Jump to content
BulForum.com

Тема за кратки въпроси


tankis

Recommended Posts

  • Replies 45.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • RaptoR

    3760

  • w00x

    2882

  • djadomraz

    1772

  • Midex

    1497

Top Posters In This Topic

Posted Images

Има решения и с локално прокси и 2 ИП адреса на машината. Аз така разделях някои програми на един OS да минават през различните два ISP, когато бях с два ISP.

 

Аз да питам друго. Баща ми са му подменили дебитната карта Виза електрон от Райфайзен, поради изтичане.

В плика имаше само едни сгънат лист с дебитната залепена за него. Нямаше нищо друго. Някой знае ли как и къде е ПИН кода? Или са забравили да сложат пликчето с кода. Струва ми се абсурдно, но май е възможно при подготвянето на плика да забравят да сложат пин кода. Прочетох 10 пъти целия лист и никъде нищо няма.

Зад картата на листа има един баркод, който се превежда до 3-цифрено число, но ми се стори фантазия да дават пин кода във формата на баркод :Р .

Лошото е че няма да признаят тяхна грешка и ще искат пари за нова карта.

Link to comment
Share on other sites

...но ми се стори фантазия да дават пин кода във формата на баркод :Р .

Лошото е че няма да признаят тяхна грешка и ще искат пари за нова карта.

Разгледа ли самия плик?Ако има перфорации и се къса по краищата.След което се разгъва...не знам как е точно при Райфайзен.Възможно е и да е със същия код.Аз на скоро си взех нова карта от ДСК (преиздаване)и беше със същия код.. Edited by HEMO
Link to comment
Share on other sites

Разгледа ли самия плик?Ако има перфорации и се къса по краищата.След което се разгъва...не знам как е точно при Райфайзен.Възможно е и да е със същия код.Аз на скоро си взех нова карта от ДСК (преиздаване)и беше със същия код..

Не ми се вярва, и да е със същия ПИН код ми се струва абсурдно, но щом казваш, явно е възможно някъде. Виж, номера на самата карта да, в ПИБ всяка следавща карта вече над 10г. ми е все със същия номер. Но не и ПИН.

Нямаше нищо в плика друго, само един лист сгънат на три, с картата, залепена на него. А ПИН код е задължително да дадат, а служителката му казала, че в плика било всичко. Ако имаше 3-цифрени пинове, щях да се замисля дали не са станали много адванцед и да го разпечатват във вид на баркод :Р ... Утре ще се 'разправяме' в офис.

Link to comment
Share on other sites

Пин-а го дават запечатан в едно зелено пликче. Отваряш го от вътре вадиш листа с пин-а напечатан на матричен принтер или поне нещо такова.

Link to comment
Share on other sites

Пин-а го дават запечатан в едно зелено пликче. Отваряш го от вътре вадиш листа с пин-а напечатан на матричен принтер или поне нещо такова.

Знам, подновявам карти и аз, и знам какво трябва да е, просто в случая нямаше нищо друго в плика и се зачудих дали не е някаква адванцед новост, да не повярваш... :Р. Предполагам е достатъчно просто - забравили са да сложат "матричния" плик.

Link to comment
Share on other sites

Като се има предвид за коя банка говориш, не е нещо което да те учуди. Когато се махнах от тях, направо се родих. Няма толкова малоумна банка колкото райфайзен. Всеки път когато ми се наложеше да отида до офис и трябваше да псувам. Не знам как ги изтърпях толкова време(2-3 години).

Link to comment
Share on other sites

Аз лично почти не съм ходил там, само покрай баща ми 1-2 пъти за всичките години. И аз чета недобри коментари за тях, а като си помисля, че исках да сменя ПИБ с тях... в ПИБ иначе си изкарах надлежно всичко необходимо за смартфона, токен мокен и т.н., и засега нещата са добре и .."яки" и удобни.

За райфайзен, тия дни някъде видях съобщение, че качвали таксите за поддръжка на сметка. Изтеглих pdf и видях 2.00 лв. Явно доскоро да са били 1.50 или не знам. ПИБ са 2 лв текущо. Уникредит 2.50 като гледах.

Но по всичко личи, че ако са забравили да сложат пин-а, това е ... скандално :Р .

