Jump to content
BulForum.com

ПРАВО


sarkis_999

Recommended Posts

12 hours ago, earache said:

Един приятел наскоро ме баламосваше, че работодател нямал право да те натиска при напускане да си изчистиш отпуска. Има ли нещо такова? Аз наскоро напусках и си ме задължиха, въпреки че аз предпочитах $. Мога ли сега да ги ковна, ако реша?

Ако напускаш и си в предизвестие,може до края да излезеш в болнични,примерно.Дори да са те пуснали в отпуск(а работодателя има право да те пуска и без ти да искаш),болничния прекратява всякакъв вид отпуск.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 855
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

3 hours ago, HEMO said:

Ако напускаш и си в предизвестие,може до края да излезеш в болнични,примерно.Дори да са те пуснали в отпуск(а работодателя има право да те пуска и без ти да искаш),болничния прекратява всякакъв вид отпуск.

Наскоро коментирах тоя казус със счетоводител, болничния само удължава предизвестието. Ако си 10 дни болничен да кажем, предизветието се удължава с времето на болничния лист. Длъжен си да си изработиш предизвестието. Това за самото предизвестие, за отпуската сигурно е както казваш.

Edited by jozo
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, jozo said:

Наскоро коментирах тоя казус със счетоводител, болничния само удължава предизвестието. Ако си 10 дни болничен да кажем, предизветието се удължава с времето на болничния лист. Длъжен си да си изработиш предизвестието. Това за самото предизвестие, за отпуската сигурно е както казваш.

Няма такова нещо.При нас всеки втори напуска по тоя начин.Да не говорим,че болничния може да е до 6 месеца,тогава какво?Фирмата ще стои без човек?

Edited by HEMO
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, HEMO said:

Няма такова нещо.При нас всеки втори напуска по тоя начин.Да не говорим,че болничния може да е до 6 месеца,тогава какво?Фирмата ще стои без човек?

Това, че при вас така го правите не значи, че е така дефакто. Имахме една работничка, която така искаше да си тръгне, но не стана, тя после върна по други параграфи, но това е друга тема. Трудовото право е тежка материя и има много странни казуси. Иначе Виден ти е писал, никой не ви спира да наемете друг работник, тоя с предизвестието и без друго взима болничен.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, jozo said:

Това, че при вас така го правите не значи, че е така дефакто. 

Както и не значи че вие като го правите е правилно.За тая работа си има адвокати,счетоводителите не пеят в хора изобщо.

 

"Удължава ли се срокът при отпуск или болничен?
Не, срокът на предизвестието не се прекъсва с излизането на служителя в отпуск или болничен и съответно не се удължава с времето на отпуска или болничния. Срокът на предизвестието изтича, независимо дали служителят е на работа или не"

 

Два пъти съм се съдил с некоректни работодатели,по темата мога да напиша доста.

Edited by HEMO
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, HEMO said:

Както и не значи че вие като го правите е правилно.За тая работа си има адвокати,счетоводителите не пеят в хора изобщо.

 

"Удължава ли се срокът при отпуск или болничен?
Не, срокът на предизвестието не се прекъсва с излизането на служителя в отпуск или болничен и съответно не се удължава с времето на отпуска или болничния. Срокът на предизвестието изтича, независимо дали служителят е на работа или не"

 

Два пъти съм се съдил с некоректни работодатели,по темата мога да напиша доста.

Ми хубаво така да бъде, но ся четох че има значение по кой член точно се разтрогва трудовия договор. Та като всичко у нас, всяко нещо зависи кой как го тълкува.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, jozo said:

Ми хубаво така да бъде, но ся четох че има значение по кой член точно се разтрогва трудовия договор. Та като всичко у нас, всяко нещо зависи кой как го тълкува.

Има разбира се. За това каквито и стъпки да предприемеш-консултация с адвокат.Тълкува и постановява единствено съда.Всичко друго са измишльотини,аз с нашето ЧР във фирмата колко съм спорил,на събрания и то пред баш шефа,като стигнем до момента "готова ли си да защитиш тезата си в дело,почва да бърше очилата и дава на заден.Ако работодателя е читав и разбран,бих отработил съвестно предизвестие,ако рабира се не се съгласи по взаимно съгласие веднага.Ако е гадина,влизам му с бутонките и му се завива свят.Последния,дето реши,че просто в един ден ще спре да плаща заплати на хората "щото така" не само плати всичко като поп,че с лихвите,адвокатския хонорар(много ама много доволно раздут),разноските по делото,ами стоя със запорирани сметки за два месеца,посред зима,Нап го разцепиха като тиква(оказа се че са много чевръсти като имат да прибират пари).Отделно на цялата служебна мейл листа изпратихме писма за това колко е некоректен,с решението на съда и тн.Направихме го сам да си говори,като се отдръпнаха някои чуждестранни клиенти и това за некви смешни пари,дето хората са си ги изработили...Бях особено афектиран от лафа "ей майните сте мноо застреляни щом аз от ######## дойдох да ви оправям"  Така ли,доообре я вземи тва дрЪвце...

Link to comment
Share on other sites

Адвокат е задължителен. Тая бивша колежка дето казах също има няколко спечелени дела срещу работодатели. В случая обаче си отработи предизвестието, но пък после намери някав друг член, дето и платиха няколко заплати обезщетение.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Предната ми фирма са превели нечия заплата на моята сметка. Има ли някакъв законов лост, по който могат да си ги "изискат" обратно или да го приема за почерпка?

