Jump to content
BulForum.com

Електронни разплащания и трансфер на пари


plameni

Recommended Posts

1 hour ago, tedy said:

Да не говорим че не е увеличила таксите поне за частните клиенти, което би следвало да се случи в някаква степен ако имаше някакъв страх от фалит.

 

2 пъти увеличиха таксите през 2021.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 607
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Те всички банки ги увеличиха, само Булбанк даже реши да иска пари ако имаш депозит при тях. Един вид плащай да правим кинти за нас с твоите пари.

Други банки просто спряха депозитите като ДСК например, 3-ти са на 0% - само се съхраняват като ПИБ, но има няколко, които все още дават някакъв минимален %, чисто символичен от порядъка на 0.01-0.1%.

Ако човек има възможност, по-добре да ги пусне някъде по инвестиции, ще е по-на сметка.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mIRCata said:

А ЦКБ как са като мобилно банкиране, битови сметки и т.н? Някой има ли наблюдения?

 

Ползвам доста малка част от функциите, но това което ми харесва, е че още от началния екран имаш достъп до всичко. Не се налага да превърташ екрани.

 

CCBank-mobile-Main.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mIRCata said:

Те всички банки ги увеличиха, само Булбанк даже реши да иска пари ако имаш депозит при тях. Един вид плащай да правим кинти за нас с твоите пари.

Ако човек има възможност, по-добре да ги пусне някъде по инвестиции, ще е по-на сметка.

Ще изменя цитат на един мой любимец. Кой държи пари на депозит в банка бе, банките имат такси.

Ето аз какво правя. При това целта ми е големи дивиденти. Това не е силно представяне за миналата година.

 

perf.jpg

 

 

3 hours ago, tedy said:

Ок.. очаквам все пак това да я събори, а минаха около 2г. оттогава. Това само показва, че няма да я оставят така просто да се срути. 80 млн ако я съборят.

Собствениците на банката си раздават кредити на себе си. При това за много над милиард лева. Иначе кредитите се водят на безимотен кипърец който живее на помощи. Ти си преценяш.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, tedy said:

Ок.. очаквам все пак това да я събори, а минаха около 2г. оттогава. Това само показва, че няма да я оставят така просто да се срути. 80 млн ако я съборят.

 

Тия дати и числа за нищо ги нямаш.

Година и половина е с 25% по-малко от две години. Не 80 млн., а 141 млн. се наляха в банката. "ББР плати общо 141 млн. лв. за придобиване на над 27 млн. акции (18.35%)."

 

Въпреки това, тенденцията е "прекрасна":

FIB-3years.png

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, netrootbg said:

Ще изменя цитат на един мой любимец. Кой държи пари на депозит в банка бе, банките имат такси.

Ето аз какво правя. При това целта ми е големи дивиденти. Това не е силно представяне за миналата година.

 

perf.jpg

 

Именно. Ако човек има излишни пари е по-добре в някакви инвестиции, отколкото в банката.

Стига да знае на кой да се довери. Те самите булбанк предлагаха някакви такива услуги за инвестиране.

който разбира печели, който не...

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, w00x said:

 

2 пъти увеличиха таксите през 2021.

Да, както казаха, всички ги увеличиха. Малко грешно се изразих - не са ги увеличили спрямо общия тренд на всички банки. Все още за частния клиент са напълно адекватни като такси и услуги. И като лихви. Ако исторически са поддържали по-малко капитал, е имало причина, която леко наподобява тази на КЕВР и регулираните цени... но както последния няма да фалира, то и тук не очаквам сътресения дотолкова че да пострада не дай си боже като ктб. В най-лошия случай ще я одържавят :D . Или ще се орегулират нещата. Все пак е една от най-големите банки, с много потребители. Все пак не е ктб с ония неземни лихви и т.н. Вярвам, че повече проблеми и досада са имали клиентите на погълнатите банки като райф или експрес, отколкото ще имат ПИБ.

