Jump to content
BulForum.com

Какво ви минава през... Политиката


Recommended Posts

1 hour ago, RaptoR said:

първо не съм следил и не съм знаел какви са ги дробили, не че няма стотици доказателства

:grin:

 

1 hour ago, plameni said:

Много добре знам за целенасочената политика за ограничаване на руския език, с всички последствия.

Но след 2014-та. Преди 2014-та дори си имат за известно време закон който позволява руският да се ползва като официален език в някои региони.  :)

 

М/у другото, момента с езика е особено забавен на фона на някои дискусии от този форум и българското общество като цяло.

  - Македонският език

  - Как така в магазина ще ми говорят на руски ?

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Just now, plameni said:

А преди 2012-а?

Има закони ограничаващи руският език?
Защото от преди 2012-та имам колега който не говори украински, единствено руски, а е украинец. 

Link to comment
Share on other sites

Имаш дълго и упорито неспазване на Европейската Харта за регионалните и малцинствени езици.

Ратифицирали са я още в края на 1999-а.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, plameni said:

Имаш дълго и упорито неспазване на Европейската Харта за регионалните и малцинствени езици.

 

Може ли да попитам - как не са я спазвали ? :))
Това ме подсеща за България, до колко ли се спазва там ? :)))

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, ARPAnet said:

Може ли да попитам - как не са я спазвали ? :))

Ти самият написа:

 

17 minutes ago, ARPAnet said:

От 2012-та е закона който дава статут на регионален език на руският език

 

Повече от 10 години има от ратифицирането на хартата до въпросния закон.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, plameni said:

Имало ли е по националната украинска телевизия предавания на руски език?

По БНТ има на турски.

Само с това ли се изчерпва хартата ? И задължителни ли са според хартата ? :)  А другите малцинства имат ли си новини? Или има процентно ограничение, над какъв процент получаваш новини на езика ти ? :)

2 minutes ago, plameni said:

Повече от 10 години има от ратифицирането на хартата до въпросния закон.

Хартата да не би да задължава да има такъв закон?

 

Заради това и дадох примера с колегата ми. В Украйна имаш места на които се говори само руски, не знаят украински. Което включва предписанията на хартата - използването на руски в държавна администрация и т.н.. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, ARPAnet said:

М/у другото, ромският не е точно турски, нали ? :)

 

Има ли ромски буквар или ромска писменост?

На какъв език да си запишат новинарите, това, което трябва да се прочете? :lol:

 

btw, турски език може да се изучава в държавно българско училище.

 

И още:

Населението на България, което категорично не говори български език като майчин е 12-13%. Всички. 

А руснаците май са над 20% от населението на Украйна?

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, RaptoR said:

Не си познал, аз с пропаганда не се занимавам. Иначе клипове има, вЕрвай ми.... 

Аз само да питам едно нещо. Нали всички вярваха, че Русия има най-голямата сухопътна войска, е що не успяха да превземат Киев за 5 деня ? Или пак някой друг им е бил виновен ? 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, plameni said:

Има ли ромски буквар или ромска писменост?

На какъв език да си запишат новинарите, това, което трябва да се прочете? :lol:

На локалният им диалект за България. :D 

Ще се съгласиш, че използването на друг език не е точно запазване на езика на малцинството, нали ? :))) 

М/у другото разглеждайки Уики виждам, че България дори не е подписала Хартата, екстра точки за новините :))

 

7 minutes ago, plameni said:

И още:

Населението на България, което категорично не говори български език като майчин е 12-13%. Всички. 

А руснаците май са над 20% от населението на Украйна?

Аз заради това попитах дали хартата задължава създаването на държавни новини на съответният език? 

 

М/у другото, това е бил закона от преди 2012-та, не бих го нарекъл ограничаващ

UKnN9N7.png

Edited by ARPAnet
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, plameni said:

Мен пък ме подсеща за модерният напоследък похват Whataboutism

Не се фокусирам само над България в дискусията ни, нали? Но както казах по-горе, контраста м/у дневните теми в българското общество и в този форум, показващи го като едно много шовинистично общество на тема езици, с изискванията на това общество към една друга държава се различават много силно. 

Edited by ARPAnet
Link to comment
Share on other sites

В България няма практика да се разбиват стъкла на школи за турски/арменски/или друг език или да осъмнат нашарени с анти-(националност) лозунги.

Никога не са били подлагани на обстрел културни центрове на други националности.

Обаче тези неща са се случвали в Украйна, нали?

 

Засега в Европа се е случвало само Македония и Украйна да забранят внос на литература и учебници на езика на някоя от нациите в съответните държави.

Или не си чувал за такива случаи?

Edited by plameni
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, plameni said:

В България няма практика да се разбиват стъкла на школи за турски/арменски/или друг език или да осъмнат нашарени с анти-(националност) лозунги.

Никога не са били подлагани на обстрел културни центрове на други националности.

Обаче тези неща са се случвали в Украйна, нали?

 

Засега в Европа се е случвало само Македония и Украйна да забранят внос на литература и учебници на езика на някоя от нациите в съответните държави.

Или и това не си го чувал?

Това преди 2014-та ли е ? И докато питам намирам и отговор Russian book ban in Ukraine - Wikipedia , което в контекста на амнистирани територии и силно анти-украинска политика от страна на Русия не ме учудва силно. А теб?  

Другите примери от преди 2014-та ли са поне?

