Jump to content
BulForum.com

Какво ви минава през... Политиката


Recommended Posts

1 hour ago, kotora said:

Купили ги от Ciela и оп по нз си колко милиона едната

Тая цена откъде излезе? Най-скъпите (допълнителните) не бяха ли по 5к и нещо бройката?

Имаше цигании и пазарлъци с логистиката.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

7 minutes ago, plameni said:

 

Отивам до секция и гласувам там, после гласувам електронно. Сметни ми разходите за live проверка и контрол на това дублиране.

Ако не е live, след няколко дена, като разбереш какво съм направил, кой от вотовете ми ще анулираш? 

И в момента се регистрираш къде ще гласуваш. Или онлайн или офлайн, примерно. 

В секцията се идентифицираш като себе си, преди да гласуваш и вече има машинно гласуване. Идентификацията може да е пред машината, което ще свърже вота ти с теб, вота с най-нов таймстамп е валидният

 

 

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, ARPAnet said:

И в момента се регистрираш къде ще гласуваш. Или онлайн или офлайн, примерно. 

В секцията се идентифицираш като себе си, преди да гласуваш и вече има машинно гласуване. Идентификацията може да е пред машината, което ще свърже вота ти с теб, вота с най-нов таймстамп е валидният

 

Ако си гласувам в секцията по местоживеене, не ми трябва регистриране. Така че:

1.  т.е. за електронното гласуване е необходима още една стъпка - предварителна регистрация, че нещо се пропускаше досега. Това означава да е в определен срок, за да се извади лицето от списъците в съответната секция. Манталитетът на повечето от нас е всичко да се остави за последния момент, а след това да се надава вой за удължаване на срока. Ей тук губиш 30%-50% от потенциално гласуващите електронно.  

2. Ключовата дума е "свърже". Затова помолих да се сметнат разходите за осигуряване на ей това "свърже" за близо 10000 секции.

3. Машините са offline и това е гаранцията да няма пробиви директно чрез тях. С варианта машината да се "свърже", увеличаваш риска драстично.

Edited by plameni
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, plameni said:

 

Ако си гласувам в секцията по местоживеене, не ми трябва регистриране. Така че:

1.  т.е. за електронното гласуване е необходима още една стъпка - предварителна регистрация, че нещо се пропускаше досега. Това означава да е в определен срок, за да се извади лицето от списъците в съответната секция. Манталитетът на повечето от нас е всичко да се остави за последния момент, а след това да се надава вой за удължаване на срока. Ей тук губиш 30%-50% от потенциално гласуващите електронно.  

2. Ключовата дума е "свърже". Затова помолих да се сметнат разходите за осигуряване на ей това "свърже" за близо 10000 секции.

3. Машините са offline и това е гаранцията да няма пробиви директно чрез тях. С варианта машината да се "свърже", увеличаваш риска драстично.

Всъщност регистрацията ще е за онлайн гласуващите. Аз се регистрирам и в момента. Пак е по-добре точно за тези които цитира като проблемни Виден. Те и днес се регистрират ако искат да гласуват. Давам го като пример

Няма мобилни мрежи в България ли ? :) От тук нататък дали машините ще са с 4г свързаност(по-евтин вариант) или примерно 4G fortigate firewall .. Примерно добавянето на  2х 4G fortigate за 10 000 секции ще излезнат към 9 милиона долара, алтернативно с 2 extender-а към 7-8 мил, с 2х cradlepoint–а отиваме на малко под 5 мил. Разбира се цените за поръчка от 10 000 локации биха били и по-добри :)

От тук нататък дали машините ще ходят директно в нета или ще влизат директно в private мрежата .. Разни опции :))

Хайде да добавим и 2 малки подчета които да хостват нещото централно, всяко с 6х R640 всеки с по 2хIntel(R) Xeon(R) Gold 5218 400Г RAM, full flash netapp с ползваеми 16-на Т, 2х меланокс суича, за около 100-на К долара на локация. 

Стоенето онлайн само по себе си не е такъв проблем, независимо дали самата машина или устройството пред нея.  :)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kotora said:

Аа да поросто бройката е голяма. 

Но вече са купени и ги има. Разходите за поддръжка, подмяна и допълване ще са драстично по-малко.

 

18 minutes ago, ARPAnet said:

Те и днес се регистрират ако искат да гласуват. Давам го като пример

За гласуващите в чужбина в момента не е задължителна предварителна регистрация. Може да се прави в секцията, в деня на гласуване. 

