Jump to content
BulForum.com

Android OS


w00x

Recommended Posts

Аз не мога да коментирам кой какво ти споменава. Напълно осъществимо е, стига малоумният девелъпър да го имплементира. Viber например (сефте) не ползват тая функционалност. Други елементарни програми, като например алармата, която ползвам - го ползват и след ресет, всичките ми настройки и аларми си се връщат.

 

Ето го.

 

https://developer.android.com/guide/topics/data/backup.html

Изобщо не зависи от създателите на програмата. Това е направено от Apple.
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 2.7k
  • Created
  • Last Reply

Кой говори за Apple? При Android зависи от създателите на програмата. Android им дава тази възможност, но те сами трябва да го разработят.

Link to comment
Share on other sites

Кой говори за Apple? При Android зависи от създателите на програмата. Android им дава тази възможност, но те сами трябва да го разработят.

Говорим, че възможностите за backup са абсрудни и смешни. Ако искаш мога да ти направя демонстрация. Сядаме да пием по едно кафе. Правя пълен ресет на телефона. Само си въвеждам потребителя и паролата и след 10 минути ще имам всичко възстановено все едно не е ресетван. Дали би рискувал да направиш същото с някой андроид?

Link to comment
Share on other sites

Говорим, че възможностите за backup са абсрудни и смешни. Ако искаш мога да ти направя демонстрация. Сядаме да пием по едно кафе. Правя пълен ресет на телефона. Само си въвеждам потребителя и паролата и след 10 минути ще имам всичко възстановено все едно не е ресетван. Дали би рискувал да направиш същото с някой андроид?

ВЪЗМОЖНОСТИТЕ са си там в операционната система. Просто разработчиците не ги ползват.

 

Аз не отричам, че iPhone се справя по-добре с бекъпа по една или друга причина.

 

Може да ги ресетнем, да. Контактите, снимките и т.н. няма какво да ги обсъждаме, те ще си се възстановят за секунди. Дори тапета ще ми се върне. Всичките програми ще ми се инсталират, че дори и ще ме пита дали не искам да пропусна някоя.

 

Единственото, с което ще има проблем са настройките и логините за приложенията, които ще трябва да се въвеждат на ново.

 

А ако имам компютър пред себе си, телефона се възстановява 1:1 барабар с настройките на 3rd party програмите.

Link to comment
Share on other sites

Говорим, че възможностите за backup са абсрудни и смешни. Ако искаш мога да ти направя демонстрация. Сядаме да пием по едно кафе. Правя пълен ресет на телефона. Само си въвеждам потребителя и паролата и след 10 минути ще имам всичко възстановено все едно не е ресетван. Дали би рискувал да направиш същото с някой андроид?

Това е така по някои много "прозаични причини". Едната е самата природа на двете системи. Андроид и епъл са противоположни по ключови неща.

Епъл имат да поддържат една единствена линия *техни* хардуери-айфони, излизащи по един модел в годината, като последните ~2г. изкарват и по един S модел или нещо такова (малък и голям).

Андроид и разработчиците трябва да поддържат 123456 вида телефони и вариации на Android, поради спецификата на отвореността на OS-a.

Всяко нещо си има предимства и недостатъци. За хора, които сменят телефон веднъж на 3+ години, това с бекъпа е последна грижа. След 3г. най-вероятно програмите, които ползвам и без това ще са окепазени до безобразие и ще е добър повод да се потърсят други. То и в рамките на година се случва с някои апп-ове при мен. Да не говорим, че 95% от апповете след инсталиране ми губят не повече от 20 секунди настройка.

 

По принцип точно аз не би трябвало да защитавам точно андроид (предвид че ползвам Windows на десктопите), но телефонът е устройство, на което в 99% от времето или говоря, или не върша "работа" в истинския смисъл (то каква работа освен някакво браузване или да пратя мейл или да прегледам PDF документ е най-висшата форма на работа, която ми се е случвала) :) .

Link to comment
Share on other sites

Хора, а не ви ли смущава това, че вашия телефон "помни" всякакви такива неща в нечий облак? Че реално гугъл или епъл имат паролите за всички ваши WiFi точки и пощи? Щото "ама това е моя акаунт" е леко как да го кажа - ми облака пък е техен и не ми звучи особено сигурно това. Най-малкото те имат достъп и могат да разкодират информацията със сигурност.

 

Щото нали разни хора се тръшкаха как може windows да сваля телеметрия от компютрите им, да докладва на Майкрософт разни серийни номера на дънни платки, дискове, размери, памет и прочее, а пък телефоните реално знаят и с кой и кога сме си говорили, къде сме били (дори да не е пуснат GPS-a си има едни други функции които определят положението по клетките) и прочее. 

