Jump to content
BulForum.com

Електронни разплащания и трансфер на пари


plameni

Recommended Posts

Отваряш сметка в някоя друга банка, където държиш някаква немалка част спестявания колкото да не са всички в една банка, и си ползваш ПИБ за всички основни дейности както досега. Не разбрах очакването на "едни пари" какъв проблем е за сметка в ПИБ :) .

А коя точно банка, почти все едно, стига да има все още "депозит" без месечни такси, дори да няма лихва. В зависимост за колко пари говорим, що не и Револют. Там бих държал не повече от няколко хил лв, до 10 хил макс... може би.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 607
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

2 hours ago, vikktorpenchev said:

ПИБ ще си я ползвам така или иначе.

Трябва ми друга банка, в случей че ПИБ фалира.

 

2 hours ago, Mockingbird said:

Уникредит.


Единственото по-лошо нещо от това да гушиш Уникредит е да гушиш цекоминевци - изявени физически унищожители на България. А да държиш едри пари в балона на цекоминевци, който всеки един момент може да буфне, особено сега като няма тулуп да го крепи с държавни пари - прайслес. 

Link to comment
Share on other sites

Аз бях най-доволен от Експресбанк, по стечение на обстоятелствата вече съм на ДСК. Като цяло апп-а им е много удобен, както и електронното банкиране. За сега съм доволен и не мисля да ги сменям.

 

Булбанк, аз не бих ползвал, както и ПИБ. Бих пробвал примерно ОББ. 

 

П.П. Токуда на Христо Ботев до нас малко ме разочароваха. Баба ми имаше карта за пенсия там, след смъртта и отиваме със смъртен акт и удостоверение за наследници да закрием сметката. Не помня какво точно, ама само документ от мюфтията още не искаха за едни 100-на лв. мисля бяха.....

Edited by jozo
Link to comment
Share on other sites

Това за ПИБ го слушам от десетилетия. Аз не се хващам и си я ползвам за основна. Само някой да не почне да сравнява с ктб.

Защото произволна банка може да се събори само със слухове и ако определен % повярват и се юрнат да си вадят парите кеш. Примерно.

ОББ и аз наскоро разгледах тарифата им и като цяло ми направи добро впечатление. Някои са с някоя стотинка по-високи, други по-ниски. Като ЦЯЛО е същото в общите неща като ПИБ и други банки , за общи операции. Преди години имах сметки там и не бяха Ок за по-битови потребители, отделно тогава картите им не работеха в Пейпал, което беше преляло чашата за мен.

Имам опит и с райфайзен, също не бях много очарован, но напоследък не съм им гледал тарифата. ПИБ си е много добре, в немалка степен изборът може да е продиктуван и дали има банкомати и/или офиси наблизо където човек живее, в зависимост pattern-a му на ползване на банкирането, дали ползва често банкомати, депозити и т.н.

Та, ако бях на твое място, може би наистина бих погледнал ОББ ако ще е само да преместиш на депозит някакви спестявания да стоят само. Виж само дали имат такава услуга, или ще ти взимат ежемесечна такса поддръжка, защото то май това е един от главните приоритети, 2-3 лв всеки месец може да са малко, ама защо пък.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, jozo said:

П.П. Токуда на Христо Ботев до нас малко ме разочароваха. Баба ми имаше карта за пенсия там, след смъртта и отиваме със смъртен акт и удостоверение за наследници да закрием сметката. Не помня какво точно, ама само документ от мюфтията още не искаха за едни 100-на лв. мисля бяха.....


Това ще ти го поискат във ВСЯКА банка без изключение. Да не говоря и за други институции какъв цирк е. 

Що се отнася до ПИБ - цял свят знае, че е куха банка касичка, много по-зле от КТБ, защото там поне имаше активи за милиарди. От години е на изкуствено дишане с държавни пари и чиста проба грабеж. Това сега спира, така че може би най-после ще изчезне тоя цирей. Лошото е, че никой няма да върне парите на държавата. 