Link to comment
Share on other sites

По телефона питах. Оказа се, че наистина ситуацията е както каза НЕМО. Пинът бил същия и затова не слагали нов. За пръв път ми се случва, мислех, че стандартната практика е при преиздаване на карта да дават и нов ПИН, от някакви съображения да форс-нат потребителя с нов ПИН, за да не стои прекалено дълго с един и същ. Предполагам това сега е продиктувано от съкращаване на разходи (евфемистично казано) за генериране и отпечатване на кодовете. Не че аз лично бих имал проблем с това, и без това техните дебитни досега бяха само с 2 години валидност, което за мен беше смешно. Тази сега е с 3 години, пак е нещо.

Link to comment
Share on other sites

Какво е нормалното количество вода което да изтича от възвратния клапан на бойлера? Струва ми се, че тече повече от необходимото. Забелязах, че всеки път щом се включва да загрява и започва да капе от него.

Link to comment
Share on other sites

Никакво. Не трябва да тече изобщо.

Значи ще викам агенцията за пореден път. В чисто нова квартира се нанесох преди няма и месец и само проблеми в банята. Лошото е, че босненските техници са нещо по - зле и от тези които са зле по Бг стандартите...
Link to comment
Share on other sites

На село тече понякога. Понякога налягането на водата е достатъчно голямо за да попротича някакво количество, съм забелязал. Иначе на теория да, не трябва да тече, но...

То затова по принцип се слага и специален шлаух, че ако протича, да не е върху това, което е долу, а да се насочи някъде към водосток.

Link to comment
Share on other sites

Друг вариант е да е отпечатан от вътрешната страна на плика, мисля, че съм имал такъв случай

 

Често казано и аз си мислех за това, но реших че вече го е пробвал този вариант.

Link to comment
Share on other sites

Какво е нормалното количество вода което да изтича от възвратния клапан на бойлера? Струва ми се, че тече повече от необходимото. Забелязах, че всеки път щом се включва да загрява и започва да капе от него.

 

Нормално за нов бойлер. Умишлено се правят с по-меки пружини, за да си вържат гащите, ако случайно прегрее. Първо оттам да текне. Повечето нови текат, слага се шлаух, който се отвежда някъде си. Поради тая причина, си пазя стари клапани от бойлери и слагам тях. Последно купих бойлер Аристон, чиито заводски не капе, но пък на друг, в мой познат - тече като лейка. Така са. Единствено да се смени и да стискаш палци, че новият няма да капе. Но пак казвам - повечето нови капят и е направено умишлено.

Link to comment
Share on other sites

Нормално е при загряване да прокапва от време на време. При нагряване водата вътре се разширява и създава известно налягане- функцията на тоя клапан е да регулира това налягане и да се отваря ако е твърде високо, за да не гръмне бойлера или да избие от някъде другаде,примерно

Сега, ако при тебе тече като лейка от клапана, значи има проблем: или клапана е за смяна, или налягането на водопровода е твърде голямо или нещо друго.

Link to comment
Share on other sites

От къде в Пловдив мога да купя този кабел

 

https://m.newegg.com/products/N82E16812198006

 

Това е за 12V от захранването към дъното. В ерата звънях но с нямат, може с поръчка за Понеделник чак

Edited by exabyte
Link to comment
Share on other sites

Какво е нормалното количество вода което да изтича от възвратния клапан на бойлера?

Не трябва да капе,освен ако не го отвориш ръчно.Хубавите истински клапани(италиански примерно)работят така,пластмасовите еФтинджоси дето идат завити на бойлера са вечно капещи,особено ако си вдигнал градусите повечко.

Link to comment
Share on other sites

Какво е нормалното количество вода което да изтича от възвратния клапан на бойлера? Струва ми се, че тече повече от необходимото. Забелязах, че всеки път щом се включва да загрява и започва да капе от него.

 

Клапанът е направен да избива при само при свръх налягане. Принципно в нормални условия на работа не е редно да тече. И дотук с пожелателните подробности. Вече къмто 15 години се правят абсолютни боклуци в сравнение със старите клапани, къде със, къде без възможност за ръчно изпускане. Едва ли ще намериш майстор с акъл за повече от 10 стотинки, който да не изведе клапана със силиконов шлаух в канализацията. Масово хора се наводняват заради тия боклуци и вече монтажниците се застраховат. Така че избощо не се учудвай, че капе. Нищо ненормално - просто поредния боклук. Ако е има ръчно изпускане има начин да го регулираш ти с побългаряване (но аз няма да ти казвам как), ако не - директно смяна. Нито е скъп, нито е сложно, но и новият вероятно ще прави същите номера.   

