Jump to content
BulForum.com

Искам пък да ви се изфукам с.....


Recommended Posts

1 minute ago, tekotien said:

Сигурно съм попаднал на поста ,защото и аз съм бая от преди ...16 години ,та умея да нацелвам такива стари постове :)

 

но все пак БулФорум навява мисъл че е Български нали и , би трябвало на кирилица да се пише , ако е нямал на компа флекстайп то има онлайн фонетика но нищо.ако бях написал аз такъв пост на латиница щяхте да ме замеряте с камъни както правят в някои страни :)

 

Както казах, никога не е имало изискване да се пише на кирилица. Хората просто си го правят. Ако пишеш на латиница, никой няма да те замеря с камъни, но е много вероятно просто да прескочат мнението ти. Изборът си е твой.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 11.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Което ме навежда на мисълта - крайно време е да се въведе такова правило. Почти навсякъде го има. Отдавна няма смислени оправдания за липса на кирилица. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, mIRCata said:

Flexttype умря с излизането на XP и читавата подръжка на кирлица - БДС/Фонетична. Има няма 20 години

 

XP поддържаше Фонетична подредба, но я нямаше стандартно инсталирана, та трябваше да се добави.

Link to comment
Share on other sites

Наскоро си купих осцилоскоп (преносим). Отдавна исках нещо такова. Та малко си вкарах таралеж, защото той стана причина да ъпгрейдна иначе работещото си захранване на десктопа (не ми е правило проблеми, но стана на 4 години) :lol: .

Ripple-то на Corsair CX-a ми е неприлично голямо (около двойно над това което успявам да намеря из нета), също така колебанията под товар се доближават близо до ръба на толерансите, та си взех RM650X 2021, където вече измервам "рекламираните" стойности (в разни ревюта де) от около 9mVpp, т.е. 6 пъти по-малки от на CX-a.

Беше време за нещо по-качествено, да се съчетае с по-съвременните части.

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, tedy said:

Наскоро си купих осцилоскоп (преносим). Отдавна исках нещо такова. Та малко си вкарах таралеж, защото той стана причина да ъпгрейдна иначе работещото си захранване на десктопа (не ми е правило проблеми, но стана на 4 години) :lol: .

Ripple-то на Corsair CX-a ми е неприлично голямо (около двойно над това което успявам да намеря из нета), също така колебанията под товар се доближават близо до ръба на толерансите, та си взех RM650X 2021, където вече измервам "рекламираните" стойности (в разни ревюта де) от около 9mVpp, т.е. 6 пъти по-малки от на CX-a.

Беше време за нещо по-качествено, да се съчетае с по-съвременните части.

 

Честито! :)

 

Аз преди половин година реших да сменя също захранването, защото старото ми не беше особено хубаво. Някакво евтино на Корсар.

Нямам осцилоскоп, но четох добри ревюта. Взех ето това. Уж се води доста висок клас. Надявам се никога да не се наложи да го сменям. :D 


be Quiet! Dark Power Pro 11, 750W

https://www.bequiet.com/en/powersupply/dark-power-pro-11/761

Link to comment
Share on other sites

Wow, 400 и кусур лв... :) , малко прекалено ми се вижда, дори за 750W. Няма как да не е висок клас, ама виждам някои неща и фийчъри в него, които мен поне не ме касаят, та явно затова не бих дал толкова пари. И само 5 г. гаранция, интересно защо, след като корсар за по-малко пари дава 10 години.. Както и да е, за никога-несменянето не знам :) ама и захранванията не са вечни, та така или иначе след 10г. силно се съмнявам да съм пак с това поради различни причини, затова и гледам да не взимам най-скъпите неща, освен ако нещо специфично не ми трябва.

