Jump to content
BulForum.com

Електронни разплащания и трансфер на пари


plameni

Recommended Posts

  • Replies 607
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

37 minutes ago, Mockingbird said:

Чудно как ли се появяват в разплащателната сметка.... :lol:

Правиш си превод отнякъде както решиш, към сметката. Към момента когато откриваш депозита, трябва да са налични парите, с които да се открие този депозит. На ръка в торба ли да нося няколко десетки хил. лв за да ги внеса на касата директно по депозитната сметка? Е , не бих. Затова и я попитах точно по този сценарий - как да ми открие депозитната сметка и да разчита, че ще я напълня с поне минимума от 2000 лв кат се прибера вкъщи?! Явно това е процедурата и има логика. Докато няма такса обслужване, не виждам какво чудно, камо ли смешно има.

 

Имам спомен, че и в други банки навремето беше така, просто скоро не съм отварял акаунт в нова банка.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tedy said:

Към момента когато откриваш депозита, трябва да са налични парите, с които да се открие този депозит. На ръка в торба ли да нося няколко десетки хил. лв за да ги внеса на касата директно по депозитната сметка? Е , не бих. Затова и я попитах точно по този сценарий - как да ми открие депозитната сметка и да разчита, че ще я напълня с поне минимума от 2000 лв кат се прибера вкъщи?! Явно това е процедурата и има логика.

 

Има варианти и за друга логика, на други банки:

Quote

Какво се случва с депозита, ако не са преведени средства в указания срок?
Ако няма постъпили средства в рамките на първите 5 календарни дни след датата на която получите потвърждение от Банката за приемане на искането Ви за откриване, депозитът се закрива служебно от Банката.

 

Link to comment
Share on other sites

Естествено, че може да има и други логики, които не изключват наличието и на .. други! Явно така са решили за по-лесно управление на процесите при тях, и липсата на такса поддръжка е просто като workaround. И двата варианта имат своята логика.

Link to comment
Share on other sites

On 1/10/2022 at 9:37 AM, earache said:

С дивидентите не е ли адската занимавка да ги декларираш пред НАП?

В наши дни основно на растеж се набляга, т.е. дивидентите са бонуса...

Не точно. При декларацията описваш всички дивиденти получени през предходната година и дали са ти удържали данък или не. Сравнително бърза процедура. Акциите обаче описваш всички които притежаваш, дори и да са закупени преди много години. За капак всичко се сметя в левове спрямо фиксинга на БНБ към деня. Поне това го интегрираха в декларацията и е голямо улеснение. Лично на мен ми отнема няколко пъти повече време да опиша акциите отколкото дивидентите(а те са повече от акциите).

Link to comment
Share on other sites

За притежаване на акции не дължиш данък, но си длъжен да ги опишеш в данъчната декларация, приложение 8. 

Идеята е, че ако след време ги продадеш тия акции и изкараш една камара пари, по този начин доказваш произхода им. 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, earache said:

Чакай, акциите пък защо да описваш? Данък едва ли им удържат?

В предишното мнение deus_pld ти го е обяснил. Всичко се декларира. Няма значение на датата на придобиване. ETF няма нужда да се декларират понеже не са точно акции. Поне така беше до миналата година. Четох за промени в декларацията от тази година. Това с декларирането включва и акции купени през Revolut. Ако си правил такова нещо, трябва да се попълни декларация.

Link to comment
Share on other sites

Ясно...

Абе с тия платформи като Робин Худ и Еторо е някаква мътна Индия, ако се случи така, че умрете и трябва семейството ви да наследи. Поне в общите условия на Еторо пише, че трябва да покажат официални документи от съответните институции и след това щяли да вземат решение дали да им ги дадат. Това за мен е пунта мара и доста ме спира.

Link to comment
Share on other sites

Благодаря. Проверих ги IB. Те пък изобщо не дават инфо за наследяване от граждани на ЕС. Единствен вариант като че ли остава през бг посредника им Карол, които изглеждат наясно с нашите закони:

Quote

23. Как се наследява сметка в Interactive Brokers?

 

При смърт на титуляра по сметката имате Transfer on Death процес. Това, за съжаление, важи само за американски граждани. За всички останали, наследниците трябва да информират Карол и Interactive Brokers за смъртта, при което сметката ще бъде блокирана до момента, в който наследниците представят смъртен акт, документ за право на унаследяване, както и да попълнят някои други документи, които се изкисват от регулатора в САЩ и се предоставят от IB. След това, наследниците могат да затворят позициите и да изтеглят кешът по банков път или да придобият позициите по нова сметка отворена на тяхно име ако желаят.

 

Link to comment
Share on other sites

Interactive brokers са най-големия и сериозен брокер с 40г. история и ако търсиш сигурност, доколкото такава изобщо съществува в тази сфера- те са хората. Но и платформата им е най-сложна, особено за начинаещи като мен, които тепърва навлизат в материя. Аз лично от около година някъде имам там няколко малки позиции с акции за по няколко-стотин евра всяка, колкото да понатрупам някакъв опит, преди да скоча в дълбокото. 