Link to comment
Share on other sites

Хора, а не ви ли смущава това, че вашия телефон "помни" всякакви такива неща в нечий облак?

 

ДОБЪР ВЕЧЕР!!! 

 

Аз откога го пея това и колко пъти го повтарям? Между другото това, което показа Ясен по-горе при мен е активирано без да бъда питан. Отделно наскоро ви показах как Гугъл мапс ни следи почасово поточково. Същата разбира се е ситуацията и при Айдъските... 

Link to comment
Share on other sites

Хора, а не ви ли смущава това, че вашия телефон "помни" всякакви такива неща в нечий облак? 

Не особено, то си е трейд оф - малко данни за разни удобства свързани с различните асистенти

Пък ако гугъл разположат ван пред къщата ми ще си изключа wi-fi-то :D

Link to comment
Share on other sites

Хора, а не ви ли смущава това, че вашия телефон "помни" всякакви такива неща в нечий облак?

 

Ммм не - телефонът ми е глупав, а и каквото имам да архивирам, си го правя по старомодния начин...включвам го в компютъра и прехвърлям всичко от оперативната му памет и външната карта. :)

Link to comment
Share on other sites

ДОБЪР ВЕЧЕР!!! 

 

Аз откога го пея това и колко пъти го повтарям? Между другото това, което показа Ясен по-горе при мен е активирано без да бъда питан. Отделно наскоро ви показах как Гугъл мапс ни следи почасово поточково. Същата разбира се е ситуацията и при Айдъските... 

 

Не съм видял а показваш. Помня обаче как аз го споменах преди 3 години. :D ;)

И също това: https://myaccount.google.com/

 

Можеш да видиш какво ти се следи, какво е записано, а също така и да си го спреш ако не те кефи да ти следи search history-то в Google Search примерно.

 

При Apple няма такъв Location Tracking като на Гугъл или ако има, не може да се спира и вижда от потребителя.

 

Хора, а не ви ли смущава това, че вашия телефон "помни" всякакви такива неща в нечий облак? Че реално гугъл или епъл имат паролите за всички ваши WiFi точки и пощи? Щото "ама това е моя акаунт" е леко как да го кажа - ми облака пък е техен и не ми звучи особено сигурно това. Най-малкото те имат достъп и могат да разкодират информацията със сигурност.

 

Щото нали разни хора се тръшкаха как може windows да сваля телеметрия от компютрите им, да докладва на Майкрософт разни серийни номера на дънни платки, дискове, размери, памет и прочее, а пък телефоните реално знаят и с кой и кога сме си говорили, къде сме били (дори да не е пуснат GPS-a си има едни други функции които определят положението по клетките) и прочее. 

 

Мен лично - не. Интересува ги тия от Гугъл каква снимка съм си направил аз лично на обувките преди 3 дни или за колко време съм взел разстоянието от вкъщи до офиса. Който не го кефи, може да го спре от линка, който съм посочил по-горе. А бекъпите, както разбрахме при онзи случай с терориста, са криптирани.

 

За мен това е удобство. Ако някой смята, че е толкова важен, че да го следят точно него на фона на милиарди хора - да си ги спре. Не е трудно при Google. При Apple - не знам.

Link to comment
Share on other sites

Интересува ги тия от Гугъл каква снимка съм си направил аз лично на обувките преди 3 дни...

 

Гугъл може и да не ги интересува, но тука любопитството ни гризе и даже вече започнахме да залагаме за цвят - що не вземеш да я постнеш в темата и не се измъквай, че уж си го казал образно. :lol:

Link to comment
Share on other sites

При Apple няма такъв Location Tracking като на Гугъл или ако има, не може да се спира и вижда от потребителя.

 

Да бе, сигурно...  :laughing:

 

Не те знам какво и къде си казвал, но аз нищо не съм ПОказвал, а само съм го казвал. 

 

Иначе и на мен лично не ми дреме особено какво точно трасират, нямам проблеми. Но АКО, АКО някой реши да проследява или да види архив до 30 дни назад, може би и повече, то може да резбере всяка моя стъпка с метри отклонение. 

 

В случая досаден и нахален е факта, че всички тези неща са АКТИВИРАНИ БЕЗ ДА СМЕ ПИТАНИ. Ето това е нахалство, което не мога никога да одобря. 

