Jump to content
BulForum.com

Какво ви минава през... Политиката


Recommended Posts

И какво от това? :D

Какви данъци плащаш за София, ако не е тайна? Изобщо сменил ли си си адресната регистрация, че живееш там, а не на стария си адрес?

Данъците, които плащаш на база осигуровките си, нямат нищо общо с данъците, които покриват този разход.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Най-голямата сметка за газ тая зима ми беше 580 лв. при 133 лв. за мегаватчас - къща на 2 етажа общо 132 квадрата. При сегашната цена от 300 лв. няма да плащам по 1500 лв. на месец, ако изобщо има газ. Ако не ме компенсират, пускам климатиците и дано има ток.

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, w00x said:

Какви данъци плащаш за София, ако не е тайна? Изобщо сменил ли си си адресната регистрация, че живееш там, а не на стария си адрес?

Адресната регистрация не те прави данъчно задължено лице.

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, jozo said:

Най-голямата сметка за газ тая зима ми беше 580 лв. при 133 лв. за мегаватчас - къща на 2 етажа общо 132 квадрата. При сегашната цена от 300 лв. няма да плащам по 1500 лв. на месец, ако изобщо има газ. Ако не ме компенсират, пускам климатиците и дано има ток.

Газ ще имаш със сигурност. Цената вече е друга тема. Ток ще имаш. Там цената също е друга тема. Днес излезе статистика. За първите 6 месеца на тази година сме на 3-то място по износ на ток в ЕС. Като цяло количество говорим. Изпреварваме Испания и Франция... Ток ще имаш. Въпросът е кога щяха да минават и домашните потребители на свободен пазар, че тогава ще е зор.

Link to comment
Share on other sites

Изнасяме евтин ток за европа, а бизнеса го шибат пряко с цени до небето, и от там коствено всички в територията.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, mIRCata said:

Изнасяме евтин ток за европа, а бизнеса го шибат пряко с цени до небето, и от там коствено всички в територията.

Как ти хрумна, че е евтин токът който отива за износ?

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, netrootbg said:

Газ ще имаш със сигурност. Цената вече е друга тема. Ток ще имаш. Там цената също е друга тема. Днес излезе статистика. За първите 6 месеца на тази година сме на 3-то място по износ на ток в ЕС. Като цяло количество говорим. Изпреварваме Испания и Франция... Ток ще имаш. Въпросът е кога щяха да минават и домашните потребители на свободен пазар, че тогава ще е зор.

 

Ще видим, как ще я нагласят с газа, мисля ще има и аз, ама няма да е никак евтин. Най-тънко остава на ток, за това всички минават масово на термопомпи. Аз миналата зима не бях подготвен, ама вече имам климатици във всички стаи - пускам и газа друг да го плаща.

Мисля 2024-та трябваше и битовите потребители да идат на свободния пазар, но не виждам как ще стане. Само някой да понечи да го направи и ще го набучат на кол пред парламента.

 

11 minutes ago, netrootbg said:

Как ти хрумна, че е евтин токът който отива за износ?

 

То това е далаверата. Евтиния ток се изнася на огромна цена и се правят огромни печалби. Ние пък плащаме скъпия с кафяви, зелени, розови и всякакви други ставки.

Със сегашните цени на тока, само с печалбите от АЕЦ Козлодуй, за 4-5 години ще платим и втория АЕЦ, ама няма кой да се хване....

Link to comment
Share on other sites

Нов АЕЦ е малко спорна работа. Не за друго, ами не може да се ползва за балансиране на мрежата. Там или работи на 100% или не. И пускането и спирането е сложна работа. Имаше някакви разработки за малки реактори които за капак и можеха да ползват отработеното гориво. Недостиг на ток очевидно има в цяла Европа. Дали обаче е рентабилно да се строи при сегашните цени не съм много убеден. ВЕИ като цена са под цената на ток произведен от ядрена централа. Трудното е да се балансира, но така или иначе АЕЦ не става за тази работа. Като видиш колко струва в момента да се направи такава централа и бързо ще размислиш. С новите изисквания цената е убийствена. За пресен пример можеш да видиш колко им струва последната централа на британците.

Link to comment
Share on other sites

Аз не виждам защо трябва да се баленсира с АЕЦ. За тая цел има ВЕЦ, ветрогенератори, фотоволтаици и подобни. При масовото навлизане на електромобили, тортинетки и прочие, тока все повече и повече няма да достига. АЕЦ Козлодуй само за първите 3 месеца има ПЕЧАЛБА почти 1 милярд лева. Белене по сметки едно време, трябваше да е 8 милярда, 2-3 пъти да е по-висока цената за няколко години сме я избили само с печалбата от Козлодуй. Останалите 40 години ще носи само печалба.

За разлика от всякакви ВЕИ-та, един АЕЦ бачка дори вън да е - 20 градуса и виелица, също и при +40 градусов пек. При ВЕИ-тата не е баш така.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, jozo said:

Аз не виждам защо трябва да се баленсира с АЕЦ. За тая цел има ВЕЦ, ветрогенератори, фотоволтаици и подобни. При масовото навлизане на електромобили, тортинетки и прочие, тока все повече и повече няма да достига. АЕЦ Козлодуй само за първите 3 месеца има ПЕЧАЛБА почти 1 милярд лева. Белене по сметки едно време, трябваше да е 8 милярда, 2-3 пъти да е по-висока цената за няколко години сме я избили само с печалбата от Козлодуй. Останалите 40 години ще носи само печалба.