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, RaptoR said:


Това ще ти го поискат във ВСЯКА банка без изключение. Да не говоря и за други институции какъв цирк е. 
 

 

По стечение на обстоятелствата имаме тоя печален опит. Булбанк не са искали друго, дори ОББ като бяха още гръцка банка.

 

За другите институции спор няма. С баща ми ни е "най-забавно", като някой иска нотариалния акт на старата къща. Веднага се почва "Кой го е писал това?" Ами то е написано, не съм аз. "Така не се пишело!" Сори, обърнете се към човека, който ще е покойник от доста време, все пак документа е от 40-та година ..... 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, jozo said:

 

За другите институции спор няма. С баща ми ни е "най-забавно", като някой иска нотариалния акт на старата къща. Веднага се почва "Кой го е писал това?" Ами то е написано, не съм аз. "Така не се пишело!" Сори, обърнете се към човека, който ще е покойник от доста време, все пак документа е от 40-та година ..... 


Аз съм ви разправял за скандала с телефона във Виваком... Малко остана да им го прасна в главите. Трябва да проверя дали не крадат още по 1.80 на месец от пенсията на дядо ми... Ама така ми стана хубаво като го изпатках в земята боклука им... 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tedy said:

Имам опит и с райфайзен, също не бях много очарован, но напоследък не съм им гледал тарифата.

 

Няма вече Райфайзен банк. Или поне скоро няма да има. ОББ ги купиха.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, w00x said:

 

Няма вече Райфайзен банк. Или поне скоро няма да има. ОББ ги купиха.


Тия също бяха ебати измислената банка. Такива глупости съм виждал да се вършат, че няма накъде. Още нещо, което е добре да го няма. 

Link to comment
Share on other sites

За мен лично голям плюс е на ПИБ, че мога да плащам с тяхното приложение директно (на андроид). Доколкото знам само 3 банки го могат това текущо (те, Уникредит, Райфайзен ако не се лъжа). Интересно какво ще стане с тия последните като е-банкиране след като вече ги няма. Дали техните клиенти ще се задължат просто да минат на е-банкирането на ОББ, което признавам не знам как изглежда и дали е добро. И какво ще стане с RaiPay, дали ще може да плащат директно от апп-а, предполагаемо вече от ОББ апп-а.

ОББ има такса за плащане на битови сметки, но гледам че имат някакво ubbpay.bg, където пък с тяхна карта пише, че е без такса.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, vikktorpenchev said:

Те не са над 100к, така че според закона са обезпечени. Но това все пак е риск.

Не е точно така. Обезпечени са от фонд който до миналата година беше на минус. В момента има около 300 милиона лева натрупани в него. Имай едно на ум. От ПИБ бягай с 200. Бих ти препоръчал Уникредит.

4 hours ago, RaptoR said:

Що се отнася до ПИБ - цял свят знае, че е куха банка касичка, много по-зле от КТБ, защото там поне имаше активи за милиарди. От години е на изкуствено дишане с държавни пари и чиста проба грабеж. Това сега спира, така че може би най-после ще изчезне тоя цирей. Лошото е, че никой няма да върне парите на държавата. 

Доживях да съм на 100% съгласен с теб... :JC_golly:

3 hours ago, Mockingbird said:

Предложи банка за физическо лице? С много клонове, много банкомати тук и в Европа? 

Уникредит. До скоро нямаха такса за теглене от техни банкомати в Европа. Вече е колкото и в Бг: 30 стотинки. Иначе можеш да ползваш Revolut и Vivid. Двете ти правят прилична месечна сума безплатно да теглиш от банкомат. Нали знаеш, че клоновете на банките в различните държави са си за тях. Не можеш да отидеш в клон на Уникредит във Виена примерно и да теглиш от Бг сметката. Няма такава връзка. Ще можеш обаче да теглиш от техен банкомат срещу 30 стотинки такса. Такава до скоро нямаше, но....