 

Edit: Анти-турски лозунги в България? Никой никога не е виждал такива :)))

 

Edited by ARPAnet
Link to comment
Share on other sites

Много преди 2014-та, та чак до 2014-а

Постарали са се да направят хронология: https://ru.wikipedia.org/wiki/Русский_культурный_центр_во_Львове#Нападения_на_РКЦ

btw и в Македония подпалиха Български културен център.

или например:

"Директор львовской школы №45 В. Кравченко приобрел учебники и пособия в России, однако таможня, а затем Миннац и Минобразования не пропустили их в страну."

 

 

 

 

Edited by plameni
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, plameni said:

Много преди 2014-та, та чак до 2014-а

Постарали са се да направят хронология: https://ru.wikipedia.org/wiki/Русский_культурный_центр_во_Львове#Нападения_на_РКЦ

btw и в Македония подпалиха Български културен център.

или например:

"Директор львовской школы №45 В. Кравченко приобрел учебники и пособия в России, однако таможня, а затем Миннац и Минобразования не пропустили их в страну."

Добре :) Стигнахме до валиден пример :)) :bowdown:

Не мога да им отрека, били са на прав път :)) Пък историята им включва моменти като Голодомор. Но така не бива :))

40 minutes ago, ARPAnet said:

теми в българското общество и в този форум

Но идвайки от България и бидейки натоварен с нашата си история и знаейки настроенията .. Не мога да осъдя украинците. 

 

 

Едит: Това м/у другото е в далечната западна украйна, не в източна :)

Edited by ARPAnet
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, ARPAnet said:

Edit: Анти-турски лозунги в България? Никой никога не е виждал такива :)))

 

Имаме ли всъщност етнически проблем, пита "24 часа".

Като правило никой не насочва обидите си от лидерите на турците върху етническата група, не обижда на "турци" и не вини иначе бедното малцинство за двусмислената роля на неговите лидери. Липсва реакция като към "друг" етнос - на яд, злоба, негодувание, обида, която е горивото на грубия национализъм, обобщава отношението на по-голямата част от българите вестникът.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, plameni said:

 

Имаме ли всъщност етнически проблем, пита "24 часа".

Като правило никой не насочва обидите си от лидерите на турците върху етническата група, не обижда на "турци" и не вини иначе бедното малцинство за двусмислената роля на неговите лидери. Липсва реакция като към "друг" етнос - на яд, злоба, негодувание, обида, която е горивото на грубия национализъм, обобщава отношението на по-голямата част от българите вестникът.

Различни неща са това :) Да гугълна ли вместо теб анти-турски лозунги ? :)) Нямаше ли даже партия с такива лозунги и действия която влезна в Парламента ? ;)

 

Едит: Израза " не съм расист, но" е много наш си .. и балкански по принцип, защото нямаме етнически проблеми там :D 

Edited by ARPAnet
Link to comment
Share on other sites

Е да де, различни са. В огромната си част, анти-турските лозунги и настроения у нас са срещу ограничена лидерска група, а не срещу етноса и никога след 10-ти ноември не са били държавна политика или местна управленска политика.

Да не би някои градски съвети в Украйна да не са приемали постановления за забрана използването на руски език в магазини и места за обществено хранене?

 

ЕДИТ:

Глътка свеж въздух по темата :lol:

Реклами на български ядосаха кмета на Одрин

Quote

Комисия за разследване на множащите се български табели и плакати в Одрин поиска кметът Реджеп Гюркан. Търговците се защитиха с аргумента, че надписите са полезни, за да ориентират правилно клиентите.
...
Кметът Реджеп Гюркан заяви, че няма нито една турска дума по въпросните плакати и че трябва да се въведат регламенти.

 

Edited by plameni
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, plameni said:

В огромната си част, анти-турските лозунги и настроения у нас са срещу ограничена лидерска група, а не срещу етноса и никога след 10-ти ноември не са били държавна политика или местна управленска политика.

Това е адски удобна позиция когато не искаш да си признаеш, че имаш такива настроения

Но ако наистина нямахме анти-турски проблем, то хората щяха да скандират "Мафия" примерно, или "убиец". Но понеже лозунгите вкарват етноса, то очевидно проблем има. И обикновено ескалациита също вкарват етноса.  Имаш и много по-голяма чувствителност към престъпления извършени от етноса. Та нека не се заблуждаваме как проблем няма.

Заради това не мога да съдя някой друг с история, че има такива нагласи. Ей ако не бяхме промита държава, трябваше да имаме и подобни анти-руски нагласи, но сме това което сме. 

40 minutes ago, plameni said:

Да не би някои градски съвети в Украйна да не са приемали постановления за забрана използването на руски език в магазини и места за обществено хранене?

Нали разбираш, че това е сравнимо с това което цитираш за БГ? Вероятно преди 2014-та в украинските медии са излизали статии "нямаме етнически проблем, това са отделни маргинализирани групи."  Вероятно много от тези решения са и падали в съда след това? Предполагам. 

Личният ми опит от Львов и региона е, че нямах абсолютно никакви проблеми да си поръчвам на руски език, и никой не ми е казал и копче. И мога да дам и други лични примери. И знам, че отношението към този проблем е същото като твоето относно българският. Поне до преди войната.  

И онзи регион е цитиран обикновено като най-крайният в това отношение, заради това вероятно и примера ти е точно от Львов. 

 

 

  

40 minutes ago, plameni said:

ЕДИТ:

Глътка свеж въздух по темата :lol:

Реклами на български ядосаха кмета на Одрин

:rofl::lol:

Edited by ARPAnet
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...