Jump to content
BulForum.com

Тема за кратки въпроси


tankis

Recommended Posts

Ооо да, не съм казал противното...

Въпроса е, че пика в децибелите се постига много по-високо..именно заради резултата и състезанието.Иначе си трябва много добър източник и усилвател, за да ти пусне тези 5-10 херца....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • RaptoR

    3760

  • w00x

    2882

  • djadomraz

    1772

  • Midex

    1497

Top Posters In This Topic

Posted Images

Това са градски легенди. Навремето съм пускал разни bass-тестове на кола направена за SPL състезания. Ниските честоти - 1 - 10Hz (не помня колко точно беше прага на човешкия слух - пък и сигурно за различните хора е различно) по-скоро се усещат като вибрация или някакво странно налягане, отколкото да се чуват. Но при всички положения съм жив...

Ами не са съвсем градски легенди. При по-голяма амплитуда честоти от порядъка на 4-5 Hz предизвикват чувство на дискомфорт и паника. Едно от обясненията на ефекта е, че в хода на еволюцията е изграден условен рефлекс за оцеляване при земетресение, защото вибрациите от триенето на тектоничните плочи има същата честота. Животните ги чуват и затова реагират по-активно.
Link to comment
Share on other sites

Я да питам аз.Имам един файл, музикален, .dts, 5.1-канала.Ще ми се да го трансформирам в нещо подходящо за слушане в колата.За запис на CD говоря...Идеята е да запазя максимално качеството.Ясно е, че ще изгубя 5.1-каналното звучене, но за сега не ми и трябва..Та, да кажете някоя подходяща програма за целта.

Link to comment
Share on other sites

Къде в Пловдив продават препарат за разледяване на лед(т.е. заместител на сол), които да е щадящ природата и асфалта/бетона?

 

На времето като работех в ОМВ бензиностанции, се продаваха зимни автокомплекти с тяхна марка. Не помня дали разледяваха, но се мажеха на автостъклото от вън и вътре и пречеха да се изпотява и да се хваща ледът, а просто си се плъзгаше по стъклото. В комплекта също имаше и течност за размразяване на ключалки и още някоя друга джунджурия. Всички те са на спиртна основа, поне така миришеха, но дори и да не са, не виждам смисъл от опасенията ти, защото се пръска по малко, а не се излиза в кофи в природата.

 

 

По-горе бях попитан за какво ми е такъв звук - от определено време изучавам влиянието на определени групи звукови вълни върху човешките ВНД функции. А що се отнася до нискочестотния звук 1-10хц колегата по-горе е прав, при предозирането му И умишлено усилване с усилвател води до главоболие и дори и по-лошо, но ако е в границите на нормалното;стимулира мозъка в насока дълбок сън, защото такива са четотите на функция в това състояние.

Правилно казахте, че не се чува, но държа да кажа от какво;от анализатора (ухо) но се чува от мозъка и активира въпросните нервни центрове.

В хода на еволюцията човекът наистина е претъпил чувствителността на анализаторите, но за сметка на реазвитието на ВНД , т. нар. познавателни (когнитивни) процеси), и правилно - защото представете си свръх слух със развитата мисловна дейност!

Двете системи взаимно ще се пренатоварват с информация от дразнителите и взаимно ще се саморазрушат, а и да не говорим, че ако въпреки това слухът си бе останал същия и постонянно би пречило на кавквато и да е съзнателна дейност. Развиването на тези две системи еднакво, биха ни пдолели вода върху най-горната стълбица в хранителната и всякакви други вериги.

 

Все пак държа да подчертая, че не искам да си пръсна ушите с тези 1-10Хц, а да разбера дали металната мембранка на тези слушалки ще реагира по-силно на тези честоти или да си купя нормални слушалки от 20 лв с диапазон 20Хц-20 000Хц и да надуя малко повече ниските честоти, че да се усещат и те.

 

Благодаря, радвам се на всички отговорили!

Link to comment
Share on other sites

На времето като работех в ОМВ бензиностанции, се продаваха зимни автокомплекти с тяхна марка. Не помня дали разледяваха, но се мажеха на автостъклото от вън и вътре и пречеха да се изпотява и да се хваща ледът, а просто си се плъзгаше по стъклото. В комплекта също имаше и течност за размразяване на ключалки и още някоя друга джунджурия. Всички те са на спиртна основа, поне така миришеха, но дори и да не са, не виждам смисъл от опасенията ти, защото се пръска по малко, а не се излиза в кофи в природата.

