Jump to content
BulForum.com

Recommended Posts

Аз на тема свободно време няма да се обаждам, че...

 

Мани...утре трябва пак да ставам в 6 и половина... Иване - няма ли някаква работа за мене там около тебе, вземи ми измисли нещо...може и като пазач на бариера първоначално. :P

 

@Neo, на едното място до работата ми "пътувам" пеша точно 3 минути...и то само щото имам да слизам и качвам стълби...иначе живея точно срещу сградата ; тука пък в Пловдив даже и не пътувам, защото работя вкъщи и понякога с дни дори и не излизам навън. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

За тебе знаем по отзивите във филмовия раздел, но в някои периоди от живота ми мен не мож' ме стигна и срещу мен да тичаш - всеки ден 100% свободно време с което да разполагам. :) Жалко, че е само за някоя и друга година, а не постоянно. а сега пък е точно обратното - декември не мога да се наспя и не се сещам как и дали ще успея да свърша всичко. дето има за свършване до 22-ри...

 

Не мисля, че в общ план някой тук има повече свободно време от мен, но здраве да има.  :moon:

Link to comment
Share on other sites

Не мисля, че в общ план някой тук има повече свободно време от мен, но здраве да има. :moon:

Ето това е най-хубавото нещо. Аз от работа не разбрах кога дойде време за паспорт. Богат не станах.... Само гърбав и дебел. Режа си кутрето ако от утре някой ми каже, че няма да работя и няма да ми трябват пари до края.

Link to comment
Share on other sites

20 минути ти е на ден пътуването до работа и обратно? Ти си наистина голям късметлия явно!

На мен и това ми се вижда много, тъй като предишната ми работа беше под 10 минути с велосипед в двете посоки.

Edited by Ferante
Link to comment
Share on other sites

Ето това е най-хубавото нещо. Аз от работа не разбрах кога дойде време за паспорт. Богат не станах.... Само гърбав и дебел. Режа си кутрето ако от утре някой ми каже, че няма да работя и няма да ми трябват пари до края.

 

Спокойно, ето виж как 5 не ги усети. Те са най-лошите, казах ти още преди да тръгнеш. Оттук само напред. Но не знам дали Мария ще те чака  :laughing:

Link to comment
Share on other sites

Спокойно, ето виж как 5 не ги усети. Те са най-лошите, казах ти още преди да тръгнеш. Оттук само напред. Но не знам дали Мария ще те чака :laughing:

ебал съм я аз Мария. След 6 месеца подписвам. Ше седна на някой много сополив ама да видим.
Link to comment
Share on other sites

В кръга на шегата и без някой да се засяга, ама то ако миеш чинии в ресторант по 18ч. на ден, и в Бг да си, и в Япония, все така може да се говори, че човек няма време за филми и книги :D . А, и за това за капиталистически общества и т.н. То има ли по -капиталистическо общество от българското... дотолкова сме минали и подминали американците, че всяко те гледа в ръцете, без никакво значение качеството на услугата или продукта, който ще ти предложи. Нема такава държава, подминали сме всички държави на планетата, неограничените възможности!

Link to comment
Share on other sites

В кръга на шегата и без някой да се засяга, ама то ако миеш чинии в ресторант по 18ч. на ден, и в Бг да си, и в Япония, все така може да се говори, че човек няма време за филми и книги :D . А, и за това за капиталистически общества и т.н. То има ли по -капиталистическо общество от българското... дотолкова сме минали и подминали американците, че всяко те гледа в ръцете, без никакво значение качеството на услугата или продукта, който ще ти предложи. Нема такава държава, подминали сме всички държави на планетата, неограничените възможности!

 

Тука, Теди, хич не позна. Ако тука се работеше както се работи в Америка щеше да е една съвсем друга картинка. Предвид милионната бройка нищоневършещи клатикурци, назаначени в държавната администрация, произвеждащи НУЛА полезен продукт и бидейки КРАЛЕТЕ на скатавката, се получава красивата картинка на положението, в което се намираме. Много са малко и само в частния сектор и земеделието хората, които работят сериозно, отговорно и повече от 8-те часа на ден. И това са обикновено хората, работещи за себе си. Другото пак е шампионат по скатавка или как възможно най-лежерно да минат тия 8 часа днес. В Америка такова чудо не вирее. Там или работиш, здраво при това, или си заминаваш. Питай примерно Стефчо, той да ти поразкаже от своя челен опит откак замина. 

Link to comment
Share on other sites

Нещо не си схванал добре поста ми :) .

