Jump to content
BulForum.com

ПРАВО


sarkis_999

Recommended Posts

Тръби на парното не могат да се пипат. Нито в мазета, нито в апартаменти. Освен ако не се откаже цялата сграда от топлоподаване евентуално. 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 855
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Айде бе...  :grin:  :grin:  :grin:

Топлоподаване няма, няма и тръби. И да бъде възстановено - извън моя имот. Имаше един образ от първите блокове в Тракия, на който му беше писнало от такса мощност. Издебнал ги лятото при профилактиката и резнал тръбите. Сега май минават отвън, покрай апартамента му.

Аз в моя имот съм ги махнал отдавна, както и човекът, който живее под моя апартамент. Нагоре не знам, а и не ме интересува.

Link to comment
Share on other sites

Нямаш никакво право да го правиш и могат моментално да те осъдят. Силно се съмнявам някой да си е позволил да реже тръби и да не е наказан. 

Link to comment
Share on other sites

Ооо, мога да ти докажа, че поне на 20 места, така като се сещам какво съм продавал, са рязани и няма никакви проблеми.

Реално, ако имаше ТЕЦ - не мога да ги махна, но такса трябва да плащам...

Ако не се плаща такса - ОК, да си стоят, но на хората взе да им писва или поне такива са ми наблюденията.

Както казах - поне на 20 места се сещам за отрязани тотално щрангове и никъде не ми е известно да е имало проблеми, включително и при мен.

Link to comment
Share on other sites

Ооо, мога да ти докажа, че поне на 20 места, така като се сещам какво съм продавал, са рязани и няма никакви проблеми.

Реално, ако имаше ТЕЦ - не мога да ги махна, но такса трябва да плащам...

Ако не се плаща такса - ОК, да си стоят, но на хората взе да им писва или поне такива са ми наблюденията.

Както казах - поне на 20 места се сещам за отрязани тотално щрангове и никъде не ми е известно да е имало проблеми, включително и при мен.

 

Ако дори един ползва парно в сградата - нищо не може да отрежеш. Ако говориш за места, където има стара инсталация, но никой никога е я е ползвал или няма намерение да ползва (договорено е) - така по-може. Както знаеш, системата е с цялостна циркулация и не подлежи на прекъсване. Абсолютно забранено е. 

Link to comment
Share on other sites

Защото ги ползваш. Понеже има загуби от тръбите, които минават през вас. Все пак не са 100% изолатор, че да не изпускат топло у вас.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Някой по-светнат може ли да ми обясни при какви условия се прилагат минималните прагове на заплащане за определни професии, кой и как следи дали се прилагат.

 

При праг на длъжността да речем 800лв, възможно ли е да се подпише договор на по-малко? А ако ситуацията е да кажем 500+"бонуси", не трябва ли да не се пада под 800лв? Проверил съм кода на длъжността в договора, наистина отговаря на установения праг.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Някой може ли да ми каже, колко е максималната глоба като процент от месечното възнаграждение, която може да ти наложи работодателя?

Link to comment
Share on other sites

Не може да се налагат глоби (няма право да се намалява договореното заплащане едностранно). Иначе за щети ми се въртят до две заплати, но това е за материално отговорни хора и при още някакви други особености в договора. Ако си обикновен работник - не може да те "глоби". Виж, обаче, може да орязва нерегламентирани "бонуси" и "пари на ръка", никой не може да го спре.

Edited by JDFU
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Как по закон трябва да се обозначават алеи? Една вдигната бариера без никакви знаци за забранено влизане на автомобили, или пък такива за пешеходна зона, достатъчна ли е за да се смени статута от улица на алея?

