Jump to content
BulForum.com

ПРАВО


sarkis_999

Recommended Posts

On 8/16/2019 at 3:02 PM, earache said:

Имотна сделка при интерес 123к евро. За проучване и проверки, предварителен договор и нотариален акт, един адвокат иска хонорар 4000 лв, а друг 1100-1200 лв. Аз съм в шах, това е четворна разлика в цените. Този 4 пъти по скъпия, 4 пъти по-добра ли му е услугата? Какво ще ми препоръчате?

Зазделка на зелено адвокат не ти трябва,а акъл.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Replies 855
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Преди да напиша каквото и да било, искам да кажа, че не съм юрист и нямам правно образование. Просто бях косвен/пряк участник в подобна схема, затова ще ти напиша на кратко какво се случи при нас.

 

Дядо ми почина преди много години и остави имот. Баща ми е единствено дете и трябва да наследи всичко, но при справка излиза, че дядо ми има извънбрачно дете от друга жена. Не е ясно кой и до колко е знаел за това преди излизането на справката. Не съм и питал. Извънбрачния син изведнъж предявява претенции за половината от имота. Отиват на съд и се започва дело, но дядо ми беше написал завещание на един лист хартия. Без нотариална заверка, без нищо. Просто лист хартия. В завещанието оставяше всичко на мен. В съда направиха графологична експертиза на завещанието и го зачетоха. Аз получих 3/4 от имота, което ефективно лиши извънбрачния син от претенции,  тъй като имотът 3/4 на мое име, а той няма родствена връзка с мен, по която да предявява претенции.

 

Моят съвет е да обмислите варианта с нотариално заверено завещание, за да елиминираш всичките тези обстоятелства, които си споменал.
Не мога да кажа колко от тях могат да се преследват при наличието на завещание, но някой адвокат ще може да ти отговори на този въпрос при една консултация.

 

Извинявам се ако не е свързано. Просто исках да споделя историята си, защото ситуацията ми се стори сходна с тази, в която си поставен ти.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ангеле, завещание не се заверява нотариално, аз също скоро го научих. Не и докато е жив завещателят. Стори ми се странно, но има резон. 

Иначе ситуацията е следната по мое виждане - двустайният кой кога и къде продал и изпил парите - пиши го бегАл. Бащата го продал, дал парите на дъщерята - край. 

За тристайния - абе хора, защо не четете като подписвате нещо? Какво в крайна сметка е подписал този човек? Къде е този документ? Той има сила на нотариален акт. И какво значение има гледането в случая, след като бащата не се е оплакал от негледане, че да оспори документа? 

Напълно правилно - жената е абсолютно и тотално прецакана, ОСВЕН ако няма легален документ за тристайния апартамент. 

EDIT: За брака - ВСИЧКО, което е придобито след подписването на най-тъпия документ в историята подлежи впоследствие на атака. ВСИЧКО. 

Link to comment
Share on other sites

Вчера проверявахме собствеността на един апартамент, оказа се, че е дарен, на единият наследник. Което е ОК

Но адвоката ни спомена, че наследници могат да проявят претенции към дарения пред съда. Та може би си струва да се посъветвате с адвокат за най-добрият подход в случая. 

Link to comment
Share on other sites

On 9/2/2020 at 3:07 PM, RaptoR said:

За тристайния - абе хора, защо не четете като подписвате нещо? Какво в крайна сметка е подписал този човек? Къде е този документ? Той има сила на нотариален акт. И какво значение има гледането в случая, след като бащата не се е оплакал от негледане, че да оспори документа?

-

Edited by earache
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, RaptoR said:

Ангеле, завещание не се заверява нотариално, аз също скоро го научих. Не и докато е жив завещателят. Стори ми се странно, но има резон. 

 

Това е нова информация за мен. И какъв тогава е правилният начин за изготвяне на завещание?

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, earache said:

Не съм сигурен, че те разбирам. Преди година и половина той го прехвърли на жена ми под формата на дарение, тя си има нот. акт и така. Проблемът за мен е, че щом този нот. акт може да се оспорва, все едно не ѝ го е прехвърлил, освен ако сестра ѝ не е бавноразвиваща се, че да не оспори.

 
Не виждам никакъв начин, по който може да го оспори. Това че може да опита не значи, че ще успее. Освен ако не освидетелства баща си със задна дата към времето на дарението, което е разбира се невъзможно. За тристайния може да си спокоен според мен, но за двустайния пийте по една студена вода. Друго няма какво да направите там. 

ЕДИТ: Ангеле, завещанието си го пише завещателят както намери за добре и впоследствие при смърт се прави вписване. Ако естествено няма спор. Нямаше време да занимавам нотариуса с обяснения по телефона , но това ми каза той. Исках да заверя завещанието на баба ми, само дето не ми се изсмя... И аз останах като праснат, но като се позамислих има резон да е така.

