Jump to content
BulForum.com

Преглед на печата


b0r3d

Recommended Posts

Въпреки че Мидекс скоро пак ще се скара, че пишем в тази тема и аз ще се включа :) Лютеницата, която се продава в момента няма нищо общо с тази, която се прави на село, както и всичката останала зимнина. Аз най - обичах мармалад от сини сливи :) Много рядко съм намирал по магазините и няма нищо общо с това, което ние си произвеждахме :) За доматите и краставиците също съм съгласен. Баба ми да е жива и здрава ме снабдява с пресни плодове и зеленчуци и разликата с тези от пазара е доста голяма :) В момента хапвам пресни марули, които също нямат нищо общо с пазарните :)

Събота, неделя, 1 юни и на нова година (Милион и едно желания) се даваха детски филмчета и се стараеш да не ги изпускаш :) Добре, че имахме видео и записвахме по - важните за да има и през седмицата :) Общо взето съм много доволен, че съм израстнал на село и имам малко познания кое как изглежда и как се гледа :) Даже тази година смятам по - често да ходя под асмата с пресни зеленчуци и скаричка :)  А най - голямата радост беше гроздобера и варенето на ракия :) Това си беше малък празник :) В крайна сметка това са едни неща, които трябва да ги изживееш, за да разбереш ценността им :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 14.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Аз най - обичах мармалад от сини сливи :) Много рядко съм намирал по магазините и няма нищо общо с това, което ние си произвеждахме :)

Съгласна съм с теб напълно. А за мармалада - малеле, много обичам, последно миналата година баба беше правила и беше много добър. Бог да я прости, другата ми баба колко хубав мармалад от сини сливи правеше и тя... И катми на плоча, и лютеница, и рачел. Сега откакто е починала, няма кой да ни направи тези неща. Само лютеница свеки прави. Не е същото... Не че е лоша, просто е различна.

Иначе наистина има един меланхоличен момент, сигурно някои от нещата не са били толкова готини, но ние им придаваме стойност. И няма нищо лошо в това според мен. По-добре да им, отколкото да не им придаваме важност.

Edited by gal4enceto
Link to comment
Share on other sites

Както казах, повече подробности тук няма да казвам. Всеки случай ще ти се доплаче ако разбереш какво можеше да бъде.

 

Тази информация за дълга няма как да е вярна. Цифрата е доста по-голяма и в евро.  

bulgaria-government-debt.png?s=bulgariagЕто ти я цифрата в евро, на графика и с линк към източника!

 

 

 

А храните нямат нищо общо на вкус с домашните, защото едно че се правят в промишлени количества, по максимално ценово ефективен начин, друго че ни го набиват така: 

Проверка пак откри разлики при храните в България и на Запад
Link to comment
Share on other sites

 

Ето ти я цифрата в евро, на графика и с линк към източника!

 

Позволи ми да НЕ вярвам на тая цифра по никакъв начин.... 

Link to comment
Share on other sites

За съжаление лютеницата на баба повече никога няма да бъде повторена... нито хляба й, нито кьопоолуто, нито мекиците, нито който и да е от другите "гурме" продукти от детството ни. И то не защото, примерно, не можем да повторим стъпка по стъпка рецептата, или да пресъздадем онази атмосфера от детството на село, а по една съвсем прозаична причина: просто вече суровината я няма. Както някой каза по-нагоре- онези сортове домати и други зеленчуци, старите български сортове, вече не съществуват, защото са заменени от нови, по-високо добивни и устойчиви хибридни семена. Същото е и с пшеницата (а от там и брашното), същото е и с маята. Никога повече няма да ядем онзи селския хляб, защото нито брашното, нито маята за него съществува вече. Заменени са с нови сортове и видове, които са по-икономически изгодни, по-устойчиви на болести и по-добивни, но с различни вкусови качества, няма как. Това е част от цената, която съвременното общество плаща, за да има изобилие от продукти навсякъде и по всяко време. И аз помня с носталгия на баба ми лютеницата, гребната направо от тавата и намазана върху комат хляб от селската фурна, за съжаление с ясното съзнание, че никога повече няма да се повтори.

 

п.п.: Едно време всеки фабрика, произвеждаща ферментационен продукт (хляб, кисело мляко, сирена, вино, бира и тн) е имал собствено "маячно" отделение, където са си поддържали собствени стартерни култури (уникални за тях) и са си произвеждали маята сами. В момента всичко идва под формата на суха, лиофилизирана култура, която от своя страна се произвежда от точно 3 (три!) производителя в цял свят. Икономически е много по-изгодно, отколкото да поддържаш цяло съпътстващо производство и ти гарантира по-сигурен и бърз производствен процес. Но вкусът е друг...

Edited by deus_pld
Link to comment
Share on other sites

Добре де, по твое време наистина детските са били нещо специално :P

Но не смятам, че липсата на избор и рядкото им пускане по телевизията е нещо което си струва да ни липсва. По-скоро добавяме малко розов елемент в цялата история. 

