Jump to content
BulForum.com

Какво ви минава през главата (Нова тема)


Veno

Recommended Posts

9 minutes ago, w00x said:

И как стриймването на детски е обвързано с достъпа до разни други VPN мрежи, че го вадиш като аргумент?

Явно не си го разбрал, но беше още един пример за типично служебно ползване.

 

10 minutes ago, w00x said:

Ти знаеш ли изобщо какво дискутирахме АЗ и mIRCata преди да се намесиш?

Освен че ти куца четенето с разбиране, за пореден път бъркаш хронологията.

 

Намесих се когато изцепи тая глупост:

On 11/28/2021 at 11:36 PM, w00x said:

ТЕОРИТИЧНО е по-безопасно да си правиш преводите през телефона, докато си вързан към мрежата на оператора, отколкото през лаптопа, вързан към произволно хотелско WiFi.

Всъщност е точно обратното. Не мисля, че е останала банка, която да не използва криптирана връзка и 2FA за потвърждение на преводите направени през браузър.

И ако с техники напр. от типа MITM ти хакнат акаунта в банката, при опит за превод през браузър ще можеш да го блокираш, т.е. пак трябват две устройства.

Докато, като ти вземат телефона, с няколко шамара, не само ще го погледнеш/ще го пипнеш, ами сам ще направиш превода.

 

mIRCata се включи по-късно и изброи конкретни примери на постваното от мен и RaptoR. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 12.8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

И как детските на децата на mIRC-ата са аргумент ЗА използването на компютър при банкови преводи? Защо изобщо ги дискутираш?

 

Нали същите 2FA потвърждения се използват и за преводи през мобилно устройство? Хардуерен токен например.

С няколко шамара и лаптопа ще изкараш, за да направиш плащането, та не разбирам какво изобщо пишеш.

 

Добре ли си? Пробвай бавно да си вдигнеш ръцете една след друга. Ако станеш прав, можеш ли да пазиш равновесие? Имаш ли неочаквано/нетипично замъгляване на зрението?

Link to comment
Share on other sites

Това с шамарите е напълно валидно за всеки вид е-банкиране, дали ще е през телефона (само), дали ще изисква и лаптоп/компютър. Допълнителна защита като се ползва телефон с апп на него, поне в моята банка, е лимита на преводите, които могат да се правят през него.

И гледам се е заформил пореден дребнав спор с буквалистки привкус :laughing: . Едно е да ползваш VPN само или предимно да си стриймваш телевизията, друго е ако ще ти трябва И за работа/преводи. Мисля беше напълно ясно гледната точка и уклона на всеки от пишещите, останалото е една лека и излишна дребнавост на кой колко му трябва VPN по време на почивката и на кой не, в която се впуснахте.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, w00x said:

Добре ли си? Пробвай бавно да си вдигнеш ръцете една след друга. Ако станеш прав, можеш ли да пазиш равновесие? Имаш ли неочаквано/нетипично замъгляване на зрението?

 

омммммммммммм....
la-playa-de-valeria-del.jpg

 

Сега ще пиша бавно и се надявам да четеш бавно и внимателно. Ще пробвам и с картинки

 

Ето го поста на mIRCata. Първо се вижда единствено (нали обичаш тази дума) пример за поста на RaptoR. Естествена и първична реакция на родител, който има спомени, когато е бил поставен в такава ситуация. Нищо друго.

post-m-IRCata.png

Останалото е същността и за по-лесно възприемане, го разбиваме на точки и подточки

Ползите от травъл рутер са много:
1. Има по-мощна антена от повечето устройства и си комуникира по-добре с wi-fi то на мястото където си от седнал. 
2. Него може да го завреш в точката с най-добра комуникация с въпросното хотелско wi-fi, а ти да си на удобно за теб място. 
3. Това пък ти дава на самия теб достатъчно добър обхват в помещенията и не се мъчиш. 
4. Като си го настроиш, автоматично си имаш VPN комуникация на целия трафик, което пък ти елиминира всякакви намеси и слухтене, примерно както Виден има да прави често преводи и т.н борави с по-деликатни информации.
4a VPN също така ти дава достъп до локализирани към жилището услуги както например някои IPTV-зии. 
4b Също така имайки достъп до домашната мрежа, няма нужда да нося всичко с мен, а мога да си пускам разни неща от домашния сървър на децата, при нужда. 
4c. или 5. Или през него да получа достъп до разни други VPN мрежи и т.н.

