Jump to content
BulForum.com

Електронни разплащания и трансфер на пари


plameni

Recommended Posts

Защото трябва да вклювам и приложението(това значи да сменям и екрани), да чакм логването,  да избирам плащане, а най-вече, че с тяхното приложение зачестиха случайте да не разчита и одобрява плащането и да се налага да вадя картата. Много повече действия и време. С gpay няма значение какво се вижда на телефона, само трябва да е включен nfc и до тук 1 проблем не съм имал като с на пиб.

Edited by mIRCata
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 607
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Плащал съм хиляди пъти с май фибанк, ексклузивно само с него. Нямал съм такъв точно проблем да заподозра приложението.

Логване не е необходимо - има си бутон за нфц плащане още на логин скрийна. PS. Т.е. след отключването на телефона (с фингърпринта), са ми необходими само две докосвания, общо около на 3-тата секунда след ваденето от джоба и поднасям на терминала. В случая с вкл/изкл на NFC всеки път, това е досада, която не трябва да забравям да правя след плащането... няма начин, а и това са поне 3 действия - сваляне на пердето, докосване на нфц сетинга, вдигане на пердето (по ред причини съм предпочел пердето да не се качва автоматично при ползване на опция от него). Бих приел такъв метод единствено ако имаше как да сложа на някой homescreen шорткът към сетинга за вкл/изкл, както мога за блутут или wifi например.

Шорткъта на my fibank ми е на основно и статично бързо място долу в статичния ред.

Всеки си знае. Аз лично много мразя точно вкл/изкл на разни неща от пердето, защото там стават и грешки, а като докосна нещо друго важно и се нервирам :)

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, tedy said:

При GPay за да платя, е достатъчно само да светна екрана, без да се отключва. Всеки с достъп до телефона ще може да плати там до лимитите, които май са до около 500 лв на 5 плащания. My Fibank трябва да отключа тел-а и да пусна апп-а, за да се плати.

 

7 hours ago, tedy said:

Да. Досадно ми е на мен постоянно да вкл/изкл NFC-то (ако ползвах gpay). А така и на мен ми е по-сигурно, и аз предпочитам като ще е със смартфон, да е по-сигурно, колкото и за някои да е смешно да ти вземат парите през джоба без да разбереш (имаше някъде подобна дискусия, безкрайна). Ако нямаше такава възможност на банката и трябваше да ползвам gpay волю неволю, сигурно и аз щях да си изведа някакъв бутон за вкл/изкл на NFC. Обаче сега гледам, че в уиджетите на моя телефон точно за NFC няма бърз бутон. Има за Wifi, блутут и др, но не и за NFC.

 

Човек, ти в коя година живееш? :D 

 

https://support.google.com/pay/answer/7644134?hl=en&co=GENIE.Platform%3DAndroid

 

Quote

Pay in a store

 

Step 1: Wake up & unlock your phone

 

Turn on your phone screen, and then unlock your phone. You do not need to open the Google Pay app.

 

Време е да влезеш в настоящето. :D И да си ъпдейтнеш операционната система. Тоя Андроид 9 е на 3 години.

Link to comment
Share on other sites

Ми не е само да четеш тъпото инфо, често и неверно, от гугъл ;) .

Хора и с по-нови андроиди споделят, че не е баш така, то е предвидено да плащаш без отключване, до някаква сума, вероятно е същата 100 лв и до 5 поредни плащания (значи общо 500), както е от картовия оператор за съответната страна. Това не зависи от андроида доколкото разбрах, а следва принципите на картовия оператор за съответната страна. PS. Да, както цитирах долу, намерих линка.

Не знам за какво настояще и минало говориш, но това са фактите.

За моя телефон мисля че андроид 10 е последния наличен, няма да си вкарвам нови бъгове и да се налага да пререгистрирам някои приложения, след като за момента всичко е ток. За мен телефона и разправии около него са огромна болка ако (като) се наложи, не е като десктопите, kydeto ъпдейтвам OS-а доста по-редовно, и ако стане фал, лесно имам имидж за въстановяване.

Телефона ми е критично устройство, което не мога лесно да възстановя, или да се занимавам с него ако нещо се оака, затова и не ъпдейтвам OS, а само приложенията, тук може много да се спори, по-добре да не влизаме в тая плоскост.

 

Иначе аз мога да ти дам пък следния гугъл линк, където пише следното:
 

Quote

 

За извършване на безконтактни плащания трябва да отключите телефона си. Изключение правят някои малки плащания.

Важно: Можете да извършвате ограничен брой транзакции при заключен екран. След това ще трябва да го отключите.