Аз пак ще търся кутия, сегашната be quiet Pure Base 500 DX ми създаде грижи при смяната на PSU - пак ми е доста тясна и малка, та май за кутия вече ще дам и 300, ако трябва и 400 и 500 лв, ако няма да преживявам тия мъки като днес! Ей писна ми от тесни кутии. Ще видя, ако пак се наложи нещо като днес, ще ми причернее и ще взема най-голямата кутия за тия пари. В този смисъл лееко съм разочарован от be quiet! кутията, защото за тази цена смятах че всичко ще е пипнато, а има 3-4 недостатъка, които ме издразниха, вкл. предния капак се маха много трудно за изчистването на филтъра, горе куплунгите за процесора много трудно се достъпва (горната част на кутията щеше да е добре да се маха и тя), филтрите са доста рехави и пропускат доста прах, горния филтър реално не е филтър, а продупчен ламаринен капак дето хем не спира праха, хем пречи на извеждащия нагоре вентилатор. Няма ресет бутон, има само един USB3 отпред (и USB-C дето не знам някога да ми потрябва). И др. Прекалено къса е и като сложих модулното захранване, изискваше повече дължина за да се съберат кабелите и отделението за HDD-тата трябваше да го преместя най-отпредна позиция и пак едвам се събраха кабелите. Но да кажем, че просто не избрах най-добрата кутия, която търсех. Пак, повечето неща които търсех бива, но и бая изброих дето не са Ок, та..

PS. Явно не е лесно човек да си намери свястна кутия под 300 лв. Silent Base 802 изглежда Ок, големичка, височка.. за около 350 лв. Може тя да е следващата. Едно време нямах проблеми и с кутии за 30 лв..

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

За 300лв го намерих чисто ново от магазин. Корсарите също ги гледах. Бяха малко по-малко.

За гаранцията и аз се замислих.... Странно е.

 

Ако не превиша капацитета, не мисля, че ще имам проблем да си го държа форевър. :D

Хубавото на това е, че вентилаторът не се включва почти...никога. Включва се там след 50 градуса или над 50% натоварване. Не съм сигурен кое от двете.

Да не кажа, че въпреки, че е тих, до момента не съм го чул да работи. На филтъра под него няма никакъв прах винаги.

 

За кутия погледни Meshify 2. Един колега си я купи, та я сглобявахме. Страшно широка и просторна е. Горната част се маха изцяло, за да сглобяваш по-лесно. Освен това с тази мрежа навсякъде е много проветриво като задухат вентилаторите. Вътре си влиза направо студен въздух.

Ако ти дойде малка, има и XL вариант.

За около 280лв я взе мисля. Ще те излъжа, защото цените много се меняха. Върви около 300. Ако не държиш на стъклен страничен капак, 20лв надолу.

 

Ако решиш да продаваш Pure Base 500 DX-а ми пиши. Може да имам интерес. :) Какъв цвят е?

Link to comment
Share on other sites

Ее, за 300 лв бива, сигурно и аз бих го взел така. Интересно защо се е качила толкова цената към момента. Може би защото го няма налично - нещо не го намирам по "основните" магазини, където гледам.

За дълговечността, гледах някакви статии, че дори само да стоят, кондензаторите уж се скапвали с годините.. и ако направи 7-8 години едно захранване, е добре да се смени дори профилактично... не знам. Ще го мислим тогава, но поне 6-7 години трябва да изкарат.

Вентилатора да, и моето е с полу-пасивен режим до някакви натоварвания (40%?), и в idle около 100-тина вата вече една нощ, гледам че не е топло на допир. Имах притеснения в тази насока, но предполагам са го изчислили да е Ок. За включването на вентилатора, и двете - над някакъв % товар или над някаква температура. Щото в някои условия може да се покачи температурата и на малък товар.

 

За кутията да, и Meshify 2 гледах, ама нещо нисичка ми се струва пак, макар и по-дълга и слагането на по-дълги захранвания да е по-Ок. be quiet! Silent 802 ми изглежда по-висока и по-просторна за работа май. И е с 30-40 лв по-скъпа само. Ще видим. Засега така, пък на следващо баране в кутията ще видим дали ще ми писне. Ако продавам моята, ще имам предвид, бяла е :) .

