Jump to content
BulForum.com

Recommended Posts

И ти нещо мазохист ли си, що ли? Да взема да те впрегна и аз 100-на часа месечно щом е толкоз лесно...  :laughing:

 

Не, просто ми изнася, а ти трудно ще ме впрегнеш, защото няма да ми изнася. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Оувъртайм е първото нещо,което чуждите работодатели забравят като дойдат в България.Особено с назначени местни меринджеи.Данъците на запад са големи,половината ми приятели избягаха в Дания (а там данъците са х2 на Стефчовите!)обаче никой не си и помисля да се връща.Защото е простичко,живеят спокойно и сигурно в уредена държава,и виждат къде отиват данъците им.

Данъка има таван. Минеш ли 80 хиляди до 80 млрд годишно... Данъка си е все 47 процента.

Link to comment
Share on other sites

Аз през живота си не съм платил 1 стотинка данък върху дохода. Медицинските също не са за моя сметка, даже и лекарствата ми плащат, ако се наложи да си купувам такива. Единствено плащам някаква много малка сума на година за случай на дълготрайна загуба на работоспособност. Даже не знам колко е сумата, но е толкова малка, че даже не я броя за разход.

Това май трябва да е в темата с хвалбите, но тук като се захвана темата.

Link to comment
Share on other sites

Аз през живота си не съм платил 1 стотинка данък върху дохода. Медицинските също не са за моя сметка, даже и лекарствата ми плащат, ако се наложи да си купувам такива. Единствено плащам някаква много малка сума на година за случай на дълготрайна загуба на работоспособност. Даже не знам колко е сумата, но е толкова малка, че даже не я броя за разход.Това май трябва да е в темата с хвалбите, но тук като се захвана темата.

Я бързо да ми намираш работа при вас! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Аз през живота си не съм платил 1 стотинка данък върху дохода. Медицинските също не са за моя сметка, даже и лекарствата ми плащат, ако се наложи да си купувам такива. Единствено плащам някаква много малка сума на година за случай на дълготрайна загуба на работоспособност. Даже не знам колко е сумата, но е толкова малка, че даже не я броя за разход.

Това май трябва да е в темата с хвалбите, но тук като се захвана темата.

Интересно,какво работиш ?Иначе си е точно за темата с хвалбите това...

Link to comment
Share on other sites

Интересно,какво работиш ?Иначе си е точно за темата с хвалбите това...

В IT сферата съм, но работя за НАТО. По точно по договори към тях. Малко е омотана схемата. Имаме специален статут благодарение на който сме освободени от данъци.
Link to comment
Share on other sites

В IT сферата съм, но работя за НАТО. По точно по договори към тях. Малко е омотана схемата. Имаме специален статут благодарение на който сме освободени от данъци.

Е,това обяснява нещата.Перфектно.

Link to comment
Share on other sites

...сме освободени от данъци.

 

И не само...да не изброявам и още бонуси. :evil

 

 

 

Я бързо да ми намираш работа при вас! :lol:

 

То и аз го врънкам от сумати време, ама все още не може да намери някоя подходяща работа за мене. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Освен в някой музей да те сложи. 

 

Кой да го гледа обаче?  :laughing:

 

Ако имаше чалга певици по базите можеше да го цанят да им оправя песните  :moon:

Link to comment
Share on other sites

Мога да сформирам натовски хор, Иван ще го сложим за солист, пък ако не го бива с пеенето, ще го пускам на плейбек, а хорът ще изпълнява само класически съветски песни с цел сближаване на двата лагера. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Кои два лагера? То има само един лагер... И то раздрънкан и разтропан отвсякъде...  :laughing:

Верно, че е само един лагера. Дрънка и тропа вече от цели 100 години. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Аз през живота си не съм платил 1 стотинка данък върху дохода. Медицинските също не са за моя сметка, даже и лекарствата ми плащат, ако се наложи да си купувам такива. Единствено плащам някаква много малка сума на година за случай на дълготрайна загуба на работоспособност. Даже не знам колко е сумата, но е толкова малка, че даже не я броя за разход.

Това май трябва да е в темата с хвалбите, но тук като се захвана темата.

Само от данък си спесил за едно Ферари. Аз като знам колко плащах и колко плащам сега...лошо ми става. Няма как да избягам (или не знам как) след като не карам вече. Иначе като карах...route 66 го минавам много пъти...фиктивно. Боята трябваше да ми е паднала от автомивки по 20 долара всяка. Есетствено това са мишкарски работи...ама на мишкарски доходи, няма как да спестиш милиони. Много искам да надникна в декларациите на Бъфет и Гейтс....щото 47 процена на няколко милиарда са сума, за която бих затрил цял град от картата на земята

Link to comment
Share on other sites

И не само...да не изброявам и още бонуси. :evil

То и аз го врънкам от сумати време, ама все още не може да намери някоя подходяща работа за мене. :lol:

Другите бонуси са съвсем отделна тема. Но те на фона на данъците не са нищо.