 

И кое казваш, че е главното според mIRCata?

 

Edited by plameni
Link to comment
Share on other sites

Очевидно имате нужда форума да гласува .. :laughing:

 

32 minutes ago, tedy said:

Това с шамарите е напълно валидно за всеки вид е-банкиране, дали ще е през телефона (само), дали ще изисква и лаптоп/компютър. Допълнителна защита като се ползва телефон с апп на него, поне в моята банка, е лимита на преводите, които могат да се правят през него.

Според мен трябва да следваме модела на Ескобар - бидонче закопано в джунглата 

Edited by ARPAnet
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, w00x said:

Нали същите 2FA потвърждения се използват и за преводи през мобилно устройство? Хардуерен токен например.

С няколко шамара и лаптопа ще изкараш, за да направиш плащането, та не разбирам какво изобщо пишеш.

 

В онлайн банкирането мобилният телефон е SPOF

Така по-ясно ли е?

Link to comment
Share on other sites

Добре, че преди много време си спрях да ми праща писма и да ми свети, когато някой ме спомене. Щеше да ми свърши gmail мястото от писма. :lol: Че тука много нарушавате 7-та заповед и ме споменавате яко.

1 hour ago, plameni said:

За колко домашни VPN мрежи става въпрос

В микротика в къщи съм вкарал като клиенти няколко служебни VPN-а - на жена ми до офиса, до моя офис, няколко други към дейта центровете, където имаме сървъри.

И съм си направил трафика така, че при нужда от връзка, микротика сам се връзва към тях, и само трафика за тях минава от там. Т.е докато аз и жена ми например работим отдалечено към компютрите в офиса, си ползваме нашия нет за всичко останало. Торенти, браузване и т.н, не минава целия трафик през VPN като се вържем, както става например с вин-а. Така нито ми прекъсват програми, нито нещо друго. Всичко става на поискване от самия рутер. И ние работим с локални за мрежите ип-та. И понеже всичко това е вече настроено, а аз не обичам да правя нещата по 2 и повече пъти, с един допълнителен рутер, настроен само да се върже към моя, получавам достъп до всичко при нужда.

Нейде на майната си -> Ip/Sec до вкъщи -> локален сървър, локални компове -> VPN -> -> офис, офис 2, дейта център и т.н. Че то и на жената и се налага я превод да направи, я нещо друго понякога, че данъчните не спят.

Отделно имам връзка към рутера/компютъра на брат ми, тъщата и т.н рода, щото виж това, виж онова. вместо да ги карам да ми пускат TV, Anydesk или нещо, се връзвам директно и мажа с Remote Desktop-a елиминирайки нуждата да обяснявам натисни синята иконка, дето е като квадратче и срелкички, пък дай пас, дай номер

Edited by mIRCata
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, XMD said:

https://www.technopolis.bg/bg/Nastolni-kompyutri/All-in-One-ACER-Aspire-C24-963-DQ-BEQEX-00E/p/513386
 

Бива ли го този компютър? Ще се ползва основно за microsoft office и някой друг филм. 

Не. Ако ще се ползва за офис и филми, по-добре си вземи миниPC + монитор. Ето подобно като параметри на Acer-ското:

CHUWI HeroBox Pro + някакъв 24-инчов монитор за ~220 лева и си готов.

 

Може и още по-тънко да се мине - BeeLink T4 Pro.

Link to comment
Share on other sites

То пък като че ли има нещо толкова за разваляне. Половината ми части в компа са от алито, на поне 3-ма мои познати съм им сглобявал машините с части от али. Опция за връщане има - не е толкова лесна, колкото продукт, закупен от България. Връщал съм дъно преди 2 години, възстановиха ми парите. Ествествено има неща, които не бих взел отвън - видеокарти, захранвания и дъна - тези се развалят по-често. 