А да, още нещо, което не ми харесва на моята - малкото пространство зад задния панел за кабелите, мисле че беше 1.5 или 2 см. На ръба е и капака е лееко издут като се монтира, не е така свободно да кажеш за кабелите. И като че ли малко са послъгали с максималната височина на ЦПУ кулъра - пише до 195мм или нещо такова, моя е 165, айде 170 да кажем, и има само около сантиметър аванс още до стъклото. Не знам кой лъже в случая.

От над 15г. не съм купувал нова кутия, само веднъж една по-голяма за сървъра на старо (за 20 лв), която се оказа учудващо добра и здрава и просторна, та явно е нормално първия път да не улуча съвсем каквото исках.

 

PS. Как се радвам на осцилоскопа, защото е хубаво човек да погледне параметрите лично, иначе в интернет често или няма осцилограми в различни ситуации, или примерно са ревюирали някакви специални семпли от производителя и често нещата не отговарят в реалността. CX уж не беше от най-евтините, някаква средна работа, около 140 лв за 550W, ревютата бяха добри.. и поне ripple-a гледах че трябва да е по-нисък, а реално се оказа около 60mV, малко странно. Възможно е да е станало с времето с остаряването на захранването (кондензаторите предполагам), на 4 години е.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, tedy said:

За дълговечността, гледах някакви статии, че дори само да стоят, кондензаторите уж се скапвали с годините.. и ако направи 7-8 години едно захранване, е добре да се смени дори профилактично...

 

Пазарни манипулатори... Ако са направени както трябва, издържат.

Имам PoE комутатори на Cisco и на HP на двайсетина и повече години. Захранванията им не са мръднали.

Вчера ровех в архивите ми и попаднах на оферта от 2002-а за J4848A Hewlett Packard ProCurve Switch 5372xl и там пише: 

- Гаранционен срок на изделието:
         - L/T warranty;
         - 1 година на вентилаторите.

 

Link to comment
Share on other sites

Еми не знам, мога само да предполагам, че масовите PC захранвания ги правят да не издържат L/T :) . И гаранциите им са масово 3/5/7 години.

Предполагам кондензаторите основно..

Имах един рутер, който до последно работеше (5-6 години), но покрай случайно поглеждане през отворите и после го отворих, два от кондензаторите се бяха подули и пукнали направо и изтекли. Смених ги. И в захранвания съм виждал такива случки.

Иначе и аз съм имал разни доста стари техники, които си работят и 30 години :) . Имам два случая на някакво JNC или подобно PSU, си отиде след 4-5 г. работа, а не се ползваше денонощно. Също и Фортрон 400 PNF, отишъл си след 5-6г. работа (24/7), но там не беше от кондензатори.

Ще ми е интересно да проследя ripple-a на този Корсар след някоя година дали ще се влоши.

Link to comment
Share on other sites

Затова едно време като търсех захранване, търсех модел, за който се знае, че е с японски кондензатори. Водят се най-устойчиви.  Работата е, че опира до отделни модели от серии на производител. Т.е на един и същи производител даден модел е с японски, друг не. Трябва да се гледа. Бях намерил един линк, където ги бяха разкостили по производител и модел много захранвания и беше полезен.

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, mIRCata said:

Затова едно време като търсех захранване, търсех модел, за който се знае, че е с японски кондензатори. Водят се най-устойчиви.  Работата е, че опира до отделни модели от серии на производител. Т.е на един и същи производител даден модел е с японски, друг не. Трябва да се гледа. Бях намерил един линк, където ги бяха разкостили по производител и модел много захранвания и беше полезен.

Да, и мен всъщност това ме накара да се спра на този, и аз гледах, че е с японски. RM (не-х) серията била с китайски (или поне имала и такива). Предполагам зависи и от други фийчъри - примерно ако за същата цена и "ватаж" даден производител има и друг модел/серия, и тя е някаква примерно RGB, за да остане същата цената, сигурно там ще сложи по-кофти компоненти.