За разлика от всякакви ВЕИ-та, един АЕЦ бачка дори вън да е - 20 градуса и виелица, също и при +40 градусов пек. При ВЕИ-тата не е баш така.

Балансиране ти трябва точно заради много фотоволтаици, вятърни централи и т.н. За целта ти трябва нещо което да е с голяма мощност и да може бързо да се пуска и спира: ТЕЦ или газова централа. ПАВЕЦ е най - добре, но е бая скъпо. В момента заявките за ново присъединяване на ВЕИ са в размер на около 20 гигавата. За справка може да провериш колко е целият капацитет на централите ни в момента. Тепърва пускат и европрограми за бизнеса за слагане на фотоволтаици. Ще има адски излишък на енергия след няколко години и ще ти трябва нещо с което да балансираш мрежата.

А за белЯ-не е такава тема. Там руснаците колко лъгаха и крадоха. Отдавна трябва да е забравен като проект. Да не говорим, че не отговаря на съвременните изисквания. Преди години имаше разследвания по темата. Бяха си правили експеримент със строителството... Късмет извадихме, че не я построиха.

Link to comment
Share on other sites

On 8/11/2022 at 8:04 PM, jozo said:

Най-голямата сметка за газ тая зима ми беше 580 лв. при 133 лв. за мегаватчас - къща на 2 етажа общо 132 квадрата. При сегашната цена от 300 лв. няма да плащам по 1500 лв. на месец, ако изобщо има газ. Ако не ме компенсират, пускам климатиците и дано има ток.

 

За сравнение на ток: апартамента ми е ~120 кв. (етаж от къща) миналата зимата с онлайн ученето на щерката "постигнахме" 420лв за ток.Три инверторни климатика(12+12+18)два бойлера и тн.Това в Пловдив...В същото време плащам на баба ми парното,ТЕЦ,в нова кооперация на Руски,за миналия сезон топла вода+парно за ~50-на квадрата жилище....60!лв.

Яко субсидирана история.

 

А между временно затворил торовия завод в Димитровград:

https://money.bg/companies/toroviyat-zavod-neohim-zatvori-zaradi-skapiya-gaz.html

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, HEMO said:

 

За сравнение на ток: апартамента ми е ~120 кв. (етаж от къща) миналата зимата с онлайн ученето на щерката "постигнахме" 420лв за ток.Три инверторни климатика(12+12+18)два бойлера и тн.Това в Пловдив...В същото време плащам на баба ми парното,ТЕЦ,в нова кооперация на Руски,за миналия сезон топла вода+парно за ~50-на квадрата жилище....60!лв.

Яко субсидирана история.

Пловдивското парно не мисля, че е на субсидия. Просто ЕВН си знаят работата и е по - ефективно и оптимизирано. Няма кой да им покрива загубите. В София е на общината и със стотици милиони загуба всяка година.

Link to comment
Share on other sites

На бочето пак му шепнат какво да говори, иначе е тъп на гьон, една приказа не може да върже. Като няма такъв модел, в който да дотираш всичко това, защо не отдавна тоя каза, че щели да сложат те таван на бензина 2.70 ?

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, netrootbg said:

Щом казваш


Не само казвам, а знам. И не плампам на ангро от въздуха. При нас единственото като сериозен напредък е подмяната на магистралните тръби и елиминирането на локалните станции на нафта. Естествено не е малко, но сметките са кошмар. Намалиха загубите в пъти, ние нищо не разбрахме - само нагоре. И това много преди сегашната криза. В момента, в който трябваше да ни компенсират ми върнаха за целия сезон.... 51 лева... Идеше ми да ида и да взривя теца. И да пребия инДЖИнерката, която искаше награда да ми дава навремето като образцов домоуправител, един пт първите в града, убедил и присъединил входа при новите условия... Ма как да е, нЪли 

Link to comment
Share on other sites

Що бе, имат си чудесна когенерация в ТЕЦ Север и ОЦ Юг. Не замърсяват нищо в града. Работят само на газ, не получават държавни помощи... за разлика от други....А сметките не са кошмар, приходите са малки..., а и енергийната ефективност на сградите ни е малка....

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, RaptoR said:


Не само казвам, а знам. И не плампам на ангро от въздуха. При нас единственото като сериозен напредък е подмяната на магистралните тръби и елиминирането на локалните станции на нафта. Естествено не е малко, но сметките са кошмар. Намалиха загубите в пъти, ние нищо не разбрахме - само нагоре. И това много преди сегашната криза. В момента, в който трябваше да ни компенсират ми върнаха за целия сезон.... 51 лева... Идеше ми да ида и да взривя теца. И да пребия инДЖИнерката, която искаше награда да ми дава навремето като образцов домоуправител, един пт първите в града, убедил и присъединил входа при новите условия... Ма как да е, нЪли 

Къде е това "при нас" за София ли иде реч?

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, HEMO said:

Къде е това "при нас" за София ли иде реч?


В Пловдив, разбира се, не знам в шоплука да са разровили достатъчно, че да подменят тръбите. И като не знам не ги коментирам, но и там съм гледал чудеса навремето на тема разхищение.... Но то беше толкова отдавна.. 

Edited by RaptoR
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...