Jump to content
BulForum.com

ПРАВО


sarkis_999

Recommended Posts

  • Replies 855
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Открих го снощи още в Лекс, но мерси за помощта. Странно защо толкова трудно се открива на толкова лесно място...

 

След малко ще го попълвам и ще го нося в Съда... Да знаеш къде точно се подава?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Здравейте !

 

Имам къща в провинцията в която живее баща ми, Миналата година си взех стационарен телефон от Виваком, който ползвам там.

Договорът беше едногодишен и мисля че изтича тази зима.

Днес като пристигнах в гореспоменатата къща баща ми ме зарадва че били идвали от виваком в града и го поканили да преподпише договора и му подарили телефон.Подписал допълнително споразумение към договора за две години.

Всичко хубаво но титуляр по договора съм аз и не съм получил никаква информация за случващото се, отгоре на всичко копието от договор което ми даде е с моето име, моето ЕГН, данните от личната карта на баща ми (номер и дата на издаване) и неговия подпис..

Всичко това се е случило пред погледа на служителя който е попълнил бланката и я е поднесъл за подпис.

 

Ако някой може да ми даде съвет как да постъпя моля да го направи.

Аз лично смятам да се консултирам с адвокат в понеделник защото ми се струва нередно пред техен служител да се подпише договор с моите данни (име и ЕГН) да се добавят данни от друга лична карта и да се подпише друг човек било то и баща ми.

Edited by mikikunc
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

получавам значи съобщение за доброволни изпълнение по чл. 221 от ДОПК, което е:

 

-с изх. N ...../13.07.2011г.

 

-с пощенско клеймо от 19.07.2011г.

 

-получено от мой роднина (без да му е искано или да му е предоставено пълномощно от мен) на 22.07.2011г

 

и в него на основание че съм имал издадено наказателно постановление ХХХ/27.10.2011г. от общ. Пловдив и по чл. 209 от ДОПК ми изискват 20,00 лв (двадесет лв и 00ст), като по чл. 214 на ДОПК ми се определя 7дневен срок да си опиша всички активи и да предложа кой точно от тях да ми продадат за да си погасят вземането.

 

найс, а?

 

Обаче пък аз твърдя че:

 

- съм си платил всички задължения, глоби, данъци и такси за 2011та година ;

 

- Преди 2 години при смяна на лични документи ми бе отказано административно обслужване от общ. Пловдив именно поради неплащане на подобна глоба, заплатих я, както и всякакви други забравени неща.

 

- през Ноември.2007ма година не съм подписвал и не ми е връчен наказателен акт от общ. Пловдив. Нямам спомени за подобна случка и не намирам в личните си архиви копие на такъв документ.

 

- съгласно чл. 82 ал. (1) буква а) и ал. (3) на ЗАНН:

Чл. 82. (1) Административното наказание не се изпълнява, акоса изтекли: а) две години, когато наложеното наказание е глоба;

 

(3) Независимо от спирането или прекъсването на давносттаадминистративното наказание не се изпълнява, ако е изтекъл срок, койтонадвишава с една втора срока по ал. 1.

 

 

 

а сега въпроса е: Това тормоз и клевета ли е? И мога ли поне да поискам копие от въпросния акт от публичния изпълнител или "системата ще каже НЕЕЕЕЕЕЕ!" ?

 

и мога ли да им търся накаква отговорност за тази ударно предизборна дейност и дрънкане на касичките?

Edited by mobo
Link to comment
Share on other sites

Би трябвало да ти покажат документа. Не виждам основание да ти се откаже. Като го видиш вече прецени как да постъпиш. В момента очилатият простак е наредил да се скубе всичко до кокал. Даже данъчните са подивели и се притесняват.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

здравейте аз съм заемодател в нотариално заверен договор за заем , изглежда лицето на което дадох парите няма намерение да ги върне.С този документ какви са ми шансовете да си върна парите и как да подходя ?

Link to comment
Share on other sites

Пусни в Съда едно Искане за издаване на заповед за незабавно изпълнение по чл. 410 от ГПК. Бланката я има в нета (lex.bg), подай я сам в 6-та стая на първия етаж. На касата се плаща такса 2% върху интереса. Оттам Съда се заема и почва заповедно производство. Адвокат ще ти трябва ако келешът оспори заповедта в 7 дневен срок.

Link to comment
Share on other sites

аз четох че след издаване на тази заповед трябва с нея при частен съдебен изпълнител да ходя ?а като шансове за успех как съм ?

