Jump to content
BulForum.com

Тема за кратки въпроси


tankis

Recommended Posts

Ред:Можеш ли да опишеш малко по-подробно схемата? ip-тата на:

външния интерфейс на първия (този, който е вързан към доставчика)

вътрешния интерфейс на първия (този, който гледа към втория рутър)

 

и съответните данни за втория рутър. Можеш да пробваш да се вържеш с някоя машина директно към първия, за да видиш дали ще имаш нет. Пробвай да пингнеш директно някое IP, в случай, че DNS-а нещо прави парчета. Примерно 173.194.70.113 (google).

 

РеРед:

 

Принципно идеята трябва да е такава

rtr1

external interfaxce1 - IP от мрежата на доставчика, subnet mask, default gateway DNS servers - синхронизирани с доставчика

internal interface1 - IP1 от net1 (по избор, по възможност частни клас А, В, С, различни от мрежата на доставчика)

dhcp - IP-тата от net1, раздаващи също така

rtr2

external if2 - IP-та от net1, default gateway = IP1, трябва да видиш дали има настроени DNS сървъри ot ext if

internal if2 - IP2 от net2, net2=/=net1

dhcpd - IP-та от net2

 

 

мак адресите е важно да се види да няма един и същ между ext if1, int if1, ext if2, int if2...

 

РеРеРед: да, както каза netroot - хубаво е да си с правилната маска, 255.255.255.0 e 24 битова (в линка горе са описани маските).

Edited by Antares
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • RaptoR

    3760

  • w00x

    2882

  • djadomraz

    1772

  • Midex

    1497

Top Posters In This Topic

Posted Images

Идея как да метна нет от един рутер на втори? Всичко е настроено /уж/, единия рутер дава IP на другия /статично/, другия си го взема, като от своя страна си раздава IP-та негови, машините след втория се закачат към него, но нет няма. Двата рутера раздават различни IP-та - единия с 10.0.0.1, другия с 10.0.1.1 - втория взима 10.0.0.108, като се ограничава по MAC и си го познава. Взима като Gateway 10.0.0.1, като маска 255.255.255.0 - нет няма. Ping има от първия към втория, както и обратно, но няма от първия към машините, закачени на втория.

Маската ти е грешна. По - точно не е грешна, но не е стандартна за клас А мрежа и има шанс рутера да се бърка. Пробвай с 1.0 и 2.0 мрежи или за по - лесно с 192.168.0 и 192.168.1 със сегашната ти маска. Каква е идеята от двойното рутиране? Не е ли по - лесно вторият да се остави като switch само?

 

edit:

Виж и дали default route-а е настроен правилно.

Link to comment
Share on other sites

Идея как да метна нет от един рутер на втори? Всичко е настроено /уж/, единия рутер дава IP на другия /статично/, другия си го взема, като от своя страна си раздава IP-та негови, машините след втория се закачат към него, но нет няма. Двата рутера раздават различни IP-та - единия с 10.0.0.1, другия с 10.0.1.1 - втория взима 10.0.0.108, като се ограничава по MAC и си го познава. Взима като Gateway 10.0.0.1, като маска 255.255.255.0 - нет няма. Ping има от първия към втория, както и обратно, но няма от първия към машините, закачени на втория.

Сега се вгледах какво си написал. Няма как да имаш пинг от първата към втората мрежа. Обикновените рутери нямат такава опция. В описаният от теб случай трябват рутери които поддържат рутинг протоколи - RIP например. Най - прост е и съответно се поддържа от адски много устройства. Има обаче една "врътка" която може и да стане. Ако в първият рутер имаш възможност за определяне на default route-a. Не знам в стандартният софтуер дали има такава опция. Много зависи от модела. Тогава можеш да въведеш път към вторият рутер.

По - рано не дочетох до края какъв е проблема.

 

edit:

Хрумнаха ми няколко други варианта...

Какви ип-та раздава вторият рутер? Трябва да са във вида 10.0.0.2-254 и да сочат като gateway 10.0.0.1.

Link to comment
Share on other sites

Няма как gateway (default или не) да не ти е от собствената мрежа!

Ако идеята е комютри от втората мрежа да имат интернет само, най-лесното е на втория рутер да се пусне NAT и нищо повече.