 

 

 

На мен ми трябва за път, а не за стъкла, но благодаря все пак :)

Link to comment
Share on other sites

Все пак държа да подчертая, че не искам да си пръсна ушите с тези 1-10Хц, а да разбера дали металната мембранка на тези слушалки ще реагира по-силно на тези честоти или да си купя нормални слушалки от 20 лв с диапазон 20Хц-20 000Хц и да надуя малко повече ниските честоти, че да се усещат и те.

 

Без да съм специалист - говорителите, възпроизвеждащи ниски честоти са с мека мембрана, голям ход и голям диаметър. Тоест speaker-ите, за които говориш, са напълно неподходящи за възпроизвеждане на нискочестотен звук.

Edit: И според мен ти трябват не слушалки (защото както няколко пъти стана дума прекалено ниските честоти не се чуват чрез ухото, а по-скоро се усещат като вибрация), а мощен subwoofer.

Edited by 3dfx
Link to comment
Share on other sites

Интересът ми от експериментална гледна точка остава и ще пробвам да видя как реагират на тези честоти. Благодаря, все пак длъжен бях да попитам, защото много неща по пътя на логиката са така, но изпитани в практиката се оказват иначе, в което се надявам сте се убедили не веднъж, а аз да не кажа всеки ден.

Link to comment
Share on other sites

Къде в Пловдив продават препарат за разледяване на лед(т.е. заместител на сол), които да е щадящ природата и асфалта/бетона?

В случай, че не си попаднал на правилния линк, ето един производител на такъв препарат. Не намерих информация за дистрибутори в Пловдив, ама има онлайн форма за въпроси :).
Link to comment
Share on other sites

Това са градски легенди. Навремето съм пускал разни bass-тестове на кола направена за SPL състезания. Ниските честоти - 1 - 10Hz (не помня колко точно беше прага на човешкия слух - пък и сигурно за различните хора е различно) по-скоро се усещат като вибрация или някакво странно налягане, отколкото да се чуват. Но при всички положения съм жив...

Браво! Смело изказване. Да не спамим излишно темата..., ама няма да е зле да попрочетеш малко литература по въпроса..., пък ти пак си прави бас тестове и си се занимавай там с квот се занимаваш, покрай тия коли...

 

... не съм изкукуригал, не съм се насирал в колата, така че и според мен са си легенди. А gado така го казваш, все едно е супер гадно и неправилно човек да си прави разните бас тестове и да си експериментира в колата :)

Нямах това предвид.

Edited by gado
Link to comment
Share on other sites

аз доколкото съм запознат прага е 20 хз, под него не се чува. Аз лично съм си експериментирал на 10 и на 15 херца, на 10 чувах само как хлопа мембраната от самото движение, на 15 пак същото, но по-отчетливо, някъде на към 20 вече започнах да чувам звук. На 30 херца даже си ми хареса как свири, настроих си порта и си карах така повече от година, не съм изкукуригал, не съм се насирал в колата, така че и според мен са си легенди. А gado така го казваш, все едно е супер гадно и неправилно човек да си прави разните бас тестове и да си експериментира в колата :)

Link to comment
Share on other sites

Браво! Смело изказване. Да не спамим излишно темата..., ама няма да е зле да попрочетеш малко литература по въпроса..., пък ти пак си прави бас тестове и си се занимавай там с квот се занимаваш, покрай тия коли...

 

Току-що прочетох. Градски легенди. Ето и ти да прочетеш: http://ntp.niehs.nih.gov/ntp/htdocs/Chem_Background/ExSumPdf/Infrasound.pdf

 

А ако не ти се чете - поне един интересен цитат:

 

Riding in automobiles exposes drivers and passengers to 1 to 20 Hz at up to 120 dB. Exposures

while riding in helicopters, other aircraft, submarines, and rockets range from 1 to 20 Hz at 120 to

145 dB. In a free field, diesel engines generate frequencies of 10 to 20 Hz at sound pressure

levels up to 110 dB. Jet engines, helicopters, and large rockets generate frequencies of 1 to 20 Hz

at 115 to 150 dB (4). In a Finnish survey (5), infrasound levels exceeding 120 dB were found in

cars and railway engines. The usual range in vehicles with closed windows was 90 to 110 dB.

Infrasound sound pressure levels in aircraft cockpits and cabins ranged from 80 to 100 dB. Ships

and aircraft sonic booms are other vehicular sources (1). In Japan, Okada (17) measured

infrasound at 83 dB at 20 m from a running truck and 100 dB at 20 m from a running railroad

carriage. Thus, persons may be subjected frequently to the annoyance of infrasound exposure if

they reside in the vicinity of heavily trafficked areas, railways, airports, or rocket launch sites.