 

18 minutes ago, ARPAnet said:

Стоенето онлайн само по себе си не е такъв проблем

Изкараш ли машините онлайн, сваляш тотално доверието към изборния процес.

  

18 minutes ago, ARPAnet said:

Разбира се цените за поръчка от 10 000 локации биха били и по-добри

А цената за инсталация и поддръжка? Цената за въпросната 4G свързаност? А хората?

А инсталациите извън България?

 

Edited by plameni
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, plameni said:

Изкараш ли машините онлайн, сваляш тотално доверието към изборния процес.

Не оставам с впечатление за високо доверие към изборният процес и днес:laughing: Та този аргумент е малко слаб

Самите машини са малкият проблем, онлайн гласуването като такова ще отвори въпроси. Но имам чувството, че най-шумни ще са тези същите които днес се борят за отказване от машинното гласуване.  

 

57 minutes ago, plameni said:

1.  т.е. за електронното гласуване е необходима още една стъпка - предварителна регистрация, че нещо се пропускаше досега. Това означава да е в определен срок, за да се извади лицето от списъците в съответната секция. Манталитетът на повечето от нас е всичко да се остави за последния момент, а след това да се надава вой за удължаване на срока. Ей тук губиш 30%-50% от потенциално гласуващите електронно.  

Няма нужда от тази стъпка ако машините са онлайн :))

Но може да се добави ако целта ще е да се бори проблема с доверието. Различни подходи, вероятно могат да се измислят и още

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, ARPAnet said:

Не оставам с впечатление за високо доверие към изборният процес и днес:laughing: Та този аргумент е малко слаб

 

Няма да остане никакво :lol:

Link to comment
Share on other sites

Само аз ли усещам някакво медиино затъмнение, че уникално евтиния втечнен демократичен газ пристигна от Хамерика, само с близо 12% по-скъпа цена от тази на Руснаците? Или нещо съм объркал?

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, vinyl_master said:

Само аз ли усещам някакво медиино затъмнение, че уникално евтиния втечнен демократичен газ пристигна от Хамерика, само с близо 12% по-скъпа цена от тази на Руснаците? Или нещо съм объркал?

Бъркаш се. Дори и 50% да е по - скъп е важното да го има. газпром не са надежден доставчик. Трябва да е луд или много подкупен някой за да сключи договор с такъв доставчик. И цените в САЩ са доста под тези на орките. Но САЩ и не са единственият доставчик. Катар вероятно ще доставят много за Европа. Египет и Израел правят съвместно терминал за да могат да изнасят за Европа. Газ ще се намери и ще е от много източници. Съвсем скоро тръгва и интерконектора. От друга страна на новата коалиция и викато "коалиция газпром". Не се знае какво ще стане.

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, vinyl_master said:

Само аз ли усещам някакво медиино затъмнение, че уникално евтиния втечнен демократичен газ пристигна от Хамерика, само с близо 12% по-скъпа цена от тази на Руснаците? Или нещо съм объркал?

 

Бъркаш се, виж цените на борсите в момента и ще видиш, че е по-евтин. Справка в предния ми пост от вчера в тая тема.

Link to comment
Share on other sites

Върни се ти доста по-назад, когато я коментирахме тая тема. Не ми се повтаря пак. Това го повтарях няколко пъти за борсите. Момента тук, е че тоя втечнен газ го продаваме на турците, за да го изсипем като чувал с картофи, после си го купуваме пак, само че става някакси по-скъп изведнъж.

 

Накрая като теглиш чертата = 11.50% по скъп газ. Бизнеса в момента иска помощи, щот им обещаха по-евтин газ, ама нъц.

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, w00x said:


Някаква статия? Нямам идея за какво говориш. :D

https://dnes.dir.bg/politika/sas-125-glasa-gerb-itn-dps-i-vazrazhdane-smeniha-predsedatelya-na-ns-video

 

герб + дпс + славчу + израждане

125 гласа ги докараха...

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, vinyl_master said:

Върни се ти доста по-назад, когато я коментирахме тая тема. Не ми се повтаря пак. Това го повтарях няколко пъти за борсите. Момента тук, е че тоя втечнен газ го продаваме на турците, за да го изсипем като чувал с картофи, после си го купуваме пак, само че се става някакси по-скъп изведнъж.

 

Накрая като теглиш чертата = 11.50% по скъп газ. Бизнеса в момента иска помощи, щот им обещаха по-евтин газ, ама нъц.

