Jump to content
BulForum.com

Какво ви минава през главата (Нова тема)


Veno

Recommended Posts

Виден, не са само кравите. Там е един кръг от много навързани фактори - преки и косвени... Доста голям замърсител... 

Големия проблем на батериите ще си остава цената в следващите няколко години....и времето за зареждане също....За градски и къси межуградски пътувания са идеални. Но пуснеш ли се по магистралата, зимата, със 140-150 км... Стигаш София и търсиш зарядка, че да можеш да си сигурен, че ще се върнеш.... Доста Тесли си пътуват Пловдив-София и обратно.. Да ви кажа повече от 120-130 не съм ги виждал.... Не че е голяма разликата, но все още трябва да се съобразяваш... Нека вкарат графена в батерията, тогава вече друга бира става.... 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 13.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

За тролеите има една дребна подробност (абе не е само една). Лития е в ограничени количества и не съществува начин да се увеличи кой знае колко добива му. В Щатите са намерили находища, но има един дребен проблем, че добива му е мини екологична катастрофа, та не са ги разработили. Та... ако цялото човечество скочи на тролеи - няма да има от къде да се произведат такива количества, та сегашния недостиг на коли ще ни се стори слънце...

Link to comment
Share on other sites

Купувайте коли с ДВГ като инвестиция и след някоя година ще ги търсят :) Някой ако иска да запали и да иде до Букурещ например без да се чуди докъдеще му стигне ток-а и къде ще зарежда и колко време ще загуби за това, ще търси нормална кола.

Link to comment
Share on other sites

Чакай да доживеем до тогава :) 

 

Мен днес ми направиха неприятна изненада. От Другия петък официално отивам в друг проект. 2ма QA от Украйна не можели да работят в момента и ми изтеглиха къса клечка :) 

 

 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Godfather said:

Да, това също - софтуера, управляващ режимите за зареждане и поддръжка заряда на батериите също е ключова технология. Повечето хора си мислят, че ей така - бучиш литиеви батерии и си готов. Ами не съвсем. :)

 

И охлаждането/затоплянето на батериите също било различно. На Тесла седяли на определена температура, дори при зареждане, докато другите се нагрявали както си искат. :) 

 

И не виждам да споменавате най-сериозният проблем за 95% от българите, а именно - зареждането. В развитите страни, повечето хора живеят в къщи или имат гаражи. Тук основно живеем в апартаменти/комплекси и паркираме на улицата. И докато в новите комплекси може да започнат да добавят контакти до парко местата, какво правим със старите комплекси и блокове? Едно е да мога да я заредя през нощта, докато не я карам, друго е за всяко зареждане да трябва да ходя до станция и да седя по 15-20-30 минути. Огромна разлика има.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mIRCata said:

Лигльо - сменили му проекта. Аз работят по 7-8.

Абе малко от днеска за утре е пълен ташак. Пък и няма да имам досег какъвто и да е с automation там :) 

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, RaptoR said:

Ясене бре! Ама живи и здрави да сте бе! Ай чИститУ и добре дошъл в клуба!

Мерси мерси :)))

 

@kotora е как QA без автоматизация?

Edited by ARPAnet
Link to comment
Share on other sites

Е така с мерак . Някои неща не могат да се автоматизират като е сложен процеса, а и не всичко може веднага да се автоматизира с TDD  :)

 

Спомням си, че преди 3-4 години се говореше как няма да има manual QA. Е все още има и все още се търсят. Макар, че вече има масов глад за Automation QA с Java или .Net 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Ferante said:

после същите тези са смеят на американците за черен петък.


Хич не позна. Тия са тукашния еквивалент на онези там. Отделно виж как не се бият за електроника, а за насъщния, т.е.  още по-зле са нещата...

Link to comment
Share on other sites

Насъщния?!? Че за какво са му на средностатистическия българин 12 или 24 или 36 бутилки олио?

За колко време се запасява? За ядрена зима ли? Или вярва на всички глупости, че олиото ще стане 7-10 лв.? 

Че то зехтина ще е по-евтин тогава.

Това си е чиста проба байганьовска простотия. Редили се часове за олио... това соц мислене от преди 90та не може да се изкорени явно тук. Та и от след 90те. Пускат "дефицитна" стока и хайде на опашките с часове... 

Другата седмица ще има друго олио на цена от 3,69 лв., почти съм сигурен, че аналогично на ситуацията от преди 2 години с тоалетната хартия и прочее, ще го подминават и ще има олио бол. Разликата на 12 бутилки е точно 8,28 лв. "Огромна" икономия. И нека не се започва с това как тея пари са много за българина. Човек е починал днес заради...олио... 

И пак се връщам на горното, за какво се презапасяват чак толкова, колко олио използва едно семейство на месец - 2-3 литра, колко? Колко пък да е тая икономия?!?