 

1100 лева за онова от горе само луд може да ги даде или някой, който понятие си няма от тези неща. Ако XMD толкова много държи на гаранция и в Бг могат да се намерят miniPC-та, друга опция е амазон.де.

 

Всеки сам си преценя в крайна сметка какво и откъде да купува. Аз предлагам евтина алтернатива на нещо свръхнадценено. 

Link to comment
Share on other sites

Отдавна не съм в час с компютрите като параметри. Хареса ми дизайна и, че е само монитор. Ако характеристиките му ще вършат работа, съм склонен да дам малко повече пари. 

Link to comment
Share on other sites

Мини PC-тата могат да се закачат на VESA стойката на мониторите без проблем и пак ще изглежда като да е само монитор.

 

VESA Mount for Installing MeLE Quieter2 Mini PC to Universal Monitor LCD TV  Display 10'' to 27'' inch|Computer Cables & Connectors| - AliExpress

 

Дори да не стане точно така директно от кутията, има стойки, с които ще стане.
Или може да си го сложиш до монитора ако не ти е проблем. Те са миниатюрни.

Link to comment
Share on other sites

On 11/24/2021 at 9:31 AM, alchemy said:

@plameni, добре, ще преформулирам поста си.
Кинетичната енергия на проектил, генерирана от партон за "Макаров" калибър 9мм не е достатъчна, за да пробие при изстрел от упор костта между очите на възрастно прасе.

Аре малко по-внимателно с тъпотиите от уикипедия, а!?

Че повечето, дето е писано там е писано от хора, дето са чували, ама не са ползвали. Или е копирано от источници, дето твърдят как М16 от самото си раждане била далеч по-добра от АК-47.

On 11/24/2021 at 11:23 AM, RaptoR said:

 
Дори да липсва знакът за отдих, освен ако хипер рЕзко не се е опитвал да влезе в джоба няма как да стане тоя резил. Тук има сериозно недоглеждане и/или заспиване на волана. Никой нормален шофьор без нещо да му помогне няма да се изпатка така ту вдясно, ту в вляво. Интересна ще е експертизата за скоростта - така да жънеш мантинела дори с тежка машина не е лесно. А тази никак не е тежка. Определено има много загадки. И едва ли ще разберем цялата истина. Не виждам как наште експерти ще направят адекватна техническа експертиза на тоя факел.... А без нея няма да разберем дали грешката е човешка или техническа. Замиляте ли се, че подобно лашкане дясно-ляво може да дойде и от гръмнала гума? Ще има да се дъвче дълго този случай. 

Тъкмо преди седмица пръснах гума на магистралата (предна дясна) при скорост от 160 км/ч. Що така го нямаше лашкането в ляво и дясно, ами след около 200 метра, плавно и кротко си спрях в аварийната и си смених гумата?

Ама от вчера се приказва, как пожарът бил тръгнал от багажното, което било над резервоарите. Само, дето не се обяснява, как толкова рязко се е разразил. А и на последния копченатискач му е ясно (възможно е и да ги лаская), че нафта не се пали от искри.

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, gado said:

Тъкмо преди седмица пръснах гума на магистралата (предна дясна) при скорост от 160 км/ч. Що така го нямаше лашкането в ляво и дясно, ами след около 200 метра, плавно и кротко си спрях в аварийната и си смених гумата?

Ама от вчера се приказва, как пожарът бил тръгнал от багажното, което било над резервоарите. Само, дето не се обяснява, как толкова рязко се е разразил. А и на последния копченатискач му е ясно (възможно е и да ги лаская), че нафта не се пали от искри.


Я момент малко! Ти с колата е едно, а РЕЙС с 50 души е съвсеееем друго. Този да питам аз как точно е успял да стигне за 3.5 часа от Свиленград до лобното място? Хм? И какво правим, когато таралясник с превишена скорост и някакъв товар гръмне предна дясна гума? Няма какво да коментираме какво и колко точно е носил отдолу, каза се някъде, че като флекс се е зарил в асфалта и е направил нещо като леярен цех отдолу. Та не шепа искри са подпалили пожара. И чух и за три туби бензин отдолу, които отлично биха могли да запалят пожара, предвид че едва ли са били метални. 
А пък след като чух как над 130 пъти е минавал границата по тоя маршрут - аре у лево всякакви глупости за мантилнели, чешми и знаци...  