Аз говорех за хората, които просто работят, без да имат общо с държавната прогнила машина. Като миеш чинии, и тук, и там, и на луната, ако си частник, е почти едно и също, само дето тук държавата ти пречи всякак, вкл. те кара да ставаш корумпиран без дори да искаш, и в такава среда не виждам как нормално човек може да стане милионер/милиардер, дори да си мисли, че е "честен". Просто в такава среда за мен е невъзможно. Ако е възможно, то е свързано с нещо в чужбина, работиш за чужденци или нещо такова, където наистина можеш да дадеш добавена стойност, която и да е оценена и да е полезна. Тук, каквото и да дадеш, потъва в неполезност, и даже вредност.

Любими примери са разните обществени поръчки или така любимия ни бърз/качествен интернет, дето освен за пиратстване, почти за нищо полезно не прави в тая държава. Не че доставчиците са виновни, даже изобщо. Схвана идеята.

За другото - не съм казвал нищо против. Просто ми направи впечатление, че наистина някой каза, че едва ли не като отидеш, и работиш по 18 (или 14-16) часа и не ти остава време дори да спиш. Има и такива хора, но и тук ги има! Генерализирането никога не е било конструктивно, това имах и аз, и другите, които коментираха, предвид. Че аз и тук знам хора, по 18ч. на ден работят, примерно програмисти.. и какво от това. Единствената разлика е къде как се оценя трудът и кой доколко е готов да живее в помията тук, или на по-уредено място там.

Link to comment
Share on other sites

Да ти кажа честно, при равни други условия, тук ти взимат около 1/3 от заплатата. Там може и половината да ти вземат.  :laughing:

 

Питай пак Стефчо що се крие от данъците като дявол от тамян.  :grin:

 

Сега вече насреща какво се получава е съвсеееем друга бира. 

Link to comment
Share on other sites

Като стана дума за 18-те часа работен ден, или подобни цифри. 

Личното ми мнение е, че ако си служител и това се случва често - нещо е сбъркано. Или не се справяш или си претоварен от шефовете си. 

И ако виновен е шефа - обикновенно го научават след известно време. Повечето хора не се задържат много време на такива места, оувъртайма не е безплатен също. И сметката не излиза. :)

Разбира се има си хора които се радват като имат оувъртайми, защото си е екстра в джоба, но в общият случай нещата не работят добре и за двете страни. 

 

Едит: Изключваме тези които по принцип работят на дълги смени, тези които работят на 2-3 места, частниците които работят за себе си.. :)

Edited by ARPAnet
Link to comment
Share on other sites

.......оувъртайма не е безплатен също. И сметката не излиза. :)

 

Не знам дали знаеш, но в областта, в която аз работя (системата на висшето образование), овъртайма никой не ти го плаща. Примерно, имаш норматив 460 часа, да ама като наредиш групите и часовете се оказва, че ти се събират да речем някъде към 650 часа или повече, които наднормени часове никой не ти ги плаща и взимаш заплата само за 460 часа - и това е напълно законно, като даже не може да се оплачеш на нито една институция, понеже е записано в правилника на университета. ;)

Link to comment
Share on other sites

Другото пак е шампионат по скатавка или как възможно най-лежерно да минат тия 8 часа днес. В Америка такова чудо не вирее. Там или работиш, здраво при това, или си заминаваш.

 

Да, със сигурност. :D Ама не особено.

И там има скатавки и то не малко. Хора, които ходят, за да мине времето. Еле пък по държавните институции.

Просто има позиции, които не са толкова натоварени. Тук не става въпрос за хора, които имат работа, но въпреки това не правят нищо. Тия никъде не се задържат. Дори и в България.

Link to comment
Share on other sites

Не знам дали знаеш, но в областта, в която аз работя (системата на висшето образование), овъртайма никой не ти го плаща. Примерно, имаш норматив 460 часа, да ама като наредиш групите и часовете се оказва, че ти се събират да речем някъде към 650 часа или повече, които наднормени часове никой не ти ги плаща и взимаш заплата само за 460 часа - и това е напълно законно, като даже не може да се оплачеш на нито една институция, понеже е записано в правилника на университета. ;)

При мен може да работиш и 300 часа на седмица. Ако си на 1099 - няма оувртайм. Ако ще компанията да се казва гугъл. Може да си в компанията на бай Петко но на W2, тогава всяка секунда оувртайм ще ти се плати. И аз чакам момента, в който няма да ми го платят... Ама не са толкова глупави
Link to comment
Share on other sites

Не знам дали знаеш, но в областта, в която аз работя (системата на висшето образование), овъртайма никой не ти го плаща. Примерно, имаш норматив 460 часа, да ама като наредиш групите и часовете се оказва, че ти се събират да речем някъде към 650 часа или повече, които наднормени часове никой не ти ги плаща и взимаш заплата само за 460 часа - и това е напълно законно, като даже не може да се оплачеш на нито една институция, понеже е записано в правилника на университета. ;)

 

Бате, не знам в кое точно висше училище е това, но ти сам знаеш, че университетите са автономни в някой отношения. Това е решение на вашето такова, в големите университети в града от рода на ПУ, ТУ, АУ и подобни всеки допълнителен час над норматива се плаща допълнително. Идеята ми е, че това положение е само при вас, защото някога, някои са го взели като решение на някакъв съвет.