Link to comment
Share on other sites

On 1/6/2022 at 2:34 AM, netrootbg said:

Не е точно така. Обезпечени са от фонд който до миналата година беше на минус. В момента има около 300 милиона лева натрупани в него. Имай едно на ум. От ПИБ бягай с 200. Бих ти препоръчал Уникредит.

Този член от ЗГВ не ознчава ли, че се теглят кредити, за да покрият недостига:

Покриване на недостига от средства по фонда

Чл. 18. (1) (Изм. - ДВ, бр. 109 от 2001 г.) Ако средствата на фонда не са достатъчни за покриване на задълженията му по този закон, по решение на управителния съвет недостигът се покрива по един от следните начини:
1. задължаване на банките да преведат авансово годишни премийни вноски, като за база се взема последният ден на предходния месец;
2. увеличаване на годишната премийна вноска;
3. (изм. - ДВ, бр. 109 от 2001 г.) ползване на заеми при условия и по ред, определени от управителния съвет на фонда.
(2) Изплатената авансово сума по ал. 1, т. 1 се приспада от дължимата от банката годишна премийна вноска за следващата година, като надвнесеното подлежи на връщане в срока по чл. 16, ал. 5.
(3) Максималният размер на увеличената премийна вноска по ал. 1, т. 2 не може да надхвърля 1,5 на сто от влоговата база, определена съгласно чл. 16, ал. 2.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 109 от 2001 г.) При недостиг на средства фондът може да ползва заеми:
1. от български и чуждестранни банки, както и от други лица;
2. (изм. - ДВ, бр. 98 от 2014 г., в сила от 28.11.2014 г.) от държавния бюджет след съответно решение на Министерския съвет.
(5) (Нова - ДВ, бр. 109 от 2001 г.) Ползваните от фонда заеми могат да бъдат обезпечавани с гаранция, издадена от държавата, или с активи на фонда, включително и с бъдещите вземания на фонда към банките за годишни премийни вноски.
Link to comment
Share on other sites

Има ли изисквания вече (още) в банките при откриване на (срочен) депозит, да се открива задължително и разплащателна сметка? Конкретно ме интересува за ОББ ако някой има представа. Писах им да ги питам, но не очаквам отговор скоро, а на 0700 засега не ми се звъни.

Link to comment
Share on other sites

До сега не бях чувал такова нещо. Някъде са те правили на маймуна.

То малко останаха банки да предлагат депозити де.

Edited by mIRCata
Link to comment
Share on other sites

Имаше имаше такова нещо, даже наскоро някой ми го каза или го четох някъде. Имаше нещо, ама не мога да се сетя кой ми го каза, затова и се присетих.

За "депозит" номерът е че такива сметки са без месечна такса. Поне в ПИБ и ОББ (като гледам тарифата им) са без. Засега още не ги превръщат на разплащателни с такса. ОББ имат минимум от 2000 лв салдо за такава сметка, други негативи не виждам, след като няма да се ползва често (като разплащателна).

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, tedy said:

Има ли изисквания вече (още) в банките при откриване на (срочен) депозит, да се открива задължително и разплащателна сметка? Конкретно ме интересува за ОББ ако някой има представа. Писах им да ги питам, но не очаквам отговор скоро, а на 0700 засега не ми се звъни.

В ЦКБ преди 4-5мес нямаше такова изискване. Даже имат колосалната лихва от 0.01% или нещо подобно.

Конкретно за ОББ нямам наблюдения.

Link to comment
Share on other sites

Ясно. Еми ще изчакам отговор от тях или ще отида идната седмица в близкия клон да питам. Покрай познат наскоро разгледах тарифите на ОББ и останах сравнително приятно изненадан, че в някои аспекти са с някоя стотинка по-добре от ПИБ даже. В други обратно. Като цяло Ок. Нямат тая гадна такса превалутиране, за сметка на това курсовете им са по-зле. И без това вече избягвам да ползвам Бг сметка за чужбински разходи, остава въпроса дали има такса при зареждане на Револют с карта от ОББ. Просто от любопитство.