Иначе интерактив брокерс имат български представител- Karoll, които имат и физически офиси, доколкото знам. Макар да е по-неизгодно вече откъм такси да минаваш през Карол, може да се пробваш в началото така- отиваш на място, обясняват ти всичко кое-как и си преценяш. Особено след като си толкова притеснен, че ще легнеш да мреш баш коги потекат милионите :lol: 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

МаймуниКредит за пореден път реши да ме стриже за това, че си държа парите при тях, вече с такса за теглене - процент от изтеглената сума. За 2к теглене - 3.20лв. Като прибавим и че депозита тихомълком ми го превърнаха в платежна сметка с месечни такси - мисля да се развеждам с тях.
Как е при останалите банки? Би ми се искало да мога да си ползвам безболезнено Revolut и да имам мобилно банкиране. 

ПИБ може да я пропуснем, Цеко не желая да го угоявам допълнително.

Edited by Antares
Link to comment
Share on other sites

Ако не цеко, ще угояваш друг, вероятно повече.

Всички банки почти доколко знам, вече (ще) имат процентни такси при теглене кеш, натам вървят нещата, електронизация.

Пиб все още има депозити без такса, обб също.

Link to comment
Share on other sites

Г-н Стоянов, всички ще имат такси. Няма измъкване. Имах депозит в маймуни кредит... сложиха му месечна такса, която беше по-голяма от тази за разплащателна сметка. Открих си нова разплащателна с дебитна карта, прехвърлих парите в нея и закрих депозита. Картата и сметката съм ги заключил да не се ползват за онлайн плащания. Да, нямаш доходност. Да, имаш такса 1,80 лв./месец, но пък разполагаш с парите си по всяко време... И не е нужно да теглиш кеш, освен в краен случай.. Винаги с телефона можеш да направиш някаква операция. За сега са там, докато не реша в какъв фонд да ги набутам, макар и с минимална доходност... Просто месечно си отиват 2-3-5-10 лева по банкови такси, както и с кабелна телевизия, интернет, телефон и т.н.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Antares said:

МаймуниКредит за пореден път реши да ме стриже за това, че си държа парите при тях, вече с такса за теглене - процент от изтеглената сума. За 2к теглене - 3.20лв. Като прибавим и че депозита тихомълком ми го превърнаха в платежна сметка с месечни такси - мисля да се развеждам с тях.
Как е при останалите банки? Би ми се искало да мога да си ползвам безболезнено Revolut и да имам мобилно банкиране. 

ПИБ може да я пропуснем, Цеко не желая да го угоявам допълнително.

Погледни Paysera в комбинация с Revolut. Paysera ти дават български iban и нямат такси. Там можеш да си държиш парите. Revolut когато да теглиш в кеш. Обаче над 400 лева месечно има такса. Paysera предлагаха и карти, но така и не видях какви са условията. Иначе от няколко години ги ползвам и съм доволен.

Link to comment
Share on other sites

Какво повече дава този Пейсера спрямо кой да е друг е-портфейл? Сериозно питам, че разглеждайки сайта им и тарифите, условията, не виждам нищо невиждано като че ли.

Отделно, в faq-а не видях да пише, че предлагат IBAN различен от литовски (LT...).

Link to comment
Share on other sites

Револют на практика са Латвийска банка, само че не съм сигурен, че ще е възможно да ми изплащат заплатата на револют...
Родните банки ще ме принудят да почна да разучавам борсите и трейдърството... С политиките си просто не заслужават една стотинка да държа в тях...

Link to comment
Share on other sites

Да си държиш (всичките) парите в Револют и подобни, все още е твърде рисковано според мен. По доста параметри. Наскоро пейпал нещо са сгафили с техните заключвания на акаунти и средства на клиентите си, ей така както им хрумне, и не можеш да направиш почти нищо, и някакви почват да ги съдят. Същото се случва нерядко и с Револют.

Алтернативата е да държиш парите в пачки у вас и всяко плащане да мъкнеш кеш, дебели портфейли по джобовете и т.н. Та... малко крайно ми се струват някои мнения.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Antares said:

Револют на практика са Латвийска банка, само че не съм сигурен, че ще е възможно да ми изплащат заплатата на револют...

Ако работиш за българска фирма и получаваш заплата в лева,едва ли някой работодател ще се навие.После ако се наложи да ползваш болничен,няма как да ти изплатят часта от нои.Има и някои други дребни неудобства...ако имаш кеш постъпления пак ти трябва някаква местна сметка за да може да ги вкараш в Револют.За момента се налага да се подържа бг сметка...по горе съм написал как да не плаща почти нищо освен месечната такса.

Edited by HEMO
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, HEMO said:

Ако работиш за българска фирма и получаваш заплата в лева,едва ли някой работодател ще се навие.После ако се наложи да ползваш болничен,няма как да ти изплатят часта от нои.Има и някои други дребни неудобства...ако имаш кеш постъпления пак ти трябва някаква местна сметка за да може да ги вкараш в Револют.За момента се налага да се подържа бг сметка...по горе съм написал как да не плаща почти нищо освен месечната такса.

Ох, с Револют имам един голям проблем - два пъти ми пращат карта и давата пъти някой "мил" съсед ми я прибира от пощенските кутии. За разлика от куриерите, които звънят - револют пращат през някаква българска фирма, която праща по български тъщи, които пък просто ми я изсират на пощенските кутии. Разбрах го, като си намерих единия плик празен...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Antares said:

давата пъти някой "мил" съсед ми я прибира от пощенските кутии....

Имах същия проблем,втората карта си я поръчах да дойде във фирмата в която работя.За съжаление има още хора дето ровят из кутиите,мислех че това е останало в соц-а ама не.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...