Jump to content
BulForum.com

Какво ви минава през главата


Recommended Posts

Аре, за мрънкалниците с лошите заплати. Програма "Аз мога". Цитирам писмо, изпратено ми от приятел, който вече е кандидатствал по програмата и е получил финансиране на курс за подобряване на квалификацията. Чудно ми е колко от хората, дето ореваха света са се поинтересували от нещо подобно...

Линк към програмата (няма нищо интересно):

http://www.az.government.bg/internal.asp?CatID=28&WA=Efunds/OPHRD/AP2111/Menu_2111.htm

 

Линк към търсачка на доставчици на професионална квалификация (от тук можеш да използваш търсачката и да видиш какво се предлага):

http://training.az.government.bg/search/po

 

Линк към търсачка на доставчици на ключови компетенции (това е за езици и др. шитни, горното - за професии):

http://training.az.government.bg/search/kk

 

Можеш да кандидатстваш както за повишаване на професионална квалификация така и за придобиване на ключови компетенции, но трябва да ги изкараш последователно, не може едновременно.

 

Разгледай, избери си, разпечатай формуляра и си ксерокопирай другите документи (те са дадени в страницата за онлайн попълване на формуляр, след като избереш нещо от търсачката и бягай в Бюрото по труда на ул."Чернишевски" - работят до 17 ч.

 

Успех,

...както и колко реално ще погледнат това и ще се опитат да направят нещо.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 107k
  • Created
  • Last Reply

Мисля, че е твърде късно да се научиш.

От друга страна, подобни пари могат да се взимат по много начини...

Колко да е късно? На 23 години съм и имам основата за това, което той търси.

Link to comment
Share on other sites

@gal4enceto и @Jozo - вземете са разберете взаимно, че единия пише - никой не търси квалифициран персонал, другия говори точно обратното.

И е нормално като си студент и работиш между другото да не можеш да си позволиш собствен автомобил. В западна Европа студентите масово не разполагат със собствени превозни средства. Ама видиш ли на него не му било удобно...

 

В случая не говорим от 1 л. мн. ч., а от 1 л. ед. ч., не е нужно за всичко да сме на едно мнение, нали така? Аз за коли, удобство и т.н. не съм се разправяла, нито за квалификации. Като си студент, естествено, че работиш, колкото да си помагаш и да плащаш семестри. Но дори да имаш потенциала, много рядко гласуват доверие. Не само на студенти, а изобщо на хора, които имат малко стаж по тази конкретна професия.

 

Това са изисквания. А като идеш там какво правиш? Отговаряш на мейли и вдигаш телефона. Егати айляка! Освен 2000лв да дават, заради външен вид?

 

Не казах това, Ангеле. Но на мен тези изисквания някак ми изглеждат толкова надути, че няма накъде повече. Имах предвид, че ако отговарям на тези изисквания, ще ми се иска да търся нещо за малко (поне) повече пари. Иначе наистина работата на секретарката не е висша математика 2 част, ето защо и не знам защо имат такива луди изисквания.

 

В крайна сметка иска се и теория, кетап, но всичко опира до умения, практика. Почти няма значение какво си завършил в хуманитарните науки особено, за да имаш уменията да преценяваш и да знаеш къде да търсиш това, което не знаеш, а ти е нужно. Перфектни хора няма.

 

Иначе съм съгласна с Пешо, че ВУЗ-овете бълват куцо и кьораво, за да имат пари да се издържат, оценките в средното или в университета не са никаква, ама никаква мерилка за знания и умения. То, според мен, и дипломата не е такова мерило, но това си е лично мнение. Висшето е за да ти даде уменията да търсиш, да знаеш къде са ти слабите и силните места, да намираш лесно това, което ти трябва. А не да знаеш зубърски всичко, а да зацикляш на първата проблемна ситуация. Пак казвам - лично мнение.

 

Аз лично съм доволна от заплатата си, но не и от някои задължения, които имаме, а именно хамалски истории, които на мъж няма да му е леко да ги върши. Ама съм се примирила и това е. Лесна работа няма. И не се защитавам, но ще кажа, че и касиерството не е само "пиу-пиу".

