Jump to content
BulForum.com

Какво ви минава през главата (Нова тема)


Veno

Recommended Posts

Ангеле, не малко съм обикалял по света. Толкова натъпкани хора и пренаселване на едно място колкото в Ню Йорк не съм виждал другаде. А съм бил и в по - големи градове, че и къде къде по мизерни. Там без метрото не може да се живее. Дори за да влезеш в него си прекарваш картата през едни устройства до които всеки се докосва. Излизаш от метрото през въртящи се врати на доста места. Вървиш по едни тесни коридори. Дори и по улиците когато се разхождаш е пренаселено. Масово кафенета и заведения са само с една обща тоалетна. Не е истина какви опашки се образуват. И като сложиш как има паплач от цял свят която постоянно пътува на някъде.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 13.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

7 minutes ago, netrootbg said:

Ангеле, не малко съм обикалял по света. Толкова натъпкани хора и пренаселване на едно място колкото в Ню Йорк не съм виждал другаде. А съм бил и в по - големи градове, че и къде къде по мизерни. Там без метрото не може да се живее. Дори за да влезеш в него си прекарваш картата през едни устройства до които всеки се докосва. Излизаш от метрото през въртящи се врати на доста места. Вървиш по едни тесни коридори. Дори и по улиците когато се разхождаш е пренаселено. Масово кафенета и заведения са само с една обща тоалетна. Не е истина какви опашки се образуват. И като сложиш как има паплач от цял свят която постоянно пътува на някъде.

 

Лондон е също толкова космополитен и със също толкова активна метро мрежа. Токио пък е в пъти по-космополитен и по-гъсто населен от Ню Йорк.

 

Идеята ми беше различна, както казах. Представи си, че вместо "Ню Йорк" съм написал "Испания".

Link to comment
Share on other sites

Испания са пак голяма държава. Гонят 50 милиона и са посещавани от много народ. Просто в Бг нямахме толкова поток на хора и рано се затвори всичко.

 

edit:

Като спомена Испания. До колкото разбрах другата седмица се връщат към работа всички там въпреки много болни.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, netrootbg said:

Няма изисквания за минимална сума. Можеш с колкото си искаш да отваряш. И чакай сега малко да те подразня. Капиталовата печалба в ЕС се облага с 0% данък. Данък дивиден е 5%, освен ако не е по - висок от държавата в която е борсата(ЕС). Със САЩ имаме СИДДО спогодба и данъците по отношение на акциите(и дивидент) са 10%... Изобщо по отношение на тези данъци, Бг е едно страхотно място да ги плащаш.

Хех, това не го знаех, верно ли е 0% данъка върху капиталовата печалба? Ти ми даваш една много интересна идея - да взема да си отворя и аз един български акаунт, даже ще си го ползвам през българския ми VPN.  :lol:

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Godfather said:

Хех, това не го знаех, верно ли е 0% данъка върху капиталовата печалба? Ти ми даваш една много интересна идея - да взема да си отворя и аз един български акаунт, даже ще си го ползвам през българския ми VPN.  :lol:

Толкова е за акции които се търгуват на европейски борси ;). Има обаче някои недостатъци. Таксите за покупки са безумни. Минималната такса за покупка на акции е 6 евро...  Има вариант през друг брокер да се падне на 3 евро, обаче има някои недостатъци и предпочитам да си плащам по 6 евро. Може би е направено с цел да се избегнат "daily trader"-ите. Лондонската борса пък е с 0% данък дивиден. Тогава плащаш 5%, но в Бг. Това с капиталовата печалба е доста приятно при разни ETF-и. Можеш без такса да ги купуваш през ETFmatic и след това когато ги продадеш, нямаш данък върху разликата. Много приятно нещо е. Всичко обаче трябва да се декларира в данъчна декларация пред НАП. Такава можеш да подадеш и през интернет. Просто другият път когато дойдеш си изкарай един ПИК към тях и можеш да пускаш онлайн. То и при тия смешни ставки е безумно да не се декларират.

 

edit:

Няма значение от къде ще го ползваш после. Всичко си е 1:1 независимо от къде ти е регистриран акаунта. Въпросът е по документи какво е. Само мини през сайта на Карол, ако ще го правиш за да можеш да се възползваш от по - ниските такси. Не им правя реклама на Карол, просто няма друг начин.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, netrootbg said:

Толкова е за акции които се търгуват на европейски борси ;). Има обаче някои недостатъци. Таксите за покупки са безумни. Минималната такса за покупка на акции е 6 евро...  Има вариант през друг брокер да се падне на 3 евро, обаче има някои недостатъци и предпочитам да си плащам по 6 евро. Може би е направено с цел да се избегнат "daily trader"-ите. Лондонската борса пък е с 0% данък дивиден. Тогава плащаш 5%, но в Бг. Това с капиталовата печалба е доста приятно при разни ETF-и. Можеш без такса да ги купуваш през ETFmatic и след това когато ги продадеш, нямаш данък върху разликата. Много приятно нещо е. Всичко обаче трябва да се декларира в данъчна декларация пред НАП. Такава можеш да подадеш и през интернет. Просто другият път когато дойдеш си изкарай един ПИК към тях и можеш да пускаш онлайн. То и при тия смешни ставки е безумно да не се декларират.

