Jump to content
BulForum.com

Електронни разплащания и трансфер на пари


plameni

Recommended Posts

3 hours ago, HEMO said:

За съжаление има още хора дето ровят из кутиите,мислех че това е останало в соц-а ама не.


Ровенето няма нищо общо със соца - простотията няма да отмине. И не само тук. Не може да разчиташ на кутия, 'еле па в шопско по кварталите, 'еле па в блок с три села в него, както е Пешо тука в ПловдивУ. 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 607
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Отдавна всячески се стремя да не разчитам на пощенска кутия за Нищо. Това с картите е абсурдно да не ползват поне куриер с лична доставка. Но явно и такава карта от подобен портфейл нито е спешна, нито е важна за ползващите, защото ти чакаш седмици да дойде, да не говорим че от всичките такива портфейли нямам карти, а където може (вече почти навсякъде), просто човек ще ползва виртуалните им аналози с NFC телефон. Малко нелепо ми се струва и нуждата да се тегли кеш след като плащането на POS е без такси навсякъде, единствен use-case е някъде забутано да няма терминал в чужбина и да ти трябва кеш. Кеш за такива случаи винаги ще имаш някакъв, че мноого рядко да се налага да теглиш такъв, особено навън.

Освен това може да се надяваме, че безконтактните банкомати ако станат достатъчно, изцяло ще изчезне нуждата от пластика. Малко бавно се случва това, признавам.

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, HEMO said:

Ако работиш за българска фирма и получаваш заплата в лева,едва ли някой работодател ще се навие.После ако се наложи да ползваш болничен,няма как да ти изплатят часта от нои.Има и някои други дребни неудобства...ако имаш кеш постъпления пак ти трябва някаква местна сметка за да може да ги вкараш в Револют.За момента се налага да се подържа бг сметка...по горе съм написал как да не плаща почти нищо освен месечната такса.

 

Оффф май си прав. Попринцип пише:

 

"Can I get my salary paid into my Revolut account?


You can receive transfers from your employer, family, and friends directly into your Revolut account in AED, AUD, BGN, CAD, CHF, CZK, DKK, EUR, GBP, HKD, HRK, HUF, ILS, JPY, MXN, NOK, NZD, PLN, QAR, RON, RSD, RUB, SAR, SEK, SGD, THB, TRY, USD, ZAR."

 

Но май ако работодателя реши да ти плати заплатата ще трябва да пусне международен превод, което няма да му е много ок. Еб*си омагьосаният кръг става. Всеки се чуди как да ти вземе малкото пари, които си спестил за черни дни. Иначе последно бях чел, че ако си пуснеш револют банк и имаш застраховка на парите до 100к евро.

Link to comment
Share on other sites

По принцип не разбирам проблема просто да ти превеждат парите в Револют. На работодателя няма да му коства нищо в техническо отношение, освен 1 лв за sepa трансфера, а парите да ти пристигнат в Евро. Ти ще си платиш таксата от 1 лв и разликата в курсовете, ако те устройва. Ако ще ги ползваш после в ЛВ (или дори някаква част), се губи смисъла, защото обратно ще правиш обмяна.

На този етап да нямаш никаква бг сметка само за да не "угояваш" някого, ми се струва .. тъпо. Пак си имай револют и го ползвай по предназначение, с Google Pay и т.н., но трябва да си много наясно какво правиш, че да не платиш и 1 лв такса за нищо никога, че да си струва да спестиш тия 2-2.50 лв такса поддръжка на бг сметка. Дори ако се ползва пейсера, или нещо като easypay, дето нямат такса поддръжка, пак е малко вероятно в месеца да не ти се случи поне 1-2 пъти нужда от парична операция, която да ти вземе 1-2 лв такса, с което да се обезсмисли всичко.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Stasio said:

да пусне международен превод

Ами нашите боклуци се ослушват за SEPA - където нещата стават от днес за днес, а таксите са смешни стотинки.

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, mIRCata said:

Ами нашите боклуци се ослушват за SEPA - където нещата стават от днес за днес, а таксите са смешни стотинки.