 

 

Само от данък си спесил за едно Ферари.

Ако трябваше да плащам 47% данък, до момента да съм платил няколко ферарита, при това чисто нови.

 

Не знам ако бях на твое място. Щях да търся всякакви варианти да платя по - малко или клонящо към нула. А по отношение на хората които си споменал. Техните доходи не са им като лични приходи. Обикновенно са покачване на цената на активите които притежават. Като лични доходи нямат чак такива приходи. Отделно 100% имат феноменални счетоводители които да се грижат за тези неща.

Link to comment
Share on other sites

Ако трябваше да плащам 47% данък, до момента да съм платил няколко ферарита, при това чисто нови.

Аз ако си сметна платения данък за последните десет години и сигурно ще трябва да се гръмна, щото не знам колко ферарита ще излязат. Затова съм се замислил дали да не взема да се засиля към Дубай.  :lol:

Link to comment
Share on other sites

Другите бонуси са съвсем отделна тема. Но те на фона на данъците не са нищо.

 

 

Ако трябваше да плащам 47% данък, до момента да съм платил няколко ферарита, при това чисто нови.

 

Не знам ако бях на твое място. Щях да търся всякакви варианти да платя по - малко или клонящо към нула. А по отношение на хората които си споменал. Техните доходи не са им като лични приходи. Обикновенно са покачване на цената на активите които притежават. Като лични доходи нямат чак такива приходи. Отделно 100% имат феноменални счетоводители които да се грижат за тези неща.

 

Има врътки ако си контрактор, но ситуацията е много деликатна. Навързано е с бъдщо теглене на заеми, пенсия...абе няма как кура да е докрая и душата в рая. Освен ако спестенето не го инвестираш така, че да ти донесе още повече.

 

Примерно ако искам да купя къща - не ме питат колко правя (е питат), но повече ги интересува какви данъци плащам ;) Ако отидеш с 400 хиляди кеш...ще почнат въпроси. Ама как, защо..от къде. Нищо, че в Калифорния се правят за сезон ако си сложиш главата в торбата за място за трева. А слагането на главата в торбата става при едни не много приятни руснаци, които имат много лоши проценти и т.н и т.н. Америка кво да правиш.

Link to comment
Share on other sites

Не знам дали знаеш, но в областта, в която аз работя (системата на висшето образование), овъртайма никой не ти го плаща. Примерно, имаш норматив 460 часа, да ама като наредиш групите и часовете се оказва, че ти се събират да речем някъде към 650 часа или повече, които наднормени часове никой не ти ги плаща и взимаш заплата само за 460 часа - и това е напълно законно, като даже не може да се оплачеш на нито една институция, понеже е записано в правилника на университета.  ;)

Знаех си аз, че пропускам нещо :))

За съжаление в тази сфера сте малко ограничени от към избор, съответно могат да си измислят такива глупости. В повечето сфери би им било много трудно да задържат хора.

 

Пример: ако наема дядомраз да ми напише програма и той работи на 1099 и работи всяка седмица по 60 часа - няма да има оувъртайм. Ще му се плати часовата ставка.

 

Ако е нает от гугъл и работи на работно време от 8 до 5 на W2. Всичко след 40ия час се смята по часовата ставка по 1.5

 

Нещо не схванах. Ако работи 60 часа ще му платят за 40 часа или ще му платят за 60 часа но по ставката за нормален работен час, а не по 1.5 ? 

При нас контракторите са на подобни условия, все пак се явяват външна фирма. От там и липсата на платени отпуски и т.н.. Но им се плащат всички изработени часове.

От към данъци са го направили малко по-разумно. Ако си контрактор имаш 2 варианта. Или събираш фактури и доказваш разход в края на годината. Или автоматично ти се признават 60% от приходите за разход и плащаш данък само в/у останалите 40%. Съответно работатата като контрактор носи малко повече пари в сравнение с постоянният договор, но си идва и с достатъчно минуси. 