Link to comment
Share on other sites

Това пряко зависи какво имущество притежава лицето, дали работи на трудов договор - т.е. дали има от какво да бъде удовлетворено твоето парично вземане. Все пак не сме врачки ;) Можеш както при държавен съдебен изпълнител , така и при частен да си пуснеш нещата - след издаване на заповедта.

Link to comment
Share on other sites

работи си лицето има и имущество, частният изпълнител ще е доста по-ефективен нали така ?

а и още нещо ,въпросното лице е от София , това бърка ли ме по някакъв начин,мога ли от Пловдив да задвижа всичко ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ако съм съдил някой, който е бил осъден да ми плати разходите по делото и да ми плати някакво обезщетение, в какъв срок мога да си изкарам изпълнителен лист и да поискам плащането?

 

Спечелих дело. Онзи отказва да плати - естествено. Пратих му по пощата съвсем нормална напечатана покана да ми плати парите. Съответно, той не ги плати.

 

Сега искам за мизерията да му изкарам изпълнителен лист и да му пратя съдия изпълнител. Да платя разходите на съдията изпълнител и да го нагърбя ония да плати и разноските на съдията изпълнител. Така, тия 100лв дето има да ми ги дава и се прави на тарикат, ще му излезнат 200 сигурно с таксата за съдия изпълнителя.

 

Та въпроса ми е: В какъв период трябва да го направя това след решението на съда и какъв е шанса да си получа парите като пратя съдия изпълнител?

Link to comment
Share on other sites

При положение, че отказва да плати спокойно може да се обърнеш към съда. Пускаш в деловодството ( стая номер 6 на първия етаж) едно документче, наречено ЗАЯВЛЕНИЕ ЗАИЗДАВАНЕ НА ЗАПОВЕД ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ По чл. 410от ГПК

Не знам обаче защо се занимаваш за 100 лева. Друг вариант е и частен съдия-изпълнител.

 

Link to comment
Share on other sites

При положение, че отказва да плати спокойно може да се обърнеш към съда. Пускаш в деловодството ( стая номер 6 на първия етаж) едно документче, наречено ЗАЯВЛЕНИЕ ЗАИЗДАВАНЕ НА ЗАПОВЕД ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ По чл. 410от ГПК

Не знам обаче защо се занимаваш за 100 лева. Друг вариант е и частен съдия-изпълнител.

 

Занимавам се заради мизерията. Защото се прави на тарикат за 100лв и ще му ги изкарам 200 с таксата на съдия изпълнителя.

 

Това Заявление за издаване на заповед за изпълнение не трябва ли да се даде на съдия-изпълнителя? Или то се дава на съдия-изпълнител към съда, а частния си има отделна такса?

Link to comment
Share on other sites

Заявлението мога да ти го пратя или да си го намериш сам в lex.bg. Подава се в съда. При частния като отидеш и му обясниш случая, той ще ти каже какво и как се прави.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

имам следният въпрос , значи вече ми е наложително да използвам услугите на съдебен изпълнител.Проблема обаче е ,че лицето към което имам претенции не е от Пловдив ,а от София .По лична карта обаче е от Смолян .Та въпроса е изпълнител с какъв регион на действие трябва да търся ?

Edited by z-man
Link to comment
Share on other sites

7. Основания за компетентността на съда:

 

а)Постоянен адрес (седалище) на длъжника

 

б).Място на изпълнение на задължението

 

 

Има го в Заявлението - избираш си. Съветвам те да избереш Пловдив.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Работя от 4 години в частна фирма на 12 часов работен ден.Съвсем случайно от една кредитна институция ме попитаха как си докарвам такъв доход при положение ,че ми се внасят осигуровки за 4 часа или неплатен отпуск(каката тук нещо не я разбрах кое от двете е точно)....та го приех аз като приятелски съвет да ги проверя(кредит никога не ми е бил отказван).След като ги проверих в страницата на НОИ останах леко втрещен за 4-те години стаж във въпросната фирма.Отделно ми звъняха от пенсионно осигуряване да ме питат ,защо съм се махнал от тях ,защо не съм бил доволен.Там направо си помислих ,че някой си прави майтап,но се оказа истина ,като дори те самите ми предложиха да съдят работодателя ми за тяхна сметка.Това аз го разбирам като измама !Къде и как най-ефективно би било да го погна тариката и евентуално до какви санкции би се стигнало.Не бих се учудил и още неща да изкочат.