 

За България както знаем, еднократно плащане без ПИН/отключване, е 100 лв.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

Ясно. Ами, аз до ден днешен не съм извършил нито едно плащане с телефона си.
Просто няма къде да тествам на спокойствие как точно (и дали изобщо) работи и не искам да си правя тестове по магазините, да се излагам там.

Link to comment
Share on other sites

Аа, аз мислех, че го ползваш. Леко се обърках, защото обсъждахме с мирцата, и леко ви обърках :) .

С две думи, явно не зависи от версията на Андроид това поведение специално.

В началото и аз имах 2-3 леко неудобни ситуации като в кварталния магазин пробвах дали минава плащане без отключване (тогава бях в процес на пробване на iCard) и др. подобни.

Преди някоя година бях голям скептик изобщо за плащания с карти по магазините и предпочитах кеш (без някои по-големи плащания), защото с карти беше бавно. Последните няколко години обаче наблюдавам обратното - в кеш почти винаги е осезаемо по-бавно, особено като почнат тепърва да вадят портфейли, да броят парите, да чакат ресто, и разбира се при баби и пенсионери е значително още по-бавно всичко.

Пък тия с карти като почнат да въвеждат пинове на самия терминал с "мазните" си пръсти.... и направо .. :) , да не говорим, че както и да крият (масово не крият), пина просто се вижда като го въвеждат..., щото пък и едната ръка почти винаги е заета с друго. Па съм и виждал изпуснати карти, които магазинерите намират и все пак пазят ако някой се върне да се сети, че му я няма... а колкото и рядко ходя на банкомати, вече два пъти намирам забравени карти там пък..

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, tedy said:

За България както знаем, еднократно плащане без ПИН/отключване, е 100 лв.

За България, както практиката показва - безконтактно с телефон(но отключен - явно има значение) ПИН не искат дори за гооооолеми суми. С карта иска, с телефон не. Плащал съм сметки за по 700-800 лв на ПОС терминал с телефона без пин. Даже започнах да го забравям, че не го използвам с месеци.

Но пък аз писах горе, че НФЦ-то го пускам и спирам при плащанията, че пущината иначе хваща от 30-40 санта с тоя gpay. Пък и защо да ми хаби батерията, като не се използва.

Edited by mIRCata
Link to comment
Share on other sites

Така е, с телефон като се плаща. При мен иска отключване винаги, затова и даже не знам какви са нормалните лимити за gpay/пластика. И аз съм плащал по над 1000 лв без да ми иска верификация (а не просто ПИН, защото верификацията е всъщност каквото е там за отключване на самия телефон).

Ообаче, все пак относително редовно поне при мен иска верификацията (пръстов). Да кажем на 10-тина плащания веднъж, без значение сумата, може и 1500 лв да е и да не иска, но по някое време иска, дори за 5 лв. Не знам по каква схема става това.

За батерията, смятам, че NFC сам по себе си няма как да хаби батерия ако просто е активен от опциите. Той трябва да се включи от някое приложение. При GPay не знам как е, там сигурно докато телефона е отключен, е постоянно включен и NFC (ако е активен от опциите), та може да е различно. Пробвал съм да изключа NFC, не съм видял разлика в батерията. Но това са мои разсъждения и опит, може и да не съм много прав. Аз и GPS-а никога не изключвам, както и data-ta, и wifi.. Супер досадно ми е да вкл/изкл тия неща, защото нерядко ги ползвам всичките.

Link to comment
Share on other sites

Иска отпечатък, защото замества ПИН-а. И аз скоро се чудих, защо чат пат искаше пин дори за ниски суми. Някъде четох, че банките на 10-на плащания искат потвърждение. Обяснявам си го, че ако ти чопнат картата и почнат да я точат с малки суми точно заради избягване на пина, да ограничат вредите. Но откакто съм с gpay не помня да са ми искали пин. А с gpay в Lidl ми направи впечатление, че хвана доста отдалече телефона. Ако може да се плаща без отключване с NFC - това логично води до заключението, че той точи батерия. Иначе как да разбере, че има нещо в обхват, че да се задейства.

ГПС-а го спирам, че ми пада по-бързо батерията. Иначе wi-fi и мобилни данни и BT не ги спирам никога.

Edited by mIRCata
Link to comment
Share on other sites

Да, и аз го предположих, ако може да се плаща без отключване. НО поне не можеш да плащаш без светване (събуждане), така че поне докато тел-а ти е в джоба, не би трябвало NFC да точи.

Колкото до разстоянието, това трябва да се тества, не ми се вярва едно приложение или друго, да може да контролира различни сили на NFC сигнала, и да кажем на същия Lidl терминал, с друго приложение да хваща от по-близо... Не знам.

GPay доколкото знам (и се сещам докато го пробвах, ама май го пробвах под 6 пъти...) не иска пин, а просто отключване на телефона на еди колко си плащания, мисля на всяко 6-то, т.е. имитира пластика - до 5 плащания, всяко до 100 лв, или нещо такова.

