Jump to content
BulForum.com

Какво ви минава през главата (Нова тема)


Veno

Recommended Posts

  • Replies 13.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

12 minutes ago, Lucky Luciano said:

NO COMMENT! /изгледайте клипа ДО КРАЯ!/

Нищо странно не виждам. Всичко е нормално за движението в Пловдив ;). Поне нещо мига, че на много места и мигалки даже не ползват. Логиката е: за какво ми е мигач, като знам на къде отивам.

Link to comment
Share on other sites

В София не е много по-различно. Налага ми се да ходя по-често тия седмици и шофьорите там са просто ужасни. Никаква толерантност. Тъй като реално съм турист съм малко объркан, особено в някакви по-сложни ситуации, в които продължаваш напред и се озоваваш върху трамвайна линия. Например. На никой не му пука. Ограничение 60, около мен карат със 100. Надминават отляво, отдясно.

Бях дал десен мигач, за да влизам в пресечка, за която не знаех къде е и леко се престроявах в лентата, намалявайки за завой, когато се появи възможността. Някакъв решил да ме надминава отдясно със 70, свири ми, псува ме, щото видиш ли съм се престроявал и съм му "засекъл пътя". Той после си продължи напред.... Единствената ми вина беше, че погледнах огледалото само в началото на маневрата.

 

Вчера карам по магистралата, вали порой. Зад колите се вдига мъгла от водата. Пътят мокър, възможности за аквапланинг навсякъде. Изведнъж за мен се лепна един с X6-ца и ми мига с фаровете да се махна. Аз предприех бавна маневра, защото все пак се движим със 140 и ако се престроя рязко, може да спра в канавката по таван. Онзи ме надмина и веднага мина пред мен, като аз в този момент не виждах АБСОЛЮТНО нищо пред колата. Само вода. Всичката вода, която хвърляше с колата си ми беше в предното стъкло, защото беше на 3-4 метра пред мен. Докато пусна чистачките на най-високата степен, за да видя какво се случва, минаха 1-2 секунди, през които аз бях ефективно сляп за пътя. Ако беше ударил и спирачките, за да ми се прави на отворен, щях да му се врежа в задницата. И това се случва в лек завой. После си продължи напред и се върна в лявата лента.

 

Та.... не е Пловдив.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Lucky Luciano said:

NO COMMENT! /изгледайте клипа ДО КРАЯ!/

Викат му Коч-маневра на това.

 

П.п. Освен ако зад воланите не са седяли някои кипри Овчици-пачици.

 

П.п.2 Малко ми замяза на дисциплината - Синхронно плуване на края...

Link to comment
Share on other sites

На село е лесно. Има едно основно правило - с предимство е този от селото, а ако и двамата са - по-близкият роднина на кмета. Щото "М'чи аз все от тук си минавам"

Обаче в града е сложна работа... тебешира на асфалта, престрояване, мигачи, знаци, светофари... заеби.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, netrootbg said:

Момчиле, жив и здрав да си и дано скоро изпием по някоя бира :beerchug.

Благодаря, Ванка! То трябваше по програма да си я пием в момента, ама пустата корона обърка всичко. Сега се надявам поне наесен нещо да стане ама да видим. :)

Link to comment
Share on other sites

On 5/26/2020 at 6:47 PM, w00x said:

В София не е много по-различно. Налага ми се да ходя по-често тия седмици и шофьорите там са просто ужасни. Никаква толерантност.

Абсолютен мит. В София са два пъти по-толерантни от колкото в Плодвид. И карат по-адекватно от колкото в Пловдив. 

Link to comment
Share on other sites

С години нямам наблюдения от София, но според мен олигофренията няма граници.

Определено не е нормално да има състезание, кой ще стигне пръв червения светофар.

Или пък за 5км да ме изпревариш 4 пъти :lol:

 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, chasti said:

Или пък за 5км да ме изпревариш 4 пъти :lol:

 

За да те изпревари 4 пъти, не си ли го изпреварил поне 3 пъти? :lol:

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Dunc said:

Абсолютен мит. В София са два пъти по-толерантни от колкото в Плодвид. И карат по-адекватно от колкото в Пловдив. 

 

Ами аз споделям собствен опит. Пък дали е мит или не... Щом ми е направило впечатление повече, отколкото в Пловдив, значи има причина.

Link to comment
Share on other sites

Да, направило ти е впечатление, защото  си отишал на ново и непознато място два-три пъти и си бил предубеден още от начало че там е лошо, гадно, селяния, неколегиалност и нетолерантност и  си чакал точно такива примери да се случат, за да може после да заявиш: "ето, аз си знаех, така е". 

