Jump to content
BulForum.com

Тема за кратки въпроси


tankis

Recommended Posts

Знам, че тука има доста хора, които дават под наем нещо си и със сигурност ще ми дадат правилен отговор. ;)
 
Въпрос - кога трябва да се подаде декларацията за придобит доход и респ. да се плати авансовия данък за наем на апартамент, който започва да се ползва от 01.01.2018? В сайта на НАП виждам срок, но не знам правилно ли го интерпретирам, та затова питам хора, дето са плащали авансов данък миналата година.
 

Декларацията за дължими данъци (образец 4001) (по чл. 55, ал. 1 от ЗДДФЛ и  чл. 201, ал. 1 от ЗКПО) се подава в сроковете за внасянето на авансовия данък:

  • до края на месеца, следващ тримесечието на удържането на данъка от наемателя, когато той е предприятие или самоосигуряващо се лице;
  • до края на месеца, следващ тримесечието на придобиването на дохода от наемодателя, когато платецът не е предприятие или самоосигуряващо се лице.
  • Декларацията се подава от лицето, задължено да внася дължимия авансово данък за доходите от наем.
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • RaptoR

    3760

  • w00x

    2883

  • djadomraz

    1772

  • Midex

    1497

Top Posters In This Topic

Posted Images

Здравейте,

Знам, че е писано много, но искам да чуя мнение и тук.

-Какво мислите за електронните цигари, наистина ли са почти безвредни, както говорят?

Link to comment
Share on other sites

Абе може и да не са много безвредни, но поне намаляш или спираш напълно другите. Аз в момента пуша и електронна и нормални. Но преди пушех по кутия на ден, сега пуша кутия на 4 дни. Резултата е, че не ме болят вече гърдите. И между другуто паля от нормалните само като пия кафе или алкохол...в смисъл, нямам нужда от тях, електонната ми върши чудесна работа, ама имам една такава психологическа пречка да ги оставя на пълно. Дано съм ти помогнал с меннието ми.

Link to comment
Share on other sites

Минал съм през много електронни цигари от зората им до момента на първите модели, които подминаха 100-те лева. В момента са изключително напред нещата. В началото бяха пълни боклуци и некадърни експерименти. Имаме съфорумец, който е един от най-големите дилъри на тези продукти. Имам познати и роднини, които отдавна изцяло карат на електронни цигари и се чувстват много добре. Каквато и вреда да има в течността за пушене, то сравнението с истинските фъшкии е несъизмеримо в полза на електронните цигари. Няма катрани, няма кашлица, задух, няма и смрад за околоните - абсолютно безвредни за пасивни пушачи. Може да се пуши навсякъде, единствено се носи един по-обемист уред - това е. Като цяло излиза и много по-евтино. Цигари под 120-130 лева изобщо НЕ поглеждай - хвърляш пари на вятъра. Най-добре е да отидеш директно в магазина на Митко, да видиш всичко на място, да ти се обясни и да решиш. 

Link to comment
Share on other sites

Не мога да ги откажа тотално, все става така, че ги започвам към края на годината, а даже и по-рано понякога, а ги прекъсвам само на 31.12-01.01, само в тези дати получавам енергия и инициатива свише.

-И се чудя до колко ще ми навреди електронната, ако я паля вместо истинска такава, затова и събирам мнения.

Но като човек, който ги спира често, мога да кажа, че разликата с тях и без тях, е брутална... и си проличава още след първата седмица

Мерси за мнението!

edit: -И Raptor се надявах да даде мнение! :) Препоръчай ми конфигурация, ако може, и кой е този Митко, който е съфорумецът дилър.

Edited by Ton4o
Link to comment
Share on other sites

Конфигурация няма как да ти препоръчам, отдавна се предадох аз и когато пуша си пуша истински цигари.

 

Иначе сайта на Митко е gigadrinks . Магазинът е на търговиите, гледам вече има и нови. Ще ти обяснят на място всичко, аз хал хабер си нямам от новите модели - те са вече цели компютри.

Link to comment
Share on other sites

От първите ползватели на електронни цигари съм и въпросът дали са вредни електронните цигари е леко безсмислен, защото цигарата само изпарява течността, така че по-правилно е да се съсредоточим на въпроса кои течности са вредни, кои не и като цяло как действат в организма. И понеже на тая тема мога да говоря с часове, но точно сега хич не ми се говори, ще напиша само няколко изречения. В началото (преди доста години) съм купувал както от Митко, така и от почти всеки български онлайн магазин за електронни цигари и течности. Разбира се с времето човек открива, че в България далеч няма всичко, което може да се вземе отвън и затова от години пазарувам директно отвън - хем ми излиза няколко пъти по-евтино, хем изборът отново е в пъти "над" този тук. В последните 3-4 години излезнаха такова огромно количество 'модове', че вече не мога и да ги следя. Аз обаче съм си доста традиционен и продължавам да ползвам старите CE4s и техните разновидности + USB passtrough, защото предимно "изпарявам" вкъщи до лаптопа. ;)