Отделно, ако е вярно и другото, че производители твърдят, че крайната цена при тях е 2 лв. за литър, то останалото е спекула на търговците. Което пък има оправия - не се купува дадена стока Х време и цената много бързо ще се нормализира. 

Защото ако тази "война" за олио продължи, няма да се изненадам и 10 лв. да стане, ама няма да е виновно друго, а голямото търсене. Само, че това дебелата ганьовска глава няма как да го разбере.

 

Edited by evropata
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, evropata said:

 

Щото в Бг, хората масово са на ръба. Особено пък пенсионерите. Тъста има 300+ лв ток, защото няма как да се отоплява с друо.Сам човек. Остават му 200 лв за лекарства и храна и другите сметки. Олиото ако стане на тия цени дето се гласят(дано ги хванат спекулантите и ги наебат) + всичко останало, как мислиш ще карат? Заплати в Бг се вдигат от дъжд на вятър, пенсиите са смешни. Ако сега си купят евтино олио, значи с месеци ще отложи момента да мисли - олио ли да купи, хляб ли, да седи ли на тъмно да пести пари от сметки за ток.

Щото тука е пълно с чорбаджии. Или не помниш преди няколко години как "фирмите" около Пловдив тръгнаха да търсят хора от хасковско, смолянско и къде ли не, да идват да работят тук, защото вече в Пловдив никой не искаше да работи за колосалните 600-700 лв. Където един наем на гарсониера ти е 300 лв. Вместо да плащат заплати, търсеха роби. Да им бачкат за без пари големите "производители"

Link to comment
Share on other sites

Ако си на ръба, няма да имаш излишните 33лв, с които да купиш ненужните ти на този етап 11 бутилки олио, защото това ще означава, че този месец оставаш без другите покупки, който иначе правиш за тези 33лв.

Освен ако не си взел 33-те лева назаем, за да си купиш олио и не ги връщаш според графика на предвидения месечен разход за олио (по 3лв на всеки 2-3-4 месеца).

 

Вчера гледах интервюта на граждани накупили олио на промоция след 3 часово чакане и битка на живот, и смърт.

Като ги питаха за какво са им 15 бутилки олио, обясняваха, че купуват за деца и други хора преди цената да се е качила.
Същото като тези, които миналата седмица купуваха гориво за 2.99 на литъра, защото ще ставало 5лв. И те ли да са били на ръба? Толкова на ръба на бюджета, че се нахакаха с по-високата цена за гориво, което от следващия ден беше 2.75, а сега е 2.89.

Link to comment
Share on other sites

После ние сме били буквалисти.

 

16 minutes ago, w00x said:

по 3лв на всеки 2-3-4 месеца).

1 бутилка олио за 2 3 4 месеца. Ти за какво точно го ползваш? Щото май не е за готвене, и със сигурност не за повече от 1 човек.

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, mIRCata said:

1 бутилка олио за 2 3 4 месеца. Ти за какво точно го ползваш? Щото май не е за готвене, и със сигурност не за повече от 1 човек.

 

Това е строго индивидуално. Затова съм дал и такива големи граници.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, RaptoR said:

Нещо грам не си вдянал какво казах. Няма значение. 

 

Ако идеята е била, че е по-жалко, че борбата е за "насъщния", най-вероятно наистина съм разбрал погрешно.

 

1 hour ago, mIRCata said:

Щото в Бг, хората масово са на ръба. Особено пък пенсионерите. Тъста има 300+ лв ток, защото няма как да се отоплява с друо.Сам човек. Остават му 200 лв за лекарства и храна и другите сметки. Олиото ако стане на тия цени дето се гласят(дано ги хванат спекулантите и ги наебат) + всичко останало, как мислиш ще карат? Заплати в Бг се вдигат от дъжд на вятър, пенсиите са смешни. Ако сега си купят евтино олио, значи с месеци ще отложи момента да мисли - олио ли да купи, хляб ли, да седи ли на тъмно да пести пари от сметки за ток.

Щото тука е пълно с чорбаджии. Или не помниш преди няколко години как "фирмите" около Пловдив тръгнаха да търсят хора от хасковско, смолянско и къде ли не, да идват да работят тук, защото вече в Пловдив никой не искаше да работи за колосалните 600-700 лв. Където един наем на гарсониера ти е 300 лв. Вместо да плащат заплати, търсеха роби. Да им бачкат за без пари големите "производители"

 

Извнявяй, че ще те попитам, но как сам човек има 300+ лв. ток? На промишлен ток ли е?

Питам, защото ще ме прощавате, ама изглежда малко абсурдно. Е зависи и с какво се отоплява де. Както и каква площ, макар, че ако сам човек отоплява 100кв. то отново е нерентабилно.

Питам, защото ние сме 3-членно семейство, отопляваме 3 стаи и коридор с климатици, готви се поне 3 пъти в седмицата, бойлер нон-стоп, пералня по 3-4 седмично, сушилня, работим от вкъщи и т.н и тока ни е 200 лв. дори малко по-малко.