Link to comment
Share on other sites

Ванка, аз съм на Уникредит от много време. Въпроса ми беше към Виден и другите, които бягат като дявол от тамян от Уникредит. Виден вероятно говори от камбанарията на ю.л., за което не мога да коментирам, но от гледна точка на ф.л. може би най-удобната банка. 

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, RaptoR said:

сякакво държане на пари в ПИБ е не само сериозен риск за собствените финанси, но е и престъпление срещу народа!

Аз имам кредитна карта там. Та реално обикновено им дължа пари :)

Link to comment
Share on other sites

Специалистите по банково дело нека да обяснят какво означава изкуствено дишане. Банката е била подпомогната веднъж за да отговаря напълно на определени изисквания, без което тя е нямало да фалира, това 100000000 пъти беше обяснено от куп финансисти, а тя работи по същите правила и със почти същите такси, лихви и всичко, като всички останали банки, с малки разлики между тях (колкото да се поддържа "картела") - кое точно е изкуственото дишане. Наистина питам. И Бойко вече 1 година не е на власт, банката трябваше да е фалирала досега по вашите думи.

Навсякъде е пълно със "специалисти". Очаквам да фалира всеки миг и да чуя "казах ли ти".

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, tedy said:

За мен лично голям плюс е на ПИБ, че мога да плащам с тяхното приложение директно (на андроид).

 

Какво имаш предвид? Мога да кажа лично, че ако става въпрос за преводи от апп на андроид и т.н. при ДСК и ОББ, мога да правя всичко. Пробвано многократно, даже много рядко ползвам компа за това, а превеждаме директно през телефона.

47 minutes ago, Mockingbird said:

Ванка, аз съм на Уникредит от много време. Въпроса ми беше към Виден и другите, които бягат като дявол от тамян от Уникредит. Виден вероятно говори от камбанарията на ю.л., за което не мога да коментирам, но от гледна точка на ф.л. може би най-удобната банка. 

 

Ако е така както обеснява Ванката, няма никво значение на каква банка си. Имам опит с теглене на евро в Италия с карта на ДСК. По случайност или не, банкомата беше на УниКредит.

Link to comment
Share on other sites

Единствения негатив по отношение на таксите, които имам забележка към ПИБ, са онези омразни 0.25% такса превалутиране при плащане в нещо различно от валутата на картата. Т.е. за чужбински плащания и онлайн вече ползвам револют. Макар че за малки суми е все едно.

jozo, имах предвид плащане на терминали директно от апп-а, без да минавам през GPay. Това последното за мен има няколко недостатъка, с които не можах да свикна. Иначе през приложението естествено можеш да правиш почти всичко (всичко, което съм ползвал досега като услуги, което може и през браузъра).

Уникредит за МЕН са може би най-калпавата банка що се отнася до изживяване на крайния клиент, проблеми, бъгове с банкомати и др. Да не говорим че до нас има уж голям офис, постоянно е тъпкано с опашки, за разлика от ПИБ. Та явно и електронно Уникредит са много зле, щом постоянно има нужда от опашки. А говорим с клон с 6 или 8 гишета. Няколко пъти и аз съм чакал на тия опашки там.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, jozo said:

Какво имаш предвид?

По скоро, че тяхното приложение позволява безконтактно плащане на пос терминал.

А скоро техните карти(не знам дали важи за Виза или е само за Мастъркард) ги направиха съвместими с gpay на гугъл, което на мен много ми улесни плащанията по магазините и на всякъде.

Когато пуснаха възможността за плащане безконтактно през тяхното приложение си смених картата от Виза на МК заради тов. Понеже Виза нещо се чудеха, ако и още не се чудят, да позволят такива операции с техните карти. Преди това бях повече от 10 години на Виза.