Link to comment
Share on other sites

В нашия случай имаше спор, но това нямаше значение. Завещанието беше зачетено. Някакъв прецедент?

 

Защо смяташ, че е по-логично да не се заверява нотариално? Според мен пък е по-логично да се завери, за да се избегнат последващите глупости.

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, w00x said:

В нашия случай имаше спор, но това нямаше значение. Завещанието беше зачетено. Някакъв прецедент?

 

Защо смяташ, че е по-логично да не се заверява нотариално? Според мен пък е по-логично да се завери, за да се избегнат последващите глупости.


Не смятам, че е по-логично, но такъв бил реда. И аз не знаех. Но предвид как баба ми например за 20 години е направила поне 6 различни завещания, представи си какво се случва. Ако имам нотариално заверено завещание, то се явява като документ за собственост и мога да спекулирам както си искам с него. Мога да продам нещо, да прехвърля нещо и прочее. така че има логика докато е жив човекът завещател да не се прави такава заверка. Дето се вика и на улицата може да остане при идиоти наследници. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

В началото на телефонен разговор, любезен глас ме информира, че "от съображения за сигурност, разговорът може да бъде записан" и че с продължаването на разговора, се приема, че автоматично съм дал съгласието си за това.
Въпросът ми е: 
След такова уведомление, имам ли право аз също да запиша този разговор? Мога ли да го правя, без да е необходимо и аз от своя страна да информирам за това, след като очевидно отсрещната страна вече е дала съгласието си за запис?

Link to comment
Share on other sites

Абсолютно! И не е като да не съм им го завирал тоя факт в муцуната директно не разни помияри. Телефонът си е твой и можеш да записваш каквото и когато си поискаш. Особено пък при такива обстоятелства. 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, plameni said:

В началото на телефонен разговор, любезен глас ме информира, че "от съображения за сигурност, разговорът може да бъде записан" и че с продължаването на разговора, се приема, че автоматично съм дал съгласието си за това.
Въпросът ми е: 
След такова уведомление, имам ли право аз също да запиша този разговор? Мога ли да го правя, без да е необходимо и аз от своя страна да информирам за това, след като очевидно отсрещната страна вече е дала съгласието си за запис?

Няма никакво правно основание някой да ти забрани да записваш разговор,в случай че уведомиш съответната страна.Съветвал съм се с адвокат по тоя въпрос.Аз записвам всеки мой разговор особено с банки,застрахователи и разни такива.Разбира се ги предупреждавам,доста пъти стават по-сговорчиви ;-)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, HEMO said:

Няма никакво правно основание някой да ти забрани да записваш разговор,в случай че уведомиш съответната страна.Съветвал съм се с адвокат по тоя въпрос.Аз записвам всеки мой разговор особено с банки,застрахователи и разни такива.Разбира се ги предупреждавам,доста пъти стават по-сговорчиви ;-)

 

А как стоят нещата когато сме примерно в банката и разговорът е лице в лице?

 

Изгледах голям брой клипове от рускоговорящите страни - там който иска с камерата на телефона заснема всичко, което се случва и се говори на обществени места.

Edited by instinct
Link to comment
Share on other sites

То аз със скрита камера мога да записвам каквото и когато си искам без дори някой да ме разбере. Това според мен няма как и кой да те спре да правиш по почти никакъв начин. Въпросът по-скоро е след това как стои въпроса с използването на този запис и кое доколко е законно. То се записва за да се ползва в съда примерно. Ако не може да се ползва в съда, няма и особен смисъл да се навира после в лицето на събеседника с разни заплахи.

Иначе за публикуването в интернет - то нали е пълно с разни такива записи и май никой не е пострадал от това, вкл. разните разследващи журналисти, снимали със скрита камера какви ли не, най-много да замъглят/пегелират части, които са някакви лични и нямат отношение към целта на занятието.

На публично място ли е, според мен не би трябвало да има пречка самия запис и ползването му след това, а телефонния запис също, явно се прави за да се ползва някъде, а щом отсреща те записват, би трябвало по подразбиране да са "дали съгласие" изобщо за запис, т.е. да имаш равни права, щом те ще имат запис на разговора, и ти да имаш. Естествено, не знам чисто законно как е, но вярвам, че законът е писан мъгляво и е възможно да е въпрос на интерпретация :) .

