Jump to content
BulForum.com

Какво ви минава през главата (Нова тема)


Veno

Recommended Posts

  • Replies 13.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

1 hour ago, kotora said:

Сестра ми има подобна, но вече не я ползва, защото има android auto На колата :D

 

Но нейната е на следния принцип: има едно копче отзад, което при натиск от телефона затваря страничните държачи, след това за да освободиш телефона буташ едно лостче, което е на самата стойка. Но пак е за въздуховод. 

Аз мислех за радио с вграден екран с навигация, има за 150-200-300 лв, но няколко причини ме отказват. 1) не ползвам толкова често навигация, 2) радиото няма интернет както едни смартфон с всичките произтичащи от това ползи, 3) близко до #2, ще иска някаква поддръжка, качване на карти, актуализации и др.

Стойката, която поръчах, поне слагането е бързо и лесно, слагам и всичко ми е в телефона, и само него поддържам, мога да ползвам различни приложения лесно, за разлика от една вградена в колата нав.

Иначе то и за решетките на парното има разнообразие по начина на захват, аз този с куката за пръв път сега го мернах и ми хареса. Като огледах одеве, има най-различни и интересни методи за захват и на самия смартфон, които преди 2-3г. като гледах, не си ги спомням. Голяма част от тях си остават просто в графа "интересни", но не особено практични.

 

@Ferante, това май изисква ползването на калъф, където да сложиш планката. Аз лично не ползвам калъфи. И захвата за решетката е с щипка, а някои щипки не са съвсем надеждни за някои по-неплоски жалузи.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, charmock said:

Тези дни се зарибих по едно узо Mini. Аз не че съм голям експерт по узо-тата, но от всички които пих това най ми хареса.


И откровено казано е най-доброто в класа си. Мен ме научиха на морето да го пия - убиец. 

==========================

 

Аз да питам нещо така ентусиазирано желаещите да си потрошат жалюзите в колите - лятото да кажем леденият въздух от климатика може да е полезен донякъде, но кво праим зимата като надуем парното? :laughing1:

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, tedy said:

Да върна малко за стойките. Тъкмо си поръчах тази "гравитационна" стойка. Интересна е със захвата отзад, който е много сигурен, не зависи от гумички, които да се амортизират, а и както гледам, телефона се поставя и от тежестта му се затварят страничните държачи. Имам някои притеснения относно десния държач да не закачи Power бутона, но ще видим. Само за вертикално ползване (както аз ползвам), но в крайна сметка ако нещо не ме устройва и не може да се "побългари", съм си харесал друга подобна, а и с това ябълковидно съединение може от две да се направи едно ако съвпадат, защото закрепването за въздуховода на това ми харесва доста.

Моята текуща стойка се нуждае от смяна, защото беше за 9 лв евтина, и гумените държачи за решетката, са се повтвърдили вече над година не съм я махал, и ми се вижда не толкова сигурно захващането. Има за решетка със щипки, малко по-сигурни, но реших да пробвам тази, пък ще видим и ще дам отзив :) . Само за спокойни и трезви дискутиращи :D .

 

Моята пристигна миналата седмица. Монтирах я в CD-то, но не съм карал, за да видя как се държи в реални условия. Седи окей. Проблем ми е обаче, че ми скрива екрана на колата. То не че има нещо кой знае колко полезно на него, като изключим разхода на гориво, но пък си бях свикнал с него..

Иначе тоя Gravity механизъм ми се вижда малко паянтав... Като размърдах стойката с ръката си (преди монтажа), захватът се разпусна. Имам чувството, че ако се нахакам на някой черен път, ще падне.

Link to comment
Share on other sites

То и това за зимата и парното съм го коментирал, но явно питащите просто не четат :lol: .

И в двата случая притварям само този жалуз/отвор до "коректни" стойности на струята, защото и ледения въздух го преохлажда, та го оставям лятото съвсем малко да подухва за да не прегрява. Зимата пък мисля че не е от голямо значение, не обичам жегите, и не правя много топло, и дори да оставя да духа нещо, е далеч от това да прегрее телефона, но винаги мога да затворя отвора, а от всички останали да продължи да си духа, никакъв проблем. Но дори да оставя настрана температурния баланс на телефона, точно около жалузите ми е най-удобно да ми е телефона. Поглеждам го само чат пат за да се уверя че съм в правия път и евентуално малко напред какво да очаквами да намаля евентуални изненади.

 

w00x, така е, и аз имам леки притеснения за гравитационния механизъм. Ще видим, не карам офроуд, и ако по паважа в близост дето е една от най-разбитите улици в града се държи Ок, значи е сигурно :) . Пък и наред със съображението за power бутона, ако не ми е Ок, винаги мога да пробвам да монтирам горната част от старата ми стойка, която сигурно захваща самия тел, стига ябълковидното съединение да е съвместимо. Ако не, друга стойка с някаква щипка или ако те съвпадат, пак само захвата за тела да взема. При всички случаи съм оглеждал и пробвал варианти и единствено този за решетката е работещ за мен лично.