 

edit:

Няма значение от къде ще го ползваш после. Всичко си е 1:1 независимо от къде ти е регистриран акаунта. Въпросът е по документи какво е. Само мини през сайта на Карол, ако ще го правиш за да можеш да се възползваш от по - ниските такси. Не им правя реклама на Карол, просто няма друг начин.

Аааа, ясно, значи си има уловка. Щеше да е страхотно ако тия 0% бяха върху всичко, включително и най-вече американски активи, но и така хич не е зле. Аз на този етап не съм работил с европейски активи, но имам някои идеи за такива REITs, когато му дойде времето, та дори само за това си заслужава да си отворя една българска сметка. :)

За данъчните декларации няма да е далавера да са на мое име, защото пак ще трябва всичко да декларирам от тази страна на океана, а там вече могат да ме отрежат яко, затова при всички случаи сметката ще се води на някой роднина. :lol:

 

ПП. Баси как ми обърка плановете тоя шибан вирус. Все още се чудя какво да правя с планираното вече пътуване до България в края на май. Луфтханза в момента ми предлагат допълнително 50 евра, ако си сменя полета за по-късно, ама като не знам за кога точно??? Мисля си евентуално за края на лятото като вариант, все пак никоя държава няма да може да издържи в настоящото запънато положение толкова дълго.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Godfather said:

 

Върху американски активи е 10%. Още при регистрацията се попълва една бланка и от 30%, става 10%. Това пак си е много добре. При американските си е 2$ таксата на транзакция. При големи активи си мисля, че можеше и да падне.

Краят на лятото в Пловдив е доста късен. Септември си е чисто лято. Октовмри също е страхотен като време. Много ме съмнява май месеца да пътуваш. До момента изгледите клонят към нула. Предлагат ли ти оферта за повече от една смяна на датата?

Link to comment
Share on other sites

Доживях полиция да ми се кара, че не работя. С баща ми между другото се правим на фермери. Отивам на пункта, гледа ни днес с гащиризоните и вика: "Хайде граждани по-бързо, работа ви чака, не се моткайте." :D Ама ние на лозето, да бе ясно, разбрах, бързо моткате се.....

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, netrootbg said:

Върху американски активи е 10%. Още при регистрацията се попълва една бланка и от 30%, става 10%. Това пак си е много добре. При американските си е 2$ таксата на транзакция. При големи активи си мисля, че можеше и да падне.

 

Имам едни питанки за данъкът върху дивидентите:

- Кога го плащате? При получаване на дивидента или в края на годината като си попълвате данъчната декларация.

- Имате ли различни такси и данъчно облагане в зависимост дали дивидентите ви са от акции или облигации?

 

Питам тези въпроси тъй като моя брокер има едни странни практики, та се чудя дали и другите брокери ги прилагат...

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Ferante said:

 

Данъка върху дивидента си го удържа брокера още при плащането. Има обаче едно изключение. В Англия данък дивидент е 0%. В този случай брокера не ти удържа нищо. При подаване на данъчната декларация се упоменава и се плаща 5% данък в Бг.

Не съм проучил момента с облигациите понеже тях ги ползвам от началото на тази година и тепърва догодина ще трябва да ги включа в данъчната си декларация. Не мога да дам категоричен отговор.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Ferante said:

Хмммм, имаш ли идея колко общо бихте платили ако получите дивидент от българска компания през Софииската борса?

5%

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, netrootbg said:

Краят на лятото в Пловдив е доста късен. Септември си е чисто лято. Октовмри също е страхотен като време. Много ме съмнява май месеца да пътуваш. До момента изгледите клонят към нула. Предлагат ли ти оферта за повече от една смяна на датата?

За повече от една смяна не съм се интересувал, ама те нещата се менят с часове, как да предвидиш каквото и да било. Нищо чудно лятото ако нещата почнат да се разхлабват, есента да ни удари втора вълна. Мисля в момента май всички компании предлагат или смяна на датата, или ваучъри за бъдещо ползване. Просто няма как да връщат пари, защото откъм кеш съвсем са я закъсали, дори най-големите.

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Godfather said:

За повече от една смяна не съм се интересувал, ама те нещата се менят с часове, как да предвидиш каквото и да било. Нищо чудно лятото ако нещата почнат да се разхлабват, есента да ни удари втора вълна. Мисля в момента май всички компании предлагат или смяна на датата, или ваучъри за бъдещо ползване. Просто няма как да връщат пари, защото откъм кеш съвсем са я закъсали, дори най-големите.

Факт. Всичко е толкова несигурно. Четох за Луфтханза, че по 1 милион евро на час губят. Имат и не малки резерви(4 милиарда евро), но тези резерви ще свършат съвсем скоро. И това е компания която е сравнително стабилна. Ще закриват и подразделения обявиха(Germanwings). А за втора епидемия си е почти сигурно. Няма как да излекуват всички на 100% и тук таме да не остане някой без симпоми който да е преносител. Да видим колко време ще отнеме въпросният стаден имунитет или откриването на лекарство.

