Jump to content
BulForum.com

Тема за кратки въпроси


tankis

Recommended Posts

Каква обратна ситуация? Аз разбрах, че на УзИТо са му скимирали картата и той е звъннал в банката да я блокира, а от там са му искали данни от личната карта.

Edited by w00x
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • RaptoR

    3760

  • w00x

    2882

  • djadomraz

    1772

  • Midex

    1497

Top Posters In This Topic

Posted Images

Имахме ли юристи?

За блокарана банкова карта от кол центъра на банката искат ЕГН и лична карта за индентификация. Това законо съобразно ли е?

Няма как да звъннеш в банка, да искаш да правиш нещо и да не те питат за егн. А ако имаш 100 млн в тая банка? Дали ще искаш всеки да може да се ебава с твоята сметка без егн и тн. Аз като се обадя в банката казвам кога съм роден, адрес, дата за раждане, телефон, сошъл, какъв цвят ми е колата и къде съм живял. Общо взето където и да се обадя и искам да разреша проблем - винаги е така.
Link to comment
Share on other sites

Дойде ми най-накрая времето да затъна в митнически булшит...

Четох за услуга "Митническо представителство" на БГ пощи, с която те ти оформят всичко, без да се налага да си изкарваш ЕОРИ номер. Мога ли да ползвам тази тяхна услуга, ако пратката е пратена с DHL? Всъщност има ли значение с кой е пратена, щом е задържана на митницата? На DHL са им значително по-високи таксите и ми се иска да ги избегна. Днес им изпуснах работното време, утре ще звъня да разпитвам.

А още по-големият шит е, че уж за по-лесно брат ми е посочил баща ми като получател и май той ще трябва да върши всичко.

 

Също така четох, че след определено време започва да се начислява "магазинаж" - ако им тегля една майна и реша да се откажа от пратката, въпреки че е платена, ще ме потърсят ли след една година, когато този магазинаж е станал 1000 лв? :)

Link to comment
Share on other sites

Не съм чувала. Чувала съм, че разправиите с митници са ад и съответно никога не съм си поръчвала неща от чужбина. Досега.

Ако разбирам правилно, в случая и DHL, и БГ пощи могат да действат като митническа агенция.

Edited by PSYCHOSIS
Link to comment
Share on other sites

Аз съм бил години в тоя ад, но съм освобождавал тирове. Все си мисля, че ако платиш на агенция ще ти оправят всички документални разправии. Верно бая години вече не съм го правил, но не вярвам нещо да се е променило съществено. 

Link to comment
Share on other sites

Не съм чувала. Чувала съм, че разправиите с митници са ад и съответно никога не съм си поръчвала неща от чужбина. Досега.

Ако разбирам правилно, в случая и DHL, и БГ пощи могат да действат като митническа агенция.

Не е толкова страшно, колкото звучи. На ди ейч ел митническото представителство е безплатно, в случай че сам си платиш дължимите суми (ДДС, мито, ако стоката е за повече от 150 евро и тн). Те ще ти изпратят фактурите за дължимите суми и всички документи на имейла, от там нататък плащаш в банката (ако имаш онлайн банкиране- още по-добре), попълваш декларацията, вадиш еори-то, заверяваш едно пълномощно да могат ди ейч ел да те представляват пред митниците и си готова (ЕОРИ-то и пълномощното се вадят веднъж и важат за всяка следваща пратка за в бъдеще). ЕОРИ номера се вади точно за 4 минути и важи пожизнено. Звънни утре на телефона на ди ейч ел и ще ти обяснят всичко. Звучи по-сложно, отколкото е в действителност, сумарно няма да ти отнеме повече от 2 часа цялото нещо, с все разкарването из града.

Edited by deus_pld
Link to comment
Share on other sites

DHL могат да те представляват в митниците- да, респективно и баща ти. Аз като получих един часовник от щатите таз година бях пред същата дилема. И голяма грешка, че не избрах DHL да се занимават със всичко, ами реших сам да се занимавам, добре че имам познати на митницата та минах една идея по- леко. Иначе е кошмар. Свържи се с DHL и всичко е песен.

Link to comment
Share on other sites

...в случай че сама си платиш...

 

Off/ Не го слушай Раптора какви ги плещи - Психозиса е момченце и двамата редовно си комуникират по този малко странен за околните начин. :popcorn:

Link to comment
Share on other sites

Off/ Не го слушай Раптора какви ги плещи - Психозиса е момченце и двамата редовно си комуникират по този малко странен за околните начин. :popcorn:

Поправих се  :blush:

Link to comment
Share on other sites

Off/ Не го слушай Раптора какви ги плещи - Психозиса е момченце и двамата редовно си комуникират по този малко странен за околните начин. :popcorn:

 

Не мисирствай, хората не са длъжни да знаят всичките ни особености (да ги наречем така).  :moon:

Link to comment
Share on other sites

Не мисирствай, ..

