Jump to content
BulForum.com

ПРАВО


sarkis_999

Recommended Posts

Наеми си адвокат. Най-добре е. Ще си спокоен по време на сделката.

И аз до този извод стигнах. ;).Затова пробвам първо във форума.Пък ако никой не пише до утре на обяд ще обиколя тук там и ще избера някой случаен, защото наистина никакви ама никакви познати нямам в тази сфера. :С

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 855
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Имотът се оказа с възбрана върху него, наложена от НАП.

Проблемът е, че докато е под възбрана, собственика доколкото разбрах няма право да продава имота, а в момента човека няма пари да я плати.Говорих с адвокат, варианта е пред нотариус да платя цената на имота с клауза в договора, че част от сумата, която давам собственикът ще внесе в НАП, за да падне възбраната и да придобия собственост върху имота.Единственото, което ме притеснява е, че е нужно административно време 4-5 дни, за да падне тя.

Какво ще ме посъветвате?Има ли някакъв риск?Какво да правя? :С :(

Link to comment
Share on other sites

Мой близък прител е водолазен инструктор. От асоциацията с която работи се опитват да го принудят да продава на курсистите си техните учебници. Изискват да продава учебници за всеки един курс и всяко едно ниво което провежда. Имат ли законово право да му изискват такова нещо? Учебниците дори не са на български език.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Мой близък прител е водолазен инструктор. От асоциацията с която работи се опитват да го принудят да продава на курсистите си техните учебници. Изискват да продава учебници за всеки един курс и всяко едно ниво което провежда. Имат ли законово право да му изискват такова нещо? Учебниците дори не са на български език.

Ако учебниците са на преведени на български, тогава - да. Курсовете са вид стока, а според действащите в момента наредби, всяка стока която се предлага на нашият пазар трябва да бъде придружена от описание и инструкции на български език.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Търсих, търсих из гугъл и не намерих подробна и актуална информация за спонсорството - ако теоритично имам фирма и спонсорирам даден спортен клуб, какво печеля аз от това? Очевидното е реклама, публичност и пр, но има ли въведени данъчни облекчения за спонсорите в спорта и какви са те? Как се отчитат разходите на спонсора и приходите на спонсорирания и какви данъци се плащат по тях? Интересуват ме и двете страни на въпроса.. Четох разни неща в ЗКПО ама като не знам какво да търся не извлекох много полза, така че ако просто ме насочите какво да прочета по въпроса или ми обясните накратко ще съм много благодарен :)

Edited by Legop4o
Link to comment
Share on other sites

Ако в договора ми за наем пише:

НАЕМАТЕЛЯТ е длъжен да заплаща всички консумативни разходи, свързани с ползването на имота - ток, вода, парно, СОТ, интернет, поддържане на входа и други подобни, включително и тези, които са платими след изтичане срока на договора, но са възникнали по време на неговото действие.

 

Има ли право НАЕМОДАТЕЛЯТ да иска да плащам такса смет?

Edited by JDFU
Link to comment
Share on other sites

Ми то и такса смет е горе долу така. Поне според мен де. Ползваш не ползваш жилището ти ги начисляват с данъците. Те даже така си и идват заедно.

Link to comment
Share on other sites

Данъците според мен не минават в графа "свързани с използването на жилището".

Прав си. Миро, включваш се неподготвен. Едното е разход на собственика, другото влиза в графа разход на ползвателя, който ползва сметосъбирането за периода. Не забравяй, че собственикът плаща данък върху приходите от наем (ако разбира се надлежно е деклариран договора).

 

Като цяло у нас точно в този казус нещата са размити и неясни - няма постулат, който да регламентира кой точно дължи таксата. Такса смет за обекта като такъв ще се плаща така или иначе от собственика - такава е системата. Ако обаче е подписан договор с ползвателя с такава клауза (относно сметта), който го е подписал - плаща. Право на подписващия=ползвателя е да оспорва клаузите ПРЕДИ да подпише. Той винаги може да откаже ПРЕДИ подписване на договор за наем/ползване. Не е длъжен да поеме този разход по закон. Всичко е въпрос на споразумение. Подпише ли обаче - плаща според договора.

Link to comment
Share on other sites

Това за което така се увивате е в >

 

ЗЗД >

Чл. 232. Наемателят е длъжен да си служи с вещта за определеното в договора ползуване, а при липса на такова - съгласно предназначението й.

 

Той е длъжен да плаща наемната цена и разходите, свързани с ползуването на вещта.

 

По какъв начин данък "такса смет" е обвързана с ползването - отговора без хонорар е НИКАК. Така както е дадена формулировката на точката от договора горе

"НАЕМАТЕЛЯТ е длъжен да заплаща всички консумативни разходи, свързани с ползването на имота - ток, вода, парно, СОТ, интернет, поддържане на входа и други подобни, включително и тези, които са платими след изтичане срока на договора, но са възникнали по време на неговото действие"

по никакъв начин не включват данъчни тежести преки или не.