 

П.П. И не го слушай Раптора за тия 120-130 лева - той е малко назад с материала и няма поглед какви неща съществуват днес и за колко могат да се купят. :P  Така че за начало вземи някакъв базов комплект от Митко и ако "изпаряването" ти хареса, обади се да ти дам линкове да минеш на "по-високо" ниво. :)

Link to comment
Share on other sites

Не е фирмен, частно лице е. И на трето място проверих и там върви такса, която навсякъде е 3.68лв. при НУЛЕВА консумация. Просто го има, но нищо няма закачено на него. Тея пари не ме бъркат, защото ако го спра и после ми потрябва и реша да възстановя, ще ме дръннат с такива такси, че ще ме откажат.

Нещо бъркаш,прегледах си сметките половин година назад,нямам таксуване на трифазния електромер.Пратих един мейл на ЕVN с въпроса и какво отговориха:

 

deuwco.png

Link to comment
Share on other sites

Здравейте,

на някой случайно скоро или не толкова скоро да му се е налагало да обменя голямо количество стотинки, та да ме посъветва къде да ги занеса?

Стотинките са на стойност точно 107лв, (40лв са "белите", останалите са жълти) изброени са, описани и сортирани по вид. 

Някак си не ми се обикаля по супермаркетите да се моля на касиерките да ми ги вземат, та предпочитам ако може някой да ме насочи към банка или друга институция, където е проверено, че ги взимат.

Не ме интересува каква комисионна ще ми вземат, просто искам да ги разкарам, защото стоят от години вкъщи и вече пречат.

Link to comment
Share on other sites

В сградата на БНБ ги обменят, но имат такса "броене", въпреки че ги прекарват за секунди през машина. 

 

П.П. Моите бяха към 170 лв, но съм забравил какъв беше процентът, който ми удържаха - виж все пак таблицата с услугите им, че на мен не ми се чете много. ;)

Link to comment
Share on other sites

В сградата на БНБ ги обменят, но имат такса "броене", въпреки че ги прекарват за секунди през машина. 

 

П.П. Моите бяха към 170 лв, но съм забравил какъв беше процентът, който ми удържаха - виж все пак таблицата с услугите им, че на мен не ми се чете много. ;)

 

А сигурно ли е, че имат тази услуга тук, в Пловдив? Питам, защото четох одеве по форумите, че само в Касовия център на БНБ в София извършвали такава услуга.

Link to comment
Share on other sites

П.П. И не го слушай Раптора за тия 120-130 лева - той е малко назад с материала и няма поглед какви неща съществуват днес и за колко могат да се купят. :P  Така че за начало вземи някакъв базов комплект от Митко и ако "изпаряването" ти хареса, обади се да ти дам линкове да минеш на "по-високо" ниво. :)

 

Ами слушай Пламен тогава и като дадеш доста повече от 120-130 лева ще се убедиш сам в това, което казвам. Въпрос на избор е по кой път да минеш. Аз по веднъж казвам и насила никого не карам. 

Link to comment
Share on other sites

А сигурно ли е, че имат тази услуга тук, в Пловдив? Питам, защото четох одеве по форумите, че само в Касовия център на БНБ в София извършвали такава услуга.

Наскоро обмених известно количество стотинки в БНБ Пловдив на Райко Даскалов. Таксата е 1,5%, минимум 2 лева. 

Link to comment
Share on other sites

Тия верно ли взимат пари за такава обмяна? Ебати нахалниците!!! Занеси ги тия стотинки в някой денонощен - ще те заобичат много. 

Link to comment
Share on other sites

А сигурно ли е, че имат тази услуга тук, в Пловдив?

 

Да, за наш'то БНБ говоря.

 

П.П. Не слушай Виден - него винаги го прекарват с тройни суми. :laughing1:

Link to comment
Share on other sites

Той все прекаран си ходи, милият...  :moon:

 

Всеки е свободен да пилее парите си като балък или да послуша тези, които са минали по разни непознати нему пътища. На тоя принцип разни хора са милионери като гледам. Милионери от въздуха буквално - хорската балъщина.   

