Jump to content
BulForum.com

ПРАВО


sarkis_999

Recommended Posts

Не - нокой нищо не може да ти каже. Ако ще слагаш изолация, оставяй ги отдолу и толкова. Ако се налага да се махнат - махаш ги смело без да се притесняваш.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Replies 855
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

забавлявам се аз с разни промени по партидите на комуналните доставчици по повод това че съм собственик на даден имот.

 

и забелязвам че навсякъде всяка служба по повод и без повод изисква аз да предоставя на всяка от тях поотделно копие от нотариалния си акт за собственост. Прави ми впечатление че за този акт всички такси съм платил аз, вписан е в нужните регистри и е издаден от надлежно акредитиран нотариус. И след като съм собственик на оригинала на този документ и съм си платил всички необходими такси за целта, то съгласно ЗАПСП имам права и над копията му и най вече над информацията в тях, щото пряко ме касае (и щото е "лична" според ЗЗЛД).

 

Резонно в умът ми се оформи въпрос: Къде по дяволите и дали въобще е регламентирано, че съм длъжен да предоставям подобни копия БЕЗПЛАТНО? и защо да не мога да им определя такса, срок и начин за употребата им?!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Пак добре не си като мен - 2000+ данък сгради, 2000+ такса смет, нямам сметоизвозване от 2004-та. Класика. Тръгнал съм с рогата напред много сериозно. То бива наглост, бива, но туй на нищо не прилича! angry1.gif

Link to comment
Share on other sites

въпроса е: задължен ли съм да предоставям подобна информация и копията на доказателствата за собствеността си БЕЗПЛАТНО?!

иначе ако нямам такова задължение нищо няма да ми пречи да си попълвам заявленията за промяна на обстоятелствата, към които да прилагам копия и да пускам фактури за издаването им с получател съответното дружество, защото именно то ги иска. даже би трябвало да им искам да ми попълнят заявка за издаването на тези копия...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Какъв е статута на "вътрешни заповеди" ? Какви мерки могат да се вземат при неспазването им?

 

Случаят е такъв - пуска се вътрешна заповед "Служители отговарящи на еди какви си условия, им се полага на еди какъв си бонус". Аз отговарям на условията, но нямам бонус. Обяснението получено в неформален разговор е, че са сбъркали формулировката и всъщност не са искали да дават бонуси на мен (и другите подобни случаи). Мога ли да направя нещо по въпроса или да пия една студена вода?

Link to comment
Share on other sites

Ако се сдобиеш с заповедта, надлежно датирана и подписана от началството - може и да постигнеш нещо. Иначе студената вода ти е гарантирана. Дори да отменят заповедта, ако имаш копие от нея със съответната задна дата и докажеш, че не си получил съответните бонуси при съответните условия, може и да стане нещо. Но при всички положения ще е занимавка и ще рискуваш да гризеш дървото при всеки удобен случай занапред...

Link to comment
Share on other sites

Имам я в електронен формат, сканирана от оригинала - подписана, подпечатана и т.н. Пращат ни ги на имейла.

Edited by JDFU
Link to comment
Share on other sites

Това е добре. Има два варианта. Ако не е писана и подписана от баш топ шефа/собственика, тогава изпрати случая до него. Ако той е подписал и се прави на застрелян вече се жалваш към съответните служби (инспекцията по труда), ако трябва и съда.

Link to comment
Share on other sites

За момента мисля да се обърна евентуално към вътрешна комисия, която е извън БГ и съответно е независима от клона в бг. Ако действието е незаоконно, то те ще вземат със сигурност мерки.

 

След продължителното взиране в заповедта, обаче, стигнах до още един спорен въпрос касаещ размера на самия бонус. Нямам право да цитирам, затова ще се опитам да преразкажа (надявам се достатъчно точно) :

"На служители покриващи критериите се полага сума X към месечната заплата. Последното влиза в сила със задна дата - началото на годината. Целта е да се изплатят еднократно обезщетения на хората покрили изискванията в размер на Х." Според мен размера трябва да е Х умножен по броя месеци, а не само един път както е изплатено при някои колеги. Не знам в случая може ли да има приоритет и как се тълкува подобно нещо. Изобщо възможно ли е едно пояснение ("Целта...") да внася противоречие и какъв е реда за изясняване на тоя текст?

Edited by JDFU
Link to comment
Share on other sites

Първото и третото изречение определено са противоречиви. Ти може да спориш правно, настоявайки на първото изречение ; те - опирайки се на третото. Мисля, че само адвокат би могъл да ти даде по-конкретен отговор.

Link to comment
Share on other sites

В тоя случай с оплитането - каквото каже ръководството - все пак те са съчинявали заповедта. Естествено че могат да си измият ръцете с еднократен бонус. Нищо ново. Много правилно се ориентираш към външното ръководство - отнеси случая първо там. Ако не се реши вътрешно, информираш Инспекцията и става весело. Но аз все се чудя как така смело си подритваш столчето. Дано поне е солидна сума, та да си струва. biggrin1.gif

 

Сега като се замисля правилно си го превеждаш - "сума към МЕСЕЧНАТА заплата". Това ще рече сума Х по месеци Y дава цифра, която да ви се изплати наведнъж, т.е. ЕДНОКРАТНО, както е записано.