Конкретна случка - кола вдигната от паяк на тая улица, пардон, пътека: https://www.google.bg/maps/@42.6924291,27.712552,3a,75.5y,255.34h,77.17t/data=!3m7!1e1!3m5!1sFA3KB8-iGju_19ogbiggdA!2e0!6s%2F%2Fgeo1.ggpht.com%2Fcbk%3Fpanoid%3DFA3KB8-iGju_19ogbiggdA%26output%3Dthumbnail%26cb_client%3Dmaps_sv.tactile.gps%26thumb%3D2%26w%3D203%26h%3D100%26yaw%3D9.282793%26pitch%3D0!7i13312!8i6656?hl=bg Паркирана беше от лявата страна, а в началото й в наши дни се вижда знак за еднопосочна улица. Няма знаци за забранено паркиране, синя зона по пътеката и пр. В акта пише "паркирана на алеята пред р-т Старопрамен", но това не е означено като алея. Знаците на входа за забранено влизане на коли - https://www.google.bg/maps/@42.6916399,27.708337,3a,38.7y,97.17h,86.33t/data=!3m6!1e1!3m4!1siFDmT3EUJ0BVFFXTKCNPcg!2e0!7i13312!8i6656?hl=bg - вече ги няма, което значи че навътре може спокойно да се влиза като по улица.

 

Въпросът ми е, как може да се реагира на такова престъпление? Изключваме съда като вариант естествено.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Днес ме блъсна такси докато пресичах на пешеходна пътека тип зебра. За късмет съсем лек инциент, нищо сериозно. Имам данните на таксито, казаха ми, че мога да подам жалба в КАТ. Замислих се - каква е целта на тази жалба, за какво се подава, какво се очаква да се случи после? След като опиша случая трябва ли после накрая на жалбата да поискам от КАТ нещо да се направи по принцип или спрямо водача на автомобила? Някой подавал ли е такива жалби и какъв е бил резултатът?

Link to comment
Share on other sites

Водачът избяга ли? Свидетели имаш ли? Резултатът в най-добрия случай е да глобят шофьора, но само ако докажеш ситуацията. 

Link to comment
Share on other sites

Ами водачът първоначално спря, отворих вратата на колата да го питам какво прави и после му казах, че ще се обадя, за да съобщя случая на властите. Той тогава ми каза да не го правя и каза, че ще отбие в страни (предполагам, за да поговорим). Междувременно клиентката му слезе от таксито и си тръгна. И после шофьорът ми предложи да ми даде пари, но аз отново му казах, че ще съобщя за случая. Тогава таксито тръгна, обаче след 5 метра го засече светофар. Снимах колата, лицето му не успях да снимам, защото се скри. Имаше свидетели и предложиха да свидетелстват, но аз им казах, че няма какво да ги ангажирам и сам ще съобщя за случая.

Link to comment
Share on other sites

Сега вече и да съобщиш файда няма. Ако си толкоз мераклия трябваше да викнеш патрул, задържайки поне един свидетел, който да даде показания на място. След това те ще си го намерят и ще си го оправят. Сега е късно. Забрави. 

Link to comment
Share on other sites

Добре, значи аз не дадох цялата информация, за да не пиша надълго и нашироко... Оживена улица с 4 ленти - по 2 в посока, спряло движение, хора пресичат на пътеката. Тръгвам и аз, минавам около половината от пътеката, но таксито, което е на първа линия потегля и ме блъска. Относително бавна скорост, затова и дребен и незначителен инцидент. Но самият факт, че на спряло движение на пешеходна пътека автомобил тръгва и ме блъска - мега абсурдна ситуация - ме издразни и се обадих на 112 с идеята, че ще дойде КАТ, за да го санкционира. Даже разни хора наоколо се развикаха да не би шофьорът на таксито да не е адекватен и дали не е пиян. По телефона обясних какво се е случило, кой е номерът на таксито, къде се случва - те ме питаха дали има нужда да изпратят линейка, отговорих им, че няма нужда и че по-скоро се обаждам, за да съобщя на КАТ за случилото се. От 112 ми записаха данните и ми казаха, че веднага ще предадат на КАТ и ми казаха, че ако искам мога да подам жалба в КАТ. Аз им казах, че съм сам и няма свидетели (въпреки че имаше доста хора наоколо, но просто не исках да ги занимавам с глупости) и те ми казаха, че няма проблем, че съм сам и че това е достатъчно.