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, RaptoR said:


Я момент малко! Ти с колата е едно, а РЕЙС с 50 души е съвсеееем друго. Този да питам аз как точно е успял да стигне за 3.5 часа от Свиленград до лобното място? Хм? И какво правим, когато таралясник с превишена скорост и някакъв товар гръмне предна дясна гума? Няма какво да коментираме какво и колко точно е носил отдолу, каза се някъде, че като флекс се е зарил в асфалта и е направил нещо като леярен цех отдолу. Та не шепа искри са подпалили пожара. И чух и за три туби бензин отдолу, които отлично биха могли да запалят пожара, предвид че едва ли са били метални. 
А пък след като чух как над 130 пъти е минавал границата по тоя маршрут - аре у лево всякакви глупости за мантилнели, чешми и знаци...  

Начи, глей ся (няма да зимам дръво).

Пукната гума не може да причини подобно мяткане на магистрала ако задкормилното е читаво!

Колкото до тубите.... При тези цени на турската лира, щях да съм наистина сериозно недоверчив към тезата, че не са носили поне по няколко стотин литра бензин в трюмовете.

А как се случват нещата по граничните пунктове, това даже и копченатискачите го знаят.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, gado said:

Пукната гума не може да причини подобно мяткане на магистрала ако задкормилното е читаво!


Може още как и то без проблем - обясних как. 

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, RaptoR said:


Може още как и то без проблем - обясних как. 

Аре стига глупости, Чичка!

Link to comment
Share on other sites

Just now, RaptoR said:

 

Абсолютно никакви глупости няма. 

Ми... Добре... Щом светилото по всичкология го казва, няма как да споря.

 

П.п. Зет ми така с два камиона. Единият натоварен с баластра до преливане, а другият, прицеп , 60 тона бруто. И двата пъти с газ до ограничителя. И двата пъти плавно и нежно спиране, без да събира мантинелите от двете страни на пътя.

Както и да е. Виден знае най-добре. Пък щом Виден е казал, щото така е чул от пред блока, значи няма начин да не е вярно!

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, gado said:

Ми... Добре... Щом светилото по всичкология го казва, няма как да споря.

 

П.п. Зет ми така с два камиона. Единият натоварен с баластра до преливане, а другият, прицеп , 60 тона бруто. И двата пъти с газ до ограничителя. И двата пъти плавно и нежно спиране, без да събира мантинелите от двете страни на пътя.

Както и да е. Виден знае най-добре. Пък щом Виден е казал, щото така е чул от пред блока, значи няма начин да не е вярно!


Бъзикаш се с нас, но определено не знаеш кога да млъкнеш и ти. Не знаех за твоите годсини стаж като шофор на автобус на дълги разстояния. Честно... За сметка на това обаче моят дядо от своите 90 години над 40 е бил професионален шофьор. Половината от тях е бил на различни рейсове, включително и в Либия. Почва ли да ти свети лампичката? Дали си наясно колко истории и ситуации в различни условия са ми разказвани с патос? Та зет ти не знам какво му се е случило, но НЕ Е мерило в никакъв случай за общото - от подобен довод по-голямо ЕЖК - пардон, ЕЗК, няма - излагаш се! И пак нямаме нищо общо между превозните средства. Започва ли силно да грее лампичката, мили мой? 
И за финал спомняш ли си как ти разказах как ми се взриви предна лява гума на буса? И как изтрещя като граната и ме подхвъли нагоре? Тоя бус ако не беше с около 40-50 в селото, а със 130 да речем където и да е щях да се търкалям като варел стотина метра и нагоре. 