Link to comment
Share on other sites

Е хуу, объркал съм нещо от преди 20 години. Голям праз. Колкото до четивото - силно ме съмнява полезността му към момента, при положение, че е 7-цата излезе преди 12 години и XP да се ползва само от полиция и някакви архаични компютри в някоя дълбоко забравена администрация сигурно. Вече има използващи компютри, които не са виждали XP-то, че да им е полезно горното четиво по някакъв начин. Отделно, че като го разцъках, целия сайт не работи. Та явно почти нищо не е останало от труда на инженера.

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, mIRCata said:

XP да се ползва само от полиция и някакви архаични компютри в някоя дълбоко забравена администрация сигурно. 


И от мен!!! 

==================================

 

Тоя линк верно ли още е жив бе!!!! ХАХАХАХАХАХАХА

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, RaptoR said:

Тоя линк верно ли още е жив бе!!!! ХАХАХАХАХАХАХА

 

Какви времена бяха. За "уоз ъп нига" не банваха :lol:

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, plameni said:

 

Какви времена бяха. За "уоз ъп нига" не банваха :lol:


Светли, минали времена... 

================================

 

А пък днес ни изписват от болницата!!! 

Link to comment
Share on other sites

Хахахахха, аз тествам 11-ката от няколко седмици, а тук се върнахте на XP , че и сайта на Инжинера изкопахте:rofl:

Уха, 10 годишни захранвания за десктопи :))) Замислих се, че за последните 11 години, имам 1 умряло захранване, което и си беше някакъв евтинджос взет на бързо. А другите като станат на 3-4 години (покрай смените на дъната) отиват в торбичката и се превръщат в "бекъп", а предишните "бекъпи" отиват в казана.

 

3 minutes ago, RaptoR said:

А пък днес ни изписват от болницата!!! 

Браво на детето. Честито :)

Link to comment
Share on other sites

Тоа па! Аз имам ОТРЕМОНТИРАНИ захранвания бе! ХАХАХАХАХАХА

И какво по-сладко от това да си играеш игрите от 90-те на ХР.... :heart: 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, tedy said:

Ее, за 300 лв бива, сигурно и аз бих го взел така. Интересно защо се е качила толкова цената към момента. Може би защото го няма налично - нещо не го намирам по "основните" магазини, където гледам.

 

За кутията да, и Meshify 2 гледах, ама нещо нисичка ми се струва пак, макар и по-дълга и слагането на по-дълги захранвания да е по-Ок. be quiet! Silent 802 ми изглежда по-висока и по-просторна за работа май. И е с 30-40 лв по-скъпа само. Ще видим. Засега така, пък на следващо баране в кутията ще видим дали ще ми писне. Ако продавам моята, ще имам предвид, бяла е :) .

 

Трябва да се чудиш защо е толкова евтино, а не обратното. :D

Цената не се е качила. MSRP според сайта на производителя е 200  или 210 евро. Около тази цена го продаваха и тук.

Просто в Никем имаха някаква супер добра цена, защото били купили преди години големи количества. Още е там захранването. 299лв.

 

Колкото по-малко топлина, толкова по-бавно се износват компонентите, та кондензаторите трябва да изкарат. Колкото по-ниско натоварване като част от капацитета, толкова по-малко топлина. Или поне така знам аз.

 

Ами... защо ти е висока? Доста е широка.

 

 

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, w00x said:

 

Трябва да се чудиш защо е толкова евтино, а не обратното. :D

Цената не се е качила. MSRP според сайта на производителя е 200  или 210 евро. Около тази цена го продаваха и тук.

Просто в Никем имаха някаква супер добра цена, защото били купили преди години големи количества. Още е там захранването. 299лв.

 

Колкото по-малко топлина, толкова по-бавно се износват компонентите, та кондензаторите трябва да изкарат. Колкото по-ниско натоварване като част от капацитета, толкова по-малко топлина. Или поне така знам аз.

 

Ами... защо ти е висока? Доста е широка.