Link to comment
Share on other sites

Сумата е умерена - трицифрена. Не си струва заради нея да си ритам стола, но първо не съм само аз ощетен и второ, както казах разчитам на вътрешно разрешение на въпроса. Като цяло при нас такъв род грешки не се толерират, пък камоли прикриването им и ако аз си направя подобен експеримент като ЧР отдела, би струвало на фирмата от 6-цифрена сума нагоре.

 

Основния проблем е, че за да сезирам вътрешната комисия си има изисквания, като "незаконността" на действието е достатъчно, но ще трябва да се аргументирам и трябва да съм убеден за себе си.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Интересен казус - продава се кола, но жената на настоящия собственик е в Испания и за по-удобно не му е оставила пълномощно. Двама нотариуси питах - и двата потвърдиха, че трябва или жената или пълномощно (плюс други докИменти).

Има ли законов начин да се прехвърли колата на мое име колата при тези ограничения? Или да се сключи някаква сделка, така че да може практически колата да е моя?

Link to comment
Share on other sites

Заеби!

Харесай си друга каляска и ще си спестиш доста ядове и безвременно побелели коси ;)

Link to comment
Share on other sites

Само с пълномощно от нея става. Инак после ще отправи една претенция с иск за неправомерно разпореждане с имущество част от семейната общност и става мазало.

 

Освен ако не е уникален тоя автомобил и аз не бих го купил. Кой знае какви занимавки може да си отвориш с такива семейни драми и на кой какво ще му скимне.

 

Turn off this option! GT-I9100 Turn off this option! 2

 

Edited by host
Link to comment
Share on other sites

Интересен казус - продава се кола, но жената на настоящия собственик е в Испания и за по-удобно не му е оставила пълномощно. Двама нотариуси питах - и двата потвърдиха, че трябва или жената или пълномощно (плюс други докИменти).

 

Има ли законов начин да се прехвърли колата на мое име колата при тези ограничения? Или да се сключи някаква сделка, така че да може практически колата да е моя?

Пълномощно може да завери пред българският консул в съответната държава. Зависи къде ще и е най - близкото място.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Един от съседите се оплаква от това, че кабелите на разните оператори минават през мазето му и иска да ги накара да се разкарат и да си ги прекарат през коридора на мазетата. От вън влизат в блока през неговото мазе, защото когато си ги докарвали до блока, вместо да стигнат до точка в стената, където е обща част, са ги докарали до входа , а там е неговото мазе и са дупчили там.

Имат ли право така да минават през неговото мазе? Имат ли някакъв странен статут, да речем като тръбите, където има мазета в които влизат за да тръгнат по етажите и там не може да се пипат, или има пълното право да ги разкара от мазето си?

Link to comment
Share on other sites

Има пълното право да ги разкара от мазето си. Даже ако е лош човек, може да изреже кабелите без да ги пита и да си замаже дупките. Интересно как са имали достъп до мазето му, че да минат през него. Ако не е заключено - сам си е виновен. Той е минал един първи, след което останалите са ползвали трасето. Може обаче по всяко време да ги разкара и да разреве бая клиенти ако е зъл....  :laughing:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Как може да се формулира в устава на сдружение с нестопанска частна цел, че членски внос се дължи само при използване на имуществото на сдружението? Идеята е, че искаме да оборудваме едно помещение и да предлагаме разни услуги за членовете на сдружението, но не искаме да им взимаме пари за самото членство, когато не ги използват...

Link to comment
Share on other sites

Един от съседите се оплаква от това, че кабелите на разните оператори минават през мазето му и иска да ги накара да се разкарат и да си ги прекарат през коридора на мазетата. От вън влизат в блока през неговото мазе, защото когато си ги докарвали до блока, вместо да стигнат до точка в стената, където е обща част, са ги докарали до входа , а там е неговото мазе и са дупчили там.

Имат ли право така да минават през неговото мазе? Имат ли някакъв странен статут, да речем като тръбите, където има мазета в които влизат за да тръгнат по етажите и там не може да се пипат, или има пълното право да ги разкара от мазето си?

коридора на мазетата има ли външна стена? не е ясно и дали мазето е оформено в нот. акт на собственика като някаква идеална част от общите или си е самостоятелно помещение със съответните идентификатори.

Теоретично всеки оператор трябва да има договор с него или с представител на етажната собственост по ЗЕС.  Практически ако трасетата са били налични в това помещение, когато той му е ставал собственик -  не може да ги разкара, защото явно си ги е приел като го е купувал, въпреки че не са описани като тежести. А и ако са минали повече от 5 години от изграждането им минават по графата за "търпимост"

Собственика може да иска каквото си измисли от всеки следващ/нов. Обикновено операторите просто се разкарват от целия вход/сграда и той и комшиите му няма да имат достъп до съответната услуга.

Имайте предвид че кабелите и прилежащите им съоражения са собственост на съответният оператор и ако той си има разрешения за строеж и експлоатация спокойно може да ви търси  отговорност за самоуправство и увреждане на чужда собственост ако му се занимава.

всичкото това е за телекомуникационните оператори.

 

Ел. захранванията не могат да се разкарат за сметка на ЕРП-то съгласно ЗЕ- обикновено е клауза в заявката  и договора за включване, а акт. 15/16 сградата не може да получи без такива. Може да си го мести кабела с решение на общото събрание на входа/сградата за собствена сметка. Старите ел. захранвания от преди приватизацията пък се приемат по търпимост за одобрени. Газта и водите аналогично съвсем не могат да се пипат.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...