 

"Малко розов"? Точно липсата на всякакви екстри допринасяше да се радваш на малките неща в живота, а понякога розовият елемент заемаше цял етап от живота ти. И понеже всички се разписаха с офтопици в тая тема - да ти кажа ли за един такъв розов момент след като зацепихме темата с анимационните филмчета, само дето не съм сигурен, че ще ме разбереш...Вкъщи имахме един 8мм прожекционен апарат като този, а при едно от ходенията в СССР (щото другаде почти не пускаха) баща ми ми беше донесъл първите 10 епизода на "Ну, погоди", както и друга подобна анимация и няколко късометражни комедийни филма. И тъй като под "споделяне" сега се разбира да постнеш нещо във фейса, а по онова време споделянето се състоеше да споделиш времето си и това, което имаш с приятели, а те бяха твърде много, за да се поберат у нас - с баща ми решихме да опънем един чаршаф долу на вратата на гаража и да направим едно лятно кино. "Кино", силно казано, защото предполагам знаеш на 8мм лента няма как да има и звук, но поради това, че баща ми беше аудиофен още отпреди 1960-та, беше ми намерил на аудио ленти звуковите пътечки на "Ну, погоди", заедно с една джаджа-реостат, която позволяваше прожекционният апарат леко да забързва или забавя прожекцията и по този начин можех да синхронизирам видеото и аудиото "in real time". Няма да ти описвам всяка вечер колко човека се събираха да гледат прожекциите, които първоначално уж бяха предназначени само за моите приятели - всеки си носеше по едно столче и сядаше пред вратата на гаража с чаршафа...и въпреки първобитната 2D техника, всички искрено се забавляваха, защото хората бяха спокойни вътрешно, не се притесняваха за утрешния ден и се радваха на малките неща в живота. Та това исках да ти кажа - сега може и да има всичко, но времето и усещанията никога няма как да бъдат същите. Не мисли, че съжалявам за онова време - то си имаше както много хубави моменти, така и големи идиотизми едновременно с това, но пак ще се повторя...всяко нещо за времето си. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ясене, да имаш да вземаш, брат... Ние сме последното поколение, което расна и паса по време на соца и смело мога да кажа, че сме последните дето стават за нещо. Говоря за неща като възпитание, дисциплина, обща култура и прочее подобни "дреболии". Като гледам какво расте сега и ми се плаче направо... Така че по-полека с тоя пусти соц, че както е тръгнало ще мечтаем за него. Говоря именно за дисциплината, за образованието, както и ред други неща, които бяха даденост в онзи строй. 

не. вие сте предпоследните.

ние сме последните. макар че и от следващата с петилетка има хора със съзнателни спомени от там.

а дали ставате за каквото и да е ще пропусна да коментирам.

Link to comment
Share on other sites

не. вие сте предпоследните.

ние сме последните. макар че и от следващата с петилетка има хора със съзнателни спомени от там.

а дали ставате за каквото и да е ще пропусна да коментирам.

 

Кои пък сте вие?

 

Когато казвам ние, аз визирам голяма група хора тук, които познавам лично и знам на каква възраст са. 

 

Тролски анонимки като тебе нищо не ми говорят, години наред мърсят Форума и слава Богу, че нямам нищо общо с такива.  

Link to comment
Share on other sites

Позволи ми да НЕ вярвам на тая цифра по никакъв начин.... 

Кефи ме как игнорираш факт, просто ей така :lol: :lol: Както Тръмп казва, че не вярва в климатичните промени, които са лъжа измислена от Китайците :lol: А аз съм съгласен с mobo, че може би моето поколение са едни от последните читави и образовани (предполагам, че е горе долу колкото мен на 30 или малко по-голям) След 90 набор има и читави хора, ама много брак...

 

Мобилното приложение CIVI праща сигнала ви до Общината с един клик - някой има ли представа дали работи с община Пловдив? Добра идея е, аз веднага бих ги залял със сигнали

Edited by NEO_DDT
Link to comment
Share on other sites

Мобилното приложение CIVI праща сигнала ви до Общината с един клик - някой има ли представа дали работи с община Пловдив? Добра идея е, аз веднага бих ги залял със сигнали

Според сайта им, работи и за община Пловдив.

Link to comment
Share on other sites

Бивш бодигард на Осама бин Ладен, живее в Германия и в същото време той е със статут на бежанец и получава по 1000 евро помощи месечно.

Според германския закон той не може да бъде върнат в родината си Тунис, тъй като там е заплашен от политическо преследване и изтезания.

 

Да ги :hump: в либералните европейски политики......и "възвишеното" им "изкуство" също да го :hump: ...щом на оная работа вече й викат "проект"...

 

Огромен син пенис краси 5-етажна жилищна сграда в шведската столица Стокхолм.

Той е най-скорошният проект на шведската художничка Каролина Фалкхолт...