Link to comment
Share on other sites

Аз съм съгласен с Dunc. Карам и на двете места и по - толернатни са шофьорите в София. Ако засечеш някой вероятността да те напсува е около 70% по - малка. Вероятността да ти дадът път или да спрат на пешеходна пътека е 50% по - голяма :) Това не означава, че и там няма идиоти... Както там, така и тук няма оправия, но наистина са по - толерантни. Най - малкото са свикнали да си губят по 2 часа в задръстване. Tук трябва да направя едно допълнение, че тези неща не важат за Люлин :D

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Dunc said:

Абсолютен мит. В София са два пъти по-толерантни от колкото в Плодвид. И карат по-адекватно от колкото в Пловдив. 

Абсолютно!

 

1 hour ago, w00x said:

 

Ами аз споделям собствен опит. Пък дали е мит или не... Щом ми е направило впечатление повече, отколкото в Пловдив, значи има причина.

Ами моя опит, като живял и шофирал ежедневно в софийския трафик е съвсем различен. Кой е прав?

Edited by Antares
Link to comment
Share on other sites

И двамата. :) Само с това, че си живял в София, попадаш в друга категория, която е различна от моята и която не обсъждам.

Освен ако не си обикалял постоянно с GPS.

Link to comment
Share on other sites

А ДжиПиЕс-а какво значение има в случая относно трафик, култура на шофиране?

И точно защото си друга категория, която не осбъждаш- не си живял в София, не ти е меродавно мнението, че карали по-лошо, защото си отишал два пъти и са те засекли два пъти.  Още повече ти- не си ли казвал многократно още преди време, че от както си взел кола, тя предимно стои пред вас, а ти ходиш пеш? За човек без редовен шофьорски опит, всякакъв трафик може да ти се стори много страшен.

Link to comment
Share on other sites

Значението е следното:

Ако се поколебая за секунда или дам мигач преди предната пресечка, или намаля и се оглеждам къде е позволено да се паркира (защото не знам), или се загледам в лентите за движение (тъй като понякога е трудно да се разбере коя ти дава да продължиш направо), или GPS-ът ми е казал да завия, но завоя е след трамвайната линия, отзад ми се набива клаксона или ме изпреварват с мръсна газ. Това не влиза в моето разбиране за "толерантно" и няма как да се изпита от някой, който шофира редовно в града (в повечето случаи по един и същи маршрут) и е запознат с тези детайли. Към тези неща ще добавя и дупките, които типично по нашенски са навсякъде. В Пловдив си ги обикалям, защото знам, че са там, но като минавам по Софийската улица за 2-3 път, трябва да внимавам и за тях. Почти съм сигурен, че съм отнесъл и псувните в голяма част от случаите заради регистрационния номер.

Така, аз като шофьор, който не шофира всекидневно в София и не е запознат с обстановката, имам допълнителни аспекти в преживяването си по време на шофиране, които някой живеещ в София няма.

И точно поради тази причина мога да представя различна гледна точка.

First time user може да прецени по-адекватно нещо от някой, който използва нещото в продължение на години.

 

Мнението ми може и да не е меродавно, но това не го прави по-малко валидно. Щом се е случило на мен - значи се случва.

 

И да, не шофирам до работа, но това не означава, че не се качвам в колата. И не съм написал, че трафикът ми се струва страшен, а че няма толератност на пътя, всеки си кара като изтърван и нарушава поне по 1 закон от ЗДП на всеки 5 минути.

 

Моят извод е, че навсякъде са зле. Без изключение. В крайна сметка нищо не се променя ако идеш в София. Ако някой е неадекватен на пътя в Пловдив, ще е неадекватен на пътя и в Пазарджик, София, Стара Загора, Монтана и т.н. А в София повечето са такива. От Пловдив, Пазарджик, Стара Загора, Видин, Монтана и т.н.

Link to comment
Share on other sites

Мнението ти е такова, защото в София караш като муха без глава, а в Пловдив познаваш пътищата и знаеш къде отиваш. Да не ти се налага в Пловдив да се опитваш тепърва да се ориентираш къде и какво... 

Edited by Antares
Link to comment
Share on other sites

Именно де. Но точно като карам като муха без глава трябва да си проличи тая толерантност, а нея никаква я няма.

И в Пловдив ми се е случвало да търся улица или място за паркиране на място, на което не съм ходил преди. Същото е.

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, w00x said:

First time user може да прецени по-адекватно нещо от някой, който използва нещото в продължение на години.

 

 

 

Това е смехотворно. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Смей се тогава.

 

Предай и на всичките UX/UI дизайнери, които се стремят към интуитивност и при потребители, които за първи път поглеждат нещо. Както и на всички хора разработващи продукти за еднократна консумация. Почти всичко в leisure и entertainment индустрията.

Не забравяй да се посмееш и следващия път, когато си направиш заключение от еднократно ползване на нещо.

 

При first time user-а го няма елементът със "свикването", при който започваш да си затваряш очите за много от недостатъците.

Link to comment
Share on other sites

Да си направиш заключение за нещо след еднократно откъслечно ползване е непълно, прибързано, незадълбочено и му липсва издържаност и аргументирано. И на всичкото отгоре след това да се изтъпаниш и да кажеш, че твоето мнение е правилно пред това на някой друг, който го е ползвал дълъг период от време и е изучил, видял, изпитал и усетил всички плюсове, минуси.  

