Jump to content
BulForum.com

Тема за кратки въпроси


tankis

Recommended Posts

Кой би бил най-правилния подход да сметна колко са в днешни пари 5 милиона лева от 11.12.1997?

Изкарвам ги около 13 хил. с деноминация и данни за инфлацията от сайта на НСИ...

Edited by earache
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • RaptoR

    3760

  • w00x

    2882

  • djadomraz

    1772

  • Midex

    1497

Top Posters In This Topic

Posted Images

Оказа се, че ип адресът ми е попаднал в blacklist, което води от спрян достъп до различни сайтове. 

 

Каква може да е причината за това нещо, след като в мрежата нямам заразени машини. Единствените устройства, които ме съмняват са едни китайски камери. 

 

Някой сблъсквал ли се е с подобно нещо ?

Link to comment
Share on other sites

Казва ли се причината за бан-а/ Спам, DoS на някой? Може много неща да са. Омазани компютри, може самия рутер да е цакнат и да е той да прави това, може да са устройствата както казваш, може просто да ти е сменено IP-to и да са ти дали баннато заради друг.

Трябв да изключиш причините една по една.

Какво може да правиш с рутера - можеш ли например да гледаш в реално време какви връзки се отварят и от къде, какъв трафик се генерира? Аз когато си взех първия микротик, не знаех за настройките на ДНС, че е нужбо да блокирам заявки от вън и след седмица със самия ми рутер правеха атаки на някъде с фалшиви заявки. Провери за необичайна активност от дадено ИП като конекции, трафик. После виж ИП-то на какво устройство е.

Първо определи причниата за бана, за да знаеш какво да търсиш като трафик и т.н и почни да елеминираш машините

Link to comment
Share on other sites

Струва си да провериш дали конкретно твоето ИП е в blacklist-а или цялата ти мрежа. Някои имат навика да листват цели мрежи, и то бая големи понякога. 

Link to comment
Share on other sites

Само моето ип е попаднало в blacklist. Машините гарантирано не са омазани. Ще проследя трафиците и връзките съответно, защото проблема се появи месец след като свързах камерите, но хич не съм допускал подобно нещо. С това ип съм от 2013-та, ако не се лъжа и до сега не съм имал никакви проблеми.

Link to comment
Share on other sites

Първо, сигурен ли си, че само твоя ИП адрес е баннат? Много често практикуват просто банват цели мрежи ако един се засече да прави мизерии. Затова не е задължително ти да си виновен.

Второ, както предполагаш, възможно е камерите да имат пръст. Имах едни тотални китайци в началото, още като ги свързах, започнаха да правят някакви мизерии в локалната ми мрежа, някакви конфликти. Софтуера им беше бъгав до полудяване, и повече такива диви китайци не бих помирисал, освен в специални случаи. Аз още в началото като видях че се свързват с някакви cloud-и, им забраних достъпа до интернет през рутера. В момента имам само една активна такава китайска, защото евтина и PTZ, но съм я изолирал след втори NAT в самостоятелна мрежа и пак резнат достъп до интернет. Да не говорим че редовно се саморестартира на няколко дни при някой пореден опит за достъп до нея. Иначе си работят самостоятелно без клауди, и човек ако иска може да си ги достъпва отвън и да си ги записва някъде, та не им е нужен достъп навън.

Link to comment
Share on other sites

С какъв рутер си? Можеш ли да следиш трафика в реално време? Ако не, колко ти е наложително и проблемно да разбереш какво става. И можеш ли да заделиш 40 лв, примерно за едно такова https://ardes.bg/product/mikrotik-hap-mini-rb-931-2nd-93156 Вярно иска малко повече познания, за начална настройка, но поне ще може да проследиш какво ти се случва с мрежата. А по-късно винаги може да му намериш добро приложение, ако искаш да си вършне стария рутер.

Link to comment
Share on other sites

Рутерчето е Тенда ac9. Мога да наблюдавам единствено колко мегабита генерират закачените устройства, но не е проблем да сложа един микротик и да погледна по-подробно какво се случва. Реално докато не се гледат не генерират никакъв трафик.

 

Ще тествам какво се случва в мрежата и ще пиша какъв е резултатът.

Link to comment
Share on other sites

Така се случи, че покрай проблемите с колата миналия месец, ми откраднаха всички инструменти.

 

Малко по малко си събирам комплектчета.

Купих гайчни ключове.

Трябват ми комплект отвертки, защото комплект битове и тресчотка не вършат добра работа, т.к. накрайникът всъщност не влиза почти никъде.

Трябват ми и битове за гайки (не знам как се казват) за отвиване на гайки като с отвертка :D 

 

Какво може да ми препоръчате тип "домашен майстор". Наложи се преди малко да развивам един болт, та много е трудно да се използва гайчен ключ като отвертка, когато няма място да вкараш гайчния ключ по стандартния метод. 

Link to comment
Share on other sites

Аз си купих комплект тресчотки и накрайници от Лидъл и съм доволен. Тяхната си марка.

Гледай в eMAG на промоциите и разопаковани какво имат. Цените падат доста понякога. Последно взех винтоверт с 80лв намаление от цената от 209лв.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, w00x said:

Аз си купих комплект тресчотки и накрайници от Лидъл и съм доволен. Тяхната си марка.

Гледай в eMAG на промоциите и разопаковани какво имат. Цените падат доста понякога. Последно взех винтоверт с 80лв намаление от цената от 209лв.

 

Разопакованите на емаг е много добро предложение. Не се бях сетил за тях. Благодаря!