 

Ами не знам, но 420 лв за 750W в случая нещо не виждам смисъла. За 300 лв е супер, но... Титаниум сертификата в никакъв случай не виждам как ще се изплати като разлика в енергопотреблението с годините спрямо Gold примерно, освен ако играеш и го товариш денонощно на макс или поне наполовината мощност. Май основно заради тоя Титаниум идва голямата цена. Друго нещо обективно, не знам.. Но всичко това е на пръв поглед де, има ентусиасти, които искат най-доброто и са готови да дадат 2х пари за 5-10% подобрение на някой параметър. Пак - за 300 лв е супер. Но аз Никем не ги гледам изобщо и никога :) , ако ще и за 100 да ми го дадат.

 

За топлината не знам, мисля че тя ще е почти същата, за различните мощности на захранванията, защото за дадена мощност около idle средно все имат около 90-92-3% ефективност, и примерно при нужни 100тина W, все има подобни ватове разсеяна мощност при близки ефективности. Тя топлината при всички се държи в допустими граници чрез термо-управление на вента. Ти и на 100% да го натовариш, вента ще го охлади да не минава там 45 или 50 градуса колкото.

Иначе с тия японските ще изкарат по-дълго естествено, но след 10-12 години други причини могат да ни накарат да ги сменим :) . А и всеки компонент си влошава х-ките с времето, дори да работи, но ще представлява все по-голяма опасност. Въпроса е доколко.

След 12г. сигурно толкова ще е наблъскан с прахоляци че вече няма си струва да се чисти :) .

 

За висока кутия - ами на тая докато махна и включа после 12-те волта куплунги за процесора в горната част, се изприщих. Там горе имаше и и вентилатор, та трябваше и него да махам. И докато навра кабелите, издивях. Ако поне се махаше горния капак изцяло, щеше да е Ок. Ще видим. За широчина Ок, тя и моята е доста широка, но това не помага много, освен за побирането на по-високи cpu coolers.

Link to comment
Share on other sites

Има някакви неща, които никога няма да ползвам, а и се справяше много добре при замерванията сравнено с другите, които гледах. Затова и го взех. И заради цената.

А Никем бяха супер коректни, никакъв проблем. Беше запечатано с фабричния целофан.

 

Не съм забелязал такъв проблем с Meshify, но ние правихме нов билд, не сменяхме само компоненти във вече наредена кутия. Наблъскахме вентилатори навсякъде + 360мм AIO радиатор отпред без проблем. Радиаторът влезе малко трудно, защото вече бяхме сложили едни вентилатори, та трябваше да ги махнем, но като цяло се събра всичко лесно, без особено много разправии. Във високата кутия, куплунгите пак ще са ти най-горе до капаците. Височината ще се появи отдолу, под дъното.

Широчината влияе и на мястото зад капака, все пак. Нали на теб ти пречеше това, че няма достатъчно място за кабелите.

Link to comment
Share on other sites

На тази Silent 802 височината се 'появява' над дъното горе, т.е. има повече място от края на дъното горе, до горния край на кутията. И мисля горния капак се махаше, но и да не се маха, се вижда, че има достатъчно място за работа с ръце.

Широчината да, влияе и на достъпното място зад задния капак, но още половин сант можеха да дадат там, за сметка на отпредното пространство.

Мен преди няколко месеца като я проучвах и взех, взе да ми писва с дни да оглеждам кутии и да проучвам. То има хиляди, и дори да филтрираш по някои основни показатели и цена, пак остават десетки измежду които да се избира. То бива демокрация и избор, ама тва на нищо не прилича :D . Добре че има само два производителя на процесори (да уточня - за PC десктопи, че може да стане мазало като е така общо казано :D ), та лесно се избира, че ако имаше 100 и там.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Antares said:

Стабилизира ли се малкия боец?


Все още е опасно, но се върви напред. Вчера пращах домашни петли по рейса за вълшебни възстановителни бульони... Детето не е яло нормална храна от 6 юли, брат... Сега критично е да се пази от всякакъв род инфекции.   

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...