Link to comment
Share on other sites

Сега и ако вземеш да споделиш какви са ти познанията и източниците за покупка на електронни цигари, цена няма да имаш. После пък аз може да споделя, за да видят и останалите как препоръчаните от тебе 120-130 лв. се продават за 40-45 лв., което прави точно 3 пъти, но пък ти явно си баровец и не обичаш да купуваш на реални цени, а само с надценка. Няма лошо, имаш-плащаш...важното е накрая да се почувстваш удовлетворен от сполучливата покупка. ;)

 

П.П. @Ton4o, не го слушай Виден - той така си говори. :) Първо обаче опитай с някакъв базов комплект откъдето и да е, може и от Митко - той не поддържа кой знае колко богат асортимент, но все нещо ще си харесаш, а и не са му много високи цените. Най-вече за да прецениш дали изобщо ще ти допадне самия начин на "пушене" (смени няколко течности докато си паснеш някоя дето ти харесва), защото има вероятност и да не ти допадне. На жена ми примерно не й хареса да мине изцяло на електронни цигари...

Link to comment
Share on other sites

Сега и ако вземеш да споделиш какви са ти познанията и източниците за покупка на електронни цигари, цена няма да имаш. После пък аз може да споделя, за да видят и останалите как препоръчаните от тебе 120-130 лв. се продават за 40-45 лв., което прави точно 3 пъти, но пък ти явно си баровец и не обичаш да купуваш на реални цени, а само с надценка. Няма лошо, имаш-плащаш...важното е накрая да се почувстваш удовлетворен от сполучливата покупка. ;)

 

Тая тема изобщо няма да я започвам, че ще стане смешно. Пратил съм толкова хора при Митко, толкова хора отказаха цигарите (направо се чувствам горд), а само едно име ако спомена колко хора след като го заведох закара там... Абе няма смисъл. Само мога да спомена, че и в САЩ миткова цигара отиде. И там човек отказа цигарите косвено покрай нас, понеже познаваме когото трябва (тук трябва и на Форума да благодаря като такъв). И това във времена, когато много хора мислеха, че тия уреди са измама и са отровни. И винаги той ми е бил източника. Ако сега ми се наложи нещо, каквото и да е, свързано с електорнни цигари - ПАК при него ще отида.  

 

Много, много, много хиляди левове оборот е направил Митко покрай познанството ни, затова и винаги сме били на преференциални най-ниски цени при него. И когато сме купували тия твоите китайски "далавери" изобщо не са били на хоризонта, да не говорим, че все още никой не вярваше в електронните цигари. Отделно знаем колко често правят издънки разни боклуци, отделно после какви са разправиите с пари и гаранции около Китай, а Митко е и официален сервиз и поддържа гаранционно. И в един момент ако се случи да гризнеш дъската осъзнаваш как няколко спестени лева ти излизат през гъза с кръв. Казвам няколко, защото не знам Митко да препродава през пъти, но всичко е възможно. Не и при високия клас цигари обаче. 

 

Аз както казах спрях много отдавна (поне 5 години) да купувам и буквално да хабя цигари от този тип, но винаги съм купувал топ модели и съм се вслушвал в съветите на хората. Грешки не е имало. Никога. Мой приятел пък по едно време имаше цигара за около близо 300 лева ако не се лъжа, но той си обича лукса, пък и го отказахме от пушене на две и повече кутии дневно. Излезе ли нов топ модел - той е при Митко веднага. Понеже и той с времето си доказа, че евтините боклуци хвърчат като хартийки, а в тоя "спорт" на пристрастени нещо като се прецака не е като да спреш ей тъй да пушиш за два-три дни или повече, понеже цигарата ти дала фира. Та както казах - който иска да слуша, който иска да не. Пак накрая се стига до същия извод.  

 

И най-вече и най-важно - тука ДАЛЕЧ не става въпрос за това дали някой ще се прави на тарикат да намери за 50 лева нещо, което струва 100 - далеч не става за това въпрос. Има един клас уред (или поне така беше), под който ако паднеш, буквално си хвърляш парите в кенефа. И се осъзнава като се праснеш в ръба на гредата и изхарчиш повече пари отколкото за луксозна читава цигара, обслужвайки боклука, с който си спестил 20-30-50 лева едноткратно... Затова има там едни хора, дето през ръцете им са минали стотици модели и хиляди цигари, които да те упътят. Особено когато не си някой случаен клиент.

Сега като се замисля бая време (години) не съм ходил да видя Митко, вероятно детето му вече е пораснало... Последно си споням как на тема тия цигари каза накратко - вече нищо не е същото. И аз като гледам как се сменят новите модели не напразно казах, че тия цигари са като компютрите - толкова бързо се развиват вече. И като гледам какви електроники, дисплеи и реглажи на изпарителите са направили... Чудеса... За развитието на батериите пък да не говорим. Вече не виждам хората да носят радиостанции като нас навремето. 