Никога няма пълно щастие и най-често като си сглобя нещо от различни части по възможност, се получава нещо, което най ме удовлетворява.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, tedy said:

w00x, така е, и аз имам леки притеснения за гравитационния механизъм. Ще видим, не карам офроуд, и ако по паважа в близост дето е една от най-разбитите улици в града се държи Ок, значи е сигурно :) . Пък и наред със съображението за power бутона, ако не ми е Ок, винаги мога да пробвам да монтирам горната част от старата ми стойка, която сигурно захваща самия тел, стига ябълковидното съединение да е съвместимо. Ако не, друга стойка с някаква щипка или ако те съвпадат, пак само захвата за тела да взема. При всички случаи съм оглеждал и пробвал варианти и единствено този за решетката е работещ за мен лично.

Никога няма пълно щастие и най-често като си сглобя нещо от различни части по възможност, се получава нещо, което най ме удовлетворява.

 

При теб може да няма проблем. Моят телефон е много лек (162гр.). Ако натисна отгоре устройството, стойката го стиска по-стабилно.

А и както казах, правех тестовете, докато държах стойката в ръцете си, та не е ясно дали не съм кривял прекалено много и тежестта да не е влияела толкова, колкото би имала влияние в автомобила.

Link to comment
Share on other sites

Чета разговора около фотоволтаиците, и се хващам за главата колко магически звучи всичко.

При нас можеш да си ги поръчаш директно от електроразпределителното ти дружество, имаш и държавна субсидия. Ако не ми се променят силно плановете, смятам да инсталирам такива, заедно с една батерия. Плюс, че има и камара фирми които го правят, освен доставчиците на ток. 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, ARPAnet said:

Чета разговора около фотоволтаиците, и се хващам за главата колко магически звучи всичко.

При нас можеш да си ги поръчаш директно от електроразпределителното ти дружество, имаш и държавна субсидия. Ако не ми се променят силно плановете, смятам да инсталирам такива, заедно с една батерия. Плюс, че има и камара фирми които го правят, освен доставчиците на ток. 

В Бг не е така. Трябват ти сума ти резрешителни + проекти + договор за енергията. Луда работа е. Иначе не е истина в градовете колко може да се произведе по покривите на блоковете. Да се организират собствениците обаче ще е мисия невъзможна. ОТделно има законодателни пречки от които се възползват евн и сие.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, netrootbg said:

В Бг не е така. Трябват ти сума ти резрешителни + проекти + договор за енергията. Луда работа е. Иначе не е истина в градовете колко може да се произведе по покривите на блоковете. Да се организират собствениците обаче ще е мисия невъзможна. ОТделно има законодателни пречки от които се възползват евн и сие.

Да, разбирам го от написаното. Имам и спомени от подобни разговори от преди години.

Иначе ей ги ЧЕЗ Fotovoltaika | Skupina ČEZ (cez.cz) , EON Fotovoltaika pro domácnosti | E.ON (eon.cz) 

Плюс удобството, че можеш да си избираш кой да ти е доставчика на ток, газ .. И получаваш обикновенно не лоши отстъпки ако решиш да ги смениш.. 

Link to comment
Share on other sites

Трябва от ЕС да наложат да може да си избираш доставчика на ток, както наложиха с прехвърлянето на телефонните номера.
Иначе ще си седим в средновековието при монополистите.

Link to comment
Share on other sites

То има идея така да стане. Има обаче още пречки които не са решени законодателно. Един друг момент е, че от догодина мисля дори и домашните потребители излизат на свободния пазар. Тогава вече ще си задължен да сключиш договор с някоя фирма.

Link to comment
Share on other sites

Е хубаво ама.. няма ли да трябва всеки оператор да си изгради негова си мрежа?

Тая мрежа в момента не е ли собственост на ЕВН тука? Поне в основната си част, дето стига до краен потребител.

И тия инвестиции от къде да ги избият, от нас пак. За какво ми е 5 силови кабела до всяко ел.табло?

Нали за да минат тия кабели ще ебат майката и на улици и на паваж...

 

Аз нямам нищо против възвръщаемостта от мащаба при монопола. Регулирани са цените за ФЛ.

Това, че сме бедни е друг въпрос.

 

Иначе ако просто създадеш ЕВН1, 2 и 3 конкуренция ли ще е?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Един познат в Тексас само се оплаква от тока откакто са ги минали на "свободния" пазар (либерализиране) преди няколко години. Вика, трагично стана положението, всеки може да реши да ти спре тока когато иска ако не може да управлява добре мрежата. Само казвам. Тук предвид какви сме ние българите, също не вярвам да стане по-добре.

На хартия уж трябва да е по-добре, конкуренция.... ама..

Ще видим. Аз съм се подготвил вече за дълги спирания на тока :P

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, tedy said:

Един познат в Тексас само се оплаква от тока откакто са ги минали на "свободния" пазар (либерализиране) преди няколко години. Вика, трагично стана положението, всеки може да реши да ти спре тока когато иска ако не може да управлява добре мрежата. Само казвам. Тук предвид какви сме ние българите, също не вярвам да стане по-добре.

На хартия уж трябва да е по-добре, конкуренция.... ама..