 

Друг вариант е на първия рутер да се зададе статичен път (static route) към втората мрежа, през IPто на втория рутер от първа мрежа - малко е омотано, но изглежда нещо такова:

мрежа 10.0.1.0/24, gateway - 10.0.0.108 (това е на първия рутер)

 

И след всичко, може да се окаже че пак няма да има интернет, тъй като във първия вариант е необходимо първия рутер да подържа NAT на не-собствени мрежи - неговата вътрешна мрежа е 10.0.0.0/24, а от втория рутер ще получава пакети от 10.0.1.0/24 и съответно най-вероятно няма да знае какво да ги прави. Не всички SOHO рутери го могат това, даже май повечето не могат (Асус 3041 го може обаче)

Затова ти предлагам да се пусне НАТ на втория рутер.

Обаче за какво ти е такава нетипична конфигурация? Такова нещо не се прави със SOHO рутери за 20-80лв

Edited by EEK!
Link to comment
Share on other sites

Въпреки че направих формат преди два дена; пак се появи един проблем.

Като оставя курсора на търсачка или на скайп и започва да прави редове с буквата яяяяяяяяяяяяяяяяяяяя; какво да правя, как се оправя това.

Link to comment
Share on other sites

И на мен това ми мина през ума, но видях, че е написал "появи" и "оставя" само с по едно "я", което явно води до друг извод...

 

П.П. ...има и "правя", и "оправя" също...ако беше от зацапан клавиш, дет' се вика, поне на едната дума щеше да му повтори...

 

Oсвен ако не пише от друга машина или да ги трие...

 

По първото - да ; по второто - не вярвам ако му повтори, да не се сети сам за причината. :)

Link to comment
Share on other sites

Благодаря отново за включването. Ще видя да пробвам с някаква друга клавиетура да попиша.

 

Без значение дали употребявам буквата или не; когато си реши си ги поставя.

Понеже като пиша гледам в клавиетурата и като погледна написаното се случва на някоя дума буквите и да са отнесени от 'я-тата'.

Странното е че си имат някакъв ритъм като започнат да се появяват; приличат на откоси; изреждат се около 10-на букви, правят пауза от секунда и после пак; и така около три пъти.

А ако не съм кликнал на някоя търсачка се чува уиндоус звукът когато натискаш някой бутон на клавиетурата без да си селектирал страницата която гледаш; едно като плюнкане и пак в същия ритъм.

Мислех че е или някакъв троян ми ги прави или е бъг на най-новата мозила, защото започнаха да се появяват след като я инсталирах; иначе на омразния ми екслорър цял ден нито един рейд не направи.

 

п.п. без този коментар, постовете станаха на брой с най-символичното число, 666 :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Кажете от къде да взема читави SATA кабели, че май те ми правят парчета с дискове. Предложете фирма и модел кабел, че само ме дразнят тия моите.

Link to comment
Share on other sites

Вземи си кабели с клипсове да ти е мир на главата. Аз мисля, че си купувах от Адроит преди време. Откак съм с такива нямам грижи.

Link to comment
Share on other sites

Кажете от къде да взема читави SATA кабели, че май те ми правят парчета с дискове. Предложете фирма и модел кабел, че само ме дразнят тия моите.

 

Eла да ти подаря. Уловката е че са в една от най-големите торби на джъмбо заедно с още една камара кабели :) Т.е ще трябва да си ги разплетеш сам :)

Edited by djadomraz
Link to comment
Share on other sites

Eла да ти подаря. Уловката е че са в една от най-големите торби на джъмбо заедно с още една камара кабели :) Т.е ще трябва да си ги разплетеш сам :)

Да дойда но ще е другата седмица. Уж излизам в отпуск. И ако обещаеш да не те чакам 30 минути докато цъкаш на ск2. :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Обещавам. :blush:

Пу, не написах спецификациите добре. Сега може да те чакам 29 и да кажеш - ми неее, не ме чака 30 :laughing: :laughing1:

Другата седмица ще ти се обадя.

Link to comment
Share on other sites

При избора си на защита избрах Нортън Антивирус, но неговата всеотдайна и тоталитарна защита ми дойде в повече.

Разпознава ми всеки един кейгенератор и дори някой файлове като вируси и директно ги трие без да има опцията да ги блокира само.

Няма възможност и да бъде изцяло спрян и ми хрумна че могага да го изключа като процес, но немога да разбера кой процес да спра защото по съкращението никак не личи.

Дайте някаква идея какво да го спра като цяло.

Благодаря.

