпанар....450 кинта. Да си ги задържат. Отдавна съм изгубил връзка с това, което съм учил и най-вероятно никога няма да се върна в тая пътека, колкото и да е доходоносна. Не е за мен. В курса ми имаше не повече от 3-ма човека, които се виждаше, че ще станат инженери и ще носят тая титла с гордост....така като гледам никой от тях е се е наредил на сладка работа като...някои други, на които завършването им беше малко тегаво.

Link to comment
Share on other sites

Стана ми любопитно за каква длъжност и какви пари иде реч?

Щото ако сложа на масата плътен 19 годишен опит в различни, включително чуждестранни фирми, солидни познания и възможности в класическите и широк спектър съвременни инструментални аналитични методи (в това число уникални за България); оставям настрана репутация в бранша, мениджърски опит, личностни качества и трупана с годините обща култура - колко струва такъв кадър в една сравнително тясна ниша?

Въпросът е по-скоро риторичен, но нямам нищо против да пласирам гореизброеното на справедлива цена.

 

Е не, не става въпрос за такава лаборатория :) . Става въпрос за вътрешнозаводска лаборатория на предприятие в хранително-вкусовата промишленост, където дневните задачи на лаборанта включват рутинни анализи по едни и същи методики на 7-8 различни параметъра на произвеждания продукт. Не се работи с хроматографи, нито с някакви спектроскопски и др. подобни методи, нещата се свеждат до обикновено титруване, добавяне на реактиви и микробиологични посявки. Реално погледнато не се изискват почти никакви специални знания и умения, всеки, който е внимавал в часовете по химия в гимназията би могъл да влезе в час с работата за 1-2 седмици. Не се изисква виШо, не се изискват чужди езици и компютърна грамотност. Изискват се единствено базисните познания от средното образование. Но явно вече и това трябва да се упоменава в обявата: да може да пише, да може да умножава и дели на цели числа и тн. 

И въпреки това ми се явяват разни дебили с дипломи, на които трябва да обяснявам колко е 1% от нещо... Е как, по кой точно начин този човек ще заслужи повече от 650лв/месец?

Link to comment
Share on other sites

При мен 20% от поканените не идват на интервюто. 50% от тях не си вдигат телефона като им звъня да ги питам какво става.

 

30% от дошлите за тестовете си тръгват без да кажат нищо. Просто стават и излизат без дори да ги видя (тестовете са в съседна стая без врата, но и без пряка видимост), или си намират оправдание да излезнат от офиса и не се връщат. (Да пуша една цигара, да си купя шоколад).

 

Един дойде пиян (в 11 сутринта), каза че за 1200лв стартова заплата нямало да прави теста, бил сертифициран от Канадското правителство, да съм му проверял резултатите. След като го изгоних, не можа да излезе от офиса, щото не можа да види копченцето за отварянето на вратата отвътре. Ескортирах го навън с един колега, а той в асансьора ме пита коя майка ме била раждала и след като му казах, че съм Българин, той пита с кой се била омесила, че съм изглеждал така...

 

Щяхме да го оставим в асансьора ако бях по-агресивен. Че и беше 1 глава по-нисък от мен, и 30 кила по-дебел.

 

Още колко истории за "кандидати" имам...

:Facepalm: Как може да има такива олигофрени?

 

Иначе съм съгласен, че трябва да има минимален праг за висшистите - инженери, доктори и юристи и това да е минимум 800 лева, НО също така да има тестове за дадената работа, а не да се влиза по диплома.

Link to comment
Share on other sites

Тестовете са най-удачното нещо, при положение, че дипломите са нищо, а CV-тата могат да са пълни с фалшива информация.

Link to comment
Share on other sites

Нали после може да се свери по трудова книжка?А и някои по-нахакани от ЧР може да направят обратна връзка с предишни работодатели :))

Link to comment
Share on other sites

Нали после може да се свери по трудова книжка?А и някои по-нахакани от ЧР може да направят обратна връзка с предишни работодатели :))

Само стажа може да го свериш по трудова книжка. Образование, сертификати и т.н. къде ще ги свериш? В моментната обстановка на пазара за квалифицирани кадри, проверката от предишен работодател си е просто задължителна.

 

 

По въпроса за образованието в момента.Жената в момента учи магистратура по същото и което работи. Няма да казвам каква пародия е и колко е шокирана от това което учат. Никакви примери, само суха теория от учебника написан от преподавателя, който учебник трябва да си го купиш, защото няма взимане на изпита. Материала е актуален за преди поне 20 години и няма нищо общо с действителността.

 

Аз също уча магистратура и 4500 лева, които съм дал за нея, са все едно хвърлени на улицата. С малки изключения учим неща, които са били актуални 80-те години. И това ми се води реномиран университет с реализация на 90% от завършилите го в съответния бранш. От нашия випуск(около 100 човека) я има 25, които работят по специалността си, я няма.

Link to comment
Share on other sites

... И няма да обяснявам причините, които вероятно на мнозина са ясни.

... само суха теория от учебника написан от преподавателя, който учебник трябва да си го купиш, защото няма взимане на изпита. Материала е актуален за преди поне 20 години и няма нищо общо с действителността.

 

Причина #1 - една от многото... ;)

Link to comment
Share on other sites

Четох коментарите, че много протестирате от липсата на адекватен персонал, смислено заплащане и т.н....

 

Не знам колко от вас си спомнят, че през 90-те икономиката ни колабира и заплатите на тези които имаха щастието да работят бяха далеч под себестойността от 650лева. Така, че то това което се случва в момента в Пловдив е повече от добре.

 

Вероятно след някое друго десетилетие, ще се появат и бизнеси с развойна дейност в Пловдив, кадърен персонал, и адекватно заплащане. Просто не му е дошъл момента...

Пък на който не му се чака и пропилява живота и има кураж, то бих препоръчал да избере едно от възможните решения:

  • приема ситуацията, такава каквато е
  • променя Я,
  • избягва надалеч,
  • игнорира Я;
Останало си е хленчене... :)
Link to comment
Share on other sites

Еххх...продължават хората да си мислят, че като започнат работа, трябва да стартират на 1200лв минимум и след това да растат нагоре...без значение че ги взимат за нискоквалифициран труд.

 

Ами всъщност трябва. И това все още е много далеч от нормалните държави. Знам ги всички примери в подкрепа и на едната и на другата страна, няма нужда да ми ги изреждаш :) 

Link to comment
Share on other sites

Колко още да чакам някой да ми честити ВЧЕРАШНИЯ рожден ден?! :D

Една жена си имате вие в патриархалния форум. И никакво отразяване... Тцтц...

Link to comment
Share on other sites

Ако гледах рожденните дни (само дето никога не ги гледам и нямам включени нотификации), вероятно вчера щях да съм пръв...но и сега не пречи де - честито! Да сте живи и здрави ти и близките ти! :))

Link to comment
Share on other sites

  • Veno locked this topic

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...