Link to comment
Share on other sites

Гугъл може и да не ги интересува, но тука любопитството ни гризе и даже вече започнахме да залагаме за цвят - що не вземеш да я постнеш в темата и не се измъквай, че уж си го казал образно. :lol:

 

Образно го казах. :D Повечето ми обувки са в кафявата гама така или иначе. :)

 

Да бе, сигурно...  :laughing:

 

Не те знам какво и къде си казвал, но аз нищо не съм ПОказвал, а само съм го казвал. 

 

Иначе и на мен лично не ми дреме особено какво точно трасират, нямам проблеми. Но АКО, АКО някой реши да проследява или да види архив до 30 дни назад, може би и повече, то може да резбере всяка моя стъпка с метри отклонение. 

 

В случая досаден и нахален е факта, че всички тези неща са АКТИВИРАНИ БЕЗ ДА СМЕ ПИТАНИ. Ето това е нахалство, което не мога никога да одобря. 

 

Проблема е ако някой ти влезне в акаунта. Всичката ми информация е там и всичко ще ми разбере.

 

Пита те за Location Services при началният сетъп на устройството след първото пускане. Ако цъкаш Next > Next > Next ще го активираш, но ако четеш, може да се спре още преди да ти се регистрира телефона.

 

androidpit-setup-screen-5-w782.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Аз изобщо не говоря само за локация, което е най-елементарно да се прави И без твое знание. И се прави. Нека не разводняваме повече. 

 

Со кратце - който си въобразява, че е някаква недостъпна индивидуалност със защитени лични данни - да иде да си попасе малко росна тревица, докато още не е паднАл снега. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

На смартфона от Settings/Cached data дадох Clear за всички приложения. Подозирам, че изчистването на кеша ми изтри всички чатове от Facebook Messenger, въпреки че в други подобни приложения като Viber и WhatsApp чатовете си стоят. Отделно Facebook Messenger нещо не иска да стартира. Въпросът ми е има ли някакво приложение за андроид, което конкретно да възстановява изтрити кеш файлове? Или да възстановява чатове от Facebook Messenger с уточнението, че всичкият кеш е изтрит?

Link to comment
Share on other sites

Кеша не ти трие съобщенията, кеша си се трие след време. Ако влезнеш през десктоп ще си видиш съобщенията и всичкото нужно.

Дори и да изтриеш АППДАТАТА, която съдържа настройки и ъпдейти, няма да си изгубиш никаква информация.

Link to comment
Share on other sites

Четох в интернет и там е обяснено къде точно е папката, в която се съхраняват чатовете на Facebook Messenger, при мен сега тази папка я няма. За първи път си изчистих кеша по този начин - през Settings/Storage. И след това Messenger не иска да се стартира. Иначе сигурно ли е, че app-датата съдържа само настройки и ъпдейти? Т. е. ако се изчистят тези данни за дадено приложение никаква лична информация няма да се загуби, малко ме съмнява да е така? Щото това би означавало ако си изтриеш app-датата и после решиш нещо да се логнеш в приложението или да свашил някакви ъпдейти отново и пак всичко да ти е налично, не ми се вярва да е така.

Link to comment
Share on other sites

Чистенето на App Data-та трие различни неща за всяко приложение, но в повечето случаи - просто занулява всичко, което ти си въвел и го връща до заводските, все едно сега си го свалил.

 

Facebook Messenger пази чатовете на сървъра си, за разика от Viber.

Ако не се случва нищо като отвориш приложението, просто отиди и изтрий Application Data-та. Така ще трябва да се логнеш пак с акаунта си и чатовете ти ще се появят. За да си спокоен, просто си отвори Фейсбук-а и виж дали чатовете са там.

Link to comment
Share on other sites

Така точно както го описва Ангел, аппдатата няма да ти изтрие нищо освен настройки и ъпдейти. Цялото инфо си се пази на фб сървърите. Ако не беше така, то ако изтриеш приложението неозначава, че ще изтриеш фейсбук акаунта си.

Link to comment
Share on other sites

Благодаря много за информацията, точно така е както сте го описали. Във Фейсбук приложението си стояха чатовете. Изтрих app data-та на Messenger и после си стартира нормално приложението, логнах се и всички чатове си бяха там. ... Иначе за други приложения - примерно за Chrome ако се изтрият app data ще се изтрият ли bookmarks? За приложения като Shazam или SoundHound ако се изтрият app data ще се изтрие ли историята на това какви песни съм търсил? В тази връзка ако се ползват разни програми за бекъп, тези програми взимат ли под внимание app data-та на всяко едно приложение, ако реша да си сменя телефона с друг пак на андроид да си преместя всичко от единия на другия смартфон и да не усетя загуба на лична информация?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...