Drivers, pilots, and other transportation workers are among those occupations with considerable

exposure.

Link to comment
Share on other sites

Току-що прочетох. Градски легенди. Ето и ти да прочетеш: http://ntp.niehs.nih.../Infrasound.pdf

На мен пък ми се четеше, та я виж какво пише мааалко по-горе (стр. 5) от твоя цитат (който всъщност маркира антропогенните източници на инфразвуково замърсяване):

Infrasound has been observed to affect the pattern of sleep minutely. Exposures to 6 and 16 Hz at levels 10 dB

above the auditory threshold have been associated with a reduction in wakefulness (28). Workers exposed to

simulated industrial infrasound of 5 and 10 Hz and levels of 100 and 135 dB for 15 minutes reported feelings of

fatigue, apathy, and depression, pressure in the ears, loss of concentration, drowsiness, and vibration of internal

organs. In addition, effects were found in the central nervous, cardiovascular, and respiratory systems (29). In

contrast, a study of drivers of long distance transport trucks exposed to infrasound at about 115 dBA found no

statistically significant incidence of such symptoms (e.g., fatigue, subdued sensation, abdominal symptoms, and

hypertension) (30).

Та, викаш градски легенди, а?
Link to comment
Share on other sites

Мой познат има интерес към имот,чийто собственик не е известен на никой от съседите.Има ли законен начин да се разбере кой е собственик/собственици?Евентуално в агенцията по вписвания или някакъв регистър?

Link to comment
Share on other sites

Та, викаш градски легенди, а?

Няма смисъл... и друг път сме си говорили на тази тема с разни авто-аудио ентусиасти... и на повечето от тях понятията са им доста объркани. За това и го посъветвах да попрочете това - онова.

Link to comment
Share on other sites

Мой познат има интерес към имот,чийто собственик не е известен на никой от съседите.Има ли законен начин да се разбере кой е собственик/собственици?Евентуално в агенцията по вписвания или някакъв регистър?

 

Съвсем спокойно в съответното кметство може да провериш по кадастъра кой е собственик.

Link to comment
Share on other sites

....защото както няколко пъти стана дума прекалено ниските честоти не се чуват чрез ухото....

well ,едва ли се чуват и с гениталиите :) Няма друг начин да чуеш звук , освен ако тъпанчевата ти мембрана не извибрира и дразнението не бъде предадено като ел. импулс към мозъка. Това че не го осъзнаваме-инфразвука, не значи, че не го регистрираме. Мозъкът разполага с различни инхибиращи механизми(задръжни вериги) на различни нива , чрез които ненужната информация не достига кората и не се осъзнава. В природата източниците на инфразвук са изключително много и навсякъде, големи сгради , тунели, широки булеварди и ако "чувахме" инфразвук , то нямаше да можем да чуем нищо друго , защото постоянно "чуваме" и от еволюционна гледна точка - това е неизгодно.

Link to comment
Share on other sites

Няма смисъл... и друг път сме си говорили на тази тема с разни авто-аудио ентусиасти... и на повечето от тях понятията са им доста объркани. За това и го посъветвах да попрочете това - онова.

 

Мислех, че за всеки, можещ да чете и да асимилира прочетеното, въпросът се е изяснил... Бъркам явно.

 

Отделно, че смъртоносна за човека се водеше, май... 4 Хц... а, всичко що се върти около 20 Хц със сигурност докарва мощно главоболие, нарушаване на функцията на вестибуларния апарат и прочее екстри, водещи до не много бавно, но абсолютно сигурно изкукване...

 

Дано този път да стане.

Подчертал съм ключовите думи, дадох ви доста неща за четене - може да пробвате с по-бавно и по-внимателно четене, а ако имате проблеми с превода - казвайте да помагам.

 

http://www.princeton.edu/sgs/publications/sgs/pdf/9_3altmann.pdf

 

sound.jpg

 

Нито един загинал, нито един "изкукал". Да, звук с всякаква честота и сила над 120db (което няма нищо общо с първоначално зададения въпрос) е вреден. А на звук с честота до 20Hz и нормална сила е изложен всеки.

 

...защото както няколко пъти стана дума прекалено ниските честоти не се чуват чрез ухото, а по-скоро се усещат като вибрация...