Edited by mIRCata
Link to comment
Share on other sites

Още от миналата година (средата ако не се лъжа), или дали не беше по-миналата година, и Виза се поддържа в Gpay. И аз навремето си направих МК точно заради NFC плащанията. После нещо имаше някакви слухове, че Виза увеличили някакви такси, някои банки временно ги спряха от предлагане или нещо такова, и понеже МК досега не ме е предавала никъде като поддръжка, Визите ги замразих просто и не ги ползвам. Мисля че само веднъж ако разбрах правилно, в Маркита имаше проблем с един античен терминал (май), нещо касиерката измрънка, че МК не работело... та платих кеш. Не разбрах добре какъв беше проблема там. Който има опит с Маркита да каже. Не е проблем да дигитализирам и Виза, но заради един съмнителен случай (от няколко хиляди плащания вече) не го правя, не обичам много "хаос" без да има смисъл, в карти и т.н.

Аз лично си изкарвах и аз само Виза, защото и аз не знам защо, по-кратко за произнасяне :Р . Минах на МК и така до следващ момент когато нещо ще ме принуди за смяна.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tedy said:

кое точно е изкуственото дишане.

 

"Българската банка за развитие e отчела 86.504 млн. лв. загуба от операцията с изкупуването на акции на Първа инвестиционна банка през лятото на 2020 г. Загубата идва от преоценените акции на държавната банка в ПИБ – към 31 декември 2020 г. цената на акция на Българската фондова борса е 1.84 лв. Това е неколкократно по-ниско от цената, която ББР плати през юли 2020 г. – 5 лева на акция. Още тогава имаше критики за двойно по-високата цена, по която държавата се включи в увеличаването на капитала на частната банка. ББР плати общо 141 млн. лв. за придобиване на над 27 млн. акции (18.35%)."

 

В момента цената на акциите на ПИБ е още по-ниска, така че реалните загуби за държавата са още по-големи (около 100 млн.). При това ББР няма представител в управлението на ПИБ. Иначе сделката беше суперважна и се тръбеше, че държавата щяла да си върне парите заедно с лихвите, а накрая се оказа, че изобщо няма споразумение за обратно изкупуване от ПИБ.

Link to comment
Share on other sites

Ок.. очаквам все пак това да я събори, а минаха около 2г. оттогава. Това само показва, че няма да я оставят така просто да се срути. 80 млн ако я съборят. Да не говорим че не е увеличила таксите поне за частните клиенти, което би следвало да се случи в някаква степен ако имаше някакъв страх от фалит. Ще чакам "казах ли ти", пък ако дойде дойде. Просто човек не трябва да държи всичките си пари в една банка. Ако според коментираното, КТБ е била много по-добре... и "фалира", значи има съвсем други фактори, които могат да я бутнат, а от това не е застрахована никоя.

Това за ПИБ за пореден път, го слушам поне от 10-15 години. Имам позната там, и с нея сме си говорили преди време, а и ако има нещо опасно, тя първа ще ни уведоми :Р .

Това май е единствената или от малкото изцяло бг банки, поне се надявам бидейки по-"народна", да не я оставят просто така да падне.

Link to comment
Share on other sites

От години - вече стават десет грубо е СВЕТОВНО известна престъпната структура ПИБ. Естествено някой трябва да чете. Накратко нещата са описани тук - всички материали на едно място:

https://bivol.bg/fibank-bulgartabac-omnia.html

От това по-кристално ясно е реално  да те млатне някой с тиган зад врата. Куха банка без никакви активи - тая като гръмне лев няма да види никой, очеизбождаща перачница на българските мафиотски свине, собственици мръсни свине, престъпни сделки, участие в грабеж на еврофондове, чистата кражба на държавни пари чрез ББР и прочее и прочее и прочее. Интересно ми е лично на мен защо няма намеса отвън (не че не се сещам де). 
"Анализите" по-горе няма да коментирам, личи си профезионализъм и разбиране на банковото дело. Само ще се посмея. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...