"такса смет" се дължи и при НЕ ползване на жилището. Т.е. ОСВЕН при ИЗРИЧНА уговорка за плащане няма как да ви вземат пари за нея. Че могат да ви прекратят договор в месечен (или друг уговорен срок) и че ви изнудват е отделен въпрос - който е чисто практически.

Link to comment
Share on other sites

Коце, аз плащам около 2000 лева такса смет и нямам сметосъбиране от 2004-та насам. В тая криза представяш ли си да го разхвърлям И това на наемателите ми (предвидено е в договорите иначе)?

 

В крайна сметка казваме и двамата едно и също - всичко е според ДОГОВОРА. Записано ли е там - дължимо е. Колегата явно вече има подписан договор с такава клауза = гори.

Link to comment
Share on other sites

Не го шашкай, де. Виж каква клауза е цитирал ;) ако е такава не му влиза таксата смет.

 

Явно в случая просто наемодателя му е нагъл, не вярвам да се каса е за някаква брутална сума като в твоя случай.

Link to comment
Share on other sites

Аз говоря за промишлен имот, той ползва апартамент. Как да не му е много бре, момко - над 100 кинта са. Ако в договора е спомената изрично тази такса, че се дължи от наемателя и той го е подписал - дължи. Винаги може да откаже, но ще трябва да се изнесе вероятно. Аз застъпвам тезата, че такса смет е част от консумативите към имота, разсъждавайки логично. Но тук не се определя адекватно тази такса. Права е Дани Каназирева.

 

Пример: Не може в моя имот да имам фирма, която хвърля 3-4 кошчета офис боклуци и цех за кроасани, който мята кубици седмично хранителни отпадъци и да бъдат третирани еднакво, нали? Как да го хвана? На квадрат е неадекватно, но се припокрива в случая. Затова в разумните общества се таксува обем изхвърлена смет.

 

 

Аз говоря за промишлен имот, той ползва апартамент. Как да не му е много бре, момко - над 100 кинта са. Ако в договора е спомената изрично тази такса, че се дължи от наемателя и той го е подписал - дължи. Винаги може да откаже, но ще трябва да се изнесе вероятно. Аз застъпвам тезата, че такса смет е част от консумативите към имота, разсъждавайки логично. Но тук не се определя адекватно тази такса. Права е Дани Каназирева.

 

Пример: Не може в моя имот да имам фирма, която хвърля 3-4 кошчета офис боклуци и цех за кроасани, който мята кубици седмично хранителни отпадъци и да бъдат третирани еднакво, нали? Как да го хвана? На квадрат е неадекватно, но се припокрива в случая (защото двете фирми ползват еднакви квадратури). Затова в разумните общества се таксува обем изхвърлена смет.

Link to comment
Share on other sites

Работих в една строителна фирма като накрая не ми се заплати и не ми беше пуснат трудов договор. Имам официални документи, с които мога да докажа, че в този период съм работил във фирмата. Към изпълнителна агенция инспекция на труда ли да се обърна или да ходя при адвокат?

Link to comment
Share on other sites

Има, има. Щом имаш документи (зависи обаче какви) чрез частен иск и въз основа на констатираното нарушение от инсп. по труда може да ти се издаде изпълнителен лист за дължимата сума срещу дружеството - и ако имат пари по сметки веднага да пристъпят към изпълнение.

Edited by host
Link to comment
Share on other sites

Ако фирмата, която ми доставя интеренет, не не ми осигурява постоянна връзка и не може да отсрани проблема, мога ли да разтрогна договора, без да дължа наказатела сума - сумата от всички оставащи такси по договора?

Link to comment
Share on other sites

Прочети си договора дали не включва такава хипотеза. Ще заявят 100%, че поради независещи от тях обстоятелства и/или търговска нетърпимост на престацията не престират (изпълняват - т.е. доставят) надлежно по договор.

 

Ако отидеш и поискаш да си поговориш с "управител" , "менежер" и т.н. и му обясниш, чисто човешки и споменеш, че ще спреш просто да им плащаш и "да те съдят ако искат, но да знаят, че знаеш, че като не могат да доставят, не могат да искат да се плаща" - съвсем бързо и лесно ще се разберете.

 

Даже най-вероятно (ако е хроничен проблема) имат инструкции даже на гише за случаи като твоя - не вярвам клиентите да са кротки и мили при положение, че не получават услуга.

 

Каквито и клаузи да има, принципно колкото и да се дърлят щом не могат да престират реално (да си изпълнят поетия ангажимент) не си длъжен да плащаш. Дали може да разтрогнеш без наказание е въпрос на трактовка - поради бъдещото несигурно събитие на възтановяване на услугата, но не то е водещо, а възможността оператора да планира дейността си чрез волята на потребителя за по-дълъг период.

 

Не вярвам никой да му се занимава да се карате, питай ги на място (настоятелно обаче).

 

_______________________

 

Абсолютно задължително им спомени за жалба към КЗП ;) много ги обичат там неразговорливи търговци.

Edited by host
Link to comment
Share on other sites

Трябва ми МНОГО спешно образец на писмено заявление за искане за издаване на заповед за незабавно изпълнение и за издаване на изпълнителен лист, като се представя документ по чл. 417 ГПК.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...