 

Надявам се бях достатъчно ясен. И не - НИЩО не съм препоръчвал както се вижда, просто дадох ориентир за клас цигара. Между другото не е зле май да припомня, че вече отдавна всички знаем какво е Ибей, така че без изхвърляния на мокрия пясък моля... Нека не сравняваме несравними неща и периоди. А какво и как обичам да купувам явно грам не ти е известно, но пък добре че ми каза - не знаех! И все пак когато купувам нещо, което не е 2-3-5 лева, което е за сериозно и регулярно ползване, с което ако възникне проблем веднага да мога да го реша, за което да имам фактура и да си прибера ДДС-то, че и още 10% (тия работи май ти не ги можеш ми се струва), което ако изпатка или изобщо не тръгне да не се налага да връщам на п§%ка си лелина или да си рева за парите (ако изобщо има опция и не глътна вода тотално), предпочитам да го купя физически от търговец, който при нужда мога да хвана за гушата. Или пък познавам и е приятел и няма да ме цака с топла бира. Или пък с когото мога да си говоря за отстъпка. И който ще ми издаде официални документи, с които имам спокойствие и директно си бутам от цената вече казах колко процента - спорт, неясен за домашни търговци. Та мерси все пак че ми каза какво и как обичам да купувам.  

  

 

Link to comment
Share on other sites

Знаех си, че ще изпраскаш някой ферман...ама сигурно съм пропуснал половината, щото и ония километричните на дедото ги четях през ред. Забелязал ли си кога се обаждам по твой адрес и намираш ли някаква закономерност в обажданията ми? И след твоето "...отдавна всички знаем какво е Ибей, така че без изхвърляния на мокрия пясък моля", което в случая е най-голямата греда, която можеше да направиш, понеже изобщо не става дума за там, а за специализирани сайтове за продажба на едро и дребно с хиляди позиции асортимент, от които вероятно и магазинът на Митко зарежда...та след такава изцепка изобщо не виждам смисъл да продължавам някаква дискусия с тебе. Всъщност аз дори и дискусия с теб не съм подхващал, само препоръчах на човека това-онова и пътьом му казах да не вярва много на сумата дето си писал, защото просто не е вярно, така че дискусията я подхвана ти, но пък аз не искам да я продължавам, защото не виждам никакъв смисъл. Май накрая ще взема изобщо да млъкна и да те оставя да раздаваш квалифицирани съвети из всички теми и по всички въпроси. :moon:

Link to comment
Share on other sites

Аха - само дето точно се опитвах да кажа, че не си сгрял за какво говоря. Аз за тая сума на съм се оженил както е известно и както сигурно 5 пъти казах. Дадох праг към момента, в който съм пазарувал аз. Затова препоръчвам на човека да отиде на място да му се обясни. След това ако реши да се прави на тарикат, когато разбере кое е добро и какво му трябва - да ходи да го търси из нета. Така правят хитреците. Но после често плачат. 

 

А ти какви греди удряш с тия изказвания на търговска тема не ми се коментира изобщо, защото си приятел. Кой си ти, че "специализирани сайтове и магазини на едро" ще се занимават с твоите 1-2-3 бройки ми е много интересно? Кой ще те пусне тебе на пазара на едро и ще даде подобни отстъпки? Освен ако не си отворил магазин за тая стока, чуваш ли се какво говориш? В какъвто и сайт да се вовреш, ако не купиш нещо с хиляди ще се въртиш около средна ибейска цена. Ибей между другото бе споменат просто като пример, естествено. 

 

И пак питам аз важното - като стане греда с уреда, купен от майната си какво правим? Чакам отговор на тоя въпрос.  

Link to comment
Share on other sites

А дали забеляза, че в предишния пост написах "продажба на едро и дребно", щото да - обикновено пазарувам от един от най-големите сайтове, специализиран само за ел.цигари и течности, който снабдява бая от търговците по света и да - същият този сайт продава и на дребно, разбира се не на цената на едро, но цената пак е много по-ниска, отколкото ако си купувам цигари, изпарители, течности и др консумативи дори и от Митко, когото също познавам от времето, откогато го познаваш и ти. Но...най-основната причина, заради която пазаря отвън, това дори не е и ниската цена, а огромният избор на продукти, нещо което никой продавач тук не може да осигури в постоянна наличност - магазини като този на Митко предлагат 20-30 различни кита или модове, в оня сайт има стотици, а за марките и разновидностите течности изобщо няма да отварям дума.

А относно въпросът, който не те оставя да заспиш - досега съществени проблеми съм нямал, с изключение преди 6-7 години с 2 евтини камери, поръчани за съфорумец, които не дойдоха, аз изпуснах срока за кейс и му върнах сумата с мои пари. При всички останали случаи, когато нещо не е идвало или е идвало развалено/счупено или дори с голямо закъснение, са ми връщали парите, но това ти го знаеш по-добре и от мен, понеже "вече отдавна всички знаем какво е Ибей". Ако питаш за разваляне - ами не, не ми са се разваляли неща, освен нетрайните LED крушки, които смятам за консуматив и които предвид цената им не биха ползвали гаранция, дори и да си ги купя от тукашен магазин. Сега предполагам може вече да заспиш спокойно. ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...