И понеже единственото сигурно, което знаем е че никой пиян от чешмата не е хвърлил граната по рейса и никой не го стрелял с РПГ, аре да земем да видим какво ще измислят накрая, а? ЗА МЕНЕ си аз имам най-логичното предположение. Нафтата в Турция е един лев. Шиптъри с изпърдяна бракма я натряскали като кола бомба на джихадисти с гориво и се взривили на магистралата, след като пък взели някак си за 3.5 часа огромно за рейс разстояние (да припомним, че вече спирките на определено време са задължителни). АЗ ЛИЧНО тука нямам много останали въпросителни.

ЕДИТ: Не ми пречи моля ти се повече да играя FAR CRY 6. Разбрах какво е твоето мнение. 

Link to comment
Share on other sites

Както казах, със светило, дето изучава от приказките под блока, както и Якшън филми, не се спори|!

 

П.п. Бери му лайката и не се тормози повече.  :)

Link to comment
Share on other sites

Начи първо като пееш тоя рефрен за пред блока се погледни незабавно в огледалото. Лафът със зетя и двата камиона е толкова закопаващ за авторитета ти, че няма накъде. По "предблокаджийска" приказка...здраве му кажи. Отново оставам озадачен как съм пропуснал твоята компетентна експертиза на тема АВТОБУСЕН транспорт... 

Сега първо да потретя, че говорим за АВТОБУС, нямащ нищо общо с камион, хеле па натоварен камион, като етествено и камиони хвърчат от пътя и се търкалят след спукани гуми. 
И второ - срещу голословието винаги могат да се намерят факти. Особено пред такова безумно изказване и то с категоричност:
 

Quote

 

Тежка злополука в Русия. 19 души починаха, откакто пътнически рейс падна от мост в замръзнала река в Сибир, оповестява БГНЕС. В транспортното средство е имало 40 души.

Инцидентът станал поради спукана гума на рейса. Шофьорът изгубил надзор и транспортното средство паднало от мост над река Куенга в сибирския Забайкалски район.

 

 

Quote

 

Най-малко 28 души са загинали, а повече от дузина са ранени във вторник, след като претъпкан пътнически автобус е излязъл от пътя в хълмист район в северозападен Непал, съобщиха официални лица.

Инцидентът в отдалечения регион Мугу е станал след спукване на една от предните гуми, съобщи за АФП областният служител Ром Бахадур Махат.

 

 

Quote

 

Aвтoбуcът e прeвoзвaл дeцa нa възрacт oт 9 дo 13 гoдини, чacт oт тaнцoвa групa, пътувaщa зa Бългaрия. Дeцaтa ca грузинчeтa.

Инцидeнтът e cтaнaл oкoлo 05:00 чaca тaзи cутрин. Пo-гoлямaтa чacт oт пocтрaдaлитe ca дeцa, нямa инфoрмaция зa жeртви. Пo cлучaя ce вoди рaзcлeдвaнe.

Тaнцoвaтa групa oт Грузия e пътувaлa зa Бългaрия, къдeтo e трябвaлo дa взeмe учacтиe във фecтивaл. Първoнaчaлнaтa инфoрмaция нa рaзcлeдвaщитe coчи, чe причинa зa инцидeнтa e cпукaнa гумa.

 

 

Quote

 

Катастрофата е станала в 9:30 ч. (10:30 ч. румънско време) на магистрала А8 в департамента Вар, в югоизточната част на страната, предаде БТА.

Автобусът се е движел по посока на град Ница и е навлязъл в насрещното движение, вероятно заради спукана гума.

 

 

Излишно е да продължавам, мога и на камиони да мина, там съм сигурен са и повече инцидентите заради спукани гуми. Но пък който търси - намира, Гугъл е голям. И накрая цитат за съжаление от статия на клоаката свободна европа по повод именно факела на Струма:
 

Quote

„Вероятно става въпрос за техническа неизправност, има и спукана гума преди това“, каза за бТВ Николай Николов, началник на главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ към МВР. Според него е възможно пожарът да е възникнал преди преобръщането на автобуса.


Да повторя за пореден път, че не се знае още със сигурност какво е станало. Обаче някак си навсякъде всички като първо предположение имат спукана гума при висока скорост. Де да знам аз , вероятно е най-логично. Не че друга възможност няма, не е като да няма още куп неща, които може да са предизвикали това рязко дръпване вдясно, просто това изскача най-отпред. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...