Та въпросът ми е най-вече за тази жалба - така да се каже от правна гледна точка, като я подам какво ще стане, защо ми казаха че ако искам мога да подам жалба?

Edited by sheep
Link to comment
Share on other sites

Ами подай. Но как ще докажеш случая ми обясни. Аз мога днес да пусна 10 жалби срещу разни хора, че са ме блъскали из града по тая логика. Имай предвид, че голяма част от операторите на 112 са малоумни.

Link to comment
Share on other sites

Защото ги ползваш. Понеже има загуби от тръбите, които минават през вас. Все пак не са 100% изолатор, че да не изпускат топло у вас.

 

Да, ама се сещам, че има и изолации за тръби, които свеждат "загубите" до приемливо ниска стойност. Та в тоя случай ако искат пари трябва да са десетина пъти по-малко, примерно ...?

Тогава таксито тръгна, обаче след 5 метра го засече светофар. Снимах колата, лицето му не успях да снимам, защото се скри. Имаше свидетели и предложиха да свидетелстват, но аз им казах, че няма какво да ги ангажирам и сам ще съобщя за случая.

 

На тия светофари може да има камери за следене на трафика, доколкото чувам доста такива са наслагали.

Edited by instinct
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Имотна сделка при интерес 123к евро. За проучване и проверки, предварителен договор и нотариален акт, един адвокат иска хонорар 4000 лв, а друг 1100-1200 лв. Аз съм в шах, това е четворна разлика в цените. Този 4 пъти по скъпия, 4 пъти по-добра ли му е услугата? Какво ще ми препоръчате?

Link to comment
Share on other sites

On 8/16/2019 at 3:02 PM, earache said:

Имотна сделка при интерес 123к евро. За проучване и проверки, предварителен договор и нотариален акт, един адвокат иска хонорар 4000 лв, а друг 1100-1200 лв. Аз съм в шах, това е четворна разлика в цените. Този 4 пъти по скъпия, 4 пъти по-добра ли му е услугата? Какво ще ми препоръчате?

 

Аз не виждам какво търсите при адвокат, при положение, е тази работа ще я свърши нотариус или брокер. В повечето случаи, набърка ли се адвокат в сделка, то той започва да бърка лайна, да изнудва другата страна за пари, измисляйки си несъществуващи проблеми и прочее. Наритвал съм няколко адвоката от сделки /един от тях ми беше колега в университета/, та иди при някой нотариус, ако искаш мога да те пратя при такъв, още повече, ако си купувач - ще ти провери имота и може да си изповядате сделката при него. За какъв ти е адвокат, заклевам се, не разбирам... И откъде накъде адвокат ще пише НА? Нотариусът да не е лукова глава?!

 

Дори аз мога да ти проверя имота, напълно безплатно. Ако искаш - пиши ЛС.

Edited by Lucky Luciano
Link to comment
Share on other sites

Ами всъщност не са толкова нормални условията, става въпрос за известна доза риск, понеже е "на залено". Безпристрастността на нотариуса не ми върши особена работа, а ми трябва някой дето да пренесе максимално риска към инвеститора и минимално към мен. Все пак разбирам, че 1к е по-нормална цена от 4к. Благодаря.

Link to comment
Share on other sites

Ти как точно очакваш да ти "пренесе риска"? Каквото и да пише в договора, ако фалира, ще пиеш водата, защото ще си на опашката с всички. Така че пак не си защитен, ако ще каквото ще да пише в договора. Отделно НА на зелено, не знам как ще получиш, предвид, че няма документи за конкретен имот в кадастъра - НА ще имаш при А14. Един съвет от мен - плащай ЗАДЪЛЖИТЕЛНО по банка. ВСЯКА вноска! Кой е строителят, ако не е тайна... И нали не смяташ да платиш всичко на зелено?

Edited by Lucky Luciano
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...