Link to comment
Share on other sites

Четох, че има още едно потенциално лекарство, което лекува инфекция от КОВИД-19 за 48 часа. В Австралия са го тествали, но не са го тествали на хора, а само инвитро. Ivermectin.

Link to comment
Share on other sites

Те тестове много. Японците уж имаха успех с лекарство което бяха разработили за Ебола. До момента обаче няма нищо сигурно като решение. Дано намерят скоро, че гадна работа.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Godfather said:

.... Просто няма как да връщат пари, защото откъм кеш съвсем са я закъсали, дори най-големите.

 

На мен ми се струва, че даже и да се разхлаби положението през лятния сезон, то вероятно ще оставят карантините  за по 2 седмици за тези, които са пътували.

Ние също получихме възможност да си запазим полетите за по-нататъка ама в крайна сметка си отказахме пътуванията това лято. Авиокомпанията писа,  че парите ще се изплатят най-рано след 60 работни дни. Та, да видим какво ще стане, че до тогава може и да са фалирали.

 

2 hours ago, netrootbg said:

5%

Това е повече от добре :)

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, netrootbg said:

Те тестове много. Японците уж имаха успех с лекарство което бяха разработили за Ебола. До момента обаче няма нищо сигурно като решение. Дано намерят скоро, че гадна работа.

 

Японците ще ни пращат от лекарството. България е една от страните, които ще го получат на първа вълна.

Link to comment
Share on other sites

Преди известно време Google ми каза, че паролите ми били компромитирани.  Преди няколко дена получих имейл от BTV, че сайта им бил хакнат. А след това видях имейл в spam със subject една от паролите ми, които са често използвани. В следствие започнах да сменям всички пароли. Оказа се, че имам регистрации в много сайтове, които вече не съществуват. Така, че това действие беше полезно в две отношения, но в имейла пишеше, че бил хакер и имал keylogger. Is that possible? Или не случайно е в спам. 

Link to comment
Share on other sites

Ся се чудя още колко по 2 седмици, ще чакаме това толкова страшно да се случи у нас.... Следващите две седмици, след 2 пак следват други 2.... Не знам дали ще доживеем някога тоя пик или ще чакаме още други 2. Ся чакам Великден, след който съм сигурен, че пика няма да е минал и ще си го чакаме още, щото само не спазваме..... Не им ли се изтърка тая плоча вече...

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, jozo said:

Ся се чудя още колко по 2 седмици, ще чакаме това толкова страшно да се случи у нас.... Следващите две седмици, след 2 пак следват други 2.... Не знам дали ще доживеем някога тоя пик или ще чакаме още други 2. Ся чакам Великден, след който съм сигурен, че пика няма да е минал и ще си го чакаме още, щото само не спазваме..... Не им ли се изтърка тая плоча вече...

Не смятам, че ще се изтърка скоро.

Все пак Станишев беше виновен за всичко 2 мандата или 8 години.

Аз залагам минимум 4 години да е виновен вируса за всичко :lol:

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, UzITo said:

Не смятам, че ще се изтърка скоро.

Все пак Станишев беше виновен за всичко 2 мандата или 8 години.

Аз залагам минимум 4 години да е виновен вируса за всичко :lol:

Прав си определено, след тея 4 години ще чакаме още 2, щото няма да е дошло "много страшното" и ще си чакаме до откат нещо си.

 

Кефят ме СЗО, Белерус не слушат и тея много притеснени...... Еми без никаква социална изолация имат 2000 заразени и не им се е случило "много страшното" и като гледам няма и да им се случи, пък ние нека си чакаме.

Edited by jozo
Link to comment
Share on other sites

Вчера Маги Халваджиян много хубаво интервю даде по темата.  За карантината и извънредните мерки. Ничия Земя. За съжаление още не са го качили в youtube

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vikktorpenchev said:

Преди известно време Google ми каза, че паролите ми били компромитирани.  Преди няколко дена получих имейл от BTV, че сайта им бил хакнат. А след това видях имейл в spam със subject една от паролите ми, които са често използвани. В следствие започнах да сменям всички пароли. Оказа се, че имам регистрации в много сайтове, които вече не съществуват. Така, че това действие беше полезно в две отношения, но в имейла пишеше, че бил хакер и имал keylogger. Is that possible? Или не случайно е в спам. 

 

Няма кийлогър. Просто много хора биха се паникьосали ако непознат им каже лична тяхна информация.

 

30 minutes ago, vikktorpenchev said:

Вчера Маги Халваджиян много хубаво интервю даде по темата.  За карантината и извънредните мерки. Ничия Земя. За съжаление още не са го качили в youtube

 

Аз го гледах и повтарям същото тук от самото начало. С изключение на частта за Италия.

Link to comment
Share on other sites

Най-вероятно просто протакат, докато не се намери лекарство/ваксина, което може да отнеме половин година, че и повече. Може и 2 години. Определено не са тръгнали по пътя на изграждане на стаден имунитет, понеже с тия 20 заразени на ден, ще го изграждат 350000 дни, около 1000 години. :D

Та, няма да е скоро, ако лятото не умори гада.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...