Link to comment
Share on other sites

Предвид, че в началото на пандемията ме изритаха като мръсно куче - не мисля. Аз тия пари не им ги ща, дори и да останат в мен ще ги даря на благотворителни каузи. Въпросът е имат ли някакъв лост, с който да ме принудят да ги възстановя.

Link to comment
Share on other sites

 

35 minutes ago, Antares said:

Предвид, че в началото на пандемията ме изритаха като мръсно куче - не мисля. Аз тия пари не им ги ща, дори и да останат в мен ще ги даря на благотворителни каузи. Въпросът е имат ли някакъв лост, с който да ме принудят да ги възстановя.

Евентуално ако е грешка на банката могат да си ги извлекът обратно и да им ги върнат.
Ако самата фирма е направила грешен превод освен да ти се примолят да им ги върнеш май няма друг начин. 
Довечера ще потвърдя.

Edited by UzITo
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Antares said:

Предната ми фирма са превели нечия заплата на моята сметка. Има ли някакъв законов лост, по който могат да си ги "изискат" обратно или да го приема за почерпка?


От теб не, но от банката ти да. Ако разбира се се усетят. Но пък ако те не се усетят, който е без заплата ще писне. Ще си изискат превода обратно поради техническа грешка и твоята банка ще върне парите от твоята сметка. 
Успокоителното за тебе е, че тия дето те изритаха ще преживеят много непориятни и изключително досадни моменти докато мине процедурата. 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Antares said:

Предвид, че в началото на пандемията ме изритаха като мръсно куче - не мисля. Аз тия пари не им ги ща, дори и да останат в мен ще ги даря на благотворителни каузи. Въпросът е имат ли някакъв лост, с който да ме принудят да ги възстановя.

По кой член си освободен да не ти дължат обезщетение нещо?

На фиксирано работно време ли си бил или нереномирано или сумарно?

Ако наистина е грешен превод ще е тегаво за работодателя. Ти нямаш никаква вина за тяхната грешка и освен на добра воля друго май няма да има какво да направят.

Вече зависи на твоята сметка как е описано при грешен превод дали банката има право да ги върне.

Link to comment
Share on other sites

Ако преводът си е грешен е достатъчно да го докажат пред банките. Превеждал съм така грешно пари на ЧЕЗ и ми скъсаха нервите докато си ги взема, при положение, че ОЧЕВАДНО грешката се виждаше и основанието за превод нямаше нищо общо с този им отдел. Беше предназначено за друг такъв. Само дето не ме караха да доказвам произход на парите. Зловеща малоумщина. Затова казвам, че Пешо може сега да суче мустак с повдигната вежда и да се подсмихва. 

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Antares said:

Предвид, че в началото на пандемията ме изритаха като мръсно куче - не мисля. Аз тия пари не им ги ща, дори и да останат в мен ще ги даря на благотворителни каузи. Въпросът е имат ли някакъв лост, с който да ме принудят да ги възстановя.

 

ЗАКОН ЗА ЗАДЪЛЖЕНИЯТА И ДОГОВОРИТЕ

Чл. 55. Който е получил нещо без основание или с оглед на неосъществено или отпаднало основание, е длъжен да го върне.

 

Няма защо да те принуждават. Ти си длъжен сам да ги върнеш. 

Можеш да си удържиш само разходите по връщането, напр. таксата за обратния превод, както и разумно обезщетение за положените усилия и преживени страдания по връщането на сумата :lol:

Edited by plameni
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, plameni said:

 

ЗАКОН ЗА ЗАДЪЛЖЕНИЯТА И ДОГОВОРИТЕ

Чл. 55. Който е получил нещо без основание или с оглед на неосъществено или отпаднало основание, е длъжен да го върне.

 

Няма защо да те принуждават. Ти си длъжен сам да ги върнеш. 

Можеш да си удържиш само разходите по връщането, напр. таксата за обратния превод, както и разумно обезщетение за положените усилия и преживени страдания по връщането на сумата :lol:


Той хич ама хич да не се обажда ако питаш мен. Ако някой си ги търси - да си ги намира. Ако не - за лятото за море ще дойдат добре :laughing1:

Link to comment
Share on other sites

Минали са повече от шест месеца. Просто е почнал нов петър и една шматка е ползвала стар (моя) темплейт. Защо ми пазят толкова време банковата сметка е съвсем различен въпрос... Та ме потърси една доста разтревожена мома, разпитах и в мъжката бегемама (hardwarebg), където горе-долу казаха същото, та накрая парите ги върнах с един лев по-малко, за да си компенсирам банковия превод.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Antares said:

Минали са повече от шест месеца. Просто е почнал нов петър и една шматка е ползвала стар (моя) темплейт. Защо ми пазят толкова време банковата сметка е съвсем различен въпрос... Та ме потърси една доста разтревожена мома, разпитах и в мъжката бегемама (hardwarebg), където горе-долу казаха същото, та накрая парите ги върнах с един лев по-малко, за да си компенсирам банковия превод.


ГолЕмо си балъчЕ! Защо не ги остави да се мъчат бе!!! Ей, не слушате като ви се говори бе... 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...