 

От тебе гледам (най-големия)...обаче най-интересното, че Борко ти влиза напълно в релсите. :thumbsup:

 

Което показва, че явно дори не знаеш защо така си говорим ... :laughing:

 

Не ми и трябва...ама хич. :stfu:

Link to comment
Share on other sites

От тебе гледам (най-големия)...обаче най-интересното, че Борко ти влиза напълно в релсите. :thumbsup:

 

Което показва, че явно дори не знаеш защо така си говорим от години - класическа мисирщина!  :laughing:

Link to comment
Share on other sites

Което показва, че явно дори не знаеш защо така си говорим от години - класическа мисирщина!  :laughing:

...Щото и двамата тайно си падате по носенето на розови прашки и повдигащи сутиени...?

Link to comment
Share on other sites

Мисля, че се уточниха нещата. Само едно пълномощно трябва да се завери, после DHL ще поеме всичко, включително EORI тъпотията. 

Тези филтри ще ми излезнат не златни, а направо калифорнийски  :Facepalm:

 

Благодаря за информацията!

Edited by PSYCHOSIS
Link to comment
Share on other sites

Мисля, че се уточниха нещата. Само едно пълномощно трябва да се завери, после DHL ще поеме всичко, включително EORI тъпотията. 

Тези филтри ще ми излезнат не златни, а направо калифорнийски  :Facepalm:

 

Благодаря за информацията!

Не трябва ли да им донесеш разпечатка от paypal/ банково извлечение и фактура от сайта, от който си купил стоката? Или те имат тази информация и после просто ще трябва да си платиш ДДС-то и таксата за обработката на документите?

Общо взето мнението ми за митницата и работещите там е, че са пълни олигофрени.

 

И ЕОРИ номер пък за какво ти е като ще те представлява юридическо лице, а ти си физическо? Занимавам се с пловдивската митница в частност от няколко години насам и през 7-8 месеца все някакви промени се правят - естествено от тъпи по-тъпи, но пък за сметка на това целящи да ти вземат повече пари...

 

Аз съм бил години в тоя ад, но съм освобождавал тирове. Все си мисля, че ако платиш на агенция ще ти оправят всички документални разправии. Верно бая години вече не съм го правил, но не вярвам нещо да се е променило съществено. 

Видене, в началото на есента ходих да осбождавам gsm-а на баща ми. Не искам да ти опиша каква бумащина беше. И не, агенциите директно ти отказват - 4 ми отказаха като видяха, че става въпрос за 1 кирлив gsm и ме препратиха директно към пощата да ме "представлява". Та не, нещата не са както преди...

 

Косата ми настръхва като си помисля, че тази седмица пак съм при тези дебили, защото са ми спрели новия gsm и този на брат ми...

Link to comment
Share on other sites

Видене, в началото на есента ходих да осбождавам gsm-а на баща ми. Не искам да ти опиша каква бумащина беше. И не, агенциите директно ти отказват - 4 ми отказаха като видяха, че става въпрос за 1 кирлив gsm и ме препратиха директно към пощата да ме "представлява". Та не, нещата не са както преди...

 

Нещата са си баш като преди, но явно агенциите си гледат големите неща и не се занимават с дребни глупости. Аз затова казах да се пита, защото никога не съм виждал да се занимават с нещо по-дребно от кола. Бях решил, че с намалянето на работата ще почнат и други услуги да вършат, но явно не. 

 

Жанета, ако не е тайна - какви са толкова тия филтри?  :grin:

Link to comment
Share on other sites

Филомена, става дума за филтри за прах с магнитно закрепване, пригодени за модела на кутията ми.

413-Weq7icL._SY300_.jpg

Поначало са скъпи, доставката качи цената почти двойно, а сега с тези хамалогии може би ще стане тройно. Здраве да е, за какво иначе си чупя пръстите по тази клавиатура, ако не мога да си взема гъзарска джаджа за машината :D

 

@Sothbiss, май имат всичко необходимо. Така или иначе пак ще говоря с тях, след като вземат пълномощното, ако трябва, ще им пратя и разпечатка на плащането. Иначе относно ЕОРИ: "всички митнически агенти, фирми и физически лица, изпращащи и получаващи пратки е необходимо да получат EORI номер".

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...