Кофтито е че все повече телефони вече са им махнали възможността за запис на разговор. Досега не ми се е налагало да имам запис след някой спорен разговор, но след първия, бих взел мерки, без оглед какво казва закона, защото аз мога да записвам без никой никак да разбере, вече после как ще го ползвам е друга работа, и ако се наложи да се радвам че имам запис, тогава бих разучил как мога да го ползвам. Ако не мога да го ползвам легално и е достатъчно важен случай, може би просто бих ползвал интернет за дискредитиране :) . Има сайтове, в които качваш снимки на коли паркирали неправилно и куп подобни, а колата си има номер, според мен е не по-малко дискредитиращо от това да пльоснеш запис на разговор, където също може да няма директно назоваване на име на отсрещния, както по номер на кола не всеки може да намери собственика кой е.

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, HEMO said:

Няма никакво правно основание някой да ти забрани да записваш разговор,в случай че уведомиш съответната страна.Съветвал съм се с адвокат по тоя въпрос.Аз записвам всеки мой разговор особено с банки,застрахователи и разни такива.Разбира се ги предупреждавам,доста пъти стават по-сговорчиви ;-)


Ти си още пъртво ниво значи... Изкупил съм всички възможни щуротии от ибей по тоя въпрос - химикалки камери, кубчета, квото се сетиш - между другото 90% са боклуци. Видиш ли ме с риза и химикалка в джоба й внимавай кво приказваш :laughing1:

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, RaptoR said:


Ти си още пъртво ниво значи... Изкупил съм всички възможни щуротии от ибей по тоя въпрос - химикалки камери, кубчета, квото се сетиш - между другото 90% са боклуци. Видиш ли ме с риза и химикалка в джоба й внимавай кво приказваш :laughing1:

 

Е,сигурно имаш основателни причини да го правиш.Това с джаджите го минах от чисто любопитство преди доста време,имам даже някъде в гаража подслушвател със сим карта колкото кутийка кибрит.Един колега го беше сложил в стаята на шефа,за да установи,че оня по два часа на ден си говори простотии с една мома от търговския отдел.Аз разговори записвам по чисто практически причини,карам през много голяма част от времето всевъзможни мпс-та и някой като почне да диктува адрес,телефон имена,жената като ме почне със списък за метро и тн. по-лесно ми е да чуя записа отколкото да помня ;-) Днес се разходих с мотора до Девин,през половината път един ме разпитваше за едни части накрая вика пращай по еконт,аз му викам диктувай данните че стигнах тунела  :-)

Много се смяхме с едни техници от сот-а оня ден,идват да слагат още една камара камери из фирмата,всеки дето дойде от персонала пита "пичове имат ли микрофони тия камери?" .

-Нямат.

-Ааа добре.

Никой не се впечатлява,че го наблюдават,ама ако се подслушва кофти :-)

Edited by HEMO
Link to comment
Share on other sites

On 9/26/2020 at 8:21 PM, instinct said:

 

А как стоят нещата когато сме примерно в банката и разговорът е лице в лице?

 

Вадиш диктофона/телефона/ и го слагаш на масата с въпрос:"има ли проблем да запиша разговора?"

Бях с мой приятел,преговори за кредит,точно така направихме.Отсрещната страна вдигна рамене и каза нещо от сорта: "щом ви влече записвайте,няма проблем.Всичко,което ще си говорим е упоменато в договора,който ще подпишете на края".

Link to comment
Share on other sites

Аз също записвам абсолютно всеки разговор на телефона. Всичко започна, след като един клиент ми беше казал по телефона да направя нещо, после се отметна. Също така, редовно се уговарям с хора и в момента, в който затворя телефона - вече съм забравил какво съм се уговорил :lol:
Покрай делото ми за "взетата" карикатура, адвоката ми беше казал, че записите на разговорите ми с редактора на изданието не може и не бива да се използват като доказателство, вероятно защото не го бях предупредил.

Link to comment
Share on other sites

Доколкото знам, в съдебно дело не могат да се използват аудио и видео записи, които са направени без за тях да е издадено разрешение от съда.

Link to comment
Share on other sites

Да, но поне във всички останали случаи (които не са малко) могат да са доста полезни.

Колкото до съда и разрешението... според мен трябва да се правят и със специални средства, които да не допускат вмешателство, предполагам трябва самия хардуер някак да криптира или подписва записа и да не може (лесно) да се компрометира.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, w00x said:

Доколкото знам, в съдебно дело не могат да се използват аудио и видео записи, които са направени без за тях да е издадено разрешение от съда.


Не могат да се използват като доказателство, но се вземат предвид. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Един приятел наскоро ме баламосваше, че работодател нямал право да те натиска при напускане да си изчистиш отпуска. Има ли нещо такова? Аз наскоро напусках и си ме задължиха, въпреки че аз предпочитах $. Мога ли сега да ги ковна, ако реша?

Link to comment
Share on other sites

Ако си разписал молба за отпуск и сте развалили трудово-правни по взаимно съгласие, нищо не можеш да направиш. По принцип не могат да те задължат да я ползваш. Едно от двете. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...