 

 

Примерно ако искам да купя къща - не ме питат колко правя (е питат), но повече ги интересува какви данъци плащам ;) Ако отидеш с 400 хиляди кеш...ще почнат въпроси

Е нормално нещо, третират те като фирма. Нали трябва да видят колко ти остават чисто, а начина за това е данъчната ти декларация за миналата година :)

 

Link to comment
Share on other sites

Само от данък си спесил за едно Ферари. Аз като знам колко плащах и колко плащам сега...лошо ми става. Няма как да избягам (или не знам как) след като не карам вече. Иначе като карах...route 66 го минавам много пъти...фиктивно. Боята трябваше да ми е паднала от автомивки по 20 долара всяка. Есетствено това са мишкарски работи...ама на мишкарски доходи, няма как да спестиш милиони. Много искам да надникна в декларациите на Бъфет и Гейтс....щото 47 процена на няколко милиарда са сума, за която бих затрил цял град от картата на земята

Тези хора, както и големите компании си вършат врътки с които си спестяват огромна част от тези данъци - една от врътките например е как Бил Гейтс дарява почти всичките си пари на благотворителна фондация, която е на жена му и съответно тези пари нямат данък, защото са дарени за благотворителност, същевременно е частна фондация и жена му може да ги изразходва както прецени за добре, Епъл имат в офшорки 268.9 милиарда долара кеш ;)

 

 

Е нормално нещо, третират те като фирма. Нали трябва да видят колко ти остават чисто, а начина за това е данъчната ти декларация за миналата година :)

 

Там да, тук като говориш в банката те питат колко правиш реално, а не по декларация :lol:

Link to comment
Share on other sites

Там да, тук като говориш в банката те питат колко правиш реално, а не по декларация :lol:

 

Хах :D И все пак трябва да се вълнуват от декларацията

Аз имам разни неща които ми минават през Е.Т., и реално ако искам нещо от банката, освен че ми искат доходите от работодателя ще ми поискат и данъчната декларация за да не се окаже, че съм в дълбок минус. :))

Edited by ARPAnet
Link to comment
Share on other sites

Знаех си аз, че пропускам нещо :))

За съжаление в тази сфера сте малко ограничени от към избор, съответно могат да си измислят такива глупости. В повечето сфери би им било много трудно да задържат хора.

 

 

Нещо не схванах. Ако работи 60 часа ще му платят за 40 часа или ще му платят за 60 часа но по ставката за нормален работен час, а не по 1.5 ?

При нас контракторите са на подобни условия, все пак се явяват външна фирма. От там и липсата на платени отпуски и т.н.. Но им се плащат всички изработени часове.

От към данъци са го направили малко по-разумно. Ако си контрактор имаш 2 варианта. Или събираш фактури и доказваш разход в края на годината. Или автоматично ти се признават 60% от приходите за разход и плащаш данък само в/у останалите 40%. Съответно работатата като контрактор носи малко повече пари в сравнение с постоянният договор, но си идва и с достатъчно минуси.

 

 

Е нормално нещо, третират те като фирма. Нали трябва да видят колко ти остават чисто, а начина за това е данъчната ти декларация за миналата година :)

 

Първия случай ще му платят 60 часа по 100 долара на час (примерно)

Втория случай ще му платят 40 по 100 + 20 по 150

А моя шеф въведе ново правило. Хората по обектите започват работа в 6 и 30 сутринта. Само това стига, за да са нещата в гъза... Той обаче ги кара като излезнат от склада времето, което прекарват в каране до обекта да се клокват аут и не им го плаща. Същото става ако по средата на работния ден трябва да отидеш от един обект на друг... А разстоянията тука са малко по-големички. Защо тия хора седят, нямам идея.

 

Работодателя тука е нещо като полу-бог. Понякога ти се иска да извършиш неща дето ги дават само по филмите

Edited by DON_CHEFO
Link to comment
Share on other sites

 

... и крайния потребител няма да разбира кога се сменят източниците, да речем в апартамента ти.

Това става и сега с Wi-Fi. Просто трябва да се вложат повече кинти, но така като гледам Plameni как си е опасал апартамента с устройства, сумата ще е подобна.

Ако изключим кабелите (положени през 1997-а, когато още нямаше Wi-Fi), реализацията на опорната ми мрежа към момента, може да стане сумарно с 2.5 до 3 пъти по-малко кинти от предлагания рутер.

Когато ми остане малко свободно време, ще опиша в съответната тема, какво може да се използва и как да излезе най-тънко.

Link to comment
Share on other sites

Някой иска ли най-сигурния коефициент на света за 3% печалба :D DRAByUxXUAAcO7d.jpg

Има ли коефициент за Сергей Сироткин да бъде пилот на Уилямс във Ф1? Все се каня да сложа пари на някой слух, който става истина в последствие

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...