То вече всичко е от днес за днес - зависи само колко слакъри има в банката. Два пъти дневно са междубанковите траншове, граници отдавна няма, освен в сумите. И отделно сте пикльовци - аз с телекси съм се разправял... 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Stasio said:

Но май ако работодателя реши да ти плати заплатата ще трябва да пусне международен превод, което няма да му е много ок. Еб*си омагьосаният кръг става. Всеки се чуди как да ти вземе малкото пари, които си спестил за черни дни. Иначе последно бях чел, че ако си пуснеш револют банк и имаш застраховка на парите до 100к евро.

 

Ами, не мисля, че има разлика в точно този аспект. Преводите от БГ банка към Револют са на същата цена като междубанковите в БГ.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, w00x said:

 

Ами, не мисля, че има разлика в точно този аспект. Преводите от БГ банка към Револют са на същата цена като междубанковите в БГ.

 

Ами не съм пращал SEPA превод към револют, но според мен се води международен превод, за което последнияя път моята банка ме таксуваха доста пари за превалутиране + пращане. Иначе си имам БГ сметка и си харча всичко през револют. Аз нямам проблем да плащам по - висока такса, но поне да има за какво. За мен не е нормално при превалутиране в револют да сместя 200лв спрямо банката, в която са ми парите (не говорим за висока сума). Със спестените пари с кеф си платих абонамента за револют за 1 година.

Link to comment
Share on other sites

1 евро е SEPA превод. Такъв термин като "международна банка" вече няма в рамките на ЕС, стига банките да поддържат SEPA, а вече май всички поддържат.
Междубанков превод е 1лв. В ПИБ конкретно, през онлайн банкирането.

 

За превалутирането е важно как Револют процедурат.

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, w00x said:

1 евро е SEPA превод. Такъв термин като "международна банка" вече няма в рамките на ЕС, стига банките да поддържат SEPA, а вече май всички поддържат.
Междубанков превод е 1лв. В ПИБ конкретно през онлайн банкирането.

 

За превалутирането е важно как Револют процедурат.

 

1 евро за SEPA превод сега проверих си прав поне на документи. Може да пробвам да си пратя някакви пари на Revolut-ския IBAN.

 

Случаят ми беше, че трябваше да пратя пари до USA. В този момент доколкото виждам е - " с вальор на превода 2 работни дни - 0.15%, мин. EUR 15, макс. EUR 200; + EUR 9", което са 29.67лв само за превода (без да се брои превалутирането).

 

Сега видях още нещо интересно. При входящ превод от държата, която не е в ЕИП - "0.1% + EUR 6, макс. EUR 90"

 

edit: Сега обърнах внимание то е 0.15%, като минималното е 15 EUR, максималното 200 EUR + 9 EUR, което минимално става 24 EUR. За съпоставка същият превод от Холандска банка беше доста по - малко.

 

edit2: Добре... За да бъдем точни SEPA превода пише, че е 0.41EUR, което са 0.82лв, като това е за сума по - малка от 100 000 лв.  :)  И аз не говоря за ПИБ. 

Edited by Stasio
Link to comment
Share on other sites

1 лв е таксата за SEPA в ПИБ, а не 1 €. Т.е. същата като за обикновен междубанков превод в Бг. И предполагам в повечето банки е такава.

Международен не-сепа превод е излишно да се коментира, там десетките левове такса го правят нелеп, освен за големи "бизнес"-суми. Иначе самото наличие вече на SEPA е голямо облекчение, а влезем ли в еврозоната, една грижа покрай обмени между лв и друго, ще отпадне.

 

PS. За преводи до USA и др, просто намирате други начини, вече има доста, и по-евтини. През револют това реално минава с 0 такса поне при моя опит за неголеми суми, и за пращащия оттам, и за мен като получател тук, до достигането на моята бг сметка. Превалутирането от $ -> € го прави револют по добрите си курсове, и само бг банката прави още едно € -> лв по съвсем нелош курс и загубите са малки, важното е че поне такси за "превода" няма.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Stasio said:

 

1 евро за SEPA превод сега проверих си прав поне на документи. Може да пробвам да си пратя някакви пари на Revolut-ския IBAN.