 

И аз няма да се повтарям, по схемата на Борисов, нашата цена от Газпром зависи от борсата. След днешното поредно намаляване на количествата, тоя път към Австрия, нашата цена е по-ниска. Ся Турция кво ни пуска точно по тръбата нямам намерение да му правя химичен анализ. Вижда се ясно, че схемата газ за рубли е пунта мара и дори да плащахме, пак щяха да ни отрежат.

Link to comment
Share on other sites

За намалелите количества газ казват, че е защото им са забавени/спрени от ремонт някакви компресори покрай санкциите. Т.е технически проблем. Нямат части, не им ги ремонтират и т.н.

Link to comment
Share on other sites

Схемата на Борисов Жоре бе предписана и заповядана да се случи под натиска на европедалите. Преди това си бяхме обвързани само с горивата, точно както са азерите. И не си мисли, че ако азерите почнат да внасят тия количества да заместят руския, няма да ги извъртят и тях. Лапаницата не е само тук. 

Анализ не е нужно да правиш, казах преди месец, че втечнения американски газ няма как да е по-евтин, защото инфраструктурно не е като просто тръба с компресор и минимум работна ръка. И това ще вдигне цената, дори да е договорен прословутия танкер (който ще стигне за месец за 3 топ фирми от индустрията) на по-ниска цена като суровина.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, vinyl_master said:

Схемата на Борисов Жоре бе предписана и заповядана да се случи под натиска на европедалите. Преди това си бяхме обвързани само с горивата, точно както са азерите. И не си мисли, че ако азерите почнат да внасят тия количества да заместят руския, няма да ги извъртят и тях. Лапаницата не е само тук. 

Анализ не е нужно да правиш, казах преди месец, че втечнения американски газ няма как да е по-евтин, защото инфраструктурно не е като просто тръба с компресор и минимум работна ръка. И това ще вдигне цената, дори да е договорен прословутия танкер (който ще стигне за месец за 3 топ фирми от индустрията) на по-ниска цена като суровина.

Не ЕС ни накара да подпишем идиотски договор. Но благодарение на ЕС имахме възможност да подпишем нов договор, и май все още трябва да ни върнат едни пари(газпром това). Които даже щяха да са повече ако не се бяхме моткали с преразглеждането на договорите

Да не се е вдигнала цената на газа ? :)

Edited by ARPAnet
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, vinyl_master said:

Схемата на Борисов Жоре бе предписана и заповядана да се случи под натиска на европедалите. Преди това си бяхме обвързани само с горивата, точно както са азерите. И не си мисли, че ако азерите почнат да внасят тия количества да заместят руския, няма да ги извъртят и тях. Лапаницата не е само тук. 

Анализ не е нужно да правиш, казах преди месец, че втечнения американски газ няма как да е по-евтин, защото инфраструктурно не е като просто тръба с компресор и минимум работна ръка. И това ще вдигне цената, дори да е договорен прословутия танкер (който ще стигне за месец за 3 топ фирми от индустрията) на по-ниска цена като суровина.

 

Румба, схемата с Азерите отдавна трябаше да тръгне, а там не е никой друг виновен освен Борисов и тея около него. Какво ще стане, ще видим в най-скоро време.

Много елементарно разсъждаваш за цената. По естествен път, трябва да си прав от добива по тръбата и до нас, е хубаво нещата виждаш, че не стават така! Ако това в тръбата е с изкуствено надута цена, никакъв не е проблем същата стока минала през 10 ръце, да е по-евтина! Справка китайските стоки например, по твоята логика ако си произведа например трансформатор, би следвало да е по-евтин от китайския аналог ама не би. Хем оня е минал през сумати търговци, надценки, път и прочие. Същото е и с газа, това че пътя е по-кратък по никакъв начин не значи, че това е най-ниската цена, като някой изкуствено си дига, все повече и повече за да печели.

 

П.П. Някой наистина ли ще повярва на орките, че намалят количествата заради турбини? Естествено, че няма да кажат, вие се бъзикате с нас, ние се бъзикаме с вас

Edited by jozo
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, vinyl_master said:

Само аз ли усещам някакво медиино затъмнение, че уникално евтиния втечнен демократичен газ пристигна от Хамерика, само с близо 12% по-скъпа цена от тази на Руснаците? Или нещо съм объркал?


Аз още очаквам сериозен източник за тая информация, която май ще си се окаже истина. 
 

3 hours ago, netrootbg said:

Бъркаш се. Дори и 50% да е по - скъп е важното да го има. 


Много си "умен" бе, Иванчо... УЛТРАМЕГАГИГАФЕСЙПАЛМ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...