Точно на лидълската марка имам едни битове в кутийка, изглеждат на пръв поглед много качествени, намагнетизирани са, но с тях не мога да бръкна в малка дупчица да развия електрическото пиано-играчка на дъщеря ми, примерно. Накрайника е за малка отверка, от която имам, но това върху което се монтират е дебело и никаква работа не върши в този случай. За това търся класическа отвертка - комплект. Каква би била разумна цена за такъв от 12 части? 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, vikktorpenchev said:

Така се случи, че покрай проблемите с колата миналия месец, ми откраднаха всички инструменти.

 

Малко по малко си събирам комплектчета.

Купих гайчни ключове.

Трябват ми комплект отвертки, защото комплект битове и тресчотка не вършат добра работа, т.к. накрайникът всъщност не влиза почти никъде.

Трябват ми и битове за гайки (не знам как се казват) за отвиване на гайки като с отвертка :D 

 

Какво може да ми препоръчате тип "домашен майстор". Наложи се преди малко да развивам един болт, та много е трудно да се използва гайчен ключ като отвертка, когато няма място да вкараш гайчния ключ по стандартния метод. 


В тая схема всичко е относително и зависи колко пари имаш. Може за 20 , може и за 200. С годините съм се оборудвал с малка работилница и отдавна съм се убедил, че качеството ИМА значение. 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, vikktorpenchev said:

 

Каква би била разумна цена за такъв от 12 части? 

 

Ако търсиш добра цена/качество, може да погледнеш за старото производство или нещо подобно, на руския пазар. Един приятел - майстор, от там и от битака в неделя, си намира редовно супер качествени и здрави неща. Специално за отверки го бях питал - каза, че има.

 

Нови от лидл и подобни съм взел, стават. Намагнетизирани са, да. Обаче за доста "операции" ползвам от едновремешните, защото са по-здрави и с по-тънък край, който влиза по-добре в резбата на някои винтове.

Link to comment
Share on other sites

Аз се обадих на една фирма, която дойде да го вземе заедно с още едно външно тяло, един стар телевизор с кинескоп и един хладилник.

Не дават много пари (само 24лв), но така или иначе няма какво да ги правя. Изплатиха ми ги във ваучери за Технополис.

https://makmetal.eu

 

Преди това звънях на някакви други, чийто номер излиза навсякъде, като се търси подобна услуга. По ценоразпис даваха повече пари, но ме въртяха 3 месеца. Накрая ми писна и ги зарязах.

Звънях и на един човек, който беше пуснал обява (мисля, че в Базар.бг), че изкупува стари климатици, но той пък ми каза, че в момента нямал място в склада. Да му звънна след 2 месеца.

От фирмата поне ми казаха направо цена, час, дойдоха, натовариха ги за 5 минути, дадоха ми ваучерите и си заминаха.

Link to comment
Share on other sites

И аз имам едно външно и вътрешно тяло за изхвърляне. Преди години пак имах и тогава ги продадох двете за над 100 лв по спомен. Ако се случи на някой да му трябват за нещо..., мисля за някаква система, и им трябваха топлообменниците.

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, tedy said:

И аз имам едно външно и вътрешно тяло за изхвърляне. Преди години пак имах и тогава ги продадох двете за над 100 лв по спомен. Ако се случи на някой да му трябват за нещо..., мисля за някаква система, и им трябваха топлообменниците.

Вътрешното го купи някакъв ентусиаст в олх да си прави парно,ама външния кютук не го искаха даже без пари от фирмата,дето монтираха новия...Ще проверя хората на woox ако не ще го оставя в Изгрев накрая...

Link to comment
Share on other sites

В сайта на общината имат контакти на фирмата с която общината работи за изхвърляне на всякакви електронни отпадъци и техника. Обаждате им се, казвате за какво и те ви планират кога ще дойдат. Безплатно е за нас. Може и някакви ваучери за технополис да ви дадат. Сумата е според какво им дадете.

Но си има офиацлна фирма за това. Вече дали търсите други, всеки сам си решава.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mIRCata said:

В сайта на общината имат контакти на фирмата с която общината работи за изхвърляне на всякакви електронни отпадъци и техника. Обаждате им се, казвате за какво и те ви планират кога ще дойдат. Безплатно е за нас. Може и някакви ваучери за технополис да ви дадат. Сумата е според какво им дадете.

Но си има офиацлна фирма за това. Вече дали търсите други, всеки сам си решава.

На тия им звънях миналата година и нищо не направиха - оказа се, че е софийска фирма. От там ми се обажда пловдивска и ми дадоха час за след 2 месеца. Закарах си ги в Технополис отзад в паркинга. Там ги вземат. Не дават нищо. 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, earache said:

Аз на макметал им дадох цяла стая боклуци и нито стотинка не ми дадоха. Монитори, телевизори, стерео уредби, малки ел. уреди... нищо.


Явно са сменили политиката. На мен ми дадоха. Не помня коя година…вероятно 2018 или 19.

Link to comment
Share on other sites

Вероятно сте я виждали моята кутия, ама ето пак.

Сега в тотолинк трябва да ръгна още един. 

 

Какъв вариант имам, защото този малък разклонител, който имам вкъщи, пречи на съседната дупка. Тоя разклонител е малко та*ак. 

Другият щепсел, който трябва да ръгна е оригиналният на МалинкаПи4 - те са плоски 

1491886916_ScreenShot2021-07-19at6_32_32PM.png.13d4d0b2e83687e03a8ca4aa3d676b31.png

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...