И не казвам, че пенсионерите не са на ръба, но пак да попитам, купувайки сега олио за 36 лв., колко време ще "избиват" икономията, ако изобщо може да се каже икономия, защото както WOOX е казал, едва ли по принцип всеки месец си купуват по 12 бутилки олио.

Т.е те дават около 30 лв. повече сега за да може в следващите 5 месеца (примерно) да не купуват олио. И тези Х пари, които ще спестя. А то дали и ще спестят е отделна тема, защото олиото може и да не стигне предричаната космическа цена от 7-8-9 лв. тъй като всичко това е една спекула.

Та ако вземем "икономията" им към днешна дата, т.е. 2 лв на бутилка - 12 лв. общо, с какво толкова ще си напълнят потребителската кошница за следващите 5 месеца с тези колосални 12 лв.? 10+  кофички кисело мляко? 5 л. прясно мляко? 12 кг. картофи?

И за колко ли време ще им стигнат, та да си кажат - спестих и спечелих.

Нека си го признаем, че си беше тотална глупост, а не желание за спестявания за по-тежки дни.

Edited by evropata
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, evropata said:

 

Извнявяй, че ще те попитам, но как сам човек има 300+ лв. ток? На промишлен ток ли е?

Питам, защото ще ме прощавате, ама изглежда малко абсурдно.


Явно хал хабер нямаш какво и как се случва в България. Първото вече си се сетил защо не си го разбрал, а сега и токът ти е тера инкогнита. Ми че баба ми сама плаща 350 лева ток. Аз плащам 280+250 парно. И не - не отопляваме стадиони, а обикновени апартаменти. 
Промишлен ток? Дали да почвам да ти обяснявам там какво е, тъй като частният ток все още е замразен откъм цена? Че от сметка няма 2000 се получава сметка 6000 без да има производства в имота ми? За газ да ти говоря ли как от 2000 сега е над 10000? Няма смисъл - не разбираш. Като хал хабер си нямаш - не раздавай оценки. 
 

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, evropata said:

12 лв. общо, с какво толкова ще си напълнят потребителската кошница

Не осъзнаваш за колко хора в тази "територия" тези 12 лв са богатство.  Социалната пенсия за старост е невероятните 170 лв. Вярно, че да получиш такава , значи да не си работил цял живот, но все пак, доста от хората, които са работили не са им много по-високи.

Радвай се, че не ти се налага да караш на кофичка кисело мляко и 3-4 филии хляб на ден, щото като си платиш сметките към монополистите и лекарствата остават стотинки от пенсията и ако нямаш кой да ти помогне.....

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, mIRCata said:

Не осъзнаваш за колко хора в тази "територия" тези 12 лв са богатство.  Социалната пенсия за старост е невероятните 170 лв. Вярно, че да получиш такава , значи да не си работил цял живот, но все пак, доста от хората, които са работили не са им много по-високи.

Радвай се, че не ти се налага да караш на кофичка кисело мляко и 3-4 филии хляб на ден, щото като си платиш сметките към монополистите и лекарствата остават стотинки от пенсията и ако нямаш кой да ти помогне.....

 


Миро, някои палячовци не са наясно, че болшинството стари хора в тая държава са на ръба на оцеляването и са живи само и единствено благодарение на децата си и/или на това, което гледат в двора. Не се хаби. 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, RaptoR said:


Миро, някои палячовци не са наясно, че болшинството стари хора в тая държава са на ръба на оцеляването и са живи само и единствено благодарение на децата си и/или на това, което гледат в двора. Не се хаби. 

А защо трябва да обиждаш?

Страхотно ниво на култура и възпитание.

И реално нито с едно изречение не обори това, което казах - ако някой сам човек плаща толкова ток, то или го използва по неоптимален начин или има големи топлозагуби.

Родителите ми също са пенсионери, отопляват етаж от къща с климатици и тока им е максимум 200 лв. Да, не твърдя, че дори тази сума за един пенсионер не е голяма, но когато започне да ми се обяснява как на сам човек, пенсионер потреблението на ток е повече или равно на това на 3-4 членно семейство, то проблема със сигурност не е в голямото семейство.

Това с промишления ток беше ирония, повярвай ми дори 10 бизнеса да имаш, не си единствения, кокто плаща такъв ток или е наясно с това колко е скочил за една година и колко изнемогва всеки бизнес в момента. Реципрочно с газта.

А и пак да попитам какво толкова ще купят със спестените 12 лв. от "промоцията" на олио и колко време ще преживеят с него?

И според Вас с mIRCata дали вчера там е имало такива хора - едва свързващи двата края? Ама честно си кажете.

Иначе, не че ще го вземеш предвид, но съм доста отблизо запознат с това колко изнемогва не само българския пенсионер, ами поне 30% от населението в България.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...