Link to comment
Share on other sites

Здравейте . На вярно не съм първия , който има проблем с мобилните оператори ( в частност Мтел ) . Проблемът е следния : август 2009 подписах нов договор с Мтел като срокът беше до 2010 август месец . Миналата година реших да ползвам мобилния интернет , който предлагат . Тъй като подписах договора за интернета Октомври ми казаха , че и договора на моб. ми номер ще се удължи с 1 година , защото изтичал август. Както и да е приех това условие ( което ми беше казано устно , не фигурираше в договора за моб. интернет) . След изтичането на договора за моб. интернет разбрах , че договорът ми е продължен автоматично БЕЗ МОЕ СЪГЛАСИЕ или най-малкото да ме уведомят за това . Обаче от това следва , договорът за моб. ми номер вместо да изтече както трябва през 2012 и той е подновен до 2013 ( заради моб. интернет ) .

Та въпросът ми е : нали Юни (ако не се бъркам ) беше внесен на първо четене закон за мобилните оператори с цел защита на потребителите , който гласеше че можеш да се откажеш от договора с моб. оператор когато пожелаеш с едномесечно предизвестие е заплащане на дължимите суми по изразходените услуги до сега , но не видях никъде дали наистина е гласуван и приет този закон . В офиса на Мтел ми казаха , че за да си прекратя договора с тях трябва да си платя неустойки , равни на месечните вноски до края на договора . И какво става сега . Тъй като договорът ми беше подновен автоматично без мое знание трябва да платя месечните такси равни на 2 години на моб. номер и 1 година на моб.интернет , което е меко казано СМЕШНО .

Имам ли начин да се махна то тези кожодери без да се набутвам така ?

Link to comment
Share on other sites

Здравейте, искам да попитам какъв е механизмът за пускане на съдебен иск срещу работодател. Става въпрос за 7 дена за които все още не ми е представен за подпис трудов договор и не ми е платено все още. Пуснал съм жалба в инспекцията по труда преди 2 дена, в момента чакам решение. От там също ми казаха че в моя случай, тъй като нямам писмени доказателства става и със свидетели чрез съдебен иск. Подписвал съм се на 2 отчетни книги и един протокол във въпросната фирма, но може да решат и да ги потулят тези документи. Имам снимка, на която ясно се отличава че съм работил точно това, имам и около 20 свидетели които мога да напиша за съдебния иск.

Въпроса ми е каква е процедурата, какви документи се внасят и къде, ако нещата стават и без адвокат, тъй като сумата все пак е малка.

Link to comment
Share on other sites

Работя от 4 години в частна фирма на 12 часов работен ден.Съвсем случайно от една кредитна институция ме попитаха как си докарвам такъв доход при положение ,че ми се внасят осигуровки за 4 часа или неплатен отпуск(каката тук нещо не я разбрах кое от двете е точно)....та го приех аз като приятелски съвет да ги проверя(кредит никога не ми е бил отказван).След като ги проверих в страницата на НОИ останах леко втрещен за 4-те години стаж във въпросната фирма.Отделно ми звъняха от пенсионно осигуряване да ме питат ,защо съм се махнал от тях ,защо не съм бил доволен.Там направо си помислих ,че някой си прави майтап,но се оказа истина ,като дори те самите ми предложиха да съдят работодателя ми за тяхна сметка.Това аз го разбирам като измама !Къде и как най-ефективно би било да го погна тариката и евентуално до какви санкции би се стигнало.Не бих се учудил и още неща да изкочат.

 

Най-добре атака по всички флангове- пускаш жалба до НАП като обясняваш каква е ситуацията, копие от тази жалба, депозираш в Инспекция по труда и оттам нататък общо взето ще те викат да давш обяснения, да представяш документи и т.н. В повечето случаи като се стигне до такава ситуация отношенията работодател-служител се влошават, поради това, че на главата на работодателя се стичат сума ти нещастия , така че очаквай всякакви проблеми.

Link to comment
Share on other sites

Ако се декларира нещо в трудовия договор, което противоречи с кодекса на труда, кое е с по-голям приоритет?

 

Конкретно, става въпрос за това

(2) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Командироване за срок, по-дълъг от 30 календарни дни, се извършва с писмено съгласие на работника или служителя.

В договора пише нещо от сорта на

Служителят декларира, че е съгласен такива командировки при нужда да продължават повече от 30 дни
Link to comment
Share on other sites

Ако се декларира нещо в трудовия договор, което противоречи с кодекса на труда, кое е с по-голям приоритет?

 

Конкретно, става въпрос за това

В договора пише нещо от сорта на

 

на прима виста- с подписването на договора служителят е дал съгласие, и то в изискваната от закона форма- писмена, така че аз не виждам противоречие. Противоречие би имало, ако в договора не беше записано, че служителят е съгласен на такива дълги командировки , а въпреки това работодателят го праща на такава.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...