Link to comment
Share on other sites

Бойлера по време на нагряване е съд под налягане, ако отникъде, ама отникъде няма пропуски, редно е този клапан да прокапва и да освобождава налягането. На моя съм монтирал манометър на изхода на топлата вода. Когато нагрява, и не пропуска нито от кранчето за топла вода, нито през възвратния клапан(това е друг клапан, макар сега да са обединени в един корпус) да връща в мрежата със студена вода, вдигне ли налягане към 8-9 атмосфери, предпазния клапан започва да прокапва и ограничава налягането до стойността на която е настроен, обикновенно към 8-9-10 атм. Това е идеалната постановка. В практиката се случва или от крана за топла вода да пропуска, или възвратния клапан да не работи на 100%, от там и в бойлера при нагряване не се достига налягането при което предпазния вентил да отвори. Затова и се шири мнението че този клапан не трябва да прокапва. Напротив, ако от никъде няма пропуски на топла вода, този клапан ТРЯБВА да прокапва след вдигане на налягането в бойлера при загряване.

Link to comment
Share on other sites

Няма тръбичка която да вади водата. Отдолу е пералнята. Добре, че имах един пластмосъв съд да събира водата. Случайно се оказа. Мисля си да купя тръба и да го пусна до обратните води. Мога така да го направя, че да не си личи изобщо. Иначе трябва да се свържа с агенцията и ще ми изпратят някой олигофрен. По - добре аз да си го сменя сам. Имам необходимите инструменти. Ще трябва обаче и бойлера да източа. Хич не ми се занимава.

 

edit:

Бойлера съм го сложил на 2-ра степен, от 3. Някакъв сръбски е, все пак живея в сръбски квартал и се стараят да няма нещо не сръбско...

Link to comment
Share on other sites

 Напротив, ако от никъде няма пропуски на топла вода, този клапан ТРЯБВА да прокапва след вдигане на налягането в бойлера при загряване.

 

Не съществува начин да се съглася с подобни приказки! Прокапе ли клапана - има свръхналягане, тоест има проблем. Това е АВАРИЕН клапан, направен е да бъде буфер в случай на АВАРИЯ. Старите клапани дори са капсуловани и избиват само и единствено ако тръгне бойлер да гърми - фактически целта им е това да предотвратят. Към ден днешен обаче се продават изключителни боклуци, като от десет поне осем капят и текат. Затова и вече във всеки магазин за строителни материали навлезе като задължителен артикул силиконовият шлаух, който за нищо друго не се ползва в строителството. 

 

Няма тръбичка която да вади водата. Отдолу е пералнята. Добре, че имах един пластмосъв съд да събира водата. Случайно се оказа. Мисля си да купя тръба и да го пусна до обратните води. Мога така да го направя, че да не си личи изобщо. Иначе трябва да се свържа с агенцията и ще ми изпратят някой олигофрен. По - добре аз да си го сменя сам. Имам необходимите инструменти. Ще трябва обаче и бойлера да източа. Хич не ми се занимава.

 

edit:

Бойлера съм го сложил на 2-ра степен, от 3. Някакъв сръбски е, все пак живея в сръбски квартал и се стараят да няма нещо не сръбско...

 

Ако бойлерът има спирателни кранов, може и да не се точи, но вероятно не е направен така... Изведи клапана някъде в канал, защото рано или късно ще плувнеш докато спиш... Имам опит с това - вЕрвай ми... 

Link to comment
Share on other sites

Няма спирателен кран. Има на изхода където тръгва топлата вода, но това не върши работа. Точно в канал мисля да го изведа. Съвсем близо до бойлера ми е канала който е на пода. Даже се пада леко зад едно шкафче и ще стане много елегантно и няма да се вижда. Какво да търся в магазина когато отида? Силиконов шлаух?

Link to comment
Share on other sites

Няма спирателен кран. Има на изхода където тръгва топлата вода, но това не върши работа. Точно в канал мисля да го изведа. Съвсем близо до бойлера ми е канала който е на пода. Даже се пада леко зад едно шкафче и ще стане много елегантно и няма да се вижда. Какво да търся в магазина когато отида? Силиконов шлаух?

 

Ако клапана е стандартен като наште да, вземи го щракни да не би у српско да имат други некви разбирания. Фактически просто като идеш в магазина кажи какъв е проблема и веднага ще ти отговорят - не си първия със сигурност  :laughing1: 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...