 

55751_650__3.jpg

 

П.П. Сигурен съм, че "проектът" ще се хареса на Чефо - той сам си е признавал, че много обича "всякакви сини траверси" и др. подобни неща в син цвят, а любимият му филм бил "Аватар". :laughing1:

Link to comment
Share on other sites

Може би това което коментирате като разлика в поколенията се наблюдава и на Запад, където не е имало Соц.

https://www.youtube.com/watch?v=3ev7GXzFTPg

 

Та, това което предписвате като характеристики на тези родени след 85-Та година май не е чак толкова продукт на Соц-а, а май е по-скоро част от една глобална тенденция...

Edited by Ferante
Link to comment
Share on other sites

Съдът намали гаранцията на Габриела Медарова от 20 хил. на 5000 лв. 

 

Младата жена блъсна 10 паркирани автомобила. При ареста, работеща като танцьорка в клуб, дрегерът отчете над 1,3 промила алкохол, а драг чекът - употреба на марихуана. 

 

Според прокуратурата тя е извършила три престъпления - управлявала е моторно превозно средство след употреба на алкохол, както и на наркотични вещества и е причинила по непредпазливост значителни имуществени вреди при управление на моторно превозно средство. 

 

Днес пред съда тя каза, че иска да продължи образованието си и се разплака

 

Аз викам направо да я пускат да си ходи, милото момиченце! 

 

https://www.youtube.com/watch?v=AmGcS-1PcKw

 

=====================================================

 

Явно стана мода!:

 

ЖЕНА ПОТРОШИ ПАТРУЛКИ И РАНИ ПОЛИЦАИ В ДИМИТРОВГРАД
 

28-годишна димитровградчанка е ударила два полицейски автомобила и униформени полицаи и е отказала проба с дрегер.

 

Вчера в 19.40 часа младата жена е шофирала с несъобразена скорост автомобил "Форд Мондео“ по улица „Бригадирска“ в Димитровград. Водачката е ударила спрял на платното полицейски автомобил "Опел", обозначен с надпис „Полиция“ и с включени звукови и светлинни сигнали. След това при маневра на заден ход жената ударила полицай, който е с охлузвания по десния крак и дясната ръка. После блъснала и спрелия зад него друг патрулен автомобил, също обозначен с надпис и включени звукови и светлинни сигнали.

От катастрофата е пострадал и друг служител на реда, който е с комоцио. След преглед двамата полицаи са освободени за домашно лечение. По случая е образувано досъдебно производство.

 

Водачката е отказала да даде проба с техническо средство, но е дала кръвна проба. Задържана до 24 часа.

 

Link to comment
Share on other sites

Тотален разпад на контролиращите институции. Абсолютно никакъв респект към полицията. Не знам кой ще си заложи главата за да реши генерално проблема.

Link to comment
Share on other sites

Тотален разпад на контролиращите институции. Абсолютно никакъв респект към полицията. Не знам кой ще си заложи главата за да реши генерално проблема.

Веднага мога да ти кажа - никой, защото така е удобно! Както и никой няма да разреши проблема с маргинализираните мангали и социалната система, която ще рухне в близките десетилетия! Всеке краде каквото може, до когато може и вдига ръце!

 

 

Домбровскис: България може да влезе в чакалнята на еврозоната до месеци

Edited by NEO_DDT
Link to comment
Share on other sites

Това го четох сутринта, докато друсах крушата. И само при мисълта, че може нашите тиквоци и на сериозно да мислят да ни завират между шамарите, интензитетът на перисталтиката на дебелото ми черво се увеличи значително...

Дееба мама им мръсна, недоклатена дееба. Бащите им на пет табора мангали кавали да правя и потни мъде да олизват. А на тия гнусни гномове, синове да им се раждат, зетьове да им водят. До стотно коляно язва и маясъл да ги мъчи и пръстите вечно да са им мазни, та да не могат да щракат в чалготечницата....

Edited by gado
Link to comment
Share on other sites

Сериозно?!? Това в Сикретс ли го решихте? 

 

Абе ти разсъждаваш ли изобщо преди да си пускаш заучените реплики?

 

За какво е тая гаранция 20 000лв на момиче, без предишни провинения, без голяма финансова възможност и без опастност да се укрие, извършител на престъпление, при което има само материални щети на стойност 40 000лв. Как това е реципрочно, ще ми обясниш ли?

 

На момчето с Аудито на Руски, гаранцията му била 15 000лв!

Онази, която обърна автобуса на магистралата и уби 10 човека са я пуснали за 5000лв!

На онзи, грък-а, който осакати момичето на спирката и беше ясно, че ако излезе под гаранция ще се укрие моменталически - гаранцията му беше 3000лв.

Максим Ставийски го пуснаха за 2000лв.

 

Или според теб, почупването на 10 автомобила е мноооооого по-сериозно провинение от тези 4 и заслужава много по-голяма парична гаранция? Интересни приоритети имаш.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...