Edited by Ton4o
Link to comment
Share on other sites

Как да намеря чий е този номер: 0875314479

 

Подозирам че е някой малоумен куриер, който го мързи да се разходи до адреса и да звънне на звънеца ми (или поне да лепне бележка на вратата), но не мога да му върна обаждането.

 

След като звъннах на почти всички знайни и незнайни куриери, това се оказаха РАПИДО. Де**а малоумните селски изпълнения д***а! Звънят ми от телефон на който не мога да върна обаждане, не само че не мога ами и не ми вдига централа да ми каже чий е. На всичкото отгоре куриера ми обяснява как бил идвал (а ако беше дошъл и беше залепил бележка, че е идвал можеше и да се обадя на телефона от бележката). Разбирам ги, че толкова им плащат на хората, но аз как да разбера че имам пратка освен ако не е оставил бележка а и на телефона от който ми звъни не мога да му се обадя... ПУУУУУУУУУУУУУУУУУУУ

Edited by djadomraz
Link to comment
Share on other sites

При избора си на защита избрах Нортън Антивирус, но неговата всеотдайна и тоталитарна защита ми дойде в повече.

Разпознава ми всеки един кейгенератор и дори някой файлове като вируси и директно ги трие без да има опцията да ги блокира само.

Няма възможност и да бъде изцяло спрян и ми хрумна че могага да го изключа като процес, но немога да разбера кой процес да спра защото по съкращението никак не личи.

Дайте някаква идея какво да го спра като цяло.

Благодаря.

 

Така е, често Нортън с престарава с трактовките (както и някои други антивирусни), но хубавото е, че от опциите може да изолираш някои дялове или папки от харда ти да не бъдат сканирани. Другият вариант с временно изключване на проверката навсякъде е - десен бутон на иконката в трея + Disable Auto-Protect. А иначе изтритите досега кий-генератори винаги може да си ги възстановиш от подменюто History.

Link to comment
Share on other sites

Точно! И какъв ксенон има Мидекс на колата (Мидексе модел точен и от 'де)... в неделя вечерта пътувах вечерта до Първоамай след 23:00... трябва да имам оръжие срещу безкрайната ОРДА от голфове, астри, бусове и какви ли не още митични същества ползващи частица от слънцето за фарове. И без това дългите са ми с рефлекторче... мисля да ги ОСЛЕПЯ и аз, щом те ще си карат на дълги.

Link to comment
Share on other sites

Точно! И какъв ксенон има Мидекс на колата (Мидексе модел точен и от 'де)...

 

Ти пък от'де си сигурен, че точно моят ксенон е хубав...;)

Иначе - стандартен 5000К Н4 биксенон от ксенон-центъра на Пещерско (до ХЕИ).

 

П.П. Ако всеки фар е правилно настроен вертикално и хоризонтално, с отчитане на осветяването на твоето и отсрещното платно, с приоритет на твоята си част, никога нито един от отсрещните няма да ти присветне. Разбира се това само при положение, че рефлекторите&стъклата не дават разсейки. От Ибей си бях взел уж за по-хубаво 2 фара с лупи, които такива отражения ми разхърляха, че тутакси ги засилих в коша.

Link to comment
Share on other sites

Ти пък от'де си сигурен, че точно моят ксенон е хубав...;)

Иначе - стандартен 5000К Н4 биксенон от ксенон-центъра на Пещерско (до ХЕИ).

 

П.П. Ако всеки фар е правилно настроен вертикално и хоризонтално, с отчитане на осветяването на твоето и отсрещното платно, с приоритет на твоята си част, никога нито един от отсрещните няма да ти присветне. Разбира се това само при положение, че рефлекторите&стъклата не дават разсейки. От Ибей си бях взел уж за по-хубаво 2 фара с лупи, които такива отражения ми разхърляха, че тутакси ги засилих в коша.

 

То за настройката моите са перфе ама щото късите са фабрична лупа. Ето това е фара >

http://www.freewebs.com/doozaadoozaa/e36lamp001.htm

 

ама както виждаш дългите са си обикновен кръгъл рефлектор. И си мисля, си свети едно към гьотере... просто щото не е било целено да е точен.Та си мисля, за ксенон на дългите да може като никой не си ги спира, да му пусна и аз малко "дълги", та да види белото на деня. :D

Link to comment
Share on other sites

Ок преинсталирах си windows-a,но сега субтитрите ми излизат на маймуница.От къде точно се оправяше това ?

едит:оправих го :)

Edited by kotora
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...