 

Случаят ми беше, че трябваше да пратя пари до USA. В този момент доколкото виждам е - " с вальор на превода 2 работни дни - 0.15%, мин. EUR 15, макс. EUR 200; + EUR 9", което са 29.67лв само за превода (без да се брои превалутирането).

 

Сега видях още нещо интересно. При входящ превод от държата, която не е в ЕИП - "0.1% + EUR 6, макс. EUR 90"

 

edit: Сега обърнах внимание то е 0.15%, като минималното е 15 EUR, максималното 200 EUR + 9 EUR, което минимално става 24 EUR. За съпоставка същият превод от Холандска банка беше доста по - малко.

 

edit2: Добре... За да бъдем точни SEPA превода пише, че е 0.41EUR, което са 0.82лв, като това е за сума по - малка от 100 000 лв.  :)  И аз не говоря за ПИБ. 

 

Ами, това с пращането на пари до USA вече е друг сценарий. Аз визирах конкретно превода на заплата и това, че чисто откъм такси, не би трябвало да има разлика за работодателя. Вече НОИ не знам как процедират в такава ситуация.

 

Може и 1лв да е СЕПА-та, да. Аз може да съм се подвел от това, че на много места (по борси и др.) е обявена като "1 Евро", но може в това да е включена такса за тях или да правят 2 СЕПА превода, докато стигнат парите до въпросният акаунт.

Link to comment
Share on other sites

Ами неудобство, че трябва да прави евров превод (за да мине като SEPA), наистина друго няма. Е, освен ако сметката е в същата банка, с която оперира работодателя, когато вече таксата ще е наполовина, обикновено 50 ст, като вътрешнобанков превод.

 

За УСА, ми то вече има толкова алтернативи, мъниграм, уестърн юнион и какво ли не, всичко по-евтино от банков превод. Преди 15-тина и повече години като се сетя как отиваха по $40-50 такса за превод... и то на не толкова големи суми.

Link to comment
Share on other sites

Пичове,проблема не е в таксата,а как точно ще се осчетоводи.Няма никакъв технически проблем иначе заплатата да ви идва в Револют.Проблем се получава ако трябва да ви изплатят обезщетение,болничен,да ви върнат данък,детски и тн.Няма НИКАКЪВ шанс да видите пари от държавата по сметка в Револют,до момента в който не издадат български iban номера.Тогава вече тукашните банки ме губят моментално като клиент.

През последните две години Револют са ми единствена карта за разплащане(с Google pay и телефона).Купувам акции,сменям валути,пращам-получавам  от и към ЕС,акции,крипто абе всичко.Прекарал съм 5 цифрена сума,преводи какво ли не,никакви грижи,ако не правите глупости и спазвате правилата им всичко е точно.Разбира се не агитирам да си държите там всички пари,основно правилото е никога в една кошница всички яйца.Не е никак лоша идея и част от парите да си ги държите извън банковата система.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, RaptoR said:

. Два пъти дневно са междубанковите траншове, граници отдавна няма, освен в сумите

 

Преводи към Револют от тук ако е през сметката за КК отива като плащане на ПОС и веднага ги виждам, нашите ги осчетоводяват обаче 2-3 дена.

Плащане през сметка на дебитна карта - пак отива веднага, но таксуват по тарифа на банката.

Преводите от Револют насам ми ги бавят тука. Не знам защо.

 

Edited by mIRCata
Link to comment
Share on other sites

Е, то зареждане на револют с карта пак е POS, и веднага отиват. Превод от Револют към моя ИБАН в ПИБ минава последните два пъти поне, за под 1 час и вече са ми в сметката. Това преди 15ч. на дадения ден поне.

Link to comment
Share on other sites

Точно преводи към ПИБ. До сега не съм имал да дойде същия ден.

Чат пат прехвърлям към сметката на КК да оправя салдата. Не знам дали е от типа сметка. Но това ми е опита с тези операции. Не знам къде е бавенето в Револют или нашите хубавци тука.

Edited by mIRCata
Link to comment
Share on other sites

Не знам, и аз се учудих, и в първия случай като почнах да ползвам револют за това, очаквах на другия ден и се учудих като след час вече получих нотификацията и като влязох, парите бяха налични.