 

При фърст тайм юзъра всичко му е ново, непознато, неудобно, странно и враждебно и затова излиза като теб и казва" Дупките в София не ги знам къде са, пък в Пловдив си ги знам и затова не ме кефи". 

Все едно да дойда за първи път у вас на гости и като не нацеля от първия път къде е кухнята да кажа: "Бахти, тая кухня не е където трябва, тоя апартамент е гаден."

Предлагам и да премахнат масата летателни часове на симулатори за пилотитите, качващи се на някоя непозната машина, защото за к'во им е да киснат с часове в тия симулатори, едно влизане им е достатъчно, за да разберат всичко. 

 

И ако ти сравняш продукт за "многократа употреба- шофирането в даден град" с логика за еднократен продукт- издишаш. 

Link to comment
Share on other sites

Аз не казвам, че моето мнение е правилно, а че моето мнение е мнение, което също е правилно. Погледни какво съм написал. Ти беше този, който ме цитира и ми каза, че не съм прав. При положение, че бях дал и примери дори. Имам и още, и това е след едва няколко часа "ползване".

 

Именно. При фърст тайм юзъра излизат дефектите много по-лесно, защото след продължително ползване на продукта започваш да му свикваш, а свикването не води до обективност, защото ти може и да свикнеш с нещо, но друг няма да свикне с него. Това, че някой може да "свикне" с нещо, не прави продуктът/изживяването добро. Това го прави нещо, с което е нужно да се свиква за адекватна употреба. Не случайно фокус групите се провеждат за хора, които не са запознати с продукта.


И не е коректно да ми вадиш думите за дупките от контекст, особено при положение, че напълно изменяш смисъла, в който съм ги използвал аз.


Ще ти дам и още един пример, за да не "издишам".

Имаш две идентични пътни отсечки с различни дупки по тях. Едната я караш 90 пъти, а другата я караш веднъж. Това, че на втората ще уцелиш всичките дупки като я караш за първи път, прави ли я по-лоша от първата? Ами не. Прави ги еднакво гадни, просто с едната си свикнал и не ти прави впечатление.

 

И тук е същото. Карал съм повече в Пловдив и знам "тънкостите" на движението по улиците, докато в София не ги знам и липсата на толерантност към незапознатите хора ми прави впечатление. Също ми прави впечатление и как ме надминават с 80-90 при ограничение от 50. Това в Пловдив не помня да ми се е случвало скоро, ако трябва да съм честен.. В Събота ми се случи 2 пъти в София и то само докато излезна от Сердика Център към Пловдив. Дори не съм въртял вътре в града. Един ме надмина на паркинга на МОЛ-а, защото търсех знаците за излизане!


После малко преди влизане в Пловдив, на В.Априлов, един ме надмина отдясно (карах със 70 при ограничение 60), като навлезе в уширението за влизане в някоя от фабриките там. Не помня каква му беше регистрацията.

 

Как пък един път не се качих на това "Цариградско шосе" без някой да ми мига къси/дълги да се местя, защото карам "едва" с 80, не ме надмина отдясно или някаква друга тъпотия, която е забранена според закона за движение по пътищата? Егати толерантността.

 

Сравняваш ОПИТ с ИЗЖИВЯВАНЕ. Ако ми трябва опит, за да шофирам по-добре в София и най-накрая взема, че СВИКНА, това прави ли я по-приятна за шофиране от град, в който нямам нужда от опит, а е достатъчно единствено да спазвам правилата за движение по пътищата? С последното не визирам Пловдив.


Ще ми кажеш ли какво прави един лош шофьор от Пловдив/Смолян/Варна, добър шофьор, когато е в София?


Как изобщо спорим за нещо, което се базира единствено на личен опит и има милион променливи? Вие имате един опит, аз имам друг опит.Карам еднакво малко и в двата града, затова не съм претръпнал за някои неща като хората, които карат постоянно.

 

Навсякъде са еднакви малоумници.

 

 

И искам да допълня, че ходя в София уикендите, когато трафикът е по-слаб. В Пловдив карам също уикендите или вечер, когато няма трафик. Не карам в час пик на нито едно от двете места.

Може това също да е фактор.

Link to comment
Share on other sites

Аз пък като човек шофиращ редовно из какви ли не кътчета на родината, смея да твърдя, че в София селящината на пътя е в пъти повече, от колкото в Добрич и Хасково, да речем! А тия двата града са прословути с това, че там автошколи няма и СУМПС се получава, като ти се падне в пакетче Зрънчо. Та в случая Ангел е прав.

Най-толератните хора на пътя според скромното ми мнение са в Бургас и след това в Пловдив..

 

П.п. А ако някой не е наясно какво е това ИЗЖИВЯВАНЕ, нека иде да покара по истамбулските по-главни артерии и после да пише тук кое-как.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...