Аз не роптая срещу заплати, а не мога да си обясня защо всичко ни е толкова скъпо и дали някога социалният ни статус ще е нормален, така че да можем да живеем що-годе спокойно.

Link to comment
Share on other sites

Аре, за мрънкалниците с лошите заплати. Програма "Аз мога". Цитирам писмо, изпратено ми от приятел, който вече е кандидатствал по програмата и е получил финансиране на курс за подобряване на квалификацията. Чудно ми е колко от хората, дето ореваха света са се поинтересували от нещо подобно...

Че как да се поинтересуват, като според @Jozo и Co никой не търси квалифициран персонал.

Те искат да бършат рафтовете на някой супермаркет, да редят хляба и вафлите и да взимат хиляди. Е няма как да стане тая при положение, че един петокласник може да е върши същата работа.

Link to comment
Share on other sites

Не казах това, Ангеле. Но на мен тези изисквания някак ми изглеждат толкова надути, че няма накъде повече. Имах предвид, че ако отговарям на тези изисквания, ще ми се иска да търся нещо за малко (поне) повече пари. Иначе наистина работата на секретарката не е висша математика 2 част, ето защо и не знам защо имат такива луди изисквания.

 

Ти май не разбираш, че изискванията не са само за това, което ще вършиш в службата си, а и за други неща, като показване, че си сериозен човек примерно. По принцип за това са човешките ресурси. Не да се занимават с канцеларска работа, а да преценяват кандидатите преди да бъдат повикани на интервю.

 

Ти примерно би ли взела за управител някой, дето е ходил 5 години на бригада в САЩ да работи за по 3 месеца спасител и не е работил нищо друго, но има образование за мениджър от университета? На мен лично, подобна автобиография ми говори, че човека работи колкото да отбие номера и гледа да му е по-лесничко, но все пак бих го поканил на интервю, за да се уверя и сам в това.

Link to comment
Share on other sites

Разбрах те. Ама и ти се опитай да ме разбереш. Човешки ресурси не знам как си харесват някой, за да го поканят на интервю, дали по диплома, дали по снимка. Но за да се уверят дали човекът може да стане за длъжността, да го викнат на интервю. Мисля, че след като ти се обадят, за да ти кажат датата и часа на интервюто, още по телефона могат да разберат горе-долу що за човек говори. Дали е сериозен, дали не говори на "Е", "И", "Ь". Според мен в крайна сметка всичко се решава очи в очи.

Ама никога няма да отрека, че според мен, горепосочените изисквания са прекалено надути.

Link to comment
Share on other sites

Галче, имам доста взимане-даване с човека, занимаващ се с човешките ресурси при нас. Не може да си върже връзките на тема компютри, но е страхотен психолог и умее адски добре да предразположи човека срещу себе си да говори. Може и да не ми харесва в някои отношения, но определено умее да преценя хората.

Link to comment
Share on other sites

Колко да е късно? На 23 години съм и имам основата за това, което той търси.

 

Ами с около 10 години си закъснял според мен...

Ама щом си мислиш, че можеш - пробвай се!

Link to comment
Share on other sites

Ами с около 10 години си закъснял според мен...

 

Той пак добре, че не се е захванал с нещо из моята област, понеже там не на 23, ами дори и на 13 да си - вече си безвъзвратно закъснял...:P

Link to comment
Share on other sites

Галче, имам доста взимане-даване с човека, занимаващ се с човешките ресурси при нас. Не може да си върже връзките на тема компютри, но е страхотен психолог и умее адски добре да предразположи човека срещу себе си да говори. Може и да не ми харесва в някои отношения, но определено умее да преценя хората.

 

И? Искаш да ми кажеш пак, че не съм права? Какво трябваше да значи това? Това им е работата, хубаво е да можеш да преценяваш хората, пък дори да не си от HR. И като човек, търсещ работа, е добре да го можеш. Защото измамници под път и над път. Обещанията са едно, реалността е съвсем друга.