Обикновена разпл. сметка с дебитна карта.

 

Рядко, да не кажа никога не ми се налага бързо и веднага да имам парите налични при превод, така че засега и да няма инстантни преводи (сепа и в рамките на Бг), не ми е толкова важно. Разбира се случвало се е да негодувам защо трябва да чакам по 24 часа и повече, даден превод да бъде наличен, особено ако пазарувам нещо от ЕУ и трябва да мине 1 ден докато отидат парите за да ми пратят стоката.

Как беше това дето го гласят и в Бг да се случи за бързите преводи... колко месеца ще минат докато го внедрят, дето под 10 минути или нещо такова, ще стават преводите, без разните високи такси там по RINGS, където пак не е съвсем инстантно.

Link to comment
Share on other sites

Опирал съм до съпорт за някаква неминаваща транзакция. След около 2 дена получих clue как да действам.

Прочетете какво означава Single Point Of Failure и защо това е лошо особено за подобна критична система като управление на средствата ви. Почти всичко в Револют е SPOF. Зависиш изцяло от един апп - тук имаме възможности много за fail - телефона, нещо апп-а да се бъгне или да сгафят с поредната версия и докато не я оправят с нов фикс, горите.... или се появи някаква несъвместимост на апп-а с вашия телефон, което при телефон е много по-вероятно отколкото уеб версията на банкирането да спре да работи на компютъра ви (освен ако нямате компютър на 15 години със съответно също толкова стара OS). Съпорта е също SPOF - зависим само от един чат, дали AI или чакаш да се появи човек....

При банките имаш някакви бекъпи - сядаш на десктопа на уеб версията на банкирането, в краен случай отиваш в близкия физически клон, има май даже още някакво телефонно банкиране ..

Имаш 24/7 съпорт по телефона. Имаш имейл съпорт, аз често пиша на ПИБ по разни казуси, сравнително бързо отговарят.

 

С всичко това не казвам да не се ползва Револют. И аз го ползвам, но не и за ежедневни плащания, а и да го ползвах, ако се случи нещо, лесно мога да мина на българската си карта и сметка, без да завися по-критично от Револют.

Всичко това горе до голяма степен важи и за много други е-портфейли де. При повечето български обаче все пак имаш поне някакъв съпорт, телефонен, струва ми се.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

Имат и web app от известно време, отново зависи в някаква степен от мобилният апп, за auth, но е отделен все пак. 

А за бавните преводи, самите Revolut могат за замотат превод 1-2 дена, преди да го пратят, виждал съм го няколко пъти. Но като се има предвид колко ми спестяват и са ми спестили при превалутиране , няма да се им се сърдя много :D

Link to comment
Share on other sites

Бях останал с впечатлението, че нищо не може да се прави оттам, сега гледам има поне Изпращане и зареждане. Много бедно. Мисля че последно като гледах, и това нямаше, само справка. И без телефон (и аппа) не можеш да влезеш, което пак ни закарва до single point-a.

Отделно завчера имам плащане в интернет с Револют, не ми излиза в браузъра, само на телефона! Постна, ненадеждна работа. Преди месец-два имаше проблеми апп-а им, с неидващи нотификации за получени плащания, с което miss-нах плащане с почти два дена и щеше да стане един фал. Мислех, че нещо при мен, но като разрових, се оказа често срещан проблем през годините.

Link to comment
Share on other sites

On 1/15/2022 at 7:55 PM, tedy said:

Какво повече дава този Пейсера спрямо кой да е друг е-портфейл?

 

Индивидуален български IBAN.

Мисля, че беше към Пощенска банка

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, plameni said:

 

Индивидуален български IBAN.

Мисля, че беше към Пощенска банка

Аха, само това ли.. То и iCard, Easypay/epay също дават сметка с (бг) IBAN. За Phyre/A1 не съм сигурен, ама мисля, че и там имаше.

Спрямо чуждите портфейли Ок, а нещо друго, като такси, улеснения при депозит или теглене... Защото и преди го гледах това пейсера и не намерих мотивация дори да го тествам.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...