Link to comment
Share on other sites

Аз революта го зареждам през кредитната карта на ПИБ - води го плащане на пос и такси няма, в същото време ако я зареда през разплащателна сметка(дебитна карта) има такса.

Link to comment
Share on other sites

Така е, и аз с ПИБ карта го правя и там е ясно (засега без такса от карта), но при други/някои банки знам, че има такса. Всъщност сега виждам, че казваш дебитна и имало такса. Аз от дебитна зареждам и няма такса.. ?! Ако е с превод от сметка, е ясно, там 1 лв такса има.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

On 1/6/2022 at 1:12 PM, mIRCata said:

 

Ако човек има възможност, по-добре да ги пусне някъде по инвестиции, ще е по-на сметка.

Имам две сметки в Булбанк,на мое име като частно лице(една за мен една за жена ми,разплащателни с дебитни карти към тях.)Няма за момента никави такси освен 1.5лв такса обслужване на сметка(3 кинта за двете).Тия 3 кинта са единствените дето виждат от мен,в момента в който изнаглеят с някоя друга такса и червен картон.Абсолютно всичко правя през Револют,от Укб зареждането е без такса с карта.Преводи,изпращане и получаване на пари,така съм си организирал нещата,че всичко е без една стотинка такса за тукашните изедници.Комуналните сметки (25) броя ги плащам през Изипей,направих си трето ниво акаунт с iban и микро сметка,от Револют с превод без такса зареждам микро сметката и от там плащам.

Да се държат пари в местните банки е вече крайно безсмислено при нулеви лихви че и отрицателни са на път да станат,някои банки в DE го направиха,тукашните няма да останат по-назад,въпрос на време е.В Укб майка ми беше инвестирала в един от техните фондове (Amundi) дребна сума,около 500$,за две години и нещо бяха станали около 700$ което са приблизителни 18% доходност.Разбира се има риск но...Аз започнах с малки суми да купувам акции през Револют,за проба,пълен аматьор съм,и за шест месеца с доста четене успях да постигна една прилична доходност:

Screenshot_20220109-081508_Revolut.jpg

Link to comment
Share on other sites

Някой горе едва ли не за пръв път чу, но ето че се оказа вярно, от ОББ ми отговориха - трябва да се открие и разпл. сметка при откриване на депозитна такава (срочна).

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, kotora said:

Е то е ясно, че ако инвестираш във фармацевтични компании, ще имаш печалба. Някой имат за 1 година 200% ръст. 

 

Е то нали това е идеята...Следвам S&P 500 и купувам акции с голям процент дивидент.Растежа е вид "бонус"...

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, tedy said:

трябва да се открие и разпл. сметка при откриване на депозитна такава (срочна).

Ми да мрат в картофите тогава. Не са единствена банка.

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, HEMO said:

Следвам S&P 500 и купувам акции с голям процент дивидент.

С дивидентите не е ли адската занимавка да ги декларираш пред НАП?

В наши дни основно на растеж се набляга, т.е. дивидентите са бонуса...

Link to comment
Share on other sites

On 1/10/2022 at 8:11 AM, mIRCata said:

Ми да мрат в картофите тогава. Не са единствена банка.

Всъщност ако трябва да сме честни, има логика в това. Днес бях в клон и получих информация.

За да се открие депозит трябва парите да дойдат отнякъде. Идват от разпл. сметка. Номерът е че докато има депозит, другата сметка (разплащателната) е без такса. Мен това ме устройва. Даже депозита ложел да се открие от е-банкирането.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, tedy said:

За да се открие депозит трябва парите да дойдат отнякъде. Идват от разпл. сметка.

 

т.е не може да се внася директно в брой в депозитната сметка? или с превод от друга банка към сметката?

Тия да не са някаква секта? :lol:

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...