Link to comment
Share on other sites

Дано да се стопли времето, че да открием сезона директно на беседката devil.gif

 

Забранявам влизането в двора ми на автомобили, пренасящи бомби tounge.gif

Link to comment
Share on other sites

Дано да се стопли времето, че да открием сезона директно на беседката devil.gif

 

Забранявам влизането в двора ми на автомобили, пренасящи бомби tounge.gif

колко да е топло в 9 сутринАта :D

Link to comment
Share on other sites

колко да е топло в 9 сутринАта :D

Нищо, скарата ще наваксва останалото!

Link to comment
Share on other sites

Нищо ново под слънцето. Естествено за държавите от 3-тата група това са официалните, но не реалните цифри. :)

Link to comment
Share on other sites

Като си студент, естествено, че работиш, колкото да си помагаш и да плащаш семестри. Но дори да имаш потенциала, много рядко гласуват доверие. Не само на студенти, а изобщо на хора, които имат малко стаж по тази конкретна професия.

 

Първо защото още е само потенциал и второ защото първо вятър ги вее на бял кон (мен вкл.) и трето защото наистина толкова разбират. Най-страшно е когато човек си мисли че разбира много а това изобщо не е така - разбира нещо, не малко но има още много да се учи но той си мисли че е бог в тази област след 1 година работа. Тогава прави най-големи бели.

 

 

В крайна сметка иска се и теория, кетап, но всичко опира до умения, практика. Почти няма значение какво си завършил в хуманитарните науки особено, за да имаш уменията да преценяваш и да знаеш къде да търсиш това, което не знаеш, а ти е нужно. Перфектни хора няма.

 

Ей това като го видя и ми идва да вия. Завършили по 5 педагогики, 8 магистърски степени в подобни али-бали и вече сме ХИПЕР-МЕГА квалифицирани с 18 висши образования..... взети чрез стоене в кафенето на университета защото това е достатъчното условие за целта - преподавателя да те е виждал. Вземете изкарайте нещо инженерно де? Ама там трудно се влиза пък и материала е сложен, нали? Ай сиптир от хора с големи претенции можещи точно едно НИЩО и с умения в една единствена сфера - РАЗТЯГАНЕ НА ЛОКУМИ!

 

 

 

Аз не роптая срещу заплати, а не мога да си обясня защо всичко ни е толкова скъпо и дали някога социалният ни статус ще е нормален, така че да можем да живеем що-годе спокойно.

 

ЩОТО СМЕ МЪРЗЕЛИВИ ЕЙ ЗАТОВА! Щото американците са тъпи според нас а ние сме най-умните, хитрите и работливите ама сме такива на масата. Като се опре до реална работа излиза че е много тежко и точно сега не сме на кеф да я свършим!

 

 

Той пак добре, че не се е захванал с нещо из моята област, понеже там не на 23, ами дори и на 13 да си - вече си безвъзвратно закъснял...:P

 

Желание като има никога не е късно. Преди време се бях "запознал" с един австралиец - виртуално - питаше човека в един форум аз му отговарях после си разменихме няколко PM-a след като на 5 въпроса все аз му отговорих и тръгна да ми благодари. Пича цял живот е бачкал сержант в армията, от скука на 50 години решил да се занимае с програмиране щото имали компютри и искал да си направи сам програма за някакъв инвентар че последните 3 с които се наложило да бачка били пълен ташак... и така на 50 години седнал на задника си и взел да се учи.

 

Имам един приятел - от 6 години насам има "голямо желание" да седне да се научи ама пусто все време не му остава да почне.

 

 

 

 

ПС: Извинявам се ако някой се е засегнал - има и ЕДИНИЦИ свестни хора завършили педагогика, работещи като учители и правещи го с желание - поклон пред тях. Масата такива които завършват го правят с ясното съзнание че НИКОГА няма да станат такива, както и повечето завършващи подобни специалности.

Link to comment
Share on other sites

......защото това е достатъчното условие за целта - преподавателя да те е виждал...

 

В някои случаи и в някои учебни заведения дори и това не е задължително...

 

Желание като има никога не е късно. ...

 

В твоята област - може би ; в някои други обаче - минал ли си 10-15 годишна възраст...каквото и да правиш след това, обикновено цял живот си оставаш лаик, така че сравнението с програмиста не е много удачно.

Link to comment
Share on other sites

@gal4enceto и @Jozo - вземете са разберете взаимно, че единия пише - никой не търси квалифициран персонал, другия говори точно обратното.