Link to comment
Share on other sites

Това е решение на вашето такова, в големите университети в града от рода на ПУ, ..всеки допълнителен час над норматива се плаща допълнително.

 

Таман там съм...и мога да ти покажа правилника на университета, а всъщност и ти сам може да го прочетеш, защото е поместен на сайта на ПУ в секция "документи". :)

Link to comment
Share on other sites

При мен може да работиш и 300 часа на седмица. Ако си на 1099 - няма оувртайм. Ако ще компанията да се казва гугъл. Може да си в компанията на бай Петко но на W2, тогава всяка секунда оувртайм ще ти се плати. И аз чакам момента, в който няма да ми го платят... Ама не са толкова глупави

 

Стефче, като говриш така 1099 и W2 обяснявай на хората какво е това, че от тукашните вероятно само аз имам някакво далечно понятие  :laughing:  

Link to comment
Share on other sites

Стефче, като говриш така 1099 и W2 обяснявай на хората какво е това, че от тукашните вероятно само аз имам някакво далечно понятие  :laughing:  

Абе аз нямам, ама предполагам че са някакви разрешителни за пребиваване и работа :)

 

Мидекс, как така не ви се плащат лекторски, като на учителите? В медицинския университет също знам със сигурност, че им плащат за допълнителни часове и групи, които взимат...

Link to comment
Share on other sites

Това са форми за попълване, чието съдържание не ми е познато, но за W2 знам, че е пряко свързана със заплатата. После не било полезно да гледаме сериали...  :grin:

Link to comment
Share on other sites

Абе аз нямам, ама предполагам че са някакви разрешителни за пребиваване и работа :)

 

Мидекс, как така не ви се плащат лекторски, като на учителите? В медицинския университет също знам със сигурност, че им плащат за допълнителни часове и групи, които взимат...

Не. Данъчни декларации. 1099 - контрактор. Колкото пише, толкова получаваш и плащаш данък на края на годината. Минимум 33.5 процента. Като контрактор нямаш право на платена отпуска, оувъртайм, застраховка и всичко останало. В смисъл застраховката си я плащаш ти на 100 процента. НО... Може да криеш данъци, стига да не се олееш. На W2, всичко ти идва директно при данъчните, попълнено от работодателя. Ти само трябва да си купиш смазка и да си намажеш дупето за големия кор, който те чака. И тука вече има разновидности дали си женен, с деца или сам. Кура е най-голям като си сам.

 

 

Пример: ако наема дядомраз да ми напише програма и той работи на 1099 и работи всяка седмица по 60 часа - няма да има оувъртайм. Ще му се плати часовата ставка.

 

Ако е нает от гугъл и работи на работно време от 8 до 5 на W2. Всичко след 40ия час се смята по часовата ставка по 1.5

 

 

Има и трети вариант, в който не съм 100 процента сигурен. Да си на W2, но на твърда заплата. Тогава мисля пак няма оувъртайм. Тука обаче не съм запознат. Никога не съм бил на твърда заплата до сега. Само съм чувал слухове

Edited by DON_CHEFO
Link to comment
Share on other sites

Мидекс, как така не ви се плащат лекторски, като на учителите? В медицинския университет също знам със сигурност, че им плащат за допълнителни часове и групи, които взимат...

 

Те са го направили много византийски в правилника - "...университетът може да изплаща наднормените (над 400) часове, но само ако финансовото състояние на университета позволява това.". И за капак са добавили, че това се гласува всяка година (за съответната година) от Академичния съвет. ;) Аз работя вече много години, но досега не е имало случай да бъде гласувано наднормените да се плащат, а иначе висшето образование е съвсем отделно от училищното и нас не ни засягат никакви увеличения на заплатите на учителите. Абе - търговски дружества сме...както болниците примерно. :)

Link to comment
Share on other sites

Оувъртайм е първото нещо,което чуждите работодатели забравят като дойдат в България.Особено с назначени местни меринджеи.Данъците на запад са големи,половината ми приятели избягаха в Дания (а там данъците са х2 на Стефчовите!)обаче никой не си и помисля да се връща.Защото е простичко,живеят спокойно и сигурно в уредена държава,и виждат къде отиват данъците им.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...