 

well ,едва ли се чуват и с гениталиите :) Няма друг начин да чуеш звук , освен ако тъпанчевата ти мембрана не извибрира и дразнението не бъде предадено като ел. импулс към мозъка. Това че не го осъзнаваме-инфразвука, не значи, че не го регистрираме. Мозъкът разполага с различни инхибиращи механизми(задръжни вериги) на различни нива , чрез които ненужната информация не достига кората и не се осъзнава. В природата източниците на инфразвук са изключително много и навсякъде, големи сгради , тунели, широки булеварди и ако "чувахме" инфразвук , то нямаше да можем да чуем нищо друго , защото постоянно "чуваме" и от еволюционна гледна точка - това е неизгодно.

 

И аз това твърдя. Но не споря дали го регистрираме (и ако да - над какъв праг на силата) или не. Всъщност и не знам (но с възрастта намалява способността да се чуват високите честоти - така че в този случай определено не става въпрос за "филтриране на ненужна информация"). Знам, че не се чува. Също така знам, че можеш да усетиш трептенето чрез тялото (включително и чрез гениталиите), ако е с достатъчна сила - но това надали може да се нарече "чуване".

 

P.S. Не съм авто-аудио ентусиаст.

Edited by 3dfx
Link to comment
Share on other sites

Съвсем спокойно в съответното кметство може да провериш по кадастъра кой е собственик.

 

Да ама не!

Не е в кметсвото, а в общинска служба по земеделие, и нямат право да ти дадът информация освен ако не си собственик, пълномощник. наследник (тука си трябва от кмета удостоверение за наследници), не че не дават информация, но нямат право.

Ако си собственик на съседен имот може да поскаш от ОСЗ скица и регистър на твоя имот, в регистъра пише кой е собственика, сега като се замислих и в скицата пише, на съседните имоти.

 

За къде става въпрос, може да мога да помогна.

Само да не е Пловдив или Хисаря, че са едни недоклатени.

 

Едит: Говорим за извън урбанизирана територия (извън населеното място), ако е в урбанизирана територия е в обшината (Raptor е прав, е не съвсем, щото пак е в общината, а не в кметството).

Edited by naka_g
Link to comment
Share on other sites

Да ама не!

Не е в кметсвото, а в общинска служба по земеделие, и нямат право да ти дадът информация освен ако не си собственик, пълномощник. наследник (тука си трябва от кмета удостоверение за наследници), не че не дават информация, но нямат право.

Ако си собственик на съседен имот може да поскаш от ОСЗ скица и регистър на твоя имот, в регистъра пише кой е собственика, сега като се замислих и в скицата пише, на съседните имоти.

 

За къде става въпрос, може да мога да помогна.

Само да не е Пловдив или Хисаря, че са едни недоклатени.

 

Едит: Говорим за извън урбанизирана територия (извън населеното място), ако е в урбанизирана територия е в обшината (Raptor е прав, е не съвсем, щото пак е в общината, а не в кметството).

 

Община - кметство - все тая - упосрство му е майката! laughing.gif

 

Накратко човек трябва да се добере до скица или до кадастралния план. Може и до поземления регистър да стигне, особено ако предразположи кмета tounge.gif

 

Много е важно да се внимава обаче! Наскоро така един селски кмет напъваше да ни продава един парцел, съседен на нашия. След малко по-здълбочена проверка обаче се оказа, че 4-5 души с неизяснени взимоотношения са собственици на тези въшливи 400 кв.м....

Link to comment
Share on other sites

Община - кметство - все тая - упосрство му е майката! laughing.gif

 

Накратко човек трябва да се добере до скица или до кадастралния план. Може и до поземления регистър да стигне, особено ако предразположи кмета tounge.gif

 

Много е важно да се внимава обаче! Наскоро така един селски кмет напъваше да ни продава един парцел, съседен на нашия. След малко по-здълбочена проверка обаче се оказа, че 4-5 души с неизяснени взимоотношения са собственици на тези въшливи 400 кв.м....

 

В момента се занимавам с един такъв имот, дето се води на прадядото на един човек дето е към 70-те.

Ако се каже къде е имота, може стещу някой лев да помогна, но много зависи къде е и дали имам познати там.

 

Раптор - говориш за неща от който не разбираш.

Ако не е общинско мястото, кмета има точно нулева значимост, и може да ти даде нулева информация, ако е общинско пак не зависи от кмета на населеното място, а от общината.

Кмета може и да не разбере, че даден имот е продаден.

 

А и вече всичко минава през общински съвет, с протоколите и другите му салтанати.

Edited by naka_g
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...