И е нормално като си студент и работиш между другото да не можеш да си позволиш собствен автомобил. В западна Европа студентите масово не разполагат със собствени превозни средства. Ама видиш ли на него не му било удобно...

 

Напълно съм съгласен с Дядото. При заплати над 2к, които са напълно постижими, проблемът е намирането на хора, които могат да ти свършат работата. Това е една от причините сериозни компании да избягват България. А именно, не можем да предложим конкурентна продукция/услуга на ниска цена.

 

Аз не говоря празни приказки хей така да ми е кеф. Да никой не търси квалифициран персонал в браншна, който бачквам в момента. Както казах водопроводчици се занимават със соларни системи, битова електроника и т.н. Ако иде друг да се занимава с това няма да им излезне никъде сметката.

 

Аз не работя между другото. Работя си баш по специалността. Нито съм на паркинг, нито съм СОТ-а джия и колата си съм я изкарал с двете си ръце. Работя от 14 годишен първо лятните ваканциии. После съм произвеждал осветителни тела, изработвал съм битови инсталации, сменях известно време и осветителни тела по Училища. Аз без работа не съм оставял и барака ли както го наричаш съм си я купил сам. Не съм чакал мама и тате да ми снесат парички.

 

 

 

Пак оревавате орталъка...

"Аз имам две висши!" - Ами наври си ги на рула у задния двор! Знам как се взимат висши в България!

"Никой не ме взима на работа, макар да съм квалифициран!" - Ако искаш, да ти събираме по 20 лв на месец, да ядеш луканка!

 

Я да се стягате и да се оправяте! Никой не е длъжен да ви дава по 2к заплати, защото ТОЛКОВА ТРЯБВАЛИ! Като ти трябват - намираш си начин да ги изкараш! Ама не търсели квалифицирани кадри - ГЛУПОСТИ! Явно не си достатъчно квалифициран. Или просто типичния български манталитет - я ке си кютам тука, оти ако се пресегна за нещо по-добро, ке зема да падна!

Големите пари са за хората, които рискуват, които търсят активно! Тези, които не ги е страх да стоят без работа 2-3 месеца, ако това ще има отвори вратите към нещо по-добро!

 

Не знам как не можете да се погледнете отстрани с това мрънкане! Оправяйте се бе! Пълнолетни сте!

 

Къв си ти да знаеш аз как съм завършил? Хей такива ми са всеки ден пред носа да ми хвалят колко можели колко знаели. Хайде покажи ми първо дипломи после да се тестваме кой колко може и колко знае а? Да видим първо хората как са те оценили пък после да видим колко знаеш и разбираш. Не ме е срам от това което мога и това което знам! Учил съм да работят с ток и електроника и с това и се занимавам не само съм взел само дипломи.

 

Аз не говоря за себе си ако не разбрахте. Казах, че има доста хора в това положение, но явно всеки го прехвърли на моя гръб. Виждам какви идват на работа и как трябва да им обеснявам. И пак казвам тоя влиза у вас, казва че е майстор и специалист по тоците. Със сигурнот не взимат по 1000-ка.

 

Ей това като го видя и ми идва да вия. Завършили по 5 педагогики, 8 магистърски степени в подобни али-бали и вече сме ХИПЕР-МЕГА квалифицирани с 18 висши образования..... взети чрез стоене в кафенето на университета защото това е достатъчното условие за целта - преподавателя да те е виждал. Вземете изкарайте нещо инженерно де? Ама там трудно се влиза пък и материала е сложен, нали? Ай сиптир от хора с големи претенции можещи точно едно НИЩО и с умения в една единствена сфера - РАЗТЯГАНЕ НА ЛОКУМИ!

 

Аз ПУ ли мислиш, че съм завършил? Баш инж. съм си и знам как съм завършил. И ще дойде тука да ми обеснява някакъв си как съм бил завършил без да ме знае кой съм и какво съм минал!

 

П.П. От програмиране разбрам съвсем малко. И на мен да дадеш някоя задачка дори елементарна за теб няма да я направя. Специално за тая област аз нищо не претендирам.

Link to comment
Share on other sites

  • Veno locked this topic

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...