Казваш, ако ти чопнат картата... а телефона... и явно при пластиките е на 5-6 плащания, с телефона на 10-тина. Да, то затова искат пин/верификация относително редовно, за да ограничат вредите при кражба или неоторизирано ползване. Преди са искали по-често, но като почнаха хората по-редовно да ползват безконтактни/безкасови плащания, е трябвало да намалят малко досадата от това, жертвайки малко от сигурността. С телефон поне може да е нещо по-балансирано, да можеш да решиш дали всеки път да отключваш и т.н., надявам се поне gpay да въведе такава опция, иначе не бих го ползвал (докато my fibank е както е в момента).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Напоследък работят ли ви нотификациите в Револют при получаване на пари? И не стига че не получавам, но и ако в аппа ми е избран друга валута (баланс), не виждам изобщо, че в друг баланс има входяща транзакция! Чак сега виждам входящ превод, който са ми пратили вчера! И то случайно си проверих другите баланси ($, евро..).

Link to comment
Share on other sites

Да. Миналата седмица получих нотикация.

Но, преди няколко месеца получих превод и изобщо не разбрах. Случайно погледнах 2-3 седмици по-късно и го видях.
Но аз много агресивно ги контролирам тези програми и им забранявам да използват почти всичко, за да не ми точат излишно батерията, та при мен може и от това да е проблема.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

От няколко месеца като си копирам номера на виртуална карта на Револют от приложението, след това не мога да го пльокна във формата за плащане. Единствен вариант ми е да го пльокна в някоя бележка и след това да го копирам от нея повторно, след това вече се пльоква във формата за плащане без проблем. Това бъг ли е или фичър?

Link to comment
Share on other sites

Къде точно е тая форма за плащане, в браузър ли? Аз бих пробвал номера да го пейстна в различни приложения, и ако работи, сигурно е някаква защита, да. Но ми се струва тъпо и вероятно не така. По-скоро предполагам бъг. Чат пат ми се случва и под Windows в някои специфични ситуации, но доста рядко.

Link to comment
Share on other sites

Сега пробвах, и при мен не иска да пейства номера в Опера и в Хром на разни места. Това обаче ако задържа с пръст за да се появи избор Пасте.

Обаче през клавиатурата си бачка. Ползвам на Google клавиатурата ГБоард, от нея избирам клипборда и оттам тап-вам номера на картата (като последното копирано нещо), и си се пейства нормално навсякъде.

Link to comment
Share on other sites

Прав си, в такива полета се отваря чисто numeric киборд, където няма никакъв достъп изобщо до опции на гбоард, още по-малко до клипборда.

Тоеа е отвратително.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Изтече ми срока на валидност на сертификата за epay. Обаче съм забравил вече(то 10 години са минали от тогава), как съм си извадил сертификат. ипей ми вади следното: Информация за сертификат
Номер
426105 ( 68079 )
Активен от
20.12.2011 15:24
Активен до
17.12.2021 15:24
Информация за издателя
Име
www.epay.bg
Организация
ePay.bg
Отдел
ePay.bg CA

 

[ 27 декември 2021 г. 19:01 ] ⁨Георги Пампоров⁩: Статус
Срокът на валидност на Вашия сертификат е изтекъл!
Регистриране на друг сертификат за Квалифициран електронен подпис

Приемат се персонални сертификати за Квалифициран електронен подпис издадени от следните организации:

    Инфонотари ЕАД
    "БОРИКА - Банксервиз" АД
    Информационно обслужване АД
    Спектър АД

Задължително е ЕГН / ЕИК от сертификата да съвпадне с ЕГН / ЕИК от Вашата регистрация в ePay.bg.

 

Не ме допуска да влеза в сайта даже. Някакви идеи?

Edited by pamporov
Link to comment
Share on other sites

От няколко години се приема само КЕП, т.е. трябва да си извадиш.

Цените паднаха драстично и сертификат за 3 години вече е 12 лв.

В комплект с карта и четец е 36 лв.

 

Ако имаш регистрирано мобилно приложение, трябва да продължи да работи... до момента, в който се наложи да го прехвърлиш на друг телефон.

Edited by plameni
Link to comment
Share on other sites

Да, мобилното си работи. Яд ме е че не мога да влезна от лаптопа, да си видя историята на плащанията. Иначе се замислям дали да си направя нов профил, или пък да си плащам битовите сметки от сайта на банката издател на дебитната ми карта. А как и къде се вади КЕП?

 

П.П.Аха. Видях, в банката издател на картата може да се заяви и получи. Така мисля ще е най-удачно, за да си продължа с ипей. Пък докога....ще видим.

Edited by pamporov
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...