Ще видим. Аз съм се подготвил вече за дълги спирания на тока :P

На мен преди година ми свалиха цената с 40%, защото реших да си сменя доставчика. В крайна сметка даже не го смених :)

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, tedy said:

Аз мислех за радио с вграден екран с навигация, има за 150-200-300 лв, но няколко причини ме отказват. 1) не ползвам толкова често навигация, 2) радиото няма интернет както едни смартфон с всичките произтичащи от това ползи, 3) близко до #2, ще иска някаква поддръжка, качване на карти, актуализации и др.

Стойката, която поръчах, поне слагането е бързо и лесно, слагам и всичко ми е в телефона, и само него поддържам, мога да ползвам различни приложения лесно, за разлика от една вградена в колата нав.

Иначе то и за решетките на парното има разнообразие по начина на захват, аз този с куката за пръв път сега го мернах и ми хареса. Като огледах одеве, има най-различни и интересни методи за захват и на самия смартфон, които преди 2-3г. като гледах, не си ги спомням. Голяма част от тях си остават просто в графа "интересни", но не особено практични.

 

@Ferante, това май изисква ползването на калъф, където да сложиш планката. Аз лично не ползвам калъфи. И захвата за решетката е с щипка, а някои щипки не са съвсем надеждни за някои по-неплоски жалузи.

Аз не говоря за китайска навигация, а за нова кола с Android Auto, гласови команди и т.н. Меду другото има и опция да ти се показва колко км ти остават до крйаната точка и кога трябва да завиеш на километража. Което е супер удобно. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, chasti said:

Е хубаво ама.. няма ли да трябва всеки оператор да си изгради негова си мрежа?

Тая мрежа в момента не е ли собственост на ЕВН тука? Поне в основната си част, дето стига до краен потребител.

ЕВН си остава преносител. Затова с сметките имаш отделни такси за пренос и отделно за консумирана енергия. В момента обаче не можеш да отидеш при ЕВН и да им кажеш, че просто искаш да пренесеш дадена енергия. Нямат тарифа за такова нещо, а трябваше да имат вече.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, kotora said:

Аз не говоря за китайска навигация, а за нова кола с Android Auto, гласови команди и т.н. Меду другото има и опция да ти се показва колко км ти остават до крйаната точка и кога трябва да завиеш на километража. Което е супер удобно. 

Е, така смятам че е най-добре :) - на самото табло, ама не всички могат да си позволят нова кола сега, с навигацията директно на таблото, което самото то е един голям екран :). Ама и това е някаква изгъзица, в смисъл не съм приритал. Навигацията на телефона си ми говори кога къде накъде да завия, та това не е фактор. Нямам търпение да пробвам новата стойка.

Link to comment
Share on other sites

Много съм доволен от стойката за телефон с кука за парното, за която споменах вчера, гравитационната, с кука за решетката.

Здраво се закача за жалуза, и понеже отдолу се опира някъде в таблото, реално натоварването на жалуза е доста по-малко от стойките, които изцяло се закрепват само за жалуза (като предната ми).

Захватът за самия телефон също е прекрасно замислен, и няма проблеми с надеждността от изпадане, дори по най-раззбития паваж. И едно от важните неща - телефонът се поставя и маха изключително бързо лесно и удобно. На тия стойки, които го хващат със защипване, това ми беше болката, че трудно се слага и маха тела.

Заоблянето на 4-те държача е така направено, че не закача страничните бутони на телефона. Единствено, както се очаква, лееко се клати при дупкалаци, но е малко и в никакъв случай не ми пречи. При асфалт не се клати почти, все пак не е закрепен с твърда връзка за каросерията.

 

Кратко видео в YT направих (извън колата).

Link to comment
Share on other sites

На моята механизмът вътре вибрира леко и ме дразни, защото се чува, докато ми работи двигателя. :D  Пусти дизели...

Твоята изглежда доста по-стабилно.

Пластмасова ли е или алуминиева? За държача за телефона питам.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, w00x said:

На моята механизмът вътре вибрира леко и ме дразни, защото се чува, докато ми работи двигателя. :D  Пусти дизели...

Твоята изглежда доста по-стабилно.

Пластмасова ли е или алуминиева? За държача за телефона питам.

Пластмасово е, освен куката отзад, която е метална. Мен не ме бърка, пластмасата какво може да й стане.. това ще го прибирам вече в жабката, и ще го слагам само като ползвам навигация (което не е често все пак) - все пак се слага лесно на жалуза.

Нищо не хлопа вътре. То като се сложи тела и стегне механизма, вътре не виждам какво би хлопало. При теб сигурно се получавало резонанс някакъв.

 

PS. А да, ябълковидното съединение отзад се оказа стандартно, т.е. ако искам, мога там да закрепя частта държаща телефона от старата стойка или друга, ползвайки отзад само закрепването за жалуза.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

Не. При мен корпуса на стойката е алуминиев и вътре механизма е алуминиев (поне така пише). Издава звук като на пружина. Защото и пружина има вътре. Ако беше пластмасов, нямаше да има проблем.